Pokyny pro vyhledávací službu
1. Proč jsou obvody ve vícejazyčných oblastech vytvářeny podle jazyků?
1 Poté co o Letnicích roku 33 n. l. obdrželi Ježíšovi učedníci svatého ducha, „začali mluvit různými jazyky“ a vydávat svědectví těm, kdo pocházeli z nejrůznějších částí země. (Sk. 2:4) Díky tomu bylo 3 000 lidí pokřtěno. Je zajímavé, že většina návštěvníků zřejmě mluvila nějakým společným jazykem, pravděpodobně hebrejsky nebo řecky. Jehova se však rozhodl, že zpráva o Království jim má být předána v jejich rodném jazyce. Jedním z důvodů bezpochyby bylo to, že lidé často reagují na dobrou zprávu lépe, když ji slyší ve své mateřštině. Proto i v dnešní době jsou ve vícejazyčných oblastech obvody vytvářeny podle jazyků. (Organizace, str. 107, odst. 2, 3.) Cizojazyčné skupiny nemají přidělený vlastní obvod, ale slouží v obvodu sboru, do kterého patří, nebo v jeho okolí.
2. (a) Co je vyhledávací služba a kde může být zapotřebí? (b) Jak si mohou ve vícejazyčných obvodech sbory pomáhat? (c) Co bychom měli udělat, pokud najdeme někoho, kdo mluví cizím jazykem a projeví zájem?
2 Pokud žiješ tam, kde se mluví jen jedním jazykem, můžeš ve službě postupovat od domu k domu a vydávat svědectví komukoli. Pokud však bydlíš ve městě, kde se mluví různými jazyky, situace je jiná. V jednom obvodu totiž může kázat několik cizojazyčných sborů. Zvěstovatelé v cizojazyčných sborech a skupinách mohou informace o těch, kdo mluví příslušným jazykem, získávat od okolních sborů. Hlavní odpovědnost najít tyto lidi však mají oni sami. (Viz rámeček „Vzájemně si pomáhejme“.) Proto možná budou muset zorganizovat vyhledávací službu. Jak může tato služba probíhat?
3. Na které oblasti by se sbor nebo skupina měly ve vyhledávací službě zaměřit a kolik času by jí měly věnovat?
3 Organizace vyhledávací služby: Množství času, které je vyhledávací službě potřeba vyhradit, závisí na místních podmínkách. Důležité jsou například tyto otázky: Kolik lidí v dané oblasti příslušným jazykem mluví? Kolik je tam zvěstovatelů? Kolik adres sbor či skupina už mají? Není potřeba, aby cizojazyčný sbor propracovával všechny části obvodu ve stejné míře. Je možné zaměřit se zvláště na ty oblasti, které jsou víc zalidněné, a na ty, které sice do obvodu sboru nepatří, ale jsou v rozumné vzdálenosti. Dobře zorganizovaná vyhledávací služba je v každém případě důležitým opatřením, díky němuž může co nejvíc lidí dostat příležitost vzývat Jehovovo jméno. (Řím. 10:13, 14)
4. (a) Kdo je za organizaci vyhledávací služby zodpovědný? (b) Jak můžete hledat lidi, kteří mluví jazykem vašeho sboru nebo skupiny?
4 Sboroví starší, zejména dozorce služby, by měli vyhledávání organizovat a dohlížet na něj, aby se nestalo, že se na jednu oblast nezávisle na sobě zaměří víc zvěstovatelů. (1. Kor. 9:26) V cizojazyčných skupinách by měl tento úkol plnit způsobilý bratr, pokud možno starší nebo služební pomocník, kterého vybrala rada starších sboru, do něhož skupina patří. Prvním krokem, který zvěstovatelé v některých cizojazyčných sborech a skupinách udělají, je to, že se snaží v telefonních seznamech či na internetu najít jména, která jsou pro daný jazyk typická. Potom telefonicky či osobně zjistí, které z adres by měly být zahrnuty do obvodu. Pokud je to praktické, rada starších sboru, do kterého cizojazyčná skupina patří, může čas od času vybídnout celý sbor, aby skupině s vyhledávací službou pomohl. (Viz rámeček „Jak můžeš najít ty, kdo mluví jazykem vašeho sboru nebo skupiny“.)
5. (a) Které podněty týkající se vyhledávací služby mohou zvěstovatelé využít? (b) Co například můžeme ve vyhledávací službě říct?
5 Pokaždé když se účastníš vyhledávání, měl bys mít jasný cíl. Vzhledem k tomu, že je tato činnost součástí naší služby, měl by ses podle toho i oblékat. Mnozí zvěstovatelé si rádi během vyhledávání zkouší úvody a mluví spolu daným jazykem. To jim pomáhá neztrácet nadšení a zlepšovat své jazykové dovednosti. Čas, který vyhledáváním strávíš, můžeš zahrnout do zprávy o kazatelské službě. Neměl by sis však počítat čas, který věnuješ přípravě map obvodů a seznamů adres. Když najdeš někoho, kdo mluví příslušným jazykem, vydej mu svědectví a co nejdříve informuj dozorce služby nebo někoho jím určeného, aby mohli aktualizovat záznam o obvodu. To bys měl udělat bez ohledu na to, zda dotyčný projevil zájem nebo ne. Pamatuj, že i když je vyhledávání důležité, měl by ses vyrovnaně podílet na všech odvětvích služby. (Viz rámeček „Co můžeš ve vyhledávací službě říct“.)
6. S jakými těžkostmi se mohou zvěstovatelé potýkat při vyhledávání neslyšících?
6 Vyhledávání neslyšících: Pátraní po neslyšících je spojeno se specifickými těžkostmi a vyžaduje značné úsilí a vytrvalost. To, že je někdo neslyšící, nepoznáte podle jména, fyzických rysů ani oblečení. Navíc rodinní příslušníci nebo přátelé mohou mít tendenci neslyšící chránit, a tak se zdráhají poskytnout o nich nějaké informace. Následující doporučení pro vyhledávání neslyšících mohou být užitečná i pro vyhledávání těch, kdo mluví cizím jazykem.
7. (a) Jak lze vyhledávat neslyšící v obytných čtvrtích? (b) Jak můžeme rozptýlit případné pochybnosti?
7 Mnoha skupinám a sborům znakového jazyka se osvědčilo neslyšící vyhledávat v obytných čtvrtích. Někteří lidé si možná všimli, že někdo z jejich sousedů, spolupracovníků nebo spolužáků používá znakový jazyk. Možná mají neslyšícího příbuzného. Uvědom si však, že tvoje návštěva může vzbudit určité pochybnosti. Rozptýlit je můžeš přátelským vystupováním a tím, že stručně, upřímně a uctivě vysvětlíš důvod své návštěvy. Někteří dosáhli dobrých výsledků, když oslovenému člověku ukázali některé z našich DVD pro neslyšící. Potom řekli, že by tyto lidi chtěli potěšit tím, co se v Bibli píše o budoucnosti. Pokud se oslovený přesto zdráhá poskytnout nějaké informace, možná bude ochotný přijmout tvoji vizitku nebo pozvánku na shromáždění a předat ji neslyšícímu příbuznému či známému.
8. Jak mohou sboru znakového jazyka pomáhat jiné sbory?
8 Pokud má sbor znakového jazyka rozlehlý obvod, může se obrátit na jiný sbor a požádat o to, aby mu jeden nebo dva dny v roce pomohl s vyhledáváním v některém z větších měst. Na schůzce před službou, kterou zajistí sbor znakového jazyka, by měly zaznít pokyny pro tuto službu a měla by být předvedena demonstrace. Zvěstovatelé by měli být rozděleni do skupinek, které dostanou mapu s vyznačenou oblastí, v níž mají vyhledávat. V každé skupince by měl být alespoň jeden člen sboru znakového jazyka.
9. Jak může vyhledávací služba probíhat na místech, kde se neslyšící scházejí?
9 Vyhledávání může probíhat i na místech, kde se neslyšící běžně scházejí, nebo v institucích, které jim zajišťují určité služby. Zvěstovatelé by měli mít takové oblečení, které bude pro danou příležitost vhodné. Spíše než vydávat svědectví větší skupině je lepší mluvit s jedním či dvěma lidmi. Pokud máš s někým hezký rozhovor, můžeš si s ním vyměnit kontakt.
10. Jak je možné vyhledávat v místních firmách a podnicích?
10 Jinou možností je vyznačit si na mapě obvodu firmy a podniky a potom je ve vhodnou dobu navštívit. Takových plánků je možné mít několik — jeden může zahrnovat čerpací stanice, další třeba čistírny, restaurace, hotely či jiné podniky. Pokud jsou na jedné mapce zařízení stejného typu, zvěstovatelé mohou používat obdobný přístup a tak získávat zkušenosti a ve službě se zlepšovat. Jestliže například některé hotely běžně ubytovávají neslyšící, zvěstovatelé mohou recepčnímu stručně vysvětlit účel návštěvy a zanechat mu pro takové hosty nějakou publikaci na DVD a pozvánku na shromáždění. V některých firmách je možné se zeptat, zda mezi jejich zaměstnanci či pravidelnými zákazníky nejsou neslyšící. Pokud je ve vašem obvodu škola pro neslyšící, je možné některé z DVD nabídnout do její knihovny.
11. Proč je vyhledávání důležitou součástí služby?
11 Důležitá činnost: Vyhledávat ty, kdo mluví cizím jazykem, bývá náročné. Vzhledem k tomu, že se tito lidé často stěhují, může být obtížné záznamy o cizojazyčném obvodu udržovat aktuální. Přesto stále přibývá míst, kde je vyhledávací služba důležitou činností. Jehova, který nám dal pověření kázat, není stranický. (Sk. 10:34) Jeho „vůlí je, aby lidé všeho druhu byli zachráněni a přišli k přesnému poznání pravdy“. (1. Tim. 2:3, 4) Proto s Jehovou a s ostatními zvěstovateli spolupracujme, abychom mezi lidmi všech jazyků našli ty se „znamenitým a dobrým srdcem“. (Luk. 8:15)
[Rámeček na straně 5]
Vzájemně si pomáhejme
Pokud sbor nebo cizojazyčná skupina potřebují pomoct s vyhledáváním těch, kdo mluví jejich jazykem, dozorce služby se může obrátit na starší okolních sborů. Je rozumné kontaktovat pouze ty sbory, které jsou poblíž nebo na jejichž území bydlí větší množství lidí, kteří mluví daným jazykem. Starší oslovených sborů potom povzbudí zvěstovatele, aby si v případě, že najdou někoho, kdo mluví daným jazykem, poznamenali jeho adresu a dali ji dozorci služby, který ji potom předá příslušnému sboru či skupině. Dozorci služby oslovených sborů mohou vytvořit praktický systém, díky kterému budou mít přehled o tom, v jakých jazycích se na jejich území káže, a díky kterému zájemci budou moci být zkontaktováni s patřičným sborem či skupinou.
Jestliže ve službě najdeš cizince, který projeví zájem (nebo někoho, kdo je neslyšící), co nejdřív vyplň formulář Kontaktujte prosím tuto osobu (S-43) a předej ho tajemníkovi. Díky tomu bude moci dotyčný rychle získat duchovní pomoc. (Viz km 5/11 str. 3.)
[Rámeček na straně 6]
Jak můžeš najít ty, kdo mluví jazykem vašeho sboru nebo skupiny
• Ptej se druhých, například zájemců a jejich rodinných příslušníků, spolupracovníků a dalších.
• Vyhledej v telefonním seznamu jména, která jsou pro daný jazyk typická. Na internetu můžeš hledat v seznamech řazených podle adres.
• Zeptat se můžeš také ve veřejných institucích, jako jsou například knihovny, úřady, areály vysokých škol nebo koleje. Projevuj však při tom rozlišovací schopnost.
• Všímej si v novinách zpráv, které informují o akcích pořádaných cizojazyčnými komunitami.
• Navštiv obchody a firmy, k jejichž klientům patří cizinci.
• Postav si stolek s našimi publikacemi na místě, kam lidé mluvící daným jazykem chodí nakupovat, na místě, kde se často pohybují zahraniční studenti, nebo na nádražích a podobně. K tomu je nutné zajistit si potřebné povolení.
• Pokud to zákon umožňuje, je také možné využít obchodní adresář nebo nějaký vyhledávač osob na internetu.
[Rámeček na straně 7]
Co můžeš ve vyhledávací službě říct
Upřímností a přátelským vystupováním můžeš rozptýlit případné pochybnosti. Často je také dobré ukázat osloveným naši literaturu v daném jazyce.
Poté co se představíš, můžeš říct: „Hledáme ty, kdo mluví ․․․․․, abychom je mohli potěšit tím, co říká Bible. Neznáte někoho takového?“
Pokud vyhledáváš neslyšící, můžeš postupovat takto: „Dobrý den. Mohu vám něco ukázat? [Na přenosném přehrávači pusť ukázku z některého DVD.] Toto je část nahrávky v českém znakovém jazyce. Má neslyšícím pomoci uspokojit jejich duchovní potřeby a je k dispozici bezplatně. Neznáte někoho, kdo je neslyšící?“ Nebo můžeš zkrátka říct: „Dobrý den, mohl byste nám prosím poradit? Hledáme tady v okolí neslyšící, ty, kdo používají znakový jazyk. Neznáte někoho takového?“
Pokud si oslovený nikoho takového nevybavuje, můžeš uvést některá místa, kde se s nimi možná mohl setkat, například v práci, ve škole nebo v sousedství.