27. STUDIJNÍ ČLÁNEK
PÍSEŇ Č. 79 Pomoz jim zůstat věrní
Pomáhej svému studentovi, aby se rozhodl sloužit Jehovovi
„Stůjte pevně ve víře, buďte odvážní.“ (1. KOR. 16:13)
HLAVNÍ MYŠLENKA
Jak můžeme pomáhat svým studentům, aby měli silnější víru a odvahu rozhodnout se sloužit Jehovovi.
1., 2. a) Proč někteří studenti váhají, jestli začnou sloužit Jehovovi? b) Co se dozvíme v tomhle článku?
BRZDILO tě něco v tom, aby ses stal svědkem Jehovovým? Možná jsi měl strach, že se někdo z tvých kolegů, přátel nebo rodiny postaví proti tobě. Nebo jsi měl možná pocit, že nikdy nedokážeš žít podle toho, jak si Bůh přeje. Jestli to tak bylo, asi se dokážeš vžít do pocitů studenta, který váhá a zatím se nerozhodl sloužit Jehovovi.
2 Ježíš věděl, že takový strach by člověku mohl snadno zabránit v tom, aby udělal nějaký duchovní pokrok. (Mat. 13:20–22) Ale s těmi, kdo váhali, jestli ho budou následovat, to nevzdal. Naopak jim pomáhal 1. zjistit, co jim brání v pokroku, 2. prohloubit lásku k Jehovovi, 3. správně si seřadit priority a 4. zvládnout překážky. Jak tyhle čtyři body můžou pomoct nám, když s někým rozebíráme knihu Radujte se ze života navždy! a on váhá, jestli začít sloužit Jehovovi?
POMÁHEJ SVÉMU STUDENTOVI ZJISTIT, CO MU BRÁNÍ V POKROKU
3. Co možná Nikodéma brzdilo v tom, aby začal Ježíše následovat?
3 Nikodém byl jedním z významných židovských vůdců, ale něco mu bránilo přihlásit se k Ježíšovi. To, že ho poslal Bůh, zjistil asi jenom půl roku potom, co Ježíš začal kázat. (Jan 3:1, 2) Ale protože se bál Židů, rozhodl se přijít za Ježíšem tajně. (Jan 7:13; 12:42) Možná měl strach, že když se stane jeho učedníkem, může toho hodně ztratit.a
4. Jak Ježíš pomohl Nikodémovi pochopit, co od něho Bůh očekává?
4 Nikodém dobře znal Zákon, ale potřeboval pochopit, co od něho Jehova očekává. Jak mu Ježíš pomohl? Byl ochotný věnovat mu čas, i když se setkali v noci. Na rovinu mu řekl, co musí udělat, aby se stal jeho učedníkem: litovat svých hříchů, nechat se pokřtít ve vodě a věřit v Božího Syna. (Jan 3:5, 14–21)
5. Jak můžeš svému studentovi pomoct, aby zjistil, co ho brzdí v pokroku?
5 I když tvůj student dobře zná Bibli, možná bude potřebovat pomoc, aby zjistil, co ho brzdí. Od duchovních cílů ho může odvádět práce nebo to, že mu brání někdo z rodiny. Udělej si na něho čas, buď mu k dispozici. Můžeš ho třeba pozvat na kafe nebo na procházku. Při takových obyčejných příležitostech se ti možná otevře a řekne, s čím bojuje. Povzbuď ho, aby udělal potřebné změny, a to ne proto, aby potěšil tebe, ale z lásky k Jehovovi.
6. Jak můžeme studentovi pomáhat, aby měl odvahu uvést teorii do praxe? (1. Korinťanům 16:13)
6 Co pomůže studentovi, aby měl odvahu uvést teorii do praxe? Když si bude jistý, že mu Jehova bude pomáhat, aby dokázal žít podle biblických zásad. (Přečti 1. Korinťanům 16:13.) Máš podobnou roli jako učitel ve škole. Zkus se na chvíli vrátit do školních lavic. Jakého učitele jsi měl nejradši? Možná to byl ten, který ti trpělivě pomáhal víc si věřit. Stejně tak dobrý učitel Bible neučí jenom to, co od nás Bůh chce, ale taky studenta ujišťuje, že s Jehovovou pomocí dokáže v životě udělat potřebné změny. Co dalšího můžeš pro svého studenta udělat?
POMÁHEJ SVÉMU STUDENTOVI PROHLOUBIT LÁSKU K JEHOVOVI
7. Jak Ježíš pomáhal svým posluchačům, aby měli Jehovu ještě radši?
7 Ježíš věděl, že láska k Bohu bude jeho učedníky motivovat, aby jednali podle toho, co se učí. Často jim pomáhal tak, že jim říkal něco, díky čemu jejich láska k nebeskému Otci mohla růst. Třeba srovnal Jehovu s rodičem, který dává svým dětem dobré věci. (Mat. 7:9–11) Někteří jeho posluchači možná přesně po takovéhle lásce toužili, protože ji nikdy nezažili. Představ si, jak se asi cítili, když jim vyprávěl příběh o jednom milujícím otci, který přijal zpátky svého syna, i když se předtím tvrdohlavě rozhodl jít vlastní cestou. Mohli z toho vidět, jaký má Jehova soucit se svými dětmi na zemi. (Luk. 15:20–24)
8. Jak můžeš svému studentovi pomoct, aby si prohloubil lásku k Jehovovi?
8 I ty můžeš svému studentovi pomoct, aby měl Jehovu ještě radši. Jak? Tím, že během studia budeš vyzdvihovat Jehovovy krásné vlastnosti. Při každé lekci mu pomoz, aby si propojil to, co se učí, s tím, že nás má Jehova rád. Třeba když budete probírat výkupní oběť, ukaž mu, jak se to týká jeho. (Řím. 5:8; 1. Jana 4:10) Když bude přemýšlet o tom, jak Jehova miluje jeho osobně, je mnohem pravděpodobnější, že jeho láska k Jehovovi poroste. (Gal. 2:20)
9. Co pomohlo Michaelovi, aby se změnil?
9 Pojďme se podívat, co zažil Michael z Indonésie. Znal sice pravdu odmalička, ale nedal se pokřtít. Když mu bylo 18, odjel do ciziny pracovat jako řidič kamionu. Později se do Indonésie vrátil a oženil se. Za nějaký čas ale zase odešel za prací do zahraničí. Mezitím jeho manželka a dcera začaly studovat Bibli a dělaly pokroky. Po smrti maminky se Michael rozhodl, že se vrátí domů, aby se postaral o tatínka. Taky se ale pustil do biblického kurzu. Hodně na něho zapůsobila část „Zjistěte víc“ ve 27. lekci knihy Radujte se ze života navždy! Když přemýšlel, jak se Jehova musel cítit, když viděl svého Syna trpět, rozplakal se. Výkupného si začal moc vážit a to ho vedlo k tomu, že udělal změny a dal se pokřtít.
POMÁHEJ SVÉMU STUDENTOVI SPRÁVNĚ SI SEŘADIT PRIORITY
10. Jak Ježíš pomohl svým učedníkům, aby si správně seřadili priority? (Lukáš 5:5–11; viz taky obrázek)
10 Učedníci v prvním století rychle pochopili, že Ježíš je slíbený Mesiáš. Ale potřebovali pomoc, aby dali službu na první místo. Když Ježíš Petrovi a Ondřejovi nabídl, aby s ním sloužili naplno, už nějakou dobu byli jeho učedníci. (Mat. 4:18, 19) V té době měli dobře rozjetou rybářskou živnost, podle všeho s Jakubem a Janem. (Mar. 1:16–20) Když Petr a Ondřej „nechali své sítě“, asi už měli nějaký plán, jak se postarají o rodinu, až budou s Ježíšem. Co je vedlo k tomu, že si správně seřadili priority? Z Lukášovy zprávy se dozvídáme, že Ježíš udělal zázrak, který posílil jejich důvěru, že se o ně Jehova dokáže postarat. (Přečti Lukáše 5:5–11.)
Co se učíme z toho, jak Ježíš pomohl svým učedníkům správně si seřadit priority? (10. odstavec)b
11. Jak můžeš pomocí vlastních zážitků posílit víru svého studenta?
11 My, na rozdíl od Ježíše, nedokážeme dělat zázraky. Svému studentovi ale můžeme vyprávět o tom, jak Jehova podporuje ty, kdo ho v životě dávají na první místo. Vzpomínáš si třeba na to, jak ti Jehova pomohl, když jsi začal chodit na shromáždění? Možná jsi musel svému zaměstnavateli vysvětlit, proč nechceš dělat přesčasy, které by ti do toho zasahovaly. Až budeš svému studentovi vyprávět, jak Jehova podpořil tvoje rozhodnutí dát ho na první místo, řekni mu, jak to posílilo tvoji víru.
12. a) Proč bys měl na biblický kurz zvát nejrůznější zvěstovatele? b) Jak můžeš používat videa, abys vyučoval ještě líp? Ukaž to na příkladu.
12 Tvému studentovi taky hodně dá to, když uslyší, jak svoje priority upravili jiní křesťané. A tak na biblický kurz zvi nejrůznější bratry a sestry. Popros je, aby vyprávěli, jak poznali pravdu a co udělali, aby dali službu Jehovovi na první místo. Během studia knihy Radujte se ze života navždy! taky věnuj čas tomu, abyste se podívali na videa v části „Zjistěte víc“. Můžete taky využít videa v části „Další tipy“. Tak třeba když rozebíráte 37. lekci, zkus vyzdvihnout zásady z videa Jehova se o nás postará.
POMÁHEJ SVÉMU STUDENTOVI ZVLÁDNOUT PŘEKÁŽKY
13. Jak Ježíš připravoval svoje učedníky na těžké situace, které měly přijít?
13 Ježíš svým následovníkům několikrát zopakoval, že někteří se proti nim postaví, dokonce i jejich příbuzní. (Mat. 5:11; 10:22, 36) Když se jeho služba blížila ke konci, upozornil je, že by kvůli své víře mohli i zemřít. (Mat. 24:9; Jan 15:20; 16:2) Kladl jim na srdce, aby byli ve službě opatrní. Aby mohli dál kázat, poradil jim, aby byli taktní a nedohadovali se s těmi, kdo se proti nim postaví.
14. Jak můžeš svého studenta připravit na náročné situace? (2. Timoteovi 3:12)
14 Jak můžeme svého studenta připravit na těžké situace, které možná přijdou? Třeba tak, že si s ním popovídáme o tom, co může čekat od spolupracovníků, kamarádů nebo příbuzných. (Přečti 2. Timoteovi 3:12.) Někteří jeho kolegové si můžou dělat legraci z toho, jak teď žije. A jiní, dokonce nejbližší příbuzní, můžou kritizovat to, co se z Bible učí. Čím dřív svého studenta na takové situace připravíš, tím líp na ně dokáže reagovat, až přijdou.
15. Co by mohlo tvému studentovi pomoct vyrovnat se s odporem v rodině?
15 S negativními reakcemi od těch, které měl rád, se setkával i Ježíš. Když odpor v rodině zažije tvůj student, pomoz mu, aby přemýšlel, proč se jeho příbuzným možná nelíbí, že studuje se svědky Jehovovými. Třeba si myslí, že ho někdo zmanipuloval, nebo prostě můžou mít proti svědkům předsudky. (Mar. 3:21; Jan 7:5) Uč ho, aby byl trpělivý a taktní, a to i ke členům svojí rodiny.
16. Jak můžeme studentovi pomoct, aby o tom, čemu věří, mluvil taktně?
16 I když se příbuzní rozhovoru o Bibli nebrání, bude fajn, když to na ně student nevysype všechno najednou. Mohlo by se stát, že je úplně zahltí, a do dalšího rozhovoru už se jim nebude chtít. Proto svému studentovi poraď, aby o tom, čemu věří, mluvil tak, že si nechá otevřené dveře na příště. (Kol. 4:6) Třeba svým příbuzným může říct, aby se podívali na naše stránky jw.org. Díky tomu se můžou sami rozhodnout, kdy a kolik se toho budou chtít o svědcích dozvědět.
17. Jak můžeš svého studenta připravit, aby uměl reagovat na různé otázky ohledně svědků Jehovových? (Viz taky obrázek.)
17 Svému studentovi můžeš pomoct, aby si na otázky, které by mu mohli položit příbuzní nebo kolegové, připravil jednoduché odpovědi. Mohl bys k tomu využít sérii článků „Časté otázky“ na jw.org. (2. Tim. 2:24, 25) Na konci každé lekce knihy Radujte se ze života navždy! taky nevynechej rámeček „Někdo možná řekne“. Povzbuď ho, aby si odpovědi natrénoval vlastními slovy. Vůbec se neboj dát mu nějaký tip, jak reagovat ještě líp. Taková příprava mu pomůže, aby to, čemu věří, dokázal s jistotou obhájit.
Pomoz svému studentovi, aby uměl mluvit o svojí víře s druhými, tím, že si to spolu nacvičíte (17. odstavec)c
18. Jak můžeš svého studenta motivovat, aby se stal zvěstovatelem? (Matouš 10:27)
18 Ježíš svoje učedníky vybídl, aby si dobrou zprávu nenechávali pro sebe, ale mluvili o ní s druhými. (Přečti Matouše 10:27.) Čím dřív tvůj student začne mluvit o tom, čemu věří, tím dřív se naučí spoléhat na Jehovu. Jak mu můžeš pomoct, aby si to dal za cíl? Využij třeba to, když se ve sboru oznámí, že bude nějaká kampaň. Řekni mu, aby přemýšlel o tom, co by mohl udělat, aby se stal zvěstovatelem. Vysvětli mu, proč bývá jednodušší začít kázat právě během kampaně. Pomoct mu v tom taky můžou cvičné úkoly na shromáždění v týdnu. Díky nim se o tom, čemu věří, může naučit mluvit s jistotou.
DŮVĚŘUJ SVÉMU STUDENTOVI, ŽE CHCE DĚLAT VĚCI SPRÁVNĚ
19. Jak Ježíš svým učedníkům ukázal, že jim důvěřuje, a jak ho můžeme napodobovat?
19 Než Ježíš odešel do nebe, řekl svým učedníkům, že jednou budou zase spolu. Oni to nechápali. Nedošlo jim, že půjdou do nebe i oni. Ježíš se ale nezaměřoval na to, co nechápou. Byl si jistý, že chtějí dělat radost Jehovovi. (Jan 14:1–5, 8) Věděl, že potřebují čas, aby některé věci pochopili, třeba nebeskou naději. (Jan 16:12) Stejně jako Ježíš i ty můžeš svému studentovi ukázat, že mu důvěřuješ.
Čím dřív student začne mluvit o tom, čemu věří, tím dřív se naučí spoléhat na Jehovu
20. Jak jedna sestra z Malawi ukázala, že svojí studentce důvěřuje?
20 Se svými studenty to nevzdáváme. Věříme, že chtějí dělat věci správně. Takový přístup měla i sestra Chifundo z Malawi. S jednou mladou katoličkou, která se jmenuje Alinafe, začala studovat Bibli pomocí knihy Radujte se ze života navždy! Když dokončily 14. lekci, zeptala se jí, co si myslí o uctívání soch a obrazů. Alinafe jí v návalu emocí řekla: „To je každého osobní věc!“ Chifundo si myslela, že je s kurzem konec. Trpělivě s ní ale studovala dál a doufala, že to jednoho dne pochopí. O pár měsíců později jí položila otázku k 34. lekci: „Co dobrého vám zatím přineslo to, že studujete Bibli a poznáváte pravého Boha Jehovu?“ Chifundo vypráví, jak Alinafe reagovala: „Zmínila spoustu skvělých věcí, které se během studia dozvěděla, mimo jiné to, že svědkové nedělají nic, co Bible odsuzuje.“ Krátce nato přestala sochy a obrazy uctívat a dala se pokřtít.
21. Jak můžeme svého studenta vést k tomu, že se rozhodne sloužit Jehovovi?
21 Je to sice Jehova, kdo „dává vzrůst“, ale i my můžeme pomáhat svému studentovi v tom, aby udělal pokrok. (1. Kor. 3:7) Děláme víc než jenom to, že ho učíme, co od něho Bůh čeká. Pomáháme mu, aby měl Jehovu čím dál radši. Povzbuzujeme ho, aby si z lásky k němu správně seřadil priority. Taky ho učíme, jak se na něho může v náročných situacích spoléhat. A když náš student uvidí, že mu důvěřujeme, může mu to dodat odvahu žít podle biblických zásad a rozhodnout se sloužit Jehovovi.
PÍSEŇ Č. 55 Nebojte se!
a Dva a půl roku potom, co se Nikodém setkal s Ježíšem, byl pořád ještě členem židovského nejvyššího soudu. (Jan 7:45–52) Jedno odborné dílo říká, že podle židovské tradice se Nikodém stal Ježíšovým učedníkem až po jeho smrti. (Jan 19:38–40)
b POPIS OBRÁZKU: Petr a další rybáři opouští svoji rybářskou živnost, aby následovali Ježíše.
c POPIS OBRÁZKU: Sestra pomáhá svojí studentce připravit se do služby.