21. STUDIJNÍ ČLÁNEK
Jak Jehova odpovídá na naše modlitby
„Víme…, že to, o co jsme ho prosili, dostaneme.“ (1. JANA 5:15)
PÍSEŇ Č. 7 Jehova nám dává sílu
CO SE DOZVÍŠa
1., 2. Co nás občas napadne?
ŘÍKAL SIS někdy, jestli Jehova odpovídá na tvoje modlitby? Pokud ano, nejsi sám. Tahle otázka vrtá hlavou mnoha bratrům a sestrám, zvlášť když prožívají něco těžkého. V takových chvílích je pro nás možná těžší vidět, jak nám Jehova odpovídá. Co nás v tomhle článku čeká?
2 Připomeneme si, proč si můžeme být jistí, že Jehova modlitby svých služebníků vyslýchá. (1. Jana 5:15) Taky si odpovíme na tyhle otázky: Proč se nám občas zdá, že Jehova na naše modlitby nereaguje? A jakými způsoby nám na ně odpovídá?
JEHOVA NÁM NEMUSÍ ODPOVĚDĚT TAK, JAK BYCHOM ČEKALI
3. Proč Jehova chce, abychom se k němu modlili?
3 Z Bible se dozvídáme, že Jehova nás hluboce miluje a že jsme pro něj vzácní. (Ag. 2:7; 1. Jana 4:10) Právě proto si přeje, abychom se na něj obraceli o pomoc. (1. Petra 5:6, 7) Chce nám pomáhat, abychom mu zůstali blízko a dobře zvládali problémy, které řešíme.
Jehova vyslyšel Davida tak, že ho osvobodil od jeho nepřátel (4. odstavec)
4. Jak víme, že Jehova vyslýchá modlitby svých služebníků? (Viz taky obrázek.)
4 V Bibli často čteme, že Jehova na modlitby svých služebníků odpověděl. Napadá tě nějaký příklad? Co třeba král David? Během svého života se hodněkrát dostal do situace, kdy mu šli nepřátelé po krku. Často se pak na Jehovu obracel o pomoc. Jednou ho prosil: „Jehovo, vyslechni mou modlitbu, naslouchej mé naléhavé prosbě o pomoc. Odpověz mi, vždyť jsi věrný a spravedlivý.“ (Žalm 143:1) Jehova na Davidovy modlitby reagoval a zachránil ho. (1. Sam. 19:10, 18–20; 2. Sam. 5:17–25) David proto mohl s jistotou říct: „Jehova je blízko všem, kdo ho vzývají.“ A stejnou jistotu můžeme mít i my. (Žalm 145:18)
Jehova vyslyšel Pavla tak, že mu dal sílu vytrvat (5. odstavec)
5. Vyslyšel Jehova modlitby svých služebníků vždycky tak, jak očekávali? Uveď příklad. (Viz taky obrázek.)
5 Jehova ale naše modlitby nemusí vyslyšet tak, jak bychom čekali. Zažil to i apoštol Pavel. Prosil Boha, aby ho zbavil ostnu v těle. Hodně ho ten problém trápil a třikrát se kvůli tomu konkrétně modlil. Vyslyšel ho Jehova? Ano, ale ne tak, jak si to Pavel představoval. Jeho problém neodstranil, ale dal Pavlovi sílu, aby mu mohl dál věrně sloužit. (2. Kor. 12:7–10)
6. Proč nám možná někdy připadá, že Jehova nevyslýchá naše modlitby?
6 I nám možná Jehova odpoví jinak, než čekáme. Můžeme si ale být jistí, že přesně ví, jak nám nejlíp pomoct. Dokonce může „udělat nesrovnatelně víc než všechno, o co prosíme nebo na co pomyslíme“. (Ef. 3:20) Proto třeba na naše modlitby odpoví jindy a jinak, než si představujeme.
7. Proč někdy musíme změnit to, o co se modlíme? Ukaž to na příkladu.
7 Někdy možná musíme změnit to, o co se modlíme, protože jsme líp pochopili, co si Jehova přeje. Přesně to udělal bratr Martin Pötzinger. Krátce po svatbě ho poslali do nacistického koncentračního tábora. Nejdřív prosil Jehovu, aby se odtamtud dostal a mohl se tak starat o manželku a zase kázat. Po dvou týdnech ale pořád neviděl žádný náznak toho, že by mu chtěl Jehova pomoct tímhle způsobem. A tak se začal modlit: „Jehovo, prosím ukaž mi, co chceš, abych dělal.“ Pak začal přemýšlet o tom, co prožívají ostatní bratři v táboře. Hodně z nich si dělalo velké starosti o svoji ženu a děti. Když si to bratr Pötzinger uvědomil, modlil se: „Jehovo, děkuju ti za nový úkol. Pomáhej mi, ať dokážu svoje bratry posilovat a být jim oporou.“ A přesně to dělal v různých táborech dalších devět let.
8. Na co důležitého musíme pamatovat?
8 Musíme pamatovat na to, že Jehova má svůj záměr a že ho splní podle svého časového plánu. Chce definitivně odstranit všechny problémy, které nás dnes tolik trápí, jako jsou přírodní katastrofy, nemoci a smrt. Dosáhne toho prostřednictvím svého království. (Dan. 2:44; Zjev. 21:3, 4) Do té doby ale dovoluje Satanovi, aby vládl tomuhle světu.b (Jan 12:31; Zjev. 12:9) Kdyby teď Jehova řešil problémy ve světě, vypadalo by to, že je Satanova vláda docela úspěšná. I když tedy musíme čekat na to, až Jehova splní svoje sliby, neznamená to, že nás nechává na holičkách. Podívejme se na některé způsoby, jak to dělá.
JAK NÁM JEHOVA ODPOVÍDÁ
9. Jak nám Jehova může pomoct, když stojíme před nějakým rozhodnutím? Uveď příklad.
9 Dává nám moudrost. Jehova slibuje, že nám dá moudrost, abychom se dokázali dobře rozhodovat. Zvlášť ji potřebujeme, když stojíme před rozhodnutím, které ovlivní celý náš život, jako třeba jestli zůstat svobodní, nebo ne. (Jak. 1:5) Zamysli se nad tím, co zažila jedna svobodná sestra, která se jmenuje Marie.c Sloužila jako pravidelná průkopnice a byla moc spokojená. Pak potkala jednoho bratra. Vypráví: „Čím víc jsme se kamarádili, tím víc jsme k sobě něco cítili. Bylo mi jasné, že se musím nějak rozhodnout. Hodně jsem se modlila. Potřebovala jsem, aby mě Jehova vedl, ale věděla jsem, že rozhodnutí musím udělat já.“ Je přesvědčená, že Jehova její modlitby o moudrost vyslyšel. Jak to udělal? Marie hledala v našich publikacích a našla konkrétní články, které jí pomohly odpovědět na její otázky. Taky si vzala k srdci moudré rady od svojí maminky. Díky tomu se dokázala vyznat ve svých pocitech. Nakonec udělala moudré rozhodnutí.
Jak nám Jehova dává sílu vytrvat? (10. odstavec)
10. Jak podle Filipanům 4:13 Jehova pomáhá svým služebníkům? Ukaž to na příkladu. (Viz taky obrázek.)
10 Dává nám sílu vytrvat. Stejně jako apoštolu Pavlovi i nám Jehova dává sílu, abychom zvládali náročné situace. (Přečti Filipanům 4:13.) Vezmi si, jak pomáhal Benjaminovi, který to v životě vůbec neměl jednoduché. Skoro celé mládí strávil s rodiči a sourozenci v různých uprchlických táborech v Africe. Říká: „Pořád jsem se modlil k Jehovovi a prosil ho, ať mi dá sílu dělat mu radost. Jehova mě vyslyšel a dával mi vnitřní klid, odvahu dál kázat a publikace, které mi pomáhaly být mu nablízku.“ Dodává: „Když jsem si četl příběhy jiných svědků a viděl, jak jim Jehova pomáhal vytrvat, byl jsem ještě odhodlanější zůstat mu věrný.“
Už ti Jehova někdy pomohl prostřednictvím bratrů a sester? (11. a 12. odstavec)d
11., 12. Jak Jehova někdy používá naše bratry a sestry? (Viz taky obrázek.)
11 Používá naši duchovní rodinu. V noci před svojí smrtí Ježíš úpěnlivě prosil Jehovu, aby nemusel umřít jako rouhač. Jehova ale udělal něco jiného. Poslal mu z nebe jednoho z jeho bratrů a ten ho posílil. (Luk. 22:42, 43) Nám zase může pomoct tak, že podnítí nějakého bratra nebo sestru, aby nás navštívili nebo nám zavolali. Zároveň může každý z nás vyhlížet příležitosti, jak dobrým slovem povzbudit druhé. (Přísl. 12:25)
12 Všimni si, co se stalo naší sestře Miriam. Několik týdnů potom, co jí zemřel manžel, byla sama doma a cítila se úplně na dně. Nekontrolovatelně plakala a potřebovala si s někým popovídat. Vypráví: „Neměla jsem sílu někomu zavolat, tak jsem se modlila k Jehovovi. Ještě když jsem plakala a modlila se, mi zazvonil telefon. Byl to jeden starší, můj dobrý kamarád.“ Spolu se svojí manželkou Miriam utěšili. Je přesvědčená, že Jehova ho k tomu telefonátu podnítil.
Jak nám Jehova může pomoct prostřednictvím někoho dalšího? (13. a 14. odstavec)
13. Ukaž, jak může Jehova použít i někoho, kdo mu neslouží.
13 Může použít lidi, kteří ho neuctívají. (Přísl. 21:1) Tu a tam Jehova odpoví na modlitby svých služebníků tak, že použije někoho, kdo v něj nevěří. Například přiměl krále Artaxerxa, aby vyhověl Nehemjášově žádosti. Chtěl se vrátit do Jeruzaléma a pomoct tam s jeho obnovou. (Neh. 2:3–6) I dneska může podnítit ty, kdo ho neuctívají, aby jednali v náš prospěch.
14. Co se ti líbilo na tom, co zažila Su-čching? (Viz taky obrázek.)
14 Sestra Su-čching je přesvědčená, že Jehova jí pomohl prostřednictvím jejího lékaře. Má syna, který trpí několika psychickými poruchami. Potom co měl těžký úraz, se s manželem rozhodli odejít z práce, aby se o něho mohli postarat. Kvůli tomu se dostali do finančních problémů. Sestra řekla, že se cítila jak struna napnutá k prasknutí. Všechno to svěřila Jehovovi a prosila ho o pomoc. Do celé věci se vložil její lékař. Díky tomu získali státní podporu a bydlení, které si mohli dovolit. Su-čching svoje vyprávění uzavírá: „Viděli jsme v tom Jehovovu ruku. Opravdu vyslýchá naše modlitby.“ (Žalm 65:2)
PROČ POTŘEBUJEME VÍRU
15. Díky čemu si jedna sestra uvědomila, že Jehova její modlitby vyslýchá?
15 Jehova na naše modlitby většinou neodpovídá nějakým bombastickým způsobem. Reaguje na ně ale přesně tak, jak potřebujeme, abychom mu zůstali věrní. Takže jeho odpovědi vyhlížej. Sestra Yoko měla pocit, že Jehova její modlitby nevyslýchá. Pak si začala psát, o co ho prosí. Když si po nějaké době prošla svoje poznámky, zjistila, že většinu jejích modliteb vyslyšel, dokonce i některé, na které už zapomněla. Co je z toho vidět? Čas od času se potřebujeme zastavit a přemýšlet o tom, jak Jehova na naše modlitby odpovídá. (Žalm 66:19, 20)
16. Jak můžeme dávat najevo víru? (Hebrejcům 11:6)
16 Víru potřebujeme nejenom k tomu, abychom se modlili, ale i k tomu, abychom přijali to, jak nám Jehova odpoví. (Přečti Hebrejcům 11:6.) Své o tom ví Mike a jeho manželka Chrissy. Moc si přáli jít do betelu. Mike říká: „Spoustu let jsme si jako manželé vyplňovali přihlášku a pořád dokola se o to modlili, ale nikdy nás nepozvali.“ Byli si ale jistí, že Jehova nejlíp ví, kde je použít. Dál dělali, co mohli. Sloužili jako pravidelní průkopníci tam, kde to bylo víc potřeba, a jezdili na stavby. Teď jsou v krajské službě. Mike pokračuje: „Jehova naše modlitby nevyslyšel vždycky tak, jak jsme si představovali, ale odpověděl na ně, a to takovým způsobem, o jakém se nám ani nesnilo.“
17., 18. O čem nás ujišťuje Žalm 86:6, 7?
17 Přečti Žalm 86:6, 7. Žalmista David si byl jistý, že Jehova jeho modlitby slyší a reaguje na ně. Stejnou jistotu můžeš mít i ty. Z příkladů v tomhle článku jsme viděli, že Jehova nám může dát moudrost a sílu, abychom vytrvali. Může nám pomoct prostřednictvím někoho z naší duchovní rodiny, nebo dokonce těch, kdo mu zatím neslouží.
18 I když na naše modlitby pokaždé neodpoví tak, jak si představujeme, víme, že to vždycky udělá. Dá nám přesně to, co potřebujeme, a v tu pravou chvíli. Dál se proto modli s vírou, že ti Jehova bude pomáhat, a buď přesvědčený, že v novém světě uspokojí „touhu všeho živého“. (Žalm 145:16)
PÍSEŇ Č. 46 Děkujeme ti, Jehovo
a Jehova nás ujišťuje, že když se modlíme v souladu s jeho vůlí, vyslyší nás. Když prožíváme něco těžkého, vůbec nemusíme pochybovat o tom, že nám pomůže zůstat mu věrní. V tomhle článku si ukážeme, jak na naše modlitby odpovídá.
b Víc informací o tom, proč Jehova dovoluje Satanovi, aby vládl tomuhle světu, najdeš v článku „Zaměřuj se na to, co je opravdu důležité“ ze Strážné věže z června 2017.
c Některá jména byla změněna.
d POPIS OBRÁZKU: Maminka s dcerou dorazily do cizí země jako uprchlíci. Jejich spoluvěřící je srdečně vítají a pomáhají jim.