Odkazy k Pracovnímu sešitu
© 2025 Watch Tower Bible and Tract Society of Pennsylvania
24.–30. BŘEZNA
POKLADY Z BOŽÍHO SLOVA | PŘÍSLOVÍ 6
What Can We Learn From the Ant?
it-1 1267 ¶1, 2
Mravenec
‚Instinktivní moudrost.‘ Mravenčí ‚moudrost‘ není výsledkem nějakého inteligentního myšlení, ale vychází z instinktu, který dostali od Stvořitele. Bible o mravenci říká, že si ‚připravuje jídlo dokonce v létě; nasbíral si zásoby potravy dokonce o žni‘. (Př 6:8) Jeden z nejrozšířenějších druhů mravenců v Palestině, mravenec zrnojed (Messor semirufus), si hromadí velkou zásobu zrní na jaře a v létě, a využívá ji v těch obdobích, kdy je těžké najít potravu — hlavně v zimě. Tyto mravence je často možné najít blízko mlatů, kde je hojnost semen a zrní. Když zaprší a uskladněná semena navlhnou, zrnojed vynese zrna na slunce, aby uschla. Je známo, že mravenci dokonce odkusují klíčky, aby jim uskladněná zrna neklíčila. Kolonie mravenců zrnojedů se dají rozpoznat podle vychozených cestiček a podle slupek od semen, které nechávají u děr.
Příkladné vlastnosti. Toto krátké zamyšlení nad mravenci podtrhuje vybídku: „Jdi k mravenci, lenochu; pohleď na jeho cesty a zmoudři.“ (Př 6:6) Je na nich pozoruhodné nejen to, že se instinktivně připravují na budoucnost, ale také to, s jakou vytrvalostí a rozhodností se všemožně snaží splnit daný úkol — často nesou nebo za sebou houževnatě vlečou předměty dvakrát nebo i vícekrát těžší, než jsou oni sami. Nedají se odradit, i když třeba upadnou, uklouznou nebo se svalí z nějakého strmého svahu. Při pozoruhodné spolupráci udržují v mraveništi vysokou čistotu a projevují zájem o své spolupracovníky; někdy dokonce pomáhají raněným či vyčerpaným mravencům dostat se zpět do mraveniště.
w00 9/15 26 ¶4, 5
Chraňte své jméno
Neměli bychom být také tak pracovití jako mravenci? Jestliže pilně pracujeme a snažíme se svou práci zlepšovat, je to pro nás dobré bez ohledu na to, zda nás někdo pozoruje, nebo ne. Ve škole, v zaměstnání i při naší duchovní činnosti bychom skutečně měli pracovat co nejlépe. Mravenec má ze své pracovitosti užitek, a Bůh si přeje, abychom také my ‚viděli dobré za všechnu svou tvrdou práci‘. (Kazatel 3:13, 22; 5:18) A takovou odměnou za tvrdou práci je čisté svědomí a osobní uspokojení. (Kazatel 5:12)
Lenivého člověka se Šalomoun snaží vyburcovat z jeho netečnosti dvěma řečnickými otázkami: „Jak dlouho budeš vylehávat, lenochu? Kdy vstaneš ze svého spánku?“ Král napodobuje lenochovu řeč, když dodává: „Ještě trochu spánku, ještě trochu dřímoty, ještě trochu poležení se složenýma rukama a jistě přijde tvá chudoba právě jako nějaký tulák, a tvá nouze jako ozbrojenec.“ (Přísloví 6:9–11) Líný člověk si hoví, a náhle ho přepadne chudoba tak rychle jako by ho přepadl bandita, a nedostatek ho přepadne jako ozbrojenec. Lenochovo pole rychle zaroste plevelem a kopřivami. (Přísloví 24:30, 31) Takový člověk co nevidět utrpí ztráty ve svém obchodním podnikání. Jak dlouho totiž bude zaměstnavatel trpět lenocha? A jestliže je nějaký student příliš líný, než aby se učil, jak si může myslet, že bude ve škole dobře prospívat?
21.–27. DUBNA
POKLADY Z BOŽÍHO SLOVA | PŘÍSLOVÍ 10
w01 7/15 25 ¶1-3
‚Požehnání je pro spravedlivého‘
Spravedlivý dostává požehnání i v jiném ohledu. „Kdo pracuje nedbalou rukou, bude mít málo prostředků, ale ruka pilného, ta ho obohatí. Syn, který jedná s pochopením, v letní době shromažďuje; syn, který jedná hanebně, během žně tvrdě spí.“ (Přísloví 10:4, 5)
Králova slova jsou určena zejména těm, kdo pracují v době žní. Během žní není čas pospávat. Je to čas pro pilnou práci až do večera. Je to opravdu naléhavé období.
O žních se zmínil Ježíš svým učedníkům, ovšem tehdy neměl na mysli sklízení obilí, ale lidí. Řekl: „Žeň je veliká, ale dělníků je málo. Proste proto Pána žně [Jehovu Boha], aby vyslal dělníky na svou žeň.“ (Matouš 9:35–38) V roce 2000 se Slavnosti na památku Kristovy smrti účastnilo více než 14 milionů osob, což je více než dvojnásobek počtu svědků Jehovových. Kdo by tedy mohl popřít, že se ‚pole bělají ke žni‘? (Jan 4:35) Praví ctitelé prosí Pána, aby vyslal více dělníků, a sami se přitom usilovně snaží jednat v souladu se svými modlitbami a činit učedníky. (Matouš 28:19, 20) A jak bohatě Jehova jejich úsilí požehnal! Ve služebním roce 2000 bylo pokřtěno více než 280 000 nových Božích služebníků. Také oni se snaží stát se učiteli Božího slova. Kéž v tomto žňovém období pociťujeme radost a uspokojení, když se plně podílíme na činění učedníků.