40. STUDIJNÍ ČLÁNEK
PÍSEŇ Č. 30 Můj Bůh, Otec a Přítel
Jehova „uzdravuje ty, kdo mají ztrápené srdce“
„Uzdravuje ty, kdo mají ztrápené srdce, ovazuje jim rány.“ (ŽALM 147:3)
HLAVNÍ MYŠLENKA
Jehovovi hodně záleží na těch, kdo mají nějaké citové rány. V tomhle článku se dozvíme, jak zmírňuje naši bolest a jak nám pomáhá, abychom mohli utěšovat druhé.
1. Čeho si Jehova všímá u svých služebníků?
ČEHO si Jehova všímá, když pozoruje svoje služebníky na zemi? Vidí, z čeho máme radost a co nás trápí. (Žalm 37:18) Když mu sloužíme, jak nejlíp dokážeme, přestože prožíváme citovou bolest, je na nás hrdý. A nejen to, chce nám pomáhat a utěšovat nás.
2. Co Jehova dělá pro ty, kdo mají ztrápené srdce, a co musíme dělat my?
2 Žalm 147:3 říká, že těm, „kdo mají ztrápené srdce, [Jehova] ovazuje … rány“. Něžně se stará o ty, kdo si nesou nějaké citové zranění. Ale co musíme dělat, aby nám jeho péče pomohla? Ukažme si to na jednom přirovnání. Zkušený doktor může udělat hodně pro to, aby se zraněný člověk uzdravil. Pacient se ale musí pečlivě řídit jeho pokyny. To samé musíme dělat my, abychom se uzdravili citově. V tomhle článku si ukážeme, co Jehova ve svém Slově říká těm, kdo emočně trpí. Taky se dozvíme, jak jeho laskavé rady můžeme uplatnit.
PRO JEHOVU MÁŠ VELKOU HODNOTU
3. Proč mají někteří pocit, že pro druhé nic neznamenají?
3 Žijeme ve světě bez lásky, a tak má spoustu lidí pocit, že pro druhé nic neznamenají. Sestra, která se jmenuje Helen,a říká: „Od svých rodičů jsem lásku nikdy necítila. Táta byl agresivní a každý den nám vtloukal do hlavy, že jsme úplně k ničemu.“ Možná se i k tobě druzí chovali hodně špatně, často tě kritizovali nebo v tobě vyvolávali pocit, že si lásku nezasloužíš. A tak je pro tebe možná těžké uvěřit, že by se o tebe někdo skutečně zajímal.
4. O čem nás v Žalmu 34:18 Jehova ujišťuje?
4 I když se k tobě druzí chovali špatně, buď si jistý, že Jehova tě miluje a váží si tě. „Je blízko těm, kdo mají ztrápené srdce.“ (Přečti Žalm 34:18.) Pokud jsi zdrcený, pamatuj, že Jehova viděl tvoje dobré vlastnosti a přitáhl tě k sobě. (Jan 6:44) Vždycky je připravený ti pomoct, protože jsi pro něho vzácný.
5. Co se můžeme naučit z toho, jak se Ježíš choval k lidem, kterými druzí pohrdali?
5 O Jehovových pocitech se můžeme něco dozvědět z toho, jak se k druhým choval Ježíš, když byl na zemi. Všímal si těch, kterými druzí pohrdali, a jednal s nimi laskavě. (Mat. 9:9–12) Například jedna vážně nemocná žena se dotkla jeho oděvu, protože doufala, že se díky tomu uzdraví. Ježíš ji uklidnil a pochválil za její víru. (Mar. 5:25–34) Dokonale napodobuje povahu svého Otce. (Jan 14:9) Takže si můžeš být jistý, že si tě Jehova váží a všímá si tvých dobrých vlastností, třeba že v něho věříš a miluješ ho.
6. Co může člověk dělat, když má pocit, že je k ničemu?
6 Co když se pocitu, že jsi k ničemu, nedokážeš zbavit? Čti si v Bibli verše, které tě ujistí, že máš pro Jehovu velkou hodnotu, a přemýšlej o nich.b (Žalm 94:19) Jestli se ti nepodařilo dosáhnout nějakého cíle nebo jsi zklamaný, protože toho nedokážeš tolik co druzí, neodsuzuj se. Jehova na nás nemá přehnané nároky. (Žalm 103:13, 14) Pokud ti v minulosti někdo hodně ublížil, neobviňuj z toho sebe. Takové jednání sis rozhodně nezasloužil. Jehova bude volat k odpovědnosti ty, kdo dělají špatné věci, a ne jejich oběti. (1. Petra 3:12) Sandra, se kterou v dětství rodiče jednali krutě, říká: „Často Jehovu prosím, aby mi pomohl mít na sebe vyrovnaný pohled, abych se viděla tak, jak mě vidí on.“
7. Jak můžeme to, čím jsme si v životě prošli, využít ve službě Jehovovi?
7 Jehova tě může použít, abys pomáhal druhým, i když si to možná nemyslíš. Můžeš s ním spolupracovat ve službě a to je obrovská čest. (1. Kor. 3:9) Díky tomu, čím sis prošel, dost možná dokážeš pochopit pocity těch, kdo trpí. Můžeš pro ně hodně udělat. To je i případ Helen, o které už jsme mluvili. Jehova a bratři i sestry jí pomohli a ona teď dokáže líp pomáhat druhým. Říká: „Díky Jehovovi už nejsem ‚úplná nula‘, ale cítím se milovaná a užitečná.“ Helen je šťastná, že může sloužit jako pravidelná průkopnice.
JEHOVA TI ODPUSTIL, PŘIJMI TO
8. O čem nás ujišťuje Izajáš 1:18?
8 Některé Jehovovy služebníky hodně trápí to, co udělali v minulosti, ať už to bylo před křtem, nebo dokonce po něm. Pokud to tak máš i ty, nezapomeň, že Jehova nás má moc rád, a proto za nás dal výkupné. Určitě si přeje, abychom tenhle dar přijali. Ujišťuje nás, že potom, co jsme to s ním urovnali,c nám naše hříchy nebude připomínat. (Přečti Izajáše 1:18.) Je úžasné, že na ně náš milující Otec Jehova zapomíná. Nikdy ale nezapomene na to všechno dobré, co jsme udělali. (Žalm 103:9, 12; Hebr. 6:10)
9. Proč bychom se měli zaměřovat na přítomnost a budoucnost, a ne na minulost?
9 Pokud tě trápí to, co jsi udělal v minulosti, snaž se na to nezaměřovat. Zaměřuj se spíš na přítomnost a na budoucnost. Hezký příklad nám dal apoštol Pavel. Litoval, že dřív zuřivě pronásledoval křesťany, ale věděl, že mu Jehova odpustil. (1. Tim. 1:12–15) Přemýšlel pak o svých chybách pořád dokola? Určitě ne. Stejně jako se už nevracel k tomu, co dokázal jako vážený farizeus. (Filip. 3:4–8, 13–15) Místo toho se naplno věnoval službě a soustředil se na budoucnost. Ani ty nedokážeš minulost změnit. Můžeš ale Jehovu chválit tím, jak žiješ teď, a zaměřovat se na tu nádhernou budoucnost, kterou ti slíbil.
10. Co můžeme dělat, když jsme svým jednáním ublížili druhým?
10 A co když jsi svým jednáním ublížil druhým a pořád si to vyčítáš? Co s tím? Pokud je to možné, dělej všechno pro to, abys to napravil. Upřímně se omluv. (2. Kor. 7:11) Pros Jehovu, aby pomáhal těm, kterých se tvoje jednání dotklo. Tobě i jim může Jehova pomoct, abyste mu dál sloužili a znovu cítili vnitřní klid.
11. Co se můžeme naučit od proroka Jonáše? (Viz obrázek.)
11 Ze svých chyb se pouč a dovol Jehovovi, aby tě použil tak, jak on bude chtít. Vezmi si, jak to bylo s Jonášem. Jehova mu přikázal, aby šel do Ninive, ale on se vydal opačným směrem. Jehova ho usměrnil a Jonáš se ze svojí chyby poučil. (Jon. 1:1–4, 15–17; 2:7–10) S tímhle prorokem to nevzdal. Dal mu další příležitost. Tentokrát ho Jonáš okamžitě poslechl a vydal se do Ninive. I když mu bylo líto toho, co udělal, nedovolil, aby mu to zabránilo úkol od Jehovy přijmout. (Jon. 3:1–3)
Potom co Jonáš přežil utrpení v břiše obrovské ryby, mu Jehova znovu řekl, ať jde do Ninive a oznamuje jeho poselství (11. odstavec)
JEHOVA TĚ UTĚŠUJE SVATÝM DUCHEM
12. Jak nám Jehova může pomoct, když zažijeme nějaké trauma nebo o někoho přijdeme? (Filipanům 4:6, 7)
12 Když zažijeme nějaké trauma nebo o někoho přijdeme, Jehova nás může utěšit svým svatým duchem. Je to vidět z toho, čím si prošli Ron a Carol, když jejich syn spáchal sebevraždu. Říkají: „Už jsme toho zažili hodně, ale tohle bylo zdaleka nejhorší. Během té spousty nocí, kdy jsme nemohli spát, jsme se modlili k Jehovovi. Sami na sobě jsme pocítili pokoj, o kterém se mluví ve Filipanům 4:6, 7.“ (Přečti.) Jestli i ty prožíváš něco extrémně náročného, můžeš Jehovovi vylévat svoje srdce tak často a tak dlouho, jak budeš chtít. (Žalm 86:3; 88:1) Pros ho o svatého ducha. Nikdy tě nebude ignorovat. (Luk. 11:9–13)
13. Jak nám může svatý duch pomoct, abychom Jehovovi dál věrně sloužili? (Efezanům 3:16)
13 Prošel sis něčím, co tě srazilo na kolena a připravilo o sílu? Svatý duch tě může posílit, abys Jehovovi dál věrně sloužil. (Přečti Efezanům 3:16.) Flora a její manžel sloužili jako misionáři. On ji v té době ale podvedl a rozvedli se. Flora vypráví: „Kvůli jeho zradě jsem cítila obrovskou bolest a nedokázala jsem myslet na nic jiného. Prosila jsem Jehovu o svatého ducha, abych to vydržela. Dal mi to, co jsem potřebovala, aby se moje rány zahojily a já mohla zvládnout něco, co se mi na začátku zdálo nepřekonatelné.“ Flora cítí, že jí Bůh pomohl, aby mu víc důvěřovala, a taky že díky němu zvládne jakoukoli zkoušku. Dodává: „Žalm 119:32 je přesně o mně. Je tam: ‚Rád se budu řídit tvými přikázáními, vždyť tomu děláš v mém srdci prostor.‘“
14. Co musíme dělat, aby na nás působil svatý duch?
14 Když Jehovu poprosíš o svatého ducha, co bys měl dělat pak? Věnuj se věcem, při kterých na tebe svatý duch bude moct působit. Choď na shromáždění a do služby. Každý den si čti Bibli a přemýšlej o tom, jak věci vidí Jehova. (Filip. 4:8, 9) Zaměřuj se v Bibli na příběhy lidí, které potkala nějaká zkouška, a všímej si, jak jim Jehova pomohl to zvládnout. Na Sandru, o které už jsme mluvili, se v životě sypal jeden problém za druhým. Říká: „Josefův příběh mě vždycky hodně povzbudí. Nedovolil, aby zkoušky a nespravedlnost oslabily jeho vztah s Jehovou.“ (1. Mojž. 39:21–23)
JEHOVA POUŽÍVÁ BRATRY A SESTRY, ABY TĚ POVZBUDILI A UTĚŠILI
15. Kdo nás může povzbudit a jak? (Viz taky obrázek.)
15 Když nás něco trápí, naši bratři a sestry pro nás můžou být „velkým povzbuzením“. (Kol. 4:11) Jehova je používá, aby nám ukázal, že nás má rád. Jak konkrétně nás utěšují? Empaticky nám naslouchají nebo s námi prostě jenom jsou. Možná nás povzbudí nějakým biblickým veršem nebo se s námi pomodlí.d (Řím. 15:4) Někdy nám připomenou, jak se na věci dívá Jehova, a tím nám pomůžou zase získat vyrovnanost. A taky pro nás můžou udělat něco praktického – třeba nám přinesou jídlo, abychom se cítili líp.
Dobří, duchovně zralí přátelé nás můžou utěšit a povzbudit (15. odstavec)
16. Co možná musíme udělat, aby nám druzí pomohli?
16 Někdy si možná o pomoc musíme říct. Naši bratři a sestry nás mají moc rádi a chtějí nám pomáhat. (Přísl. 17:17) Ale o tom, jak se cítíme nebo co potřebujeme, možná nemají ani tušení. (Přísl. 14:10) Pokud máš ztrápené srdce, neboj se mluvit o svých pocitech s dobrými přáteli. Řekni jim, co by ti pomohlo. Možná se svěříš jednomu nebo dvěma starším, kterým důvěřuješ. Některé sestry utěšilo, když si popovídaly s jinou duchovně zralou sestrou.
17. Co by nám mohlo bránit nechat se od druhých povzbudit a jak to můžeme překonat?
17 Od svých bratrů a sester se neizoluj. Když se necítíš dobře, může být těžké trávit s nimi čas. Někdy možná něco nepochopí nebo nezvolí ta správná slova. (Jak. 3:2) Ale nenech se tím odradit, protože by ses tak mohl připravit o povzbuzení, které potřebuješ. Gavin, který slouží jako starší a trpí depresemi, říká: „Mluvit s přáteli a trávit s nimi čas je často to poslední, co bych chtěl dělat.“ Gavin ale boj se svými pocity nevzdává a od druhých se neizoluje. Díky tomu se cítí líp. A sestra, která se jmenuje Amy, říká: „Kvůli tomu, co jsem zažila, je pro mě těžké věřit lidem. Ale učím se mít svoje bratry a sestry ráda jako Jehova a taky jim tak důvěřovat. Vím, že z toho má radost, a to zase dělá radost mně.“
JEHOVOVY SLIBY O BUDOUCNOSTI TĚ MŮŽOU UTĚŠIT
18. Na co se můžeme těšit a co můžeme dělat teď?
18 Brzo Jehova odstraní všechno, co nám působí fyzickou a citovou bolest. (Zjev. 21:3, 4) V té době už věci, které jsme zažili, „nebudou tížit srdce“. (Iz. 65:17) Ale v tomhle článku jsme si ukázali, že Jehova ovazuje naše rány už dneska. Může tě různými způsoby utěšit a pomoct ti. Naplno to využij. A ani na vteřinu nepochybuj, že „mu na [tobě] záleží“. (1. Petra 5:7)
PÍSEŇ Č. 7 Jehova nám dává sílu
a Jména byla změněna.
b Viz rámeček „Jehova si tě moc váží“.
c Abychom to s Jehovou urovnali, musíme ho prosit o odpuštění a změnit svoje chování. Tím ukážeme, že svých hříchů litujeme. Když vážně zhřešíme, musíme taky poprosit o pomoc starší ze sboru. (Jak. 5:14, 15)
d Na jw.org zkus do vyhledávání napsat hesla jako například „starosti“ nebo „negativní pocity“.