22. STUDIJNÍ ČLÁNEK
PÍSEŇ Č. 15 Vítej Krista, Krále!
Jehovovo jméno – co znamená pro Ježíše
„Dal jsem jim poznat tvé jméno a ještě jim ho dám poznat.“ (JAN 17:26)
HLAVNÍ MYŠLENKA
V jakém smyslu dal Ježíš druhým poznat Jehovovo jméno a jak ho posvětil a očistil.
1., 2. a) Co Ježíš udělal večer před svou smrtí? b) Na jaké otázky si odpovíme v tomhle článku?
JE ČTVRTEK 14. nisanu 33 n. l. Je pozdě večer a Ježíše už brzo čeká zrada, soud, mučení a nakonec poprava. V horní místnosti jednoho domu Ježíš právě zavedl Pánovu večeři. Teď svým věrným apoštolům říká pár povzbudivých slov na rozloučenou. A než odsud odejdou, ještě se procítěně pomodlí. Jeho modlitbu zapsal apoštol Jan. Najdeme ji v 17. kapitole jeho evangelia.
2 Tahle modlitba nám o Ježíšovi odhaluje něco důležitého. Co mu v tu chvíli dělalo starosti? A na čem mu při službě tady na zemi záleželo? Na tyhle dvě otázky si teď odpovíme.
„DAL JSEM JIM POZNAT TVÉ JMÉNO“
3. Co Ježíš řekl o Božím jménu a co tím myslel? (Jan 17:6, 26)
3 Ježíš ve své modlitbě řekl: „Dal jsem jim poznat tvé jméno.“ Víme, že to pro něj bylo důležité, protože to řekl dvakrát. (Přečti Jana 17:6, 26.) Co těmi slovy myslel? Ježíšovi učedníci byli Židé, a tak věděli, jak se Bůh jmenuje. V Hebrejských písmech se jeho jméno objevuje skoro 7 000krát. Takže nešlo o jméno samotné, ale o to, kdo se za ním skrývá. Ježíš jim pomohl Jehovu líp poznat – poznat, jaký má záměr se zemí a s lidmi, co všechno dělá a jaké má vlastnosti. A udělal to tak, jak by to nikdo jiný nedokázal.
4., 5. a) Na příkladu ukaž, jak pro tebe něčí jméno může získat úplně nový rozměr. b) Jak učedníci poznali Jehovovo jméno?
4 Jedno přirovnání: Představ si, že jeden starší z vašeho sboru, který se jmenuje David, je chirurg. Znáš ho už spoustu let. Jednoho dne se ti ale stane něco vážného. Odvezou tě do nemocnice, kde pracuje, a on ti zachrání život. Jeho jméno pro tebe v tu chvíli získá úplně nový rozměr. David už není jenom starší od vás ze sboru, je to člověk, který ti zachránil život.
5 Podobně i Ježíšovi učedníci znali Jehovovo jméno. Ale díky Ježíšovi pro ně získalo nový rozměr. Jak to? Byl totiž věrnou kopií svého Otce. Všechno, co Ježíš udělal, by udělal i Jehova. Když apoštolové poslouchali, jak Ježíš vyučuje, a pozorovali, jak jedná s druhými, mohli Jehovu líp poznat. (Jan 14:9; 17:3)
„TVÉ JMÉNO, KTERÉ JSI MI DAL“
6. V jakém smyslu dal Jehova Ježíšovi svoje jméno? (Jan 17:11, 12)
6 Když se Ježíš modlil za svoje následovníky, prosil Jehovu: „Dávej na ně pozor kvůli svému jménu, které jsi mi dal.“ (Přečti Jana 17:11, 12.) Myslel tím Ježíš, že se teď bude jmenovat Jehova? Ne. Když v modlitbě mluvil o Jehovově jménu, řekl „kvůli tvému jménu“. Takže Jehovovo jméno se nestalo Ježíšovým jménem. Co tím teda myslel, když řekl, že mu Bůh dal své jméno? Znamenalo to hlavně to, že Jehovu zastupoval a byl jeho mluvčí. Přišel na zem ve jménu svého Otce a v jeho jménu taky dělal zázraky. (Jan 5:43; 10:25) Kromě toho Ježíšovo jméno znamená „Jehova je záchrana“. Takže bylo s Božím jménem úzce spojené.
7. Na příkladu ukaž, jak mohl Ježíš mluvit v Jehovově jménu.
7 Jak mohl Ježíš mluvit v Jehovově jménu? Ukažme si to na příkladu. Když velvyslanec zastupuje prezidenta, může mluvit v jeho jménu. A jeho slova mají stejnou váhu jako slova toho prezidenta. Stejně tak Ježíš, když byl tady na zemi, zastupoval Jehovu, a tak k lidem mohl mluvit v jeho jménu. (Mat. 21:9; Luk. 13:35)
8. Jak Ježíš jednal v Jehovově jménu, než přišel na zem? (2. Mojžíšova 23:20, 21)
8 V Bibli se o Ježíšovi říká, že je Slovo, protože Jehova ho používal, aby andělům i lidem předával různé informace a pokyny. (Jan 1:1–3) Ježíš byl pravděpodobně tím andělem, který se o Izraelity staral, když putovali pustinou. Jehova chtěl, aby toho anděla poslouchali, a taky jim řekl proč: „Protože jedná v mém jménu.“a (Přečti 2. Mojžíšovu 23:20, 21.) Jehova tím jasně ukázal, že ho Ježíš zastupuje. Ježíš je tím hlavním, kdo se svého Otce zastává a posvěcuje jeho jméno.
„OTČE, OSLAV SVÉ JMÉNO“
9. Jak důležité bylo pro Ježíše Jehovovo jméno? Vysvětli to.
9 Jak už jsme si řekli, než Ježíš přišel na zem, Jehovovo jméno pro něj bylo tím nejdůležitějším. A tak asi nikoho nepřekvapí, že se to odráželo i ve všem, co dělal tady na zemi. Ke konci své služby Jehovu prosil: „Otče, oslav své jméno.“ Hned nato mu Jehova z nebe hromovým hlasem odpověděl: „Oslavil jsem ho a znovu ho oslavím.“ (Jan 12:28)
10., 11. a) Jak Ježíš oslavoval Jehovovo jméno? (Viz taky obrázek.) b) Proč je potřeba Jehovovo jméno posvětit a očistit?
10 Kromě Jehovy oslavoval Boží jméno i Ježíš. Jak to dělal? Říkal druhým, jak úžasný Jehova je a co všechno dělá. To ale nebylo to jediné. Bylo potřeba posvětit Jehovovo jméno a očistit jeho pověst.b Ježíš ve vzorové modlitbě ukázal, jak moc je to důležité. Svoje následovníky učil, aby se modlili: „Náš Otče v nebesích, ať je posvěceno tvé jméno.“ (Mat. 6:9)
11 Proč je potřeba Jehovovo jméno posvětit a očistit? Protože Satan Jehovu v zahradě Eden pomluvil. Obvinil ho, že je lhář a že Adamovi a Evě odpírá něco dobrého. (1. Mojž. 3:1–5) Vlastně tím naznačil, že Jehova nedělá věci správně. Tímhle falešným obviněním napadl Jehovovo jméno neboli jeho pověst. Později když žil Job, Satan tvrdil, že lidé Jehovovi slouží, jenom když z toho něco mají. Obvinil je, že ho nemilují, a že když je potká něco těžkého, otočí se k němu zády. (Job 1:9–11; 2:4) Kdo je teda lhář? Jehova, nebo Satan? Aby se to ukázalo, musel uběhnout nějaký čas.
Ježíš svoje následovníky učil, jak je důležité posvěcovat Boží jméno (10. odstavec)
„VZDÁVÁM SE SVÉHO ŽIVOTA“
12. Co byl Ježíš z lásky k Jehovovu jménu ochotný udělat?
12 Ježíš miloval Jehovu tak moc, že byl ochotný udělat cokoli, aby posvětil a očistil jeho jméno. Dokonce řekl: „Vzdávám [se] svého života.“ (Jan 10:17, 18) Ježíš byl pro Boží jméno ochotný i zemřít.c První lidé, Adam s Evou, se k Jehovovi otočili zády a postavili se na Satanovu stranu. Ježíš byl ale úplně jiný. Byl ochotný přijít na zem a dokázat, jak moc má Jehovu rád. Jak to udělal? Ve všem Jehovu poslouchal. (Hebr. 4:15; 5:7–10) A zůstal mu věrný až do smrti na mučednickém kůlu. (Hebr. 12:2) Tím dokázal, že svého Otce a jeho jméno miluje.
13. Proč mohl Ježíš líp než kdokoli jiný dokázat, že Satan je lhář? (Viz taky obrázek.)
13 Svým životem Ježíš jasně dokázal, že tím, kdo lže, je Satan, ne Jehova. (Jan 8:44) Ježíš znal Jehovu líp než kdokoli jiný. Kdyby bylo na tom, co Satan říkal, jenom zrnko pravdy, věděl by to. On ale bránil Jehovovo jméno neboli pověst a ani jednou při tom nezaváhal. I ve chvíli, kdy to vypadalo, že ho Jehova opustil, byl Ježíš ochotný radši zemřít, než by svého milujícího Otce zradil. (Mat. 27:46)
Svým životem Ježíš jednoznačně dokázal, že lhářem není Jehova, ale Satan (13. odstavec)
„DOKONČIL JSEM DÍLO, KTERÝM JSI MĚ POVĚŘIL“
14. Jak Jehova odměnil Ježíše za jeho věrnost?
14 V té modlitbě, kterou Ježíš pronesl večer před svou smrtí, si mohl dovolit říct: „Dokončil [jsem] dílo, kterým jsi mě pověřil.“ Ježíš důvěřoval, že ho jeho Otec odmění. (Jan 17:4, 5) A on ho nezklamal. Nedovolil, aby jeho Syn zůstal v hrobě. (Sk. 2:23, 24) Vzkřísil ho a dal mu nadřazené postavení v nebi. (Filip. 2:8, 9) A nakonec z něho udělal krále ve svém království. Čeho Boží království dosáhne? Odpověď je v další části vzorové modlitby, kde Ježíš Jehovu prosil: „Ať přijde tvé království. Ať se děje tvá vůle, jako v nebi, tak i na zemi.“ (Mat. 6:10)
15. Čeho dalšího Ježíš dosáhne?
15 V blízké budoucnosti Ježíš povede válku proti Božím nepřátelům a v Armagedonu zničí všechny zlé. (Zjev. 16:14, 16; 19:11–16) Krátce nato uvrhne Satana do „propasti“, kde nebude moct vůbec nic dělat, bude jakoby mrtvý. (Zjev. 20:1–3) Ježíš během své tisícileté vlády obnoví na zemi mír a přivede lidi k dokonalosti. Ty, kdo zemřeli, vzkřísí a ze země udělá ráj. To, co měl Jehova od začátku v plánu, se splní. (Zjev. 21:1–4)
16. Jak bude svět vypadat na konci tisícileté vlády?
16 Na co se můžeme těšit na konci tisícileté vlády? Hřích a nedokonalost budou pryč. Lidé už nebudou muset Jehovu prosit, aby jim odpustil na základě Ježíšovy výkupní oběti. Už nebudou potřebovat 144 000 kněží. K tomu, aby měli s Jehovou dobrý vztah, už nebudou potřebovat ani prostředníka, kterým je Ježíš. A „jako poslední nepřítel bude zničena smrt“, kterou jsme zdědili po Adamovi. Mrtví budou znovu žít a každý člověk na zemi bude dokonalý. (1. Kor. 15:25, 26)
17., 18. a) Co se stane na konci tisícileté vlády? b) Co Ježíš na konci své vlády udělá? (1. Korinťanům 15:24, 28; viz taky obrázek)
17 Co dalšího se stane na konci tisícileté vlády? Něco naprosto výjimečného. Spor, ve kterém jde o Jehovovo jméno, bude u konce. Jak to? V zahradě Eden Satan Jehovu obvinil, že je lhář a že není dobrý vládce, protože lidi nemá rád. Od té doby ti, kdo si váží Jehovy, neustále dokazují, že jeho vláda je ta nejlepší. Takže na konci tisícileté vlády bude Jehovova pověst úplně očištěná. Jehova dokáže, že je milující nebeský Otec. A nikdo už o tom nebude moct nikdy pochybovat.
18 Satanova obvinění budou jednou provždy vyřešena. Co Ježíš udělá na konci své tisícileté vlády? Vzbouří se proti Jehovovi jako Satan? Ne! (Přečti 1. Korinťanům 15:24, 28.) Předá vládu svému Otci a podřídí se mu. Na rozdíl od Satana Ježíš Jehovu miluje a je ochotný se pro něj vzdát všeho.
Na konci své tisícileté vlády Ježíš ochotně vrátí kralování zpátky Jehovovi (18. odstavec)
19. Co pro Ježíše Jehovovo jméno znamená?
19 Ježíš Jehovu dokonale zastupoval, a tak není divu, že mu Jehova ochotně svěřil svoje jméno. Co teda pro Ježíše tohle jméno znamená? Znamená pro něho úplně všechno. Pro tohle jméno byl ochotný zemřít. A až skončí jeho tisícileté kralování, rád všechno předá svému Otci. Jak můžeme Ježíše napodobovat? To se dozvíme v dalším článku.
PÍSEŇ Č. 16 Děkujte Jehovovi za jeho pomazaného Syna
a Někdy Jehovu andělé zastupovali i tak, že lidem v jeho jménu předávali nějaké poselství. Proto se na některých místech v Bibli píše, že mluvil Jehova, i když za něj ve skutečnosti mluvil nějaký anděl. (1. Mojž. 18:1–33) V Bibli se sice v některých verších píše, že Mojžíš dostal Zákon od Jehovy, ale z jiných veršů se dozvídáme, že Jehova použil anděly, aby mu ho předali jeho jménem. (3. Mojž. 27:34; Sk. 7:38, 53; Gal. 3:19; Hebr. 2:2–4)
b VYSVĚTLENÍ VÝRAZŮ: „Posvětit“ znamená považovat za svaté, mít v posvátné úctě nebo si hluboce vážit. „Očistit něčí pověst“ znamená vyvrátit falešná obvinění a pomluvy, které se o někom šíří, a dokázat, že je nevinný.
c Díky tomu, že Ježíš zemřel, mají navíc všichni lidé možnost žít věčně.