ČLANAK ZA RAZMATRANJE 27
PJESMA 79 Učimo ih da budu ustrajni
Pomozi interesentu da odluči služiti Jehovi
Budite nepokolebljivi u vjeri, budite jaki! (1. KOR. 16:13)
TEMA
Kako možemo pomoći interesentima da razviju vjeru i hrabrost koje su im potrebne da odluče služiti Jehovi i čvrsto zastupaju istinu.
1, 2. (a) Zašto neki interesenti oklijevaju postati Jehovini svjedoci? (b) Što ćemo razmotriti u ovom članku?
DOK si proučavao Bibliju, je li te nešto sprečavalo da postaneš Jehovin svjedok? Možda si se bojao da će ti kolege s posla, prijatelji ili članovi obitelji okrenuti leđa. Ili si možda imao osjećaj da nikad nećeš moći živjeti po Božjim moralnim mjerilima. Ako si se borio s takvim osjećajima, sigurno možeš razumjeti zašto bi osobi s kojom proučavaš Bibliju moglo biti teško odlučiti da služi Jehovi.
2 Isus je znao da takvi strahovi lako mogu spriječiti nekoga da duhovno napreduje (Mat. 13:20–22). Ali on nije digao ruke od onih koji su oklijevali postati njegovi sljedbenici. Baš naprotiv, on je pomagao takvim osobama da (1) prepoznaju što ih sprečava da duhovno napreduju, (2) još više zavole Jehovu, (3) ispravno poslože prioritete i (4) budu spremni kad dožive protivljenje. Kako se možemo ugledati na Isusa dok s interesentima proučavamo knjigu Sretan život – sada i zauvijek i pomažemo im da odluče služiti Jehovi?
POMOZI INTERESENTU DA PREPOZNA ŠTO GA SPREČAVA DA NAPREDUJE
3. Što je možda sprečavalo Nikodema da postane Isusov učenik?
3 Nikodem je bio jedan od istaknutih židovskih poglavara, ali nešto ga je sprečavalo da postane Isusov učenik. Samo nekih šest mjeseci nakon što je Isus započeo svoju službu, Nikodem je već znao da je Isus Mesija (Ivan 3:1, 2). No odlučio je potajno otići Isusu jer se bojao Židova (Ivan 7:13; 12:42). Možda je mislio da bi previše toga mogao izgubiti ako bi postao Isusov učenik.a
4. Kako je Isus pomogao Nikodemu da shvati što Bog očekuje od njega?
4 Nikodem je poznavao Mojsijev zakon, ali nije razumio što Jehova očekuje od njega. Kako mu je Isus u tome pomogao? Isus je spremno odvojio vrijeme za razgovor s Nikodemom, premda je to bilo po noći. Osim toga, jasno mu je rekao što treba učiniti da bi postao njegov učenik. Rekao mu je da se treba pokajati za svoje grijehe, krstiti u vodi i pokazati vjeru u Božjeg Sina (Ivan 3:5, 14–21).
5. Kako možemo pomoći interesentu da prepozna što ga sprečava da napreduje?
5 Čak i ako interesent dobro poznaje Bibliju, možda mu treba pomoći da prepozna što ga sprečava da duhovno napreduje. Možda se suočava s protivljenjem obitelji ili mu posao oduzima previše vremena. Zato, poput Isusa, odvoji vrijeme za osobu s kojom proučavaš Bibliju. Mogao bi je pozvati na kavu ili u šetnju. Možda ćeš joj u takvoj opuštenoj atmosferi moći pomoći da ti se otvori i ispriča s čime se bori. Pomozi joj da uvidi koje promjene treba učiniti i potakni je da to učini iz ljubavi prema Jehovi, a ne zbog tebe.
6. Kako možeš pomoći interesentu da razvije hrabrost koja mu je potrebna da primjenjuje ono što uči? (1. Korinćanima 16:13)
6 Kad se interesent uvjeri u to da će mu Jehova pomoći da živi po biblijskim mjerilima, imat će snage i hrabrosti primjenjivati ono što uči. (Pročitaj 1. Korinćanima 16:13.) A koja je tvoja uloga u tome? Ti si poput nastavnika u školi. Kad se sjetiš svojih školskih dana, što bi rekao, koji ti je nastavnik bio najdraži? Vjerojatno onaj koji ti je strpljivo pomagao da izgradiš samopouzdanje i vjeruješ u sebe. I mi možemo na sličan način poučavati svoje interesente. Mi ih ne učimo samo što Bog očekuje od njih nego i jačamo njihovo pouzdanje u to da uz Jehovinu pomoć mogu učiniti potrebne promjene u svom životu. Na koje im načine možemo u tome pomoći?
POMOZI INTERESENTU DA JOŠ VIŠE ZAVOLI JEHOVU
7. Kako je Isus pomagao svojim slušateljima da još više zavole Jehovu?
7 Isus je znao koliko je važno da njegovi učenici zavole Boga – znao je da će ih to motivirati da primijene ono što su naučili. Zato je u svojim poukama često isticao ono što im je moglo pomoći da još više zavole svog nebeskog Oca. Naprimjer, Jehovu je usporedio s čovjekom koji daje dobre darove svojoj djeci (Mat. 7:9–11). Neki Isusovi slušatelji možda nisu imali tako brižnog i dobrog oca. Zamisli samo kako su se osjećali kad su čuli Isusovu usporedbu o suosjećajnom ocu koji je raširenih ruku dočekao svog rasipnog sina. Iz toga su jasno mogli vidjeti koliko Jehova suosjeća sa svojom zemaljskom djecom (Luka 15:20–24).
8. Kako možeš pomoći interesentu da produbi svoju ljubav prema Jehovi?
8 I ti možeš pomagati interesentu da produbi svoju ljubav prema Jehovi tako da često ističeš Božje divne osobine. Svaki put kad proučavaš sa svojim interesentom pomozi mu da u onome što uči prepozna Jehovinu ljubav. Naprimjer, ako obrađujete poglavlje o otkupnini, svakako istakni kako se ona tiče njega osobno (Rim. 5:8; 1. Ivan. 4:10). Kad osoba s kojom proučavaš shvati koliko Jehova voli baš nju, to će je potaknuti da ga još više zavoli (Gal. 2:20).
9. Što je Michaela potaknulo da promijeni svoj način života?
9 To potvrđuje i iskustvo Michaelab iz Indonezije. On je odmalena znao za istinu, ali se nije krstio. S 18 godina otišao je u inozemstvo raditi kao vozač kamiona. Kasnije se vratio u Indoneziju i oženio, ali je nastavio raditi u inozemstvu daleko od svoje obitelji. U međuvremenu su njegova žena i kći počele proučavati Bibliju i duhovno napredovati. Nakon što mu je umrla majka, Michael se odlučio vratiti kući da bi se brinuo o svom ocu i tada je prihvatio biblijski tečaj. Dok je proučavao 27. lekciju knjige Sretan život, duboko ga je dirnulo ono što je saznao u cjelini “Produbi znanje”. Razmišljao je o tome koliko je Jehovu moralo boljeti kad je vidio da njegov sin pati. To ga je ganulo do suza. Počeo je osjećati duboku zahvalnost za otkupninu jer je shvatio da ga Jehova i Isus jako vole, a to ga je potaknulo da promijeni svoj način života i krsti se.
POMOZI INTERESENTU DA ISPRAVNO POSLOŽI PRIORITETE
10. Kako je Isus pomogao svojim prvim učenicima da ispravno poslože prioritete? (Luka 5:5–11) (Vidi i ilustraciju.)
10 Prvi Isusovi učenici brzo su shvatili da je on obećani Mesija, ali trebalo im je pomoći da ispravno poslože prioritete i daju prednost propovijedanju. Petar i Andrija već su neko vrijeme bili Isusovi učenici kad ih je on pozvao da ga slijede i posvete svoj život propovijedanju (Mat. 4:18, 19). Oni su se bavili ribolovom i bili su uspješni u tom poslu, a očito su radili zajedno s Jakovom i Ivanom (Mar. 1:16–20). Kad su Petar i Andrija “ostavili mreže” kako bi slijedili Isusa, vjerojatno su se pobrinuli da njihove obitelji budu materijalno zbrinute. Što ih je potaknulo da ispravno postave prioritete? Izvještaj iz Luke otkriva da je Isus učinio čudo koje je ojačalo njihovu vjeru u to da se Jehova može brinuti za njihove potrebe. (Pročitaj Luku 5:5–11.)
Kako je Isus pomogao svojim učenicima da ispravno poslože prioritete i što učimo iz toga? (vidi odlomak 10)c
11. Što možemo ispričati interesentu da bismo ojačali njegovu vjeru?
11 Mi ne možemo činiti čuda poput Isusa, ali možemo interesentima ispričati iskustva koja potvrđuju da se Jehova brine za one koji ga stave na prvo mjesto u svom životu. Naprimjer, sjećaš li se kako je tebi Jehova pomogao kad si počeo ići na sastanke? Možda si trebao otići k šefu i objasniti mu zašto više ne možeš raditi prekovremeno onim danima kad imaš sastanak. Dok interesentu pričaš svoja iskustva, objasni mu kako je tvoja vjera ojačala kad si vidio da ti Jehova pomaže da njega staviš na prvo mjesto.
12. (a) Zašto na biblijski tečaj trebamo pozivati različite objavitelje? (b) Kako možeš kvalitetno poučavati interesenta pomoću videa? Navedi primjer.
12 Tvom interesentu koristit će i kad čuje kako su drugi objavitelji činili neke promjene da bi Jehovu stavili na prvo mjesto. Zato na tečaj pozivaj braću i sestre koji imaju različita životna iskustva. Zamoli ih da ispričaju kako su oni upoznali istinu i što su učinili kako bi im služba Jehovi bila najvažnija u životu. Osim toga, dok razmatrate gradivo iz knjige Sretan život, odvoji dovoljno vremena da zajedno s interesentom pogledaš videe iz cjeline “Produbi znanje” te, ovisno o okolnostima, neki video iz cjeline “Istraži”. Naprimjer, kad budete na 37. lekciji, mogao bi istaknuti načela iz videa Jehova će se brinuti za nas.
POMOZI INTERESENTU DA BUDE SPREMAN KAD DOŽIVI PROTIVLJENJE
13. Kako je Isus pripremio svoje učenike za protivljenje?
13 Isus je više puta rekao svojim sljedbenicima da će im se drugi protiviti, pa čak i članovi njihove obitelji (Mat. 5:11; 10:22, 36). Pretkraj svoje službe Isus je upozorio svoje učenike da bi mogli izgubiti život zbog toga što služe Jehovi (Mat. 24:9; Ivan 15:20; 16:2). Potaknuo ih je da budu oprezni dok izvršavaju svoju službu. Savjetovao im je da se ne prepiru s onima koji im se protive, nego da budu razboriti kako bi i dalje mogli propovijedati.
14. Kako mi možemo pomoći interesentu da se pripremi za protivljenje? (2. Timoteju 3:12)
14 I mi možemo pomoći interesentu da bude spreman za protivljenje. Možemo mu objasniti kako bi neki njegovi kolege s posla, prijatelji i članovi obitelji mogli reagirati kad čuju da proučava Bibliju. (Pročitaj 2. Timoteju 3:12.) Neki kolege mogli bi ga ismijavati zbog toga što se trudi živjeti po biblijskim načelima. Drugi, pa čak i bliski članovi obitelji, mogli bi kritizirati njegova biblijska vjerovanja. Bilo bi dobro da što prije razgovaramo s interesentom o toj temi jer će tako biti spreman kad se suoči s protivljenjem.
15. Što može pomoći interesentu da se lakše nosi s protivljenjem obitelji?
15 Ako se interesent suočava s protivljenjem obitelji, pomozi mu da razumije zašto je njegova obitelj zabrinuta. Oni možda misle da je zaveden ili jednostavno imaju predrasude o Jehovinim svjedocima. Čak se i Isus suočio s negativnim reakcijama svojih voljenih (Mar. 3:21; Ivan 7:5). Zato pomaži interesentu da bude strpljiv i taktičan sa svima, pa tako i s članovima svoje obitelji.
16. Kako možemo pomoći interesentu da bude obziran i razuman dok govori o svojim vjerovanjima?
16 Ako interesent vidi da se neki član njegove obitelji zanima za istinu, ne bi bilo mudro da mu odmah pokuša objasniti sve što je naučio iz Biblije. U suprotnom bi mogao postići kontraefekt. Članu obitelji sve bi to moglo biti previše i naprosto bi mogao izgubiti volju da sazna nešto više o istini. Zato potakni interesenta da bude jednostavan i kratak kad govori o svojim vjerovanjima jer će tako ostaviti otvorenu mogućnost za neke buduće razgovore (Kol. 4:6). Interesent bi možda mogao potaknuti člana obitelji da ode na stranicu jw.org. Tako će član obitelji imati priliku da istraži vjerovanja Jehovinih svjedoka onim tempom koji njemu odgovora.
17. Kako možeš pomoći interesentu da zna odgovoriti na pitanja koja bi drugi mogli postaviti o Jehovinim svjedocima? (Vidi i ilustraciju.)
17 Kako možeš pomoći interesentu da pripremi jednostavne odgovore na pitanja koja bi mu mogli postaviti njegovi rođaci ili kolege s posla? Možeš se poslužiti serijom članaka “Najčešća pitanja” na stranici jw.org (2. Tim. 2:24, 25). Zajedno s interesentom razmotri dio “Neki kažu” na kraju svake lekcije knjige Sretan život i potakni ga da na navedeno pitanje ili prigovor odgovori svojim riječima. Nemoj se ustručavati dati mu neke korisne prijedloge kako bi mu pomogao da još bolje objasni svoja uvjerenja. Takva priprema pomoći će interesentu da s većom sigurnošću brani svoju vjeru.
Na tečaju vježbaj s interesentom kako da svjedoči drugima i tako mu olakšaj da krene u službu (vidi odlomak 17)d
18. Kako možeš pomoći interesentu da krene u službu propovijedanja? (Matej 10:27)
18 Isus je poticao svoje učenike da svima propovijedaju dobru vijest. (Pročitaj Mateja 10:27.) Što prije interesent počne govoriti drugima o svojoj vjeri, to će se brže naučiti oslanjati na Jehovu. Kako možeš pomoći interesentu da si postavi cilj da krene u službu propovijedanja? Kad se u skupštini pročita obavijest da će početi neka propovjednička akcija, potakni interesenta da razmisli o tome što treba učiniti da bi postao objavitelj. Objasni mu da je obično lakše započeti s propovijedanjem upravo tijekom takvih akcija. Interesent bi si također mogao postaviti cilj da sudjeluje u programskim točkama na sastanku koji se održava radnim danom. To će mu pomoći da nauči s čvrstim uvjerenjem govoriti o svojim vjerovanjima.
POKAŽI DA IMAŠ POVJERENJA U SVOG INTERESENTA
19. Kako je Isus pokazao da ima povjerenja u svoje učenike i kako se mi možemo ugledati na njega?
19 Prije nego što je umro i uzašao na nebo, Isus je rekao svojim učenicima da će oni jednog dana ponovno biti s njim. Učenici nisu razumjeli da Isus govori o tome da će i oni otići na nebo. No Isusu je bila važna njihova vjernost, a nije se fokusirao na njihove sumnje. Drugim riječima, bio je siguran da oni žele ugoditi Jehovi iako ne razumiju baš sve (Ivan 14:1–5, 8). Znao je da im treba vremena da razumiju neke stvari, kao što je nada u nebeski život (Ivan 16:12). I mi možemo pokazati da imamo povjerenja u to da naši interesenti žele ugoditi Jehovi.
Što prije interesent počne govoriti drugima o svojoj vjeri, to će se brže naučiti oslanjati na Jehovu
20. Kako je jedna sestra iz Malavija pokazala da ima povjerenja u svoju interesenticu?
20 Imaj povjerenja da tvoj interesent želi ispravno postupati. Uzmimo za primjer našu sestru Chikondi, koja živi u Malaviju. Ona je započela biblijski tečaj pomoću knjige Sretan život s jednom mladom katolkinjom po imenu Alinafe. Nakon što su završile razmatranje 14. lekcije, Chikondi ju je upitala što ona misli o korištenju vjerskih slika i kipova. Alinafe se jako uznemirila te je rekla: “To je stvar osobnog izbora!” Chikondi se pitala hoće li Alinafe nakon toga odustati od tečaja. No nastavila je proučavati s Alinafe te je bila strpljiva nadajući se da će ona s vremenom razumjeti tu temu. Nekoliko mjeseci kasnije Chikondi joj je postavila pitanje koje se nalazi u 34. lekciji: “Kako ti je dosad koristilo ono što si naučila iz Biblije i ono što si saznala o pravom Bogu, Jehovi?” Kako je Alinafe tada reagirala? Chikondi kaže: “Alinafe je spomenula puno toga što ju je oduševilo, između ostalog i to da Jehovini svjedoci ne čine ništa što Biblija osuđuje.” Ubrzo nakon toga Alinafe se riješila vjerskih slika i kipova te se krstila.
21. Kako možemo pomoći interesentu da duhovno napreduje?
21 Iako je Jehova onaj “koji daje da raste”, i mi možemo učiniti svoj dio kako bi interesent napredovao (1. Kor. 3:7). Cilj nam nije samo objasniti mu što Bog očekuje od njega nego mu i pomoći da razvije duboku ljubav prema Jehovi. Mi ga potičemo da pokazuje tu ljubav tako da ispravno postavlja prioritete. Osim toga, učimo ga da se osloni na Jehovu kad se suoči s protivljenjem. A kad interesentu pokazujemo da vjerujemo u njega, tako jačamo njegovo pouzdanje u to da i on može vjerno služiti Jehovi i živjeti po njegovim mjerilima.
PJESMA 73 Daj nam hrabrosti!
a Dvije i pol godine nakon što je razgovarao s Isusom, Nikodem je i dalje bio član židovskog sudbenog vijeća (Ivan 7:45–52). U jednom priručniku piše da je Nikodem, prema jednoj drevnoj predaji, postao Isusov učenik tek nakon njegove smrti (Ivan 19:38–40).
b Neka su imena promijenjena.
c OPIS ILUSTRACIJE: Petar i ostali ribari prestali su se baviti ribarenjem kako bi mogli slijediti Isusa.
d OPIS ILUSTRACIJE: Sestra pomaže svojoj interesentici da se pripremi za službu propovijedanja.