15. TANULMÁNYOZÁSI CIKK
Jézushoz hasonlóan őrizzük meg a belső békénket!
„Isten békéje, amely felette áll minden gondolkodásnak, meg fogja őrizni szíveteket” (FLP 4:7)
39. ÉNEK A mi békénk
ÁTTEKINTÉSa
1–2. Miért volt zaklatott Jézus?
JÉZUS gyötrődött az emberként töltött utolsó napján. Tudta, hogy nemsokára gonosz emberek kegyetlenül kivégzik. De nem csak a közelgő halála nyomasztotta. Őszintén szerette az Atyját, és arra vágyott, hogy örömet szerezzen neki. Ha hűséges marad a megpróbáltatások során, azzal megvédheti Jehova hírnevét. Jézus az embereket is szerette, és tudta, hogy csak akkor nyílhat kilátásuk az örök életre, ha mindvégig kitart.
2 Bár ekkora nyomás nehezedett Jézusra, ő mégis megőrizte a békéjét. „A béke, amit tőlem kaptok, veletek marad” – mondta az apostolainak (Ján 14:27). Isten békéje uralta a szívét, azaz nyugalom hatotta át, mivel szoros kapcsolata volt Jehovával. Ez segített neki, hogy ne hatalmasodjanak el rajta az aggodalmak (Flp 4:6, 7).
3. Miről tanulunk ebben a cikkben?
3 Soha nem kell olyan nagy megterhelést elviselnünk, mint Jézusnak, de a követőiként mindenképp számíthatunk próbákra (Máté 16:24, 25; Ján 15:20). És hozzá hasonlóan időnként mi is zaklatottá válhatunk. Mi segíthet, hogy ne legyen úrrá rajtunk az aggódás, és hogy megőrizzük a belső békénket? Nézzünk meg három dolgot, amely segített Jézusnak a földi szolgálata során. Arról is szó lesz, hogy miként követhetjük a példáját, amikor nehézségeket élünk át.
JÉZUS SZÜNTELENÜL IMÁDKOZOTT
Megőrizhetjük a békénket, ha imádkozunk (Lásd a 4–7. bekezdést.)
4. Milyen példák bizonyítják, hogy Jézus sokszor imádkozott a földi élete utolsó napján, az 1Tesszalonika 5:17 gondolatával összhangban?
4 (Olvassátok fel: 1Tesszalonika 5:17.) Jézus sokat imádkozott a földön töltött utolsó napján. Amikor bevezette a haláláról való megemlékezést, imát mondott a kenyér, illetve a bor körbeadása előtt (1Kor 11:23–25). Aztán újra imádkozott a tanítványaival, mielőtt elhagyták a szobát, ahol a pászkavacsorát elfogyasztották (Ján 17:1–26). És amikor odaértek az Olajfák hegyére, többször is fohászkodott Jehovához (Máté 26:36–39, 42, 44). Végül, a halála előtti utolsó szavaival megint csak az Atyjához imádkozott (Luk 23:46). Igen, Jézus ezen a jelentőségteljes napon minden fontos mozzanatba bevonta Jehovát.
5. Miért nem voltak elég bátrak az apostolok?
5 Jézus többek között azért volt képes kitartani, mert az Atyjára támaszkodott imában. Vele ellentétben az apostolok nem voltak állhatatosak az imában ezen az éjszakán. Ezért kudarcot vallottak, amikor a bátorságuk próba alá került (Máté 26:40, 41, 43, 45, 56). Mi is csak akkor tudunk kitartani a próbákban, ha Jézus példáját követve folyton imádkozunk. Mit kérhetünk Jehovától?
6. Hogyan segít a hit megőrizni a békénket?
6 Kérhetjük Jehovától imában, hogy segítsen, „hogy erősebb legyen a hitünk” (Luk 17:5; Ján 14:1). A hit nélkülözhetetlen, hiszen Sátán mindenkit próbára tesz, aki Jézust követi (Luk 22:31). Ha van hitünk, az segít megőrizni a békénket, még akkor is, ha sorozatos megpróbáltatások érnek. Hogyan? Ha egy súlyos nehézséggel küzdünk, és már minden észszerűen elvárhatót megtettünk, a hit arra ösztönöz, hogy bízzuk a többit Jehovára. Hiszünk abban, hogy ő sokkal jobban meg tudja oldani a helyzetet, mint ahogyan mi tudnánk, és ez segít megőrizni a békénket (1Pét 5:6, 7).
7. Mit tanultál Robert szavaiból?
7 Az ima bármilyen próbában segíthet, hogy belső béke hasson át. Vegyük például egy hűséges vén, Robert esetét, aki már elmúlt 80 éves. Ezt mondja: „A Filippi 4:6, 7 már nagyon sok próbában segített az életem során. Volt, hogy anyagi gondokkal küzdöttem, és egy időre a véni kiváltságomat is elveszítettem.” Hogyan tudja Robert megőrizni a békéjét? „Azonnal imádkozom, ha aggódni kezdek – mondja. – Minél többször és minél nagyobb átéléssel imádkozom, annál jobban megnyugszom.”
JÉZUS BUZGÓN PRÉDIKÁLT
Megőrizhetjük a békénket, ha prédikálunk (Lásd a 8–10. bekezdést.)
8. A János 8:29 szerint még mi segített Jézusnak megőrizni a békéjét?
8 (Olvassátok fel: János 8:29.) Jézust még akkor is belső béke hatotta át, amikor üldözték, mivel tudta, hogy boldoggá teszi az Atyját. A nehéz helyzetekben is engedelmeskedett neki. Az Atyja iránti szeretete arra indította, hogy az egész életét az ő szolgálata köré építse. Mielőtt a földre jött, Isten mestermunkása volt (Péld 8:30). A földön pedig buzgón tanította az embereket az Atyjáról (Máté 6:9; Ján 5:17). Ez a munka hatalmas örömet adott neki (Ján 4:34–36).
9. Hogyan segít megőrizni a békénket az, ha aktívak vagyunk a prédikálómunkában?
9 Úgy követhetjük Jézus példáját, ha engedelmeskedünk Jehovának, és „mindig bőven [van tennivalónk] az Úr munkájában” (1Kor 15:58). Ha a prédikálómunkának szenteljük magunkat, könnyebb lesz megfelelő szemszögből látnunk a nehézségeinket (Csel 18:5). Például azok, akikkel a szolgálatban találkozunk, sokszor még több gonddal küzdenek, mint mi. De ahogy megszeretik Jehovát, és alkalmazzák a tanácsait, az életük jó irányba változik, és boldogabbak lesznek. Amikor ezt megfigyeljük, megerősödik a bizalmunk, hogy Jehova velünk is mindig törődni fog. Ez pedig hozzájárul a belső békénkhez. Egy testvérnő is ezt tapasztalta, aki már régóta küzd depresszióval és az értéktelenség érzésével. Így magyarázza: „Ha elfoglalom magam a szolgálattal, kiegyensúlyozottabb és boldogabb vagyok. Szerintem ez azért van így, mert prédikálás közben különösen közel érzem magam Jehovához.”
10. Mit tanultál Brendától?
10 Vagy vegyük egy másik testvérnő, Brenda esetét. Ő és a lánya szklerózis multiplexben szenvednek. Brenda kerekesszéket használ, és nem sok ereje van. Amikor tud, részt vesz a házankénti munkában, de főként levélben tanúskodik. Ezt mondja: „Miután megértettem és elfogadtam, hogy ebben a rendszerben már nem gyógyulhatok meg, teljesen a szolgálatra tudtam összpontosítani. A tanúskodómunka leköti a figyelmemet, mert az aggodalmaim helyett azzal vagyok elfoglalva, hogy hogyan segítsek a gyülekezetem területén élőknek. Emellett folyton emlékeztet a reménységemre.”
JÉZUS ELFOGADTA A BARÁTAI SEGÍTSÉGÉT
Megőrizhetjük a békénket, ha időt töltünk a barátainkkal (Lásd a 11–15. bekezdést.)
11–13. a) Hogyan bizonyultak az apostolok és mások Jézus igaz barátainak? b) Milyen hatással voltak Jézusra a barátai?
11 Jézus hűséges apostolai végig igaz barátoknak bizonyultak számára a kihívásokkal teli szolgálata során. Tökéletesen illett rájuk a példabeszéd: „van olyan barát, aki ragaszkodóbb a testvérnél” (Péld 18:24). Jézus értékelte az ilyen barátokat. A vér szerinti testvérei közül senki sem hitt benne, amíg a földön élt (Ján 7:3–5). Volt, hogy a rokonai egyenesen úgy gondolták, hogy megőrült (Márk 3:21). A hű apostolainak viszont ezt mondhatta a halála előtti éjszakán: „ti vagytok azok, akik kitartottatok mellettem próbáimban” (Luk 22:28).
12 Előfordult ugyan, hogy az apostolok csalódást okoztak Jézusnak, de ő a hibáik helyett arra figyelt, hogy hisznek benne (Máté 26:40; Márk 10:13, 14; Ján 6:66–69). A kivégzése előtti éjszakán így szólt hozzájuk: „barátoknak nevezlek titeket, hiszen elmondtam nektek mindazt, amit az Atyámtól hallottam” (Ján 15:15). Jézusnak kétségtelenül sokat jelentett a barátaitól kapott bátorítás. A szolgálatban nyújtott támogatásuk túláradó örömmel töltötte el őt (Luk 10:17, 21).
13 Az apostolok mellett Jézusnak más barátai is voltak – férfiak és nők egyaránt –, akik segítették őt a prédikálómunkában és más gyakorlati módokon. Volt, aki vendégül látta az otthonában (Luk 10:38–42; Ján 12:1, 2). Mások vele utaztak, és támogatták a javaikkal (Luk 8:3). Jézusnak azért voltak ilyen jó barátai, mert ő maga is jó barátnak bizonyult. Jót tett velük, és észszerű elvárásai voltak velük szemben. Bár tökéletes volt, nagyra becsülte a tökéletlen barátaitól kapott segítséget. Biztosak lehetünk benne, hogy hozzájárultak, hogy megőrizze a belső békéjét.
14–15. Hogyan szerezhetünk jó barátokat, és milyen segítséget kaphatunk tőlük?
14 A jó barátok segítenek, hogy hűségesek maradjunk Jehovához. Úgy tehetünk szert ilyen barátokra, ha mi is igyekszünk jó barátok lenni (Máté 7:12). A Biblia például arra ösztönöz, hogy adjunk másoknak az időnkből és az erőnkből, különösen „a szükségben levőknek” (Ef 4:28). Eszedbe jut valaki a gyülekezetedből, akinek segíthetnél? Be tudnál vásárolni valakinek, aki nem tud kimozdulni otthonról? Meg tudnál vendégelni egy családot, amely nehéz anyagi helyzetben van? Ha járatos vagy a jw.org® honlap és a JW Library® alkalmazás használatában, tudnál segíteni másoknak, hogy ők is hozzájussanak a szellemi kincsekhez? Ha lefoglaljuk magunkat a segítségnyújtással, az hozzájárul a boldogságunkhoz (Csel 20:35).
15 A barátaink a próbák során mellettünk állnak, és így segítenek megőrizni a békénket. Ahogy Elihu meghallgatta Jób keserű szavait, a barátaink is türelmesen odafigyelnek ránk, amikor megfogalmazzuk az aggodalmainkat (Jób 32:4). Nem várhatjuk el, hogy helyettünk döntsenek, de azt bölcsen tesszük, ha megszívleljük a Biblián alapuló tanácsaikat (Péld 15:22). És Dávid királyhoz hasonlóan legyünk alázatosak, és fogadjuk el a barátaink segítségét, ha szükséget szenvedünk (2Sám 17:27–29). Az ilyen barátok valódi ajándékok Jehovától (Jak 1:17).
A BÉKÉNK KULCSA
16. A Filippi 4:6, 7 alapján mi az egyedüli módja annak, hogy békénk legyen? Fejtsd ki!
16 Miért mondja azt Jehova, hogy „Krisztus Jézus által” kaphatunk tőle békét? Mert csak akkor uralja majd béke az elménket és a szívünket, ha megértjük Jézus szerepét, és hiszünk benne (Flp 4:6, 7). Például Jézus váltságáldozata alapot ad arra, hogy Isten megbocsássa a bűneinket (1Ján 2:12). Milyen megnyugtató erre gondolni! Isten királyságának a királyaként Jézus minden kárt helyrehoz majd, amelyet Sátán és a rendszere okozott nekünk (Ézs 65:17; 1Ján 3:8; Jel 21:3, 4). Igazán nagyszerű reménység! És bár a Jézustól kapott megbízatásunk kihívásokkal jár, ő velünk van és támogat minket ezekben az utolsó napokban (Máté 28:19, 20). Mennyire bátorító tudni ezt! Megnyugvás, reménység és bátorság – mind létfontosságú a belső békéhez.
17. a) Hogyan őrizheti meg egy keresztény a belső békéjét? b) A János 16:33 szerint mire leszünk képesek?
17 Tehát hogyan őrizheted meg a békédet, amikor súlyos próbákat élsz át? Úgy, ha ugyanazt teszed, amit Jézus tett. Először is, folyton imádkozz. Másodszor, engedelmeskedj Jehovának, és prédikálj buzgón, még akkor is, ha nehéz. Harmadszor pedig, támaszkodj a barátaidra a gondok közepette. Így Isten békéje meg fogja őrizni a szívedet és az elmédet. És Jézushoz hasonlóan bármilyen próbát képes leszel legyőzni! (Olvassátok fel: János 16:33.)
6. ÉNEK Isten szolgájának imája
a Mindannyian szembenézünk olyan gondokkal, amelyek megfoszthatnak a belső békénktől. Ez a cikk kifejti, milyen három dolgot tett Jézus, hogy megőrizze a békéjét. Ezekben mi is követhetjük a példáját, még súlyos nehézségek idején is.