8. TANULMÁNYOZÁSI CIKK
Küzdj az irigység ellen, hogy megőrizd a békét!
„Törekedjünk olyasmikre, amik elősegítik a békét, és amikkel építjük egymást” (RÓMA 14:19)
39. ÉNEK Vesd a terhed Jehovára
ÁTTEKINTÉSa
1. Mi történt József családjában az irigység miatt?
JÁKOB mindegyik fiát szerette, de József különösen közel állt a szívéhez. Mit szóltak ehhez József bátyjai? Irigykedni kezdtek rá, és meggyűlölték, pedig József egyáltalán nem adott nekik okot erre. 17 éves korában eladták rabszolgának, az apjuknak pedig azt hazudták, hogy egy vadállat ölte meg a kedvenc fiát. Az irigység odavezetett, hogy feldúlták a családjuk békéjét, és összetörték az apjuk szívét (1Móz 37:3, 4, 27–34).
2. Miért olyan veszélyes az irigység a Galácia 5:19–21 szerint?
2 A Szentírás a test cselekedetei között említi az irigységetb. Ezek az ártalmas cselekedetek megakadályozhatnak valakit abban, hogy örökölje Isten királyságát. (Olvassátok fel: Galácia 5:19–21.) Az ellenségeskedés, a viszálykodás, a haragkitörés és más rossz viselkedési formák hátterében gyakran az irigység áll.
3. Miről fogunk tanulni ebben a cikkben?
3 József testvéreinek a példája jól mutatja, hogyan mérgezheti meg az irigység az emberi kapcsolatokat, és hogyan rabolhatja el egy család békéjét. Még ha mi soha nem tennénk is olyasmit, mint József bátyjai, a mi szívünk is tökéletlen és csalárd (Jer 17:9). Emiatt előfordulhat, hogy felbukkan bennünk az irigység. Vizsgáljunk meg néhány intő példát a Bibliából, hogy lássuk, mi minden idézheti elő ezt az érzést. Utána pedig nézzünk olyan tanácsokat, amelyek segíthetnek leküzdeni az irigységet, és előmozdítani a békét.
MI VEZETHET IRIGYSÉGHEZ?
4. Miért irigykedtek a filiszteusok Izsákra?
4 Mások jómódja. Izsák vagyonos ember volt, és a filiszteusok irigykedni kezdtek rá (1Móz 26:12–14). Képesek voltak betemetni a kútjait, amelyekből a nyájait és csordáit itatta (1Móz 26:15, 16, 27). Hozzájuk hasonlóan némelyek ma is irigykednek azokra, akik gazdagabbak náluk. Ők nemcsak hogy vágynak arra, ami a másé, hanem annak örülnének, ha a másiknak nem lenne annyi mindene.
5. Miért voltak féltékenyek a vallási vezetők Jézusra?
5 Az, hogy valakit sokan kedvelnek. A zsidó vallási vezetők féltékenyek voltak Jézusra, mert az egyszerű emberek nagyra tartották őt (Máté 7:28, 29). Jézus Istent képviselte, és az igazságot tanította. A vallási vezetők mégis rágalmakat terjesztettek róla, hogy bemocskolják a hírnevét (Márk 15:10; Ján 11:47, 48; 12:12, 13, 19). Mit tanulhatunk ebből? Vigyáznunk kell, nehogy irigykedni kezdjünk azokra, akiket a megnyerő tulajdonságaik miatt sokan kedvelnek a gyülekezetben. Inkább próbáljuk meg követni a jó példájukat (1Kor 11:1; 3Ján 11).
6. Miben nyilvánult meg Diotrefész irigysége?
6 Mások gyülekezeti kiváltságai. Az első században Diotrefész irigykedett azokra, akik vállalták a vezetést a keresztény gyülekezetben. Mivel ő akarta elfoglalni az első helyet a gyülekezet tagjai között, rosszindulatúan beszélt János apostolról és más felelős testvérekről, hogy rontsa a tekintélyüket (3Ján 9, 10). Bár talán mi nem mennénk ilyen messzire, megtörténhet, hogy irigykedni kezdünk egy hittársunkra, aki megkap egy olyan feladatot, amelyre mi is vágytunk. Különösen akkor áll fenn ennek a veszélye, ha úgy érezzük, hogy mi legalább olyan ügyesen el tudnánk látni a feladatot, mint a másik testvér.
A szívünk talaján a jó tulajdonságok olyanok, mint a gyönyörű virágok. Az irigység viszont egy ártalmas gyomhoz hasonlít. Az irigység megfojthatja a jó tulajdonságokat, mint amilyen a szeretet, a könyörület és a kedvesség (Lásd a 7. bekezdést.)
7. Milyen hatással lehet ránk az irigység?
7 Az irigység olyan, mint egy kártékony gyomnövény. Ha egyszer gyökeret ver a szívünkben, nehéz onnan kiirtani. Az irigység más negatív tulajdonságokból táplálkozik, mint amilyen a versengés, a büszkeség és az önzés. Megfojthat szép tulajdonságokat, például a szeretetet, a könyörületet és a kedvességet, így azok nem tudnak fejlődni bennünk. Ha észrevesszük az irigység csíráját a szívünkben, azon nyomban irtsuk ki! Hogyan küzdhetünk ellene?
LEGYÉL ALÁZATOS ÉS ELÉGEDETT!
Hogyan küzdhetünk az irigység ellen? Isten szent szellemének a segítségével kiirthatjuk a szívünkből, és helyette alázatot és elégedettséget táplálhatunk magunkban (Lásd a 8. és 9. bekezdést.)
8. Mely tulajdonságok segítenek küzdenünk az irigység ellen?
8 Az irigység elleni küzdelmünkben sokat segít az alázat és az elégedettség. Ha a szívünket megtöltik ezek a jó tulajdonságok, az irigységnek nem marad benne hely. Az alázat nem engedi, hogy túl nagyra tartsuk magunkat, és úgy érezzük, hogy többet érdemlünk, mint mások (Gal 6:3, 4). Az elégedettség pedig segít, hogy örüljünk annak, amink van, és ne hasonlítsuk magunkat másokhoz (1Tim 6:7, 8). Amikor egy alázatos és elégedett ember azt látja, hogy valaki kap valami jót, együtt örül vele.
9. A Galácia 5:16 és a Filippi 2:3, 4 szerint miben segít nekünk a szent szellem?
9 Szükségünk van Isten szent szellemére ahhoz, hogy legyőzzük az irigységre való testi hajlamunkat, és helyette inkább alázatra és elégedettségre törekedjünk. (Olvassátok fel: Galácia 5:16; Filippi 2:3, 4.) Jehova szent szelleme segíthet nekünk megvizsgálni a legbensőbb gondolatainkat és érzéseinket. Isten támogatásával a romboló gondolatokat és érzéseket építőekkel válthatjuk fel (Zsolt 26:2; 51:10). Figyeljük meg két olyan férfi, Mózes és Pál példáját, akik nem engedték, hogy kialakuljon bennük az irigység.
Egy fiatal izraelita férfi odaszalad Mózeshez és Józsuéhoz, és jelenti, hogy a táborban két férfi prófétál. Józsué megkéri Mózest, hogy tiltsa meg nekik, de Mózes nem hallgat rá. Azt mondja, boldog, hogy Jehova ad nekik a szelleméből. (Lásd a 10. bekezdést.)
10. Milyen helyzet jelenthetett volna próbát Mózesnek? (Lásd a képet a címlapon.)
10 Mózest Jehova az egész népe fölé helyezte, de ő nem féltette másoktól a pozícióját. Egyszer például Jehova elvett tőle valamennyit a szent szellemből, és azoknak az izraelita véneknek adta, akik összegyűltek a találkozás sátra körül. Röviddel ezután Mózes arról értesült, hogy két vén, akik nem mentek oda a sátorhoz, szintén megkapták a szent szellemet, és ők is prófétálni kezdtek. Mit tett Mózes, amikor Józsué azt mondta, hogy tiltsa meg a két vénnek a prófétálást? Nem kezdett irigykedni, amiért Jehova figyelmet fordított rájuk. Alázatosan együtt örült velük a kiváltságuknak (4Móz 11:24–29). Mit tanulhatunk tőle?
Hogyan követhetik a vének Mózes példáját az alázatban? (Lásd a 11. és 12. bekezdést.)c
11. Hogyan követhetik a vének Mózes példáját?
11 Tegyük fel, hogy vénként szolgálsz, és megkérnek, hogy képezz ki valakit egy olyan feladat ellátására, amely már a szívedhez nőtt. Például lehet, hogy nagyon szereted hétről hétre levezetni az Őrtorony-tanulmányozást. Ha Mózeshez hasonlóan alázatos vagy, nem fogod veszélyben érezni a helyzetedet, amikor megkérnek, hogy a tanácsaiddal segíts egy testvérnek, hogy később ügyesen tudja végezni ezt a feladatot. Sőt, boldog leszel, hogy támogathatod.
12. Miből látszik sok keresztény elégedettsége és alázata?
12 Vagy gondoljunk arra, hogy milyen helyzettel néz szembe sok idős testvér, aki évtizedekig a vének testületének koordinátoraként szolgált. Amikor betöltik a 80. évüket, készek lemondani erről a feladatról. A 70 éves kort elérő körzetfelvigyázók is alázatosan elfogadják, hogy más szolgálati ágba helyezik őket. Ezenkívül az utóbbi években világszerte számos Bétel-család-tag a szántóföldön kapott új megbízatást. Ezek a hűséges testvérek és testvérnők nem neheztelnek azokra, akik most helyettük végzik ugyanazt a feladatot.
13. Miért irigykedhetett volna Pál a 12 apostolra?
13 Pál apostol is szép példa abban, hogy elégedett és alázatos volt. Nem engedte, hogy kifejlődjön benne az irigység. Bár nagyon buzgón végezte a szolgálatot, alázatosan kijelentette: „én a legkisebb vagyok az apostolok között, és nem vagyok méltó arra, hogy apostolnak nevezzenek” (1Kor 15:9, 10). A 12 apostol követte Jézust a földi szolgálata során, de Pál csak Jézus halála és feltámadása után lett keresztény. Végül kinevezték a nemzetek apostolának, de soha nem sorolták a 12 apostol közé (Csel 1:21–26; Róma 11:13). Pál elégedett volt azzal, amiben része lehetett, és nem irigykedett a 12 apostolra, amiért ők Jézus közvetlen társaságát élvezhették.
14. Mire indít minket az elégedettség és az alázat?
14 Ha elégedettek és alázatosak vagyunk, Pálhoz hasonlóan tisztelettel fogunk bánni azokkal, akiknek Jehova hatalmat adott (Csel 21:20–26). Ő rendezte úgy, hogy a keresztény gyülekezet élére vének legyenek kinevezve, és a hiányosságaik ellenére ajándékoknak tekinti őket (Ef 4:8, 11). Ha tiszteljük ezeket a férfiakat, és alázatosan elfogadjuk tőlük az irányítást, akkor közel maradhatunk Jehovához, és békés kapcsolatban lehetünk a hittársainkkal.
„TÖREKEDJÜNK OLYASMIKRE, AMIK ELŐSEGÍTIK A BÉKÉT”
15. Mi a feladatunk?
15 Ahol az irigység virágzik, ott nem maradhat meg a béke. Ezért fontos, hogy a saját szívünkből is kigyomláljuk az irigységet, és mások szívébe se vessük el a magvát. Csakis így tehetünk eleget Jehova következő parancsának: „törekedjünk olyasmikre, amik elősegítik a békét, és amikkel építjük egymást” (Róma 14:19). Hogyan támogathatunk másokat az irigység elleni küzdelmükben, és hogyan mozdíthatjuk elő a békét?
16. Hogyan segíthetünk másoknak, hogy ne legyenek irigyek?
16 A gondolkodásunk és a viselkedésünk nagy hatással lehet másokra. A világ azt akarja elérni, hogy dicsekedjünk azzal, amink van (1Ján 2:16). De ezzel irigységet keltenénk másokban. Hogyan tudjuk ezt elkerülni? Ne beszéljünk folyton arról, hogy mi mindenünk van, és mit szeretnénk még megvásárolni. Továbbá gondolkodjunk szerényen a gyülekezetben betöltött szerepünkről. Ha gyakran szóba hoznánk a kiváltságainkat, könnyen irigység alakulhatna ki a többiekben. Ha viszont őszintén törődünk a testvérekkel, és megdicsérjük őket a munkájukért, azzal segítünk nekik elégedettnek lenni, valamint hozzájárulunk a gyülekezet egységéhez és békéjéhez.
17. Mire voltak képesek József testvérei, és miért?
17 Megnyerhetjük az irigység elleni harcot? De még mennyire! Gondoljunk újra József testvéreire. Évekkel azután, hogy eladták Józsefet, Egyiptomban ismét találkoztak vele. Mielőtt József felfedte előttük a kilétét, próbára tette őket, mert kíváncsi volt rá, hogy megváltoztak-e. Meghívta őket egy étkezésre, ahol az öccsüknek, Benjáminnak jóval nagyobb adag ételt adott, mint a többieknek (1Móz 43:33, 34). Azonban semmi sem utal arra, hogy irigykedtek volna rá emiatt. Ellenkezőleg, az őszinte törődésüket fejezték ki iránta, és az apjuk, Jákob iránt is (1Móz 44:30–34). Mivel már nem volt rájuk jellemző az irigység, képesek voltak helyreállítani a családjukban a békét (1Móz 45:4, 15). Ha mi is kiirtjuk magunkból az irigységet, segíthetünk megőrizni a családunk és a gyülekezetünk békés légkörét.
18. A Jakab 3:17, 18 szerint mi lesz az eredménye annak, ha igyekszünk hozzájárulni a békéhez?
18 Jehova elvárja tőlünk, hogy küzdjünk az irigység ellen, és törekedjünk a békére. Keményen dolgozzunk mindkét cél elérésén! Ahogy ebből a cikkből láttuk, hajlamosak vagyunk irigykedni másokra, és a világ is irigységre ösztönöz bennünket (Jak 4:5). De ha alázatosak és elégedettek vagyunk, és értékelünk másokat, kizárhatjuk az életünkből az irigységet. Hozzájárulhatunk a békés légkörhöz, amelyben könnyebb igazságos gyümölcsöket teremni. (Olvassátok fel: Jakab 3:17, 18.)
35. ÉNEK Hálásak vagyunk Isten türelméért
a Jehova szervezetét béke hatja át. Ám ha irigykedni kezdünk valakire, az megzavarhatja ezt a békét. Ebben a cikkben megvizsgáljuk, hogy mi miatt alakulhat ki bennünk irigység. Arról is lesz szó, hogy hogyan küzdhetünk ez ellen a veszélyes tulajdonság ellen, és hogyan járulhatunk hozzá a békéhez.
b KIFEJEZÉS MAGYARÁZATA: Bibliai értelemben az irigység azt jelenti, hogy valaki megkívánja azt, ami a másé, sőt, azt akarja, hogy a másik meg legyen tőle fosztva.
c KÉPLEÍRÁS: A vének testületének megbeszélésén egy idős testvért, aki az Őrtorony-tanulmányozást szokta vezetni, megkérnek, hogy képezzen ki egy fiatalabb vént erre a feladatra. Bár az idős testvér nagyon szereti ezt a kiváltságot, és eleinte szomorú a változás miatt, teljes szívvel támogatja a vének döntését: gyakorlatias tanácsokat ad a fiatalabb testvérnek, és szívből megdicséri.