31. TANULMÁNYOZÁSI CIKK
2. ÉNEK Hálát adunk neked, Jehova
Mit tett Jehova, hogy megmentse az embereket a bűntől?
„Isten annyira szerette a világot, hogy az egyszülött Fiát adta” (JÁN 3:16)
TÉMA
Látni fogjuk, hogy Jehova mit tett azért, hogy segítsen nekünk a bűn elleni küzdelmünkben. Azt is megvizsgáljuk, hogyan tette lehetővé, hogy megszabadulva a bűntől örökké éljünk.
1–2. a) Mi a bűn, és hogyan győzhetjük le? (Lásd a „Kifejezés magyarázata” című részt is.) b) Mit fogunk megvizsgálni ebben a cikkben, és az Őrtoronynak ebben a számában? (Lásd az „Üzenet az olvasóknak” című részt.)
SZERETNÉD megtudni, hogy mennyire szeret téged Jehova? Ha igen, vizsgáld meg, hogy mi mindent tett azért, hogy megszabadulj a bűntől és a haláltól. A bűna egy könyörtelen ellenség, amelyet egyikünk sem képes legyőzni. Mindannyian nap mint nap vétkezünk, és a bűn miatt halunk meg (Róma 5:12). De van remény! Jehova segítségével legyőzhetjük a bűnt, és a győzelmünk biztos!
2 Jehova nagyon szereti az embereket, már azóta, hogy megteremtette őket. És már mintegy 6 000 éve sok mindent tesz azért, hogy segítsen nekünk a bűn elleni küzdelmünkben. Tudja, hogy a bűn halálhoz vezet, és nem szeretné, hogy meghaljunk. Azt szeretné, hogy örökké éljünk (Róma 6:23). És ezt a jövőt szánja neked is! Ebben a cikkben megvizsgálunk három kérdést: 1. Hogyan adott Jehova reményt a bűnös embereknek? 2. Hogyan lehettek elfogadhatók Jehova szemében a bibliai időkben élt emberek? 3. Mit tett Jézus azért, hogy megszabadítsa az emberiséget a bűntől?
HOGYAN ADOTT JEHOVA REMÉNYT A BŰNÖS EMBEREKNEK?
3. Hogyan lett az első emberpár bűnös?
3 Amikor Jehova megalkotta az embereket, azt akarta, hogy boldogok legyenek. Egy gyönyörű otthont adott nekik, tökéletes házastársat és egy izgalmas feladatot. Be kellett tölteniük a földet az utódaikkal, és ki kellett terjeszteniük az Éden kert határait az egész bolygóra. Csupán egy korlátozás volt. Jehova arra is figyelmeztette őket, hogy ha megszegik ezt a parancsot, vagyis fellázadnak ellene, akkor meghalnak. Tudjuk, mi történt. Egy láthatatlan szellemszemély, aki sem Jehovát, sem őket nem szerette, rávette őket arra, hogy engedetlenek legyenek Istennel szemben. Ádám és Éva engedett a kísértésnek. Ahelyett, hogy bíztak volna a Teremtőjükben, bűnt követtek el. Amit pedig Jehova megmondott, az bekövetkezett. Onnantól kezdve szembe kellett nézniük a tetteik következményével: megöregedtek és végül meghaltak (1Móz 1:28, 29; 2:8, 9, 16–18; 3:1–6, 17–19, 24; 5:5).
4. Miért gyűlöli Jehova a bűnt, és segít nekünk küzdeni ellene? (Róma 8:20, 21)
4 Jehova ezt a szomorú történetet azért jegyeztette fel, hogy megértsük, miért gyűlöli annyira a bűnt. A bűn elválaszt bennünket égi Atyánktól, és halálhoz vezet (Ézs 59:2). Sátán viszont, ez a lázadó angyal, aki minden baj okozója, pont ezért szereti a bűnt és mozdítja elő. Talán azt gondolta, hogy az Éden kertben győzelmet aratott. De igazából nem értette meg, hogy Jehova mennyire szerető Isten. Jehova sosem változtatott a szándékán Ádám és Éva leszármazottaival kapcsolatban. Rögtön reményt adott nekik, mert nagyon szereti az embereket. (Olvassátok fel: Róma 8:20, 21.) Tudta, hogy lesznek olyanok, akik szeretni fogják őt, és a segítségével küzdeni szeretnének a bűn ellen. Atyjukként és Teremtőjükként lehetőséget adott nekik arra, hogy megszabaduljanak a bűntől, és közlekedhessenek hozzá. Hogyan tette ezt?
5. Mikor és hogyan adta az első reménysugarat Jehova a bűnös embereknek? (1Mózes 3:15)
5 (Olvassátok fel: 1Mózes 3:15.) Jehova az első reménysugarat akkor adta, amikor kimondta az ítéletet Sátán felett. Azt is megjövendölte, hogy lesz egy utód, aki megmenti az embereket, elpusztítja Sátánt, és helyrehoz minden kárt, amelyet ő okozott (1Ján 3:8). De a prófécia azt is elmondja, hogy ennek az utódnak szenvednie kell. Sátán meg fogja sebezni, vagyis a halálát fogja okozni, és ez óriási fájdalmat okoz majd Jehovának. De megéri, mert ennek köszönhetően az emberi család megmenekülhet a bűntől és a haláltól.
HOGYAN LEHETTEK ELFOGADHATÓK JEHOVA SZEMÉBEN A BIBLIAI IDŐKBEN ÉLT EMBEREK?
6. Hogyan közeledtek Jehovához a hűségesek, mint például Ábel és Noé?
6 Az évszázadok során Jehova fokozatosan feltárta, hogy a bűnös emberek hogyan közeledhetnek hozzá. Ádám és Éva második fia, Ábel volt az első az édeni lázadás után, aki hitt Jehovában. Mivel Ábel szerette Jehovát, és szeretett volna közeledni hozzá, áldozatot mutatott be. Ő pásztor volt, ezért fogott néhány fiatal bárányt, levágta őket, és azokat ajánlotta fel Jehovának. Ezután a Biblia azt írja, hogy „Ábelben és az áldozatában Jehova örömét lelte” (1Móz 4:4). Jehova később is elfogadta azoknak az áldozatát, akik szerették őt és bíztak benne, mint például Noé (1Móz 8:20, 21). Jehova elfogadta ezeket az áldozatokat, és ezzel egyértelművé tette, hogy bűnös emberek is elnyerhetik a tetszését, és közeledhetnek hozzá.b
7. Mit tanulhatunk abból, hogy Ábrahám kész volt feláldozni a fiát?
7 Jehova egyszer egy nagyon nehéz dolgot kért Ábrahámtól, azt, hogy áldozza fel a fiát, Izsákot. Bár Ábrahámnak rendkívüli hite volt, valószínűleg elképzelni sem tudott volna nehezebb feladatot. Ennek ellenére készen állt arra, hogy megtegye ezt. Jehova az utolsó pillanatban megállította őt. Ugyanakkor ezzel Jehova megmutatta, hogy mit fog tenni a jövőben: készségesen fel fogja áldozni a szeretett Fiát értünk. Ennyire szereti az embereket! (1Móz 22:1–18).
8. Mire mutattak előre a törvény által megkövetelt áldozatok? (3Mózes 4:27–29; 17:11)
8 Évszázadokkal később a mózesi törvény megkövetelte az izraelitáktól, hogy mutassanak be áldozatokat a bűneikért. (Olvassátok fel: 3Mózes 4:27–29; 17:11.) Mindez egy sokkal nagyobb áldozatra mutatott előre, mely teljesen megszabadítja az embereket a bűntől. Isten prófétái jövendöltek a megígért utódról. Elmagyarázták, hogy szenvednie kell, és megölik, mint egy áldozati bárányt (Ézs 53:1–12). Isten úgy döntött, hogy a Fia lesz ez az utód. Gondolj csak bele: Jehova feláldozta a szeretett Fiát azért, hogy megmentse az embereket – beleértve téged is – a bűntől és a haláltól.
MIT TETT JÉZUS AZÉRT, HOGY MEGSZABADÍTSA AZ EMBERISÉGET A BŰNTŐL?
9. Mit mondott Keresztelő János Jézusról? (Héberek 9:22; 10:1–4, 12)
9 I. sz. 29-ben Keresztelő János ezt mondta, amikor meglátta a názáreti Jézust: „Nézzétek, az Isten báránya, aki elveszi a világ bűnét!” (Ján 1:29). Ezzel egyértelműen rámutatott, hogy Jézus a megígért utód, aki feláldozza majd az életét. Az emberiség minden eddiginél közelebb került ahhoz, hogy teljesen megszabaduljon a bűntől. (Olvassátok fel: Héberek 9:22; 10:1–4, 12.)
10. Mi mutatja, hogy Jézus bűnösöket hívott el?
10 Jézus különösen azokra figyelt oda, akik lesújtva érezték magukat a bűn miatt, és meghívta őket, hogy legyenek a követői. Tudta, hogy a bűn a gyökere az emberiség összes problémájának. Ezért főként azoknak segített, akik a bűneik miatt szenvedtek. Képletesen szólva ezt mondta: „Az egészségeseknek nincs szükségük orvosra, a betegeknek viszont igen.” Majd hozzátette: „nem azért jöttem, hogy az igazságosakat hívjam el, hanem hogy a bűnösöket” (Máté 9:12, 13). Jézus így is tett. Kedvesen megbocsátotta annak az asszonynak a bűneit, aki a könnyeivel áztatta a lábát (Luk 7:37–50). Fontos igazságokat tanított meg a szamáriai asszonynak a kútnál, annak ellenére, hogy ő az erkölcstelen életéről volt ismert (Ján 4:7, 17–19, 25, 26). Sőt, Isten arra is erőt adott Jézusnak, hogy viszszájára fordítsa a bűn következményét, a halált. Így Jézus többeket is feltámasztott, kortól és nemtől függetlenül (Máté 11:5).
11. Miért vonzódtak a bűnös emberek Jézushoz?
11 Nem csoda, hogy azok az emberek, akik bűnös életet éltek, vonzódtak Jézushoz. Ő könyörületes és együttérző volt, ezért nem féltek odamenni hozzá (Luk 15:1, 2). Jézus megdicsérte őket azért, mert hittek benne, és kedvesen bánt velük (Luk 19:1–10). Tökéletesen visszatükrözte az Atyjának az irgalmát (Ján 14:9). A szavaival és a tetteivel bemutatta, hogy az Atyja mennyire szereti az embereket, és mennyire szeretne segíteni nekik megnyerni a bűn ellen vívott csatát. Jézus segített a bűnös embereknek, hogy meg akarjanak változni, és a követői legyenek (Luk 5:27, 28).
12. Mit tanított Jézus a haláláról?
12 Jézus tisztában volt vele, hogy mi minden vár rá. Többször is elmondta a tanítványainak, hogy el fogják árulni, és oszlopra fogják feszíteni (Máté 17:22; 20:18, 19). Tudta, hogy az áldozatával elveszi a világ bűnét, ahogyan azt Keresztelő János és a próféták előre megmondták. Jézus azt is tanította, hogy miután feláldozza az életét, mindenfajta embert magához fog vonzani (Ján 12:32). A bűnös emberek úgy nyerhetik el Jehova tetszését, ha hisznek Jézusban, és követik a példáját. Így lehetőségük lesz végleg megszabadulni a bűntől (Róma 6:14, 18, 22; Ján 8:32). Tehát Jézus azért, hogy megmentsen minket, készségesen és bátran vállalta a fájdalmas halált (Ján 10:17, 18).
13. Hogyan halt meg Jézus, és a halála mit tanít Jehova Istenről? (Lásd a képet is.)
13 Jézust elárulták, letartóztatták, gúnyolták, rágalmazták, elítélték, és még meg is kínozták. Majd a katonák elvezették, és oszlopra feszítették. A mérhetetlen fájdalom ellenére hűségesen kitartott. De volt valaki, aki még nála is sokkal jobban szenvedett: Jehova Isten. Ő visszatartotta a korlátlan erejét, és nem avatkozott közbe. De miért? Miért tenne így egy törődő Atya? A szeretet miatt. Jézus ezt mondta: „Isten annyira szerette a világot, hogy az egyszülött Fiát adta, hogy aki hisz benne, ne pusztuljon el, hanem örök élete legyen” (Ján 3:16).
Amikor Jehova engedte, hogy a Fiát kivégezzék, elképzelhetetlenül nagy fájdalmat élt át, mindezt azért, hogy megszabadítson minket a bűntől és a haláltól (Lásd a 13. bekezdést.)
14. Mit tanít neked Jézus áldozata?
14 Jézus áldozata a legelsöprőbb bizonyíték arra, hogy Jehova nagyon szereti Ádám és Éva leszármazottait. Ebből látszik, hogy téged is nagyon szeret. Feláldozta a szeretett Fiát, és az elképzelhető legnagyobb fájdalmat élte át csak azért, hogy megszabadulj a bűntől és a haláltól (1Ján 4:9, 10). Ő tényleg szeretne segíteni mindannyiunknak küzdeni a bűn ellen, és le is győzni azt!
15. Mit kell tennünk azért, hogy hasznot merítsünk Jézus áldozatából?
15 Az, hogy Isten feláldozta a szeretett Fiát értünk, lehetővé teszi, hogy megbocsássa a bűneinket. De ezért nekünk is tennünk kell. Vajon mit? Keresztelő János, majd Jézus Krisztus is beszélt erről: „Bánjátok meg a bűneiteket, mert már közel van az egek királysága” (Máté 3:1, 2; 4:17). Tehát a megbánás elengedhetetlen ahhoz, hogy küzdjünk a bűn ellen, és közel kerüljünk szerető Atyánkhoz. De mit foglal magában a megbánás, és hogyan segít a bűn elleni küzdelmünkben? A következő cikk választ ad ezekre a kérdésekre.
149. ÉNEK Hálásak vagyunk a váltságért
a KIFEJEZÉS MAGYARÁZATA: A Bibliában a „bűn” szó utalhat a helytelen tettekre, vagyis hogy valakinek az élete nincs összhangban Jehova irányadó értékeivel. De a tökéletlen, bűnös állapotra is utal, amelyet Ádámtól örököltünk. Az öröklött bűn miatt halunk meg.