10. TANULMÁNYOZÁSI CIKK
31. ÉNEK Ó, járj Istennel!
Gondolkodjunk úgy, mint Jehova és Jézus!
„Mivel Krisztus szenvedett a testben, ti is fegyverkezzetek fel ugyanazzal a szemléletmóddal” (1PÉT 4:1)
TÉMA
Mit tanult Péter apostol abból, ahogyan Jézus gondolkodott, és mi mit tanulhatunk belőle?
1–2. a) Mi mindent foglal magában az, hogy szeretjük Jehovát? b) Hogyan bizonyította Jézus, hogy teljes elméjével szereti az Atyját?
„SZERESD Jehovát, a te Istenedet teljes szíveddel, teljes lelkeddel, teljes elméddel és teljes erőddel” (Márk 12:30). Jézus egyértelművé tette, hogy ez a legfontosabb parancsolat a mózesi törvényben. Tehát Jehovát szívből kell szeretnünk, ami magában foglalja a vágyainkat és az érzéseinket. Teljes lelkünkkel, azaz teljes odaadással, valamint teljes erőnkkel is szeretnünk kell őt. Emellett Jehova azt szeretné, hogy teljes elménkkel is szeressük őt, vagyis számít neki, hogyan gondolkodunk. Persze soha nem tudjuk teljes mértékben megérteni, hogyan gondolkodik Jehova. De ha megvizsgáljuk Krisztus gondolkodását, akkor Jehováét is jobban megismerhetjük, mert Jézus pontosan úgy gondolkodik, mint az Atyja (1Kor 2:16).
2 Jézus teljes elméjével szerette Jehovát. Tudta, hogy mit vár el tőle, és elhatározta, hogy ezt meg is fogja tenni, még akkor is, ha emiatt sokat kell szenvednie. Nem engedte, hogy bármi is eltántorítsa ettől, mert az volt a legfontosabb neki, hogy örömet szerezzen az Atyjának.
3. Mit tanult Péter Jézustól, és mire ösztönözte a hittársait? (1Péter 4:1)
3 Péter és a többi apostol abban a különleges helyzetben volt, hogy időt tölthetett Jézussal. Így közvetlen közelről figyelhették meg, hogyan gondolkodik. Amikor Péter az első ihletett levelét írta a keresztényeknek, arra ösztönözte őket, hogy fegyverkezzenek fel ugyanazzal a szemléletmóddal, mint ami Krisztusnak volt. (Olvassátok fel: 1Péter 4:1.) Péter itt egy katonai kifejezést használt. Tehát ha a keresztények úgy gondolkodnak, mint Jézus, akkor egy hatékony fegyver lesz a kezükben ahhoz, hogy harcolni tudjanak a helytelen vágyaik és Sátán világa ellen (2Kor 10:3–5; Ef 6:12).
4. Hogyan segít ez a cikk megfogadni Péter tanácsát?
4 Meg fogjuk vizsgálni, hogyan gondolkodott Jézus, és hogyan tudjuk utánozni őt. A példájából látni fogjuk, hogy 1. hogyan gondolkodhatunk úgy, mint Jehova, 2. hogyan lehetünk alázatosak, és 3. hogyan gondolkodhatunk józanul.
GONDOLKODJUNK ÚGY, MINT JEHOVA!
5. Miből látszott, hogy egy alkalommal Péter nem úgy gondolkodott, mint Jehova?
5 Nézzünk meg egy helyzetet, amikor Péter nagyon másképp gondolkodott, mint Jehova. Jézus elmondta az apostolainak, hogy Jeruzsálembe kell mennie, ott átadják a vallási vezetőknek, megkínozzák, és végül megölik (Máté 16:21). Péter nehezen tudta elhinni, hogy Jehova megengedné, hogy Izrael reménységét, a megígért Messiást megöljék (Máté 16:16). Ezért félrevonta Jézust, és ezt mondta neki: „Kedvezz magadnak, Uram! Ez semmiképpen sem fog megtörténni veled” (Máté 16:22). Péter és Jézus azért nem értett egyet ebben a kérdésben, mert Péter nem úgy gondolkodott, mint Jehova.
6. Miből látszott, hogy Jézus úgy gondolkodik, mint Jehova?
6 Jézus pontosan úgy gondolkodott, mint az Atyja, ezért ezt mondta Péternek: „Távozz tőlem, Sátán! Gátolsz abban, hogy megtegyem, amit kell, ugyanis nem úgy gondolkodsz, ahogy Isten, hanem úgy, ahogy az emberek” (Máté 16:23). Jézus tudta, hogy Jehova nem azt szeretné, hogy önkímélő életet éljen. Ezért bár Péternek jók lehettek az indítékai, Jézus mégsem hallgatott rá. Ebből Péter megtanulhatta, mennyire fontos, hogy összhangba hozza a gondolkodását Istenével. Ez ránk is igaz.
7. Miből vált egyértelművé, hogy Péter szeretne úgy gondolkodni, mint Jehova? (Lásd a képet.)
7 Idővel egyértelművé vált, hogy Péter szeretne úgy gondolkodni, mint Jehova. Ez akkor volt, amikor a körülmetéletlen nem zsidók előtt is megnyílt a lehetőség, hogy csatlakozzanak Isten népéhez. Jehova azzal bízta meg Pétert, hogy tanúskodjon Kornéliusznak, aki nem volt zsidó. Mivel a zsidók nem tartottak kapcsolatot más nemzetekből valókkal, érthető, hogy Péternek segítségre volt szüksége, hogy változtatni tudjon a szemléletmódján. De amikor megértette, mit szeretne Jehova, kész volt változtatni. Így amikor Kornéliusz hívatta, „ellenvetés nélkül” elment hozzá (Csel 10:28, 29). Miután Péter prédikált neki és a háznépének, elfogadták a jó hírt, és megkeresztelkedtek. Így ők lettek az első olyan nem zsidók, akik áttértek a keresztény hitre (Csel 10:21–23, 34, 35, 44–48).
Péter megérkezik Kornéliuszhoz (Lásd a 7. bekezdést.)
8. Miből fog látszani, hogy úgy gondolkodunk, mint Jehova? (1Péter 3:8 és lábjegyzet)
8 Évekkel később Péter arra ösztönözte a keresztényeket, hogy mindnyájan egységesen gondolkozzanak. (Olvassátok fel: 1Péter 3:8 és lábjegyzet.) Akkor tudjuk ezt megtenni, ha úgy gondolkodunk, mint Jehova. Ebben segítségünkre van a Szava, a Biblia. Például Jézus azt mondta a követőinek, hogy tegyék az első helyre a királyságot az életükben (Máté 6:33). Ezért lehet, hogy valaki a gyülekezetedben úgy dönt, hogy belevág a teljes idejű szolgálat valamelyik ágába. Ahelyett, hogy azt sugallnánk, hogy kedvezzen magának, inkább arról beszéljünk, hogy miért jó, hogy így döntött, és ajánljuk fel a segítségünket.
LEGYÜNK ALÁZATOSAK!
9–10. Miből látszott, hogy Jézus rendkívül alázatos?
9 A halála előtti estén Jézus olyasmit tett, amiből Péter és a többi apostol láthatta, mennyire fontos az alázat. Korábban elküldte Pétert és Jánost, hogy tegyenek előkészületeket az utolsó vacsorára, amelyet a halála előtt elfogyaszt velük. Ehhez valószínűleg hozzátartozott, hogy odakészítettek egy mosdótálat és törölközőket, mivel akkoriban szokás volt megmosni a vendégek lábát étkezés előtt. De vajon ki lesz az, aki alázatosan meg is teszi ezt?
10 Az apostolok biztosan nagyon meglepődtek, amikor azt látták, hogy Jézus leveszi a felsőruháit, egy törülközőt köt a derekára, vizet önt a mosdótálba, és nekilát, hogy megmossa a lábukat (Ján 13:4, 5). Valószínűleg időbe telt, mire mindegyikük lábát megmosta, beleértve Júdásét is, aki később elárulta. Jézus mégis habozás nélkül ellátta ezt a feladatot, amely általában a szolgák dolga volt. Ebből jól látszott, hogy mennyire alázatos. Amikor végzett, kedvesen ezt mondta az apostolainak: „Értitek, mit tettem veletek? Ti »tanítónak« és »úrnak« szólítotok engem, és igazatok van, mert az vagyok. Ezért ha én úr és tanító létemre megmostam a lábatokat, nektek is meg kell mosnotok egymás lábát” (Ján 13:12–14).
Az alázat magában foglalja azt is, ahogyan magunkról és másokról gondolkodunk
11. Miből látszott, hogy Péter alázatosabb lett? (1Péter 5:5) (Lásd a képet is.)
11 Péter sokat tanult Jézustól arról, hogy mit jelent alázatosnak lenni. Miután Jézus felment az égbe, Péter meggyógyított egy férfit, aki születése óta sánta volt (Csel 1:8, 9; 3:2, 6–8). Ez a csoda sokak figyelmét felkeltette, és nagy tömeg gyűlt Péter köré (Csel 3:11). Vajon mit tett ekkor? Kiélvezte a hirtelen jött dicsőséget? Nem lett volna meglepő, ha így tesz, hiszen abban a kultúrában nagy jelentőséget tulajdonítottak a tekintélynek és a társadalmi helyzetnek. De Péter inkább Jehovára és Jézusra terelte a figyelmet. Ezt mondta: „[Jézus] neve meg a nevébe vetett hitünk által lett erős ez az ember, akit láttok és ismertek” (Csel 3:12–16). Később Péter arra ösztönözte a hittársait, hogy legyenek alázatosak. Itt az eredeti nyelven egy olyan kifejezést használt, amellyel arra utalhatott, amikor Jézus egy törülközőt kötött a derekára, és megmosta az apostolok lábát. (Olvassátok fel: 1Péter 5:5 és lábjegyzet.)
Miután Péter csodát tett, Jehovára és Jézusra irányította a figyelmet. Mi is legyünk alázatosak, és ne várjunk elismerést azért, ha jót teszünk másokkal (Lásd a 11. és 12. bekezdést.)
12. Péterhez hasonlóan hogyan lehetünk mi is egyre alázatosabbak?
12 Péterhez hasonlóan mi is törekedhetünk rá, hogy egyre alázatosabbak legyünk. Az, hogy valóban alázatosak vagyunk-e, nem csak a szavainkból látszik. Péter egy olyan kifejezést használt az alázatra, amely magában foglalja azt is, ahogyan magunkról és másokról gondolkodunk. Ha tényleg alázatosak vagyunk, akkor nem azért teszünk jót másokkal, mert azt szeretnénk, hogy csodáljanak minket, hanem mert szeretjük Jehovát és az embereket. Bármit szívesen megteszünk értük, függetlenül attól, hogy észreveszik-e az erőfeszítéseinket, vagy sem (Máté 6:1–4).
GONDOLKODJUNK JÓZANUL!
13. Mit jelent józanul gondolkodni?
13 Mit jelent az, hogy valaki józanul gondolkodik? (1Pét 4:7). Azt, hogy minden tőle telhetőt megtesz azért, hogy olyan döntéseket hozzon, amelyek tetszenek Jehovának. Mindig szem előtt tartja, hogy az a legfontosabb az életben, hogy jó kapcsolatban legyen Istennel. Kiegyensúlyozottan gondolkodik magáról, és tisztában van vele, hogy nem tud mindent. Emellett Jehovára támaszkodik, és gyakran imádkozik hozzá vezetésért.
14. Miből látszott, hogy egy alkalommal Péter nem támaszkodott Jehovára?
14 A halála előtti éjszakán Jézus ezt mondta a tanítványainak: „Ezen az éjszakán mindnyájan megbotlotok amiatt, ami velem fog történni”. Erre Péter magabiztosan ezt válaszolta: „Ha a többiek mind megbotlanak is, én nem botlok meg soha!” Még azon az éjszakán Jézus erre figyelmeztette néhány tanítványát: „Kitartóan virrasszatok, és folyton imádkozzatok” (Máté 26:31, 33, 41). Ha Péter megfogadta volna ezt a tanácsot, akkor később fel merte volna vállalni, hogy ismeri Jézust. De ehelyett megtagadta őt, amit aztán nagyon megbánt (Máté 26:69–75).
15. Miből látszott, hogy Jézus az utolsó éjszakáján józanul gondolkodott?
15 Jézus teljesen Jehovára támaszkodott. Bár tökéletes volt, nagyon sokat imádkozott, főleg életének utolsó éjszakáján. Ez bátorságot adott neki, hogy azt tegye, amit Jehova szeretne (Máté 26:39, 42, 44; Ján 18:4, 5). Az, hogy Jézus ilyen sokat imádkozott, mély nyomot hagyott Péterben.
16. Miből látszott, hogy Péter megtanult józanul gondolkodni? (1Péter 4:7)
16 Az idő múlásával Péter egyre inkább Jehovára támaszkodott. A feltámasztott Jézus arról biztosította őt és a többi apostolt, hogy kapni fognak szent szellemet, hogy hirdetni tudják a jó hírt. De amíg ez nem történt meg, Jézus utasításával összhangban Jeruzsálemben kellett maradniuk (Luk 24:49; Csel 1:4, 5). Mit tett Péter, miközben erre vártak? A hittársaival együtt „rendületlenül imádkoztak” (Csel 1:13, 14). Később Péter az első levelében azt írta a keresztényeknek, hogy gondolkodjanak józanul, és mindig imádkozzanak. (Olvassátok fel: 1Péter 4:7.) Ez jól mutatja, hogy Péter megtanult Jehovára támaszkodni, és a gyülekezet egyik oszlopa lett (Gal 2:9).
17. Az adottságainktól függetlenül mit kell tennünk? (Lásd a képet is.)
17 Akkor tudunk józanul gondolkodni, ha gyakran imádkozunk. Az adottságainktól függetlenül fontos, hogy mindig Jehovára támaszkodjunk. Ez különösen igaz, amikor fontos döntések előtt állunk. Ilyenkor kérjük Jehova vezetését, hiszen ő tudja a legjobban, hogy mi válik a javunkra.
Péter megtanult Jehovára támaszkodni. Mi is képesek leszünk józanul gondolkodni, ha Jehova segítségét kérjük imában, különösen a fontos döntések előtt (Lásd a 17. bekezdést.)a
18. Mire törekedjünk?
18 Nagyon hálásak vagyunk Jehovának, amiért úgy alkotott meg minket, hogy hasonlítani tudunk rá (1Móz 1:26). Természetesen sosem fogjuk tudni tökéletesen utánozni őt (Ézs 55:9). De Péterhez hasonlóan törekedhetünk rá, hogy egyre inkább ráhangolódjunk az ő gondolkodására, egyre alázatosabbak legyünk, és józanul gondolkodjunk.
30. ÉNEK Atyám, Istenem és barátom
a KÉPLEÍRÁS: Egy testvérnő állásinterjúra vár, és közben magában imádkozik.