11. TANULMÁNYOZÁSI CIKK
57. ÉNEK Hirdetjük az igazságot mindenfajta embernek
Prédikálj lelkesen, mint Jézus!
„Az Úr… elküldte őket kettesével maga előtt minden városba és helyre, ahová ő maga is menni készült” (LUK 10:1)
TÉMA
Hogyan segíthet Jézus példája, hogy lelkesen tudd végezni a szolgálatot?
1. Miben különböznek Jehova szolgái más keresztény egyházak tagjaitól?
AZ EGYIK dolog, amiben Jehova szolgái különböznek más keresztény egyházak tagjaitól, az az, hogy lelkesen prédikálnak (Tit 2:14). Ám időnként alábbhagyhat a lelkesedésünk. Talán úgy érzünk, mint az a szorgalmas vén, aki ezt mondta: „Néha egyszerűen nincs kedvem prédikálni.”
2. Miért lehet nehéz lelkesen prédikálni?
2 Könnyebb lehet örömet találni más dolgokban, amelyeket Jehováért teszünk, mint a prédikálásban. Miért? Egyrészt, mert például amikor építkezéseken veszünk részt, katasztrófák után segítünk, vagy bátorítjuk a testvéreinket, azonnal látjuk az eredményét, és ez jó érzéssel tölt el. Öröm olyanokkal dolgozni, akikkel könnyen kijövünk, szeretnek minket, és értékelik a munkánkat. Másrészről viszont lehet, hogy évek óta olyan területen prédikálunk, ahol kevesen hallgatják meg az üzenetünket. Vagy az is lehet, hogy néhányan ellenségesen reagálnak. Ráadásul tudjuk, hogy ahogy közeledik a vég, még kevésbé lesz népszerű az üzenetünk (Máté 10:22). Mi segíthet, hogy ne veszítsük el a lelkesedésünket a szolgálat iránt, sőt még fokozzuk is?
3. Mit tanulhatunk Jézusról a Lukács 13:6–9-ben lévő szemléltetésből?
3 Sokat tanulhatunk Jézustól. Míg a földön volt, soha nem lankadt a lelkesedése, sőt egyre szorgalmasabban végezte a szolgálatát. (Olvassátok fel: Lukács 13:6–9.) Egy szemléltetésben Jézus a munkáját egy vincellér munkájához hasonlította, aki három évig gondozott egy fügefát, de az nem termett gyümölcsöt. Ehhez hasonlóan Jézus három évig prédikált a zsidóknak, ám a legtöbbjük nem lett a tanítványa. De ahogy a vincellér nem adta fel, úgy Jézus sem mondott le az emberekről. Nem hanyagolta el a szolgálatát. Éppen ellenkezőleg, még több erőfeszítést tett, hogy segítsen a zsidóknak.
4. Milyen négy területet fogunk megvizsgálni?
4 Ebben a cikkben arról lesz szó, hogy mi segített Jézusnak lelkesen végezni a szolgálatot, különösen az utolsó fél évben. (Lásd a Lukács 10:1-hez tartozó magyarázó jegyzetet: „Ezek után”.) Nézzünk meg négy területet: 1. Jézus arra összpontosított, hogy Jehova mit szeretne; 2. figyelembe vette a próféciákat; 3. Jehovára támaszkodott; 4. bízott abban, hogy lesznek, akik odafigyelnek rá. Ha tanulunk abból, amit Jézus mondott, és követjük a példáját, az nekünk is segíteni fog, hogy szívvel-lélekkel hirdessük a jó hírt.
ARRA ÖSSZPONTOSÍTOTT, HOGY JEHOVA MIT SZERETNE
5. Miből látszott, hogy Jézus arra összpontosított, hogy Jehova mit szeretne?
5 Jézus azért hirdette lelkesen a királyságról szóló jó hírt, mert tudta, hogy Isten ezt várja el tőle (Luk 4:43). Ez volt a legfontosabb az életében. Még a szolgálata vége felé is „városról városra és faluról falura” járt és tanított (Luk 13:22). Tanítványokat is képzett, hogy prédikáljanak, akárcsak ő (Luk 10:1).
6. Milyen kapcsolat van a prédikálás és más feladatok között? (Lásd a képet is.)
6 Jehova és Jézus ma is azt szeretné, hogy a jó hír hirdetését tartsuk a legfontosabbnak (Máté 24:14; 28:19, 20). Bármit is teszünk Jehováért, az szorosan kötődik a prédikálómunkához. Például azért építünk királyságtermeket, hogy az emberek, akiknek prédikálunk, oda jöhessenek összejövetelre. Azért dolgozunk a Bételben is, hogy támogassuk a prédikálómunkát. És a katasztrófák után is az a segítségnyújtás egyik célja, hogy a testvérek újra tudjanak összejövetelre járni és prédikálni. Ha felismerjük, hogy Jehova szemében milyen fontos a prédikálás, akkor rendszeresek leszünk a szolgálatban. János, egy magyarországi vén, ezt mondja: „Gyakran gondolok arra, hogy bármilyen feladatom is van Jehova szolgálatában, az nem helyettesíti a prédikálást. Ez az elsődleges megbízatásunk.”
Jehova és Jézus azt szeretné, hogy a jó hír hirdetését tartsuk a legfontosabbnak (Lásd a 6. bekezdést.)
7. Miért szeretné Jehova, hogy kitartóan prédikáljunk? (1Timóteusz 2:3, 4)
7 Ha úgy gondolkodunk az emberekről, ahogy Jehova, lelkesebben fogunk szolgálni. Ő azt szeretné, hogy minél több ember halljon a jó hírről, és megismerje őt. (Olvassátok fel: 1Timóteusz 2:3, 4.) Ezért képez minket, hogy hatékonyan tudjunk beszélni erről az életmentő üzenetről. Például a Szeresd az embereket – Képezz tanítványokat című füzet hasznos javaslatokat ad arra, hogyan kezdjünk beszélgetni az emberekkel. Így idővel talán elkezdenek tanulmányozni, és Jézus követői lesznek. Ha most nem is döntenek Jehova szolgálata mellett, még lehet, hogy lesz rá lehetőségük, mielőtt véget ér a nagy nyomorúság. Talán később eszükbe jut, amit most mondunk nekik, és tettekre indítja őket. De ehhez kitartóan kell prédikálnunk.
FIGYELEMBE VETTE A PRÓFÉCIÁKAT
8. Milyen hatással volt Jézusra, hogy tisztában volt a Biblia próféciáival?
8 Jézus jól ismerte a Biblia próféciáit, ezért tudta, hogy a szolgálata csak három és fél évig fog tartani (Dán 9:26, 27). Azt is tudta, hogy mikor és hogyan fog meghalni (Luk 18:31–34). Mindez arra indította, hogy jól használja fel az idejét. Ezért szorgalmasan prédikált, hogy elvégezze a feladatát, amelyet Jehovától kapott.
9. Miért fogjuk szorgalmasan végezni a szolgálatunkat, ha megértjük a próféciákat?
9 Az, hogy jól ismerjük a Biblia próféciáit, arra indít minket, hogy lelkesen szolgáljunk. Tudjuk, hogy már csak rövid idő van hátra. A világesemények és az emberek viselkedése alapján meg vagyunk győződve róla, hogy az utolsó napokban élünk. A Biblia arról is ír, hogy „a vég idején” a déli király küzdeni fog az északi királlyal (Dán 11:40). Megértettük, hogy ez az angol-amerikai világhatalom, illetve Oroszország és szövetségesei küzdelmével teljesedik. Azt is tudjuk, hogy a Dániel 2:43–45-ben lévő szobor lábfeje az angol-amerikai világhatalmat jelképezi. Az alapján, amit a Biblia itt megjövendölt, biztosak vagyunk benne, hogy Isten királysága nagyon rövid időn belül el fogja pusztítani az emberi kormányzatokat. Ezek a próféciák egyértelműen megmutatják, hogy hol tartunk az idő sodrában, és arra indítanak, hogy teljes erőbedobással prédikáljunk.
10. Még milyen próféciák segítenek lelkesen végezni a szolgálatunkat?
10 Továbbá a próféciákban vannak olyan ígéretek, amelyeket nagyon szeretnénk elmondani másoknak. Carrie, aki a Dominikai Köztársaságban szolgál, ezt mondja: „Úgy érzem, nem tarthatom magamban, hogy milyen szép jövőt ígér Jehova. Amikor látom, hogy mi mindennel küzdenek az emberek, mindig eszembe jut, hogy ezek az ígéretek nemcsak nekem, hanem nekik is szólnak.” Mivel a próféciákból tudjuk, hogy Jehova munkáját végezzük, bátran prédikálunk. Leila, aki Magyarországon él, ezt mondja: „Az Ézsaiás 11:6–9 arra indít, hogy olyanokkal is megosszam a jó hírt, akik látszólag nem fogadnák szívesen, mert tudom, hogy Jehova segítségével bárki képes megváltozni.” Christopher pedig, aki Zambiában él, ezt mondja: „Ahogy a Márk 13:10 megjövendölte, a jó hír a világ minden részére eljut. Nagyon megtisztelő, hogy nekem is részem lehet ennek a beteljesítésében.” Neked melyik prófécia segít, hogy kitartóan prédikálj?
JEHOVÁRA TÁMASZKODOTT
11. Miért kellett Jézusnak Jehovára támaszkodnia? (Lukács 12:49, 53)
11 Jézus Jehovára támaszkodott, hogy mindvégig teljes odaadással tudjon prédikálni. Bár tapintatos volt, tudta, hogy elkerülhetetlen, hogy a jó hír heves vitákat és ellentéteket szüljön. (Olvassátok fel: Lukács 12:49, 53.) Például a vallási vezetőknek annyira nem tetszett, hogy Jézus prédikál, hogy többször is megpróbálták megölni (Ján 8:59; 10:31, 39). De ő nem adta fel, mert tudta, hogy nincs egyedül. Ezt mondta: „aki küldött engem, velem van. Nem hagyott magamra, mert mindig azt teszem, ami a kedvére van” (Ján 8:29).
12. Hogyan készítette fel Jézus a tanítványait az üldözésre?
12 Jézus többször is biztosította a tanítványait arról, hogy számíthatnak Jehovára. Még akkor is segíteni fog nekik, ha üldözik őket (Máté 10:18–20; Luk 12:11, 12). De figyelmeztette őket, hogy legyenek óvatosak (Máté 10:16; Luk 10:3). Azt is mondta nekik, hogy ne erőltessék rá a jó hírt senkire (Luk 10:10, 11). Továbbá azt javasolta, hogy meneküljenek el, ha üldözik őket (Máté 10:23). Noha Jézus odaadóan végezte a szolgálatát, és bízott Jehovában, nem tette ki magát szükségtelenül veszélynek (Ján 11:53, 54).
13. Miért bízhatunk Jehova támogatásában?
13 Mivel velünk is sokan ellenségesek, szükségünk van Jehova támogatására, hogy mindig lelkesen tudjunk prédikálni (Jel 12:17). Miért lehetünk biztosak benne, hogy Jehova segíteni fog? Vizsgáljuk meg a János 17. fejezetében lejegyzett imát. Jézus ebben arra kérte Jehovát, hogy vigyázzon az apostolokra, és Jehova meghallgatta. A Cselekedetek könyve leírja, hogyan segített Jehova az apostoloknak buzgón prédikálni az üldözés ellenére. Jézus azt is kérte Jehovától, hogy azokra is vigyázzon, akik az apostolok prédikálásának köszönhetően kezdenek hinni benne. Ebbe mi is beletartozunk. Jehova napjainkban is teljesíti Jézus kérését. Ahogy az apostoloknak segített, úgy nekünk is fog (Ján 17:11, 15, 20).
14. Miért lehetünk biztosak benne, hogy lelkesen fogunk tudni prédikálni akkor is, ha nehezebbre fordul a helyzet? (Lásd a képet is.)
14 Bár a vég közeledtével valószínűleg egyre nehezebb lesz prédikálni, minden szükséges segítséget meg fogunk kapni hozzá (Luk 21:12–15). Akárcsak Jézus és a tanítványai, mi is hagyjuk, hogy az emberek döntsék el, hogy érdekli-e őket az igazság, és nem vitatkozunk velük. Még az olyan országokban is, ahol korlátozzák a munkánkat, a testvérek kitartóan tudják hirdetni a jó hírt, mert Jehovára támaszkodnak, és nem a saját erejükre. Ahogy Jehova az első században erőt adott a szolgáinak, úgy nekünk is erőt fog adni, hogy így „a prédikálás teljesen végbemenjen”, olyan mértékben, ahogy ő jónak látja (2Tim 4:17). Biztosak lehetünk benne, hogy ha rá támaszkodunk, továbbra is lelkesen fogjuk hirdetni a jó hírt.
Ha korlátozva van a munkánk, akkor is lelkesen beszélünk a hitünkről, de körültekintően tesszük ezt (Lásd a 14. bekezdést.)a
BIZAKODÓ VOLT
15. Miből látszik, hogy Jézus bizakodó volt?
15 Jézus bízott benne, hogy lesznek, akik odafigyelnek a jó hírre. Ez segített neki, hogy lelkes maradjon. Például i. sz. 30 vége felé látta, hogy sokan nyitottak rá, hogy tanuljanak tőle, ezért egy aratásra kész szántóföldhöz hasonlította őket (Ján 4:35). Körülbelül egy év múlva ezt mondta a tanítványainak: „az aratnivaló sok” (Máté 9:37, 38). Valamivel később újra felhívta erre a figyelmüket: „az aratnivaló sok… Kérve kérjétek hát az aratás urát, hogy küldjön ki munkásokat, hogy begyűjtsék a termést” (Luk 10:2). Jézus biztos volt benne, hogy lesznek olyanok, akik készségesen fogadják a jó hírt, és nagyon örült, amikor ez így is lett (Luk 10:21).
16. Milyen szemléltetésekkel segített Jézus a tanítványainak, hogy bizakodók legyenek? (Lukács 13:18–21) (Lásd a képet is.)
16 Jézus azt tanította a követőinek, hogy legyenek bizakodók, mert ez segíteni fog nekik lelkesnek maradni. Nézzünk meg erre két példát. (Olvassátok fel: Lukács 13:18–21.) Jézus egy mustármaggal szemléltette azt, hogy a jó hírt sok ember el fogja fogadni, és hogy ezt semmi sem állíthatja meg. A kovásszal pedig azt szemléltette, hogy az üzenet sok helyre el fog jutni, de a változás, amelyet előidéz, nem feltétlenül lesz rögtön látható. Ezzel arról biztosította a tanítványait, hogy az üzenet, amelyet hirdetnek, sokaknak segíteni fog.
Akárcsak Jézus, mi is bízunk benne, hogy még lesznek olyanok, akik kedvezően fogadják a jó hírt (Lásd a 16. bekezdést.)
17. Miért legyünk bizakodók a szolgálattal kapcsolatban?
17 Ha áttekintjük, hogy milyen jó eredménye van a prédikálómunkának, az segíthet, hogy lelkesek maradjunk. Minden évben több millióan jönnek el az emlékünnepre, illetve tanulmányozzák velünk a Bibliát. Több százezren keresztelkednek meg, és kezdenek el prédikálni. Nem tudjuk, hogy még hányan fognak kedvezően reagálni a jó hírre, de azt igen, hogy Jehova egy nagy sokaságot gyűjt be, akik túl fogják élni a nagy nyomorúságot (Jel 7:9, 14). Jehova az aratás ura, és látja, hogy még sokan lehetnek fogékonyak a jó hírre. Tehát minden okunk megvan rá, hogy kitartóan prédikáljunk.
18. Mit szeretnénk, hogy az emberek lássanak rajtunk?
18 Jézus tanítványaira mindig is az volt jellemző, hogy lelkesen prédikálnak. Amikor az emberek látták az apostolok nyíltságát, „felismerték, hogy Jézussal voltak” (Csel 4:13). Mi is azt szeretnénk, hogy miközben prédikálunk, az emberek azt lássák rajtunk, hogy ugyanolyan lelkesek vagyunk, mint Jézus.
58. ÉNEK Keressük a béke barátait!
a KÉPLEÍRÁS: Egy testvér körültekintően tanúskodik egy férfinak a benzinkúton.