13. TANULMÁNYOZÁSI CIKK
4. ÉNEK „Jehova az én pásztorom”
Jehovára mindig számíthatsz
„Vajon nem képes erre Jehova?” (4MÓZ 11:23)
TÉMA
Mi segít, hogy még inkább bízni tudjunk abban, hogy Jehova mindig gondoskodni fog az anyagi szükségleteinkről?
1. Hogyan mutatkozott meg Mózes hite, amikor kivezette az izraelitákat Egyiptomból?
A HÉBEREKNEK írt levél több olyan személyről is beszél, akinek szilárd hite volt. Közülük is kiemelkedő példa Mózes (Héb 3:2–5; 11:23–25). A hite jól megmutatkozott akkor, amikor kivezette az izraelitákat Egyiptomból. Bár a fáraó és a serege félelmetes volt, ő bízott Jehovában. Bátran átvezette a népet a Vörös-tengeren, és elindult velük a puszta felé (Héb 11:27–29). Míg a legtöbb izraelita kételkedni kezdett abban, hogy Jehova képes gondoskodni róluk, Mózes szilárdan bízott Istenben. És nem kellett csalódnia, mivel Isten csodát tett a pusztában, és ennivalóról meg vízről gondoskodott a népének (2Móz 15:22–25; Zsolt 78:23–25).a
2. Miért kérdezte ezt Isten Mózestől: „Vajon nem képes erre Jehova?” (4Mózes 11:21–23)
2 Bár Mózesnek erős hite volt, úgy egy évvel azután, hogy a nép kiszabadult Egyiptomból, megingott a bizalma Jehovában. Egyszerűen nem tudta elképzelni, hogyan tudna Jehova húst adni több millió embernek a puszta közepén. Isten ekkor ezt kérdezte Mózestől: „Vajon nem képes erre Jehova?” (Olvassátok fel: 4Mózes 11:21–23.) A héber szövegben itt eredetileg az a kifejezés szerepel, hogy „Jehova keze”. Ez a szent szellemére, vagyis a tevékeny erejére utal.
3. Miért jó, ha elgondolkodunk azon, ami Mózessel és az izraelitákkal történt?
3 Volt, hogy kételkedni kezdtél abban, hogy Jehova gondoskodni fog rólad és a családodról? Vizsgáljuk meg, miért nem bízott Mózes és a nép abban, hogy Jehova meg tudja adni nekik, amire szükségük van. Meg fogunk nézni olyan bibliai alapelveket is, amelyek megerősítik a bizalmunkat abban, hogy Jehova mindig segíteni tud nekünk.
MIT TANULHATUNK MÓZES ÉS AZ IZRAELITÁK PÉLDÁJÁBÓL?
4. Mi lehetett az oka, hogy sok izraelita kételkedni kezdett abban, hogy Jehova gondoskodni tud róluk?
4 Miért kezdett sok izraelita kételkedni abban, hogy Jehova gondoskodni tud róluk? Már egy ideje a pusztában vándoroltak az ígéret földje felé (2Móz 12:38; 5Móz 8:15). De aztán a köztük lévő más nemzetiségű embereknek elegük lett a mannából. Panaszkodni kezdtek, és sok izraelita is csatlakozott hozzájuk (4Móz 11:4–6). Vágyakoztak az ételek után, amelyeket még Egyiptomban ettek. Mivel Mózesnek panaszkodtak, úgy érezte, neki kell gondoskodnia arról, amit kértek (4Móz 11:13, 14).
5–6. Milyen hatással volt az izraelitákra a köztük lévő más nemzetiségű emberek hálátlansága, és mit tanulhatunk ebből?
5 Az izraelitákra nyilvánvalóan hatással volt, hogy a köztük lévő más nemzetiségű emberek nem értékelték, amit Jehovától kaptak. Ez velünk is megtörténhet, hiszen a legtöbb ember ma is hálátlan. Például előfordulhat, hogy vágyakozva gondolunk vissza arra, amink volt, vagy irigykedni kezdünk arra, hogy másoknak mennyi mindenük van. De bármilyenek legyenek is a körülményeink, boldogabbak leszünk, ha megelégszünk azzal, amink van.
6 Az izraelitáknak észben kellett volna tartaniuk, hogy Jehova azt ígérte nekik, hogy bőségben élhetnek majd. De ez az ígéret nem a pusztai vándorlásra vonatkozott, hanem arra, amikor az ígéret földjére érnek. Ehhez hasonlóan mi se arra összpontosítsunk, hogy mink nincs, hanem inkább azon elmélkedjünk, hogy mit ígér nekünk Jehova az új világra. Az is jó, ha elgondolkodunk olyan bibliaverseken, melyek segítenek, hogy még inkább bízni tudjunk Jehovában.
7. Miért lehetünk biztosak benne, hogy Jehova mindig segíteni tud nekünk?
7 Amikor Jehova feltette Mózesnek a 4Mózes 11:23-ban olvasható kérdést, valószínűleg két dologra akarta felhívni a figyelmét: 1. korlátlan hatalma van; 2. bárhol fel tudja használni az erejét, még a távoli helyeken is. Épp ezért Jehovának nem jelentett akadályt, hogy bőségesen gondoskodjon húsról az izraelitáknak, még a kietlen pusztában sem. „Erős kézzel és kinyújtott karral” segített nekik (Zsolt 136:11, 12). Tehát ha nehéz helyzetben vagyunk, biztosak lehetünk benne, hogy Jehova karja hozzánk is elér, bárhol legyünk is (Zsolt 138:6, 7).
8. Hogyan kerülhetjük el, hogy mi is beleessünk abba a hibába, amelybe az izraeliták? (Lásd a képet is.)
8 Nem sokkal később fürjek lepték el a tábor környékét, Jehova így gondoskodott húsról az izraelitáknak. De ahelyett, hogy értékelték volna ezt a csodát, sokukon úrrá lett a mohóság. Másfél napon át, még éjjel is gyűjtötték a fürjeket. Jehova emiatt megharagudott azokra, „akik hangot adtak az önző sóvárgásuknak”, és megbüntette őket (4Móz 11:31–34). Mit tanulhatunk ebből? Akár gazdagok vagyunk, akár szegények, elsősorban arra kell törekednünk, hogy az égben gyűjtsünk kincseket. Ezt úgy tudjuk megtenni, ha egyre közelebb kerülünk Jehovához és Jézushoz (Máté 6:19, 20; Luk 16:9). Ha így teszünk, biztosak lehetünk benne, hogy Jehova gondoskodni fog rólunk.
Milyen hibát követtek el az izraeliták a pusztában, és mit tanulhatunk ebből? (Lásd a 8. bekezdést.)
9. Miben lehetünk biztosak?
9 Jehova ma is kész segíteni a szolgáinak. De vajon ez azt jelenti, hogy sosem fogunk nélkülözni vagy éhezni? Nem.b Viszont abban biztosak lehetünk, hogy Jehova sosem fog magunkra hagyni minket. Ő fenntart bennünket, bármit éljünk is át. Nézzünk meg két helyzetet, és azt, hogy hogyan fejezhetjük ki, hogy bízunk benne: 1. amikor anyagi gondokkal küzdünk; 2. amikor azon gondolkodunk, hogy hogyan fogunk megélni időskorunkban.
HA ANYAGI NEHÉZSÉGEKKEL KÜZDÜNK
10. Hogyan kerülhetünk nehéz helyzetbe anyagilag?
10 A vég közeledtével arra számíthatunk, hogy egyre nehezebb lesz a megélhetés. A politikai zavargások, fegyveres konfliktusok, természeti katasztrófák és járványos betegségek miatt váratlan kiadásaink lehetnek, vagy elveszíthetjük a munkánkat, a javainkat, sőt akár az otthonunkat is. Ilyenkor előfordulhat, hogy új munkát kell keresnünk azon a környéken, ahol élünk. Vagy fontolóra kell vennünk, hogy elköltözünk máshová, hogy gondoskodni tudjunk a családunkról. Mi segíthet, hogy olyan döntéseket hozzunk, amelyekből látszik, hogy bízunk Jehovában?
11. Mi segíthet megbirkózni az anyagi gondokkal? (Lukács 12:29–31)
11 A legfontosabb, hogy osszuk meg Jehovával az aggodalmainkat (Péld 16:3). Kérjünk tőle bölcsességet, hogy jó döntéseket tudjunk hozni, és hogy nyugodtak maradjunk, ahelyett hogy túlzottan aggodalmaskodnánk a helyzetünk miatt. (Olvassátok fel: Lukács 12:29–31.) Újra meg újra imádkozzunk azért, hogy segítsen megelégednünk az alapvető dolgokkal (1Tim 6:7, 8). Emellett kutassunk a kiadványokban, hogy hogyan birkózhatunk meg sikeresen az anyagi gondokkal. Sokan találtak már hasznos cikkeket és videókat ezzel kapcsolatban a jw.org honlapon.
12. Milyen kérdések segíthetnek eldöntened, hogy elvállalj-e egy munkát?
12 Néhányan elvállaltak olyan munkát, amely miatt távolra kellett költözniük a családjuktól, de később rájöttek, hogy ez nem volt bölcs döntés. Ezért mielőtt elvállalnál egy új munkát, ne csak az anyagi előnyöket vedd figyelembe, hanem azt is, hogy talán mit kell majd feláldoznod ezért (Luk 14:28). Gondold át a következő kérdéseket: „Milyen hatással lesz a házasságunkra, ha távol kerülünk egymástól? Részt tudok venni majd az összejöveteleken, a szolgálatban, és lesz időm a testvérekre?” Ha vannak gyermekeid, akkor ezen is jó elgondolkodnod: „Hogyan fogom »Jehova fegyelmezése és útmutatása szerint« nevelni a gyermekeimet, ha nem vagyok velük?” (Ef 6:4). Amikor döntést hozol, Jehovára hallgass, és ne azokra a családtagjaidra és barátaidra, akik nem követik a Biblia tanácsait.c Tony, aki Ázsia nyugati részén él, több kecsegtető ajánlatot is kapott, hogy dolgozzon külföldön. De miután imádkozott, és megbeszélte a dolgot a feleségével, úgy döntött, hogy nem fogadja el ezeket az ajánlatokat, hanem inkább megpróbálják csökkenteni a kiadásaikat. Visszatekintve ezt mondja: „Óriási öröm, hogy sokaknak segíthettem megismerni Jehovát, és a gyermekeim is megszerették őt. Tapasztalatból mondhatjuk, hogy igaz, amit a Máté 6:33 ír. Amíg megfogadjuk, amit Jézus mondott, Jehova gondoskodni fog rólunk.”
AMIKOR TERVEKET KÉSZÍTÜNK IDŐSKORUNKRA
13. Mit tehetünk most, hogy gondoskodni tudjunk magunkról időskorunkban?
13 Akkor is ki tudjuk fejezni, hogy mennyire bízunk Jehovában, amikor terveket készítünk időskorunkra. A Biblia arra ösztönöz minket, hogy dolgozzunk szorgalmasan, hogy a későbbiekben is gondoskodni tudjunk magunkról (Péld 6:6–11). Ezért észszerű, ha félreteszünk valamennyit. A pénz bizonyos mértékű biztonságot ad (Préd 7:12). De nem szabad, hogy az anyagiak körül forogjon az életünk.
14. Hogyan segíthet a Héberek 13:5, hogy ne aggódjunk túlzottan a jövőnk miatt?
14 Jézus egy szemléltetéssel rámutatott, hogy miért ostobaság az, ha valaki pénzt halmoz fel, ahelyett hogy arra törekedne, hogy „Isten szemében [legyen] gazdag” (Luk 12:16–21). Egyikünk sem tudja, mit hoz a holnap (Péld 23:4, 5; Jak 4:13–15). Ráadásul amiatt is számítanunk kell nehézségekre, hogy Krisztus követői vagyunk. Jézus elmondta, hogy ha valaki a tanítványa szeretne lenni, késznek kell lennie lemondani mindarról, amije van (Luk 14:33, lábj.). Ez történt az első századi keresztényekkel is Júdeában, de ők még ezt is örömmel vállalták (Héb 10:34). Napjainkban is sok testvér elveszíti a javait vagy a munkáját amiatt, hogy nem támogatja egyik pártot sem (Jel 13:16, 17). Mi ad erőt nekik ahhoz, hogy vállalni tudják ezt az áldozatot? Az, hogy teljes mértékben bíznak Jehova következő ígéretében: „Soha nem hagylak cserben, és soha nem hagylak magadra.” (Olvassátok fel: Héberek 13:5.) Tehát készítsünk terveket arra, hogy hogyan fogunk gondoskodni magunkról időskorunkban. Ha pedig váratlan nehézségek adódnak, támaszkodjunk Jehovára.
15. Hogyan gondolkodjanak a keresztény szülők a gyermekeikről? (Lásd a képet is.)
15 Egyes kultúrákban a házaspárok elsősorban azért vállalnak gyermeket, hogy legyen, aki időskorukban gondoskodik róluk. Vagyis a gyermekvállalást egyfajta befektetésnek tekintik. De a Biblia szerint a szülők kötelessége gondoskodni a gyermekeik szükségleteiről (2Kor 12:14). Természetesen, ahogy a szülők egyre idősödnek, szükségük lehet a gyermekeik segítségére, és sok gyermek boldogan segít is (1Tim 5:4). De a keresztény szülők felismerik, hogy az jelenti a legnagyobb örömet, ha a gyermekeik Jehova szolgálatát választják, nem pedig az, ha anyagi segítséget kapnak tőlük időskorukban (3Ján 4).
Azok a házaspárok, akik bíznak Jehovában, bölcsen figyelembe veszik a bibliai alapelveket, amikor nagy horderejű döntéseket hoznak (Lásd a 15. bekezdést.)d
16. Hogyan készíthetik fel a szülők a gyermekeiket, hogy el tudják majd tartani magukat? (Efézus 4:28)
16 Miközben a szülők felkészítik a gyermekeiket, hogy gondoskodni tudjanak majd magukról, mutassanak jó példát azzal, hogy Jehovára támaszkodnak. Már kiskoruktól kezdve tanítsák meg nekik, hogy mennyire értékes, ha valaki keményen dolgozik (Péld 29:21; olvassátok fel: Efézus 4:28). Ösztönözzék őket arra, hogy szorgalmasan tanuljanak az iskolában. Emellett ha kutatnak bibliai alapelvek után, segíthetnek nekik megfelelő oktatást választani. Így a gyermekeik később nemcsak el tudják majd tartani magukat, hanem a lehető legteljesebb mértékben ki tudják venni a részüket a keresztény tevékenységekből.
17. Miben lehetünk biztosak?
17 Mindazok, akik hűségesen szolgálják Jehovát, bízhatnak benne, hogy ő kész és képes is gondoskodni róluk. De ahogy közeledünk a vég felé, számítanunk kell rá, hogy próba alá fog kerülni a Jehovába vetett bizalmunk. Azonban bármi történjen is, sose kételkedjünk abban, hogy Jehova megadja nekünk, amire igazán szükségünk van. Biztosak lehetünk benne, hogy ő mindig segíteni tud nekünk, bárhol legyünk is.
150. ÉNEK Keresd Istent, és ő megszabadít
a Lásd az „Olvasók kérdései” cikket az Őrtorony 2023. októberi számában.
b Lásd az „Olvasók kérdései” cikket az Őrtorony 2014. szeptember 15-ei számában.
c Lásd a „Senki sem szolgálhat két úrnak” című cikket az Őrtorony 2014. április 15-ei számában.
d KÉPLEÍRÁS: Egy házaspár videóhíváson keresztül beszél a lányával, aki a férjével egy királyságterem-építkezésen dolgozik.