18. TANULMÁNYOZÁSI CIKK
65. ÉNEK Meg ne állj!
Fiatal testvérek, kövessétek Márk és Timóteusz példáját!
„Hozd magaddal Márkot, mert segítségemre van a szolgálatban” (2TIM 4:11)
TÉMA
Milyen tulajdonságokra van szükség, hogy a lehető legtöbbet tudjuk tenni másokért? Márk és Timóteusz példájából kiderül, hogy melyek ezek, és hogyan lehetnek ránk is jellemzőek.
1–2. Mi tarthatta volna vissza Márkot és Timóteuszt attól, hogy többet tegyenek másokért?
TE IS vágysz rá, hogy többet tegyél Jehováért és a testvérekért? Biztosan igen. Nagyon jó látni, hogy sok fiatal testvér mennyire készségesen szolgál másokat (Zsolt 110:3). De mi gátolhat valakit abban, hogy többet tegyen másokért? Sokan félnek az ismeretlentől. Vagy kevés az önbizalmuk, ezért nem mernek elvállalni egy feladatot, mert attól félnek, hogy nem tudnák jól ellátni. Ha te is így érzel, gondolj arra, hogy nem vagy egyedül.
2 Márknak és Timóteusznak is hasonló nehézségeik voltak. Bár kevés volt a tapasztalatuk, és félhettek az ismeretlentől, ez mégsem tartotta vissza őket attól, hogy másokat szolgáljanak. Márk feltehetően az anyukájával élt egy kényelmes házban, amikor Pál apostol és Barnabás elhívták magukkal a misszionáriusi útjukra (Csel 12:12, 13, 25). Kész volt kiszakadni a megszokott környezetéből. Először Antiókiába ment, majd Pállal és Barnabással más távoli helyekre is elutazott (Csel 13:1–5). Valószínűleg Timóteusz is otthon élt a szüleivel, amikor Pál megkérte, hogy tartson vele. Mivel fiatal és tapasztalatlan volt, könnyen úgy érezhette volna, hogy alkalmatlan a feladatra. (Vesd össze: 1Korintusz 16:10, 11; 1Timóteusz 4:12.) Mégis Pállal tartott, és Jehova bőven megáldotta (Csel 16:3–5).
3. a) Hogyan érzett Pál Márk és Timóteusz iránt? (2Timóteusz 4:6, 9, 11) (Lásd a képeket is.) b) Mit fogunk megvizsgálni ebben a cikkben?
3 Márk és Timóteusz már fiatalon megtanulták, hogyan lássanak el komoly feladatokat. Pál apostol annyira értékelte őket, hogy amikor tudta, hogy az élete a végéhez közeledik, azt szerette volna, hogy mellette legyenek. (Olvassátok fel: 2Timóteusz 4:6, 9, 11.) Miért szerette meg őket ennyire? Hogyan utánozhatják ma őket a fiatal testvérek, és mit tanulhatnak Pál kedves tanácsaiból?
Mivel Márk és Timóteusz már fiatalon készek voltak felelősségteljes feladatokat ellátni, Pál nagyon megszerette őket (Lásd a 3. bekezdést.)b
KÖVESD MÁRK PÉLDÁJÁT, ÉS LÉGY KÉSZ SZOLGÁLNI MÁSOKAT!
4–5. Miből látszott, hogy Márk szívesen szolgál másokat?
4 Egy forrásmű szerint, aki másokat szolgál, az szorgalmasan és kitartóan igyekszik jót tenni velük. Márk jó példát mutatott ebben. Bár biztosan nagyon csalódott volt, és rosszulesett neki, hogy Pál nem akarta magával vinni a második misszionáriusi útjára, ez mégsem vette el a kedvét attól, hogy szolgálja a testvéreket (Csel 15:37, 38).
5 Márk szívesen elment az unokatestvérével, Barnabással egy másik vidékre, ahol együtt prédikáltak. Körülbelül 11 évvel később, amikor Pál először volt fogságban Rómában, Márk azok között volt, akik segítettek neki (Filem 23, 24). Az apostol nagyon értékelte ezt, hiszen azt írta róla, hogy nagy vigaszt nyújt neki (Kol 4:10, 11).
6. Hogyan vált Márk javára, hogy időt töltött tapasztalt testvérekkel? (Lásd a lábjegyzetet.)
6 Ahogy Márk időt töltött tapasztalt testvérekkel, sok jó élményben volt része. Miután egy ideig Pállal volt Rómában, elment Péterhez Babilonba. Olyan szoros kötelék alakult ki köztük, hogy Péter a fiának nevezte Márkot (1Pét 5:13). Miközben együtt szolgáltak, Péter biztosan elmesélt izgalmas részleteket Jézus életéről, melyeket Márk később belefoglalt az evangéliumába.a
7. Hogyan utánozta Márkot egy testvér? (Lásd a képet is.)
7 Márk szorgalmasan végezte a feladatait, és érett barátai voltak. Mit tanulhatunk a példájából? Ha te is szeretnéd, hogy több feladattal bízzanak meg, például kinevezzenek kisegítőszolgának vagy vénnek, de még nem vagy rá alkalmas, akkor légy türelmes magaddal. Gondold át, hogy jelenleg milyen lehetőségeid vannak arra, hogy többet tegyél Jehováért és a testvérekért. Például Szungu, aki most vénként szolgál, fiatalkorában hajlamos volt összehasonlítani magát más fiatalokkal. Többen közülük hamarabb kaptak feladatokat, mint ő. Emiatt mellőzve érezte magát, de aztán beszélt az érzéseiről érett testvérekkel. Az egyik vén azt tanácsolta neki, hogy továbbra is törekedjen arra, hogy jót tegyen másokkal, még akkor is, ha nem mindig veszik észre az erőfeszítéseit. Ez a tanács arra ösztönözte Szungut, hogy segítsen az időseknek, és azoknak, akik nehezen tudnak eljutni az összejövetelekre. Visszagondolva erre az időre ezt mondja: „Sokat tanultam arról, hogy mit is jelent másokat szolgálni, és tapasztaltam, milyen nagy öröm, ha valami jót tehetünk másokért.”
Hogyan válik a fiatal testvérek javára, ha érett testvérek társaságát keresik? (Lásd a 7. bekezdést.)
KÖVESD TIMÓTEUSZ PÉLDÁJÁT, ÉS ŐSZINTÉN TÖRŐDJ MÁSOKKAL!
8. Miért szerette volna Pál, hogy Timóteusz legyen az útitársa? (Filippi 2:19–22)
8 Azoknak, akik Pállal tartottak olyan városokba, ahol korábban üldözték őt, bátornak kellett lenniük. Pál először Silást, egy tapasztalt testvért választott ki, hogy elkísérje őt (Csel 15:22, 40). Később pedig Timóteuszt hívta el magával. Miért esett rá a választása? Egyrészt azért, mert Timóteusznak jó hírneve volt (Csel 16:1, 2). Másrészt pedig azért, mert őszintén törődött másokkal. (Olvassátok fel: Filippi 2:19–22.)
9. Miből látszott, hogy Timóteusz őszintén törődik a hittársaival?
9 Pál már a közös szolgálatuk elejétől látta, hogy Timóteusz fontosabbnak tartja mások érdekeit a sajátjainál. Ezért bátran ott merte hagyni őt Bereában, hogy bátorítsa az új tanítványokat (Csel 17:13, 14). Timóteusz biztosan sokat tanult Silástól, aki szintén Bereában maradt. Később Pál elküldte Timóteuszt Tesszalonikába – ekkor már egyedül –, hogy erősítse a testvéreket (1Tessz 3:2, lábj.). A következő 15 évben Timóteusz egyre jobban megszerette a testvéreket, és amikor kellett, együtt sírt azokkal, akik sírtak (Róma 12:15; 2Tim 1:4). Hogyan utánozhatják a példáját a fiatal testvérek?
10. Hogyan ismerte fel egy testvér, hogy mit jelent igazán törődni másokkal?
10 Egy testvér, Udzse fiatalon nehezen tudott beszélgetésbe elegyedni az idősebbekkel. Ezért a királyságteremben egyszerűen csak köszönt nekik, és továbbment. Egy vén azt tanácsolta neki, hogy mondja el az időseknek, mit értékel bennük, illetve gondolja át, vajon mi érdekli őket. Ő pedig megfogadta ezt a tanácsot, és így megtanulta, mit jelent igazán törődni másokkal. Később kinevezték vénnek. Ezt mondja: „Most már könnyebben tudok beszélgetni mindenféle korú emberrel. Örülök, hogy tudom, min mennek keresztül a testvérek, mert így könnyebben tudok segíteni nekik.”
11. Hogyan figyelhetnek oda egyre jobban a fiatal testvérek a gyülekezetük tagjaira? (Lásd a képet is.)
11 Fiatal testvérek, ti is igyekezzetek törődni másokkal. Az összejövetelen beszélgessetek mindenféle hátterű és korú testvérrel. Kérdezzétek meg tőlük, hogy hogy vannak, majd figyelmesen hallgassátok meg őket. Így kiderülhet, hogyan tudnátok segíteni nekik. Például lehet, hogy megtudod, hogy egy idős házaspár nehezen tudja használni a JW Library® alkalmazást, vagy hogy nincs, akivel elmenjenek szolgálatba. Meg tudnád mutatni, hogyan használják az alkalmazást? Vagy el tudnál menni velük szolgálatba? Ha készségesen segítesz másoknak, azzal mindenkinek jó példát mutatsz.
A fiatal testvérek sok mindent tehetnek a gyülekezetért (Lásd a 11. bekezdést.)
SOKAT TANULHATSZ PÁL TANÁCSAIBÓL
12. Hogyan segíthetnek a fiatal testvéreknek Pál tanácsai?
12 Pál apostol azt szerette volna, hogy Timóteusz sikeres legyen a szolgálatában is, és az élet más területein is, ezért kedvesen tanácsot adott neki (1Tim 1:18; 2Tim 4:5). De ezek a tanácsok a ma élő fiatal testvéreknek is éppolyan hasznosak. Hogyan segíthetnek nekik? Olvasd el a Timóteusznak írt két levelet úgy, mintha Pál neked írta volna őket, és gondold át, hogyan alkalmazhatod a bennük található tanácsokat. Vegyünk néhány példát.
13. Mi segít ragaszkodni Jehovához?
13 „Eddzed magad úgy, hogy a célod Isten odaadó szolgálata legyen” (1Tim 4:7b). Mit jelent odaadóan szolgálni Istent? Azt, hogy ragaszkodunk hozzá, és vágyunk rá, hogy azt tegyük, ami neki tetszik. De mivel ez nem jön magától, erőfeszítést kell tennünk érte. Ez abból is látszik, hogy Pál azt írta Timóteusznak, hogy eddze magát. Az eredeti görög kifejezéssel arra utaltak, amikor a sportolók keményen edzenek egy verseny előtt. Az ókori sportolóknak önfegyelemre volt szükségük a céljuk eléréséhez. Nekünk is erre van szükségünk, ha szeretnénk olyan szokásokat kialakítani, melyek közelebb visznek Jehovához.
14. Mi legyen a célunk, miközben olvassuk a Bibliát? Mondj egy példát!
14 Miközben arra törekszel, hogy mindennap olvasd a Bibliát, tartsd szem előtt, hogy mi ezzel a célod: az, hogy közelebb kerülj Jehovához. Például mit tanulhatsz abból a történetből, amikor Jézus a zsidók egyik fiatal, gazdag vezetőjével beszélt? (Márk 10:17–22). Ez a férfi tudta, hogy Jézus a Messiás, mégsem volt elég hite ahhoz, hogy a követője legyen. Jézus mégis szeretetet érzett iránta, és kedvesen beszélt vele. Egyértelmű, hogy azt szerette volna, hogy jól döntsön. És az érzései valójában Jehova érzéseit tükrözték (Ján 14:9). Miközben ezt a történetet olvasod, a körülményeidet figyelembe véve gondold át: „Hogyan tudnék közelebb kerülni Jehovához és még többet tenni másokért?”
15. Miért fontos, hogy a fiatal testvérek jó példát mutassanak? Mondj egy példát! (1Timóteusz 4:12, 13)
15 „Mutass példát a hűségeseknek”. (Olvassátok fel: 1Timóteusz 4:12, 13.) Pál arra ösztönözte Timóteuszt, hogy tanuljon meg ügyesen felolvasni és tanítani. De nemcsak azt szerette volna, hogy a képességeit fejlessze, hanem azt is, hogy legyenek jó tulajdonságai. Például szeressen másokat, legyen erős a hite, és éljen erkölcsösen. Miért? Mert a jó példa hatásosabb a szavaknál. Például ha megkérnek, hogy tarts egy előadást arról, hogy hogyan végezzük lelkesebben a szolgálatot, magabiztosabban fogsz tudni beszélni a témáról, ha te is a tőled telhető legtöbbet teszed a szolgálatban. Ha mások azt látják, hogy a szavaid és a tetteid összhangban vannak egymással, akkor hitelesebb lesz, amit mondasz (1Tim 3:13).
16. a) Milyen öt területen mutathatnak jó példát a fiatal testvérek? b) Hogyan mutathat példát egy testvér a beszédben?
16 Pál az 1Timóteusz 4:12-ben megemlített öt olyan területet, amiben a fiatal testvérek jó példát mutathatnak. A személyes tanulmányozásod során nagyító alá vehetnéd mindegyiket. Ha például a beszédben szeretnél jó példát mutatni, akkor gondold át, hogyan lehetnének bátorítóak a szavaid. Ha még a szüleiddel élsz, vajon gyakrabban is kifejezhetnéd nekik, hogy milyen hálás vagy azért, amit érted tesznek? Vagy az összejövetelek után el tudnád mondani másoknak, hogy mi tetszett a programjukban? Az is jó, ha a saját szavaiddal igyekszel hozzászólni. Ha törekszel rá, hogy jó példát mutass a beszédben, akkor mások látni fogják, hogy fejlődsz (1Tim 4:15).
17. Mi segíthet a fiatal testvéreknek elérni a céljaikat? (2Timóteusz 2:22)
17 „Menekülj hát a fiatalkorral járó kívánságoktól, törekedj inkább az igazságosságra.” (Olvassátok fel: 2Timóteusz 2:22.) Pál arra ösztönözte Timóteuszt, hogy ne engedje, hogy bármi is elterelje a figyelmét a céljairól vagy eltávolítsa Jehovától. Talán te is szoktál olyan dolgokat csinálni, amik önmagukban nem rosszak, de kevés időd marad miattuk Jehova szolgálatára. Gondold át például, hogy mennyi időt fordítasz sportolásra, videójátékokra vagy internetezésre. Le tudnál csípni ebből az időből azért, hogy többet tehess Jehováért és másokért? Segíthetnél például a királyságterem karbantartásában, vagy részt vehetnél a közterületi tanúskodásban. Közben új barátokat szerezhetsz, akik arra fognak ösztönözni, hogy többet tegyél Jehováért, és segítenek, hogy elérd a céljaidat.
HA KÉSZ VAGY SZOLGÁLNI MÁSOKAT, IZGALMAS ÉLETRE SZÁMÍTHATSZ
18. Miért mondhatjuk, hogy Márknak és Timóteusznak tartalmas és boldog élete volt?
18 Márk és Timóteusz sok áldozatot hozott azért, hogy minél többet tehessen másokért. Így tartalmas és boldog életük volt (Csel 20:35). Miközben Márk a hittársaiért fáradozott, sok helyre eljutott, emellett írhatott egy lendületes hangvételű evangéliumot Jézus életéről. Timóteusz pedig segített Pálnak új gyülekezeteket alapítani és bátorítani a testvéreket. Jehova figyelmét nem kerülték el az erőfeszítéseik, és nagyon elégedett volt velük.
19. Miért fogadják meg a fiatal testvérek Pál tanácsait, és mire számíthatnak, ha így tesznek?
19 Pál apostol nagyon szerette a fiatal barátját, Timóteuszt, és ez jól látszik a neki írt leveleiből is. Mivel Jehova gondolatait írta le, azt is láthatjuk belőlük, hogy Jehova mennyire szereti a fiatal testvéreket. Azt szeretné, hogy sikeres legyél, ezért fogadd meg Pál apostol kedves tanácsait, és teljes erőbedobással szolgálj másokat. Ha ezt teszed, tartalmas életed lesz, és megerősíted „a valódi életbe” vetett reménységedet (1Tim 6:18, 19).
80. ÉNEK „Ízleljétek meg és lássátok, hogy Jehova jó!”
a Péter mély érzésű ember volt, ezért nemcsak azt tudta elmondani Márknak, hogy mit tett és mondott Jézus, hanem azt is, hogy hogyan érzett. Ez megmagyarázhatja, hogy miért olvasunk gyakran Márk evangéliumában arról, hogy milyen érzései voltak Jézusnak, és hogy hogyan reagált különböző helyzetekben (Márk 3:5; 7:34; 8:12).
b KÉPLEÍRÁS: Márk odafigyel Pál és Barnabás szükségleteire. Timóteusz meglátogat egy gyülekezetet, és készségesen bátorítja a testvéreket.