22. TANULMÁNYOZÁSI CIKK
15. ÉNEK Dicsérjük Jehova elsőszülöttjét!
Mennyire fontos Jézusnak Jehova neve?
„Megismertettem velük a nevedet, és ezután is megismertetem” (JÁN 17:26)
TÉMA
Mit tett Jézus azért, hogy megismertesse Jehova nevét másokkal, és azért, hogy megszentelje és tisztázza azt?
1–2. a) Mit tett Jézus a halála előtti éjszakán? b) Milyen kérdésekre keressük a választ?
IDŐSZÁMÍTÁSUNK SZERINT 33-at írunk, niszán 14-e van, csütörtök késő este. Jézust nemsokára elárulják, bíróság elé állítják, elítélik, megkínozzák, és végül kivégzik. Épp az imént fejezte be az étkezést a hűséges apostolaival egy felsőszobában. Ez után a különleges vacsora után Jézus bátorítja a tanítványait. De még mielőtt elindulnának, mond egy imát. Ma ezt a jelentőségteljes imát János evangéliumának a 17. fejezetében olvashatjuk.
2 Ebből az imából egyrészt megtudhatjuk, hogy közvetlenül a halála előtt mi foglalkoztatta leginkább Jézust, és azt is, hogy a földi szolgálata során mi volt a legfontosabb neki. Lássuk!
„MEGISMERTETTEM VELÜK A NEVEDET”
3. Mit mondott Jézus az Atyja nevéről, és mit értett ezalatt? (János 17:6, 26)
3 Jézus ezt mondta az imájában: „megismertettem velük a nevedet”. Erre kétszer is utalt. (Olvassátok fel: János 17:6, 26.) Vajon mit értett Jézus azalatt, hogy megismertette az Atyja nevét a tanítványokkal? Talán nem tudták, mi a neve? De igen, hiszen zsidók voltak, és a Héber iratokban több ezerszer szerepel ez a név. Tehát Jézus nem arról beszélt, hogy hogy hívják Istent, hanem arról, hogy ki áll a név mögött. Segített a tanítványainak jobban megismerni Jehovát, beleértve a tetteit, a szándékát és a tulajdonságait. Mivel Jézus mindenki másnál jobban ismeri az Atyját, ő volt a legjobb helyzetben ahhoz, hogy megismertesse másokkal.
4–5. a) Hogyan lehet egyre értékesebb nekünk valakinek a neve? Szemléltesd! b) Milyen értelemben ismerték meg Jézus tanítványai Isten nevét?
4 Hogy ezt jobban megértsük, nézzünk egy szemléltetést. Képzeld el, hogy a gyülekezetedben van egy vén, Dávid, akit már régóta ismersz, és aki sebészként dolgozik. Egy nap életveszélyes állapotban kórházba kerülsz, és sürgősen műtétre van szükséged. Abba a kórházba visznek, ahol ez a testvér is dolgozik, ő pedig megmenti az életedet. Vajon ezek után mi fog eszedbe jutni a neve hallatán? Biztosan több minden, mint korábban. Dávid már nemcsak egy vén a gyülekezetedből, hanem a sebész, aki megmentette az életedet.
5 Ehhez hasonlóan Jézus tanítványai tudták, mi Isten neve, de miközben együtt szolgáltak Jézussal, ez a név még értékesebb lett a szemükben. Miért mondhatjuk ezt? Amikor a tanítványok megfigyelték, hogyan tanít Jézus, és hogyan bánik az emberekkel, akkor még többet megtudhattak Jehováról, mert Jézus minden tettével és szavával az Atyja tulajdonságait tükrözte vissza (Ján 14:9; 17:3).
„A TE NEVEDÉRT, MELYET NEKEM ADTÁL”
6. Milyen értelemben adta Jehova Jézusnak a nevét? (János 17:11, 12)
6 Jézus így imádkozott a tanítványaiért: „vigyázz rájuk a te nevedért, melyet nekem adtál.” (Olvassátok fel: János 17:11, 12.) Mit jelent, hogy Jehova Jézusnak adta a nevét? Vajon azt, hogy innentől Jehovának hívták Jézust? Nem. Figyeljük meg, hogy Jézus azt mondta, hogy „a te nevedért”. De akkor hogy értsük azt, hogy az Atyja neki adta a nevét? Ez egyrészt abban az értelemben igaz, hogy Jézus a földön Jehova képviselője és szószólója volt. Isten nevében jött, és az ő nevében tett csodákat (Ján 5:43; 10:25). Ezenkívül a neve azt jelenti, hogy ’Jehova megmentés’, vagyis Jézus nevének a jelentésében benne van a Jehova név is.
7. Mihez lehet hasonlítani azt, hogy Jézus Jehova nevében beszélt?
7 Szemléltetésképpen: A nagykövetek egy uralkodót képviselnek, és az ő nevében beszélnek. Ezért a szavaiknak éppen akkora súlya van, mint annak, amit maga az uralkodó mond. Ehhez hasonlóan Jézus a földön Jehovát képviselte, és az ő nevében beszélt (Máté 21:9; Luk 13:35).
8. Milyen értelemben cselekedett Jézus Jehova nevében, mielőtt a földre jött? (2Mózes 23:20, 21)
8 A Biblia azt írja Jézusról, hogy ő a Szó, mert Jehova gondolatait és utasításait adta át mind az embereknek, mind az angyaloknak (Ján 1:1–3). Miután a zsidók kijöttek Egyiptomból, valószínűleg ő volt az az angyal, akit Jehova felhasznált, hogy vezesse a népét, és gondoskodjon róluk. Jehova a következőképpen indokolta meg a népének, hogy miért kell engedelmeskedniük ennek az angyalnak: „ő az én nevemben cselekszik.”a (Olvassátok fel: 2Mózes 23:20, 21.) Ez abban az értelemben igaz, hogy Jehovát képviseli, elsősorban ő áll ki az Atyja hírneve mellett, és ő teszi a legtöbbet azért, hogy meg legyen szentelve a neve.
„ATYÁM, DICSŐÍTSD MEG A NEVEDET!”
9. Mennyire tartotta fontosnak Jézus Jehova nevét? Fejtsd ki!
9 Ahogyan láthattuk, Jézusnak már azelőtt is mindennél fontosabb volt az Atyja neve, hogy a földre jött. Nem csoda, hogy amikor emberként élt, akkor is minden tettéből ez látszott. A szolgálata vége felé ezt kérte Jehovától: „Atyám, dicsőítsd meg a nevedet!” Jehova mennydörgésszerű hangon ezt válaszolt neki: „Megdicsőítettem, és újra meg fogom dicsőíteni” (Ján 12:28).
10–11. a) Hogyan dicsőítette meg Jézus Jehova nevét? (Lásd a képet is.) b) Miért kell megszentelni és tisztázni Jehova nevét?
10 Jézus is dicsőséget szerzett Jehova nevének. Hogyan? Egyrészt segített másoknak meglátni, milyen nagyszerű tulajdonságai vannak az Atyjának, és hogy mennyi csodálatos dolgot tett. Emellett meg kellett szentelnie és tisztáznia kellett Jehova nevét.b Amikor imádkozni tanította a követőit, akkor is kiemelte, mennyire fontos ez az ügy. Ezt mondta: „Égi Atyánk, legyen megszentelve a neved” (Máté 6:9).
11 Miért kell megszentelni és tisztázni Jehova nevét? Mert Édenben Sátán megrágalmazta Jehovát. Azt állította róla, hogy hazudik, és hogy visszatart valami jót Ádámtól és Évától (1Móz 3:1–5). Ezzel Sátán tulajdonképpen azt mondta, hogy Jehova nem megfelelően uralkodik. A hamis vádjai bemocskolták Jehova hírnevét. Később, Jób napjaiban azt állította, hogy az emberek csak érdekből szolgálják Jehovát. Továbbá azzal vádolta az embereket, hogy próba alatt egyikük sem marad hűséges Jehovához, mert nem szeretik őt igazán (Jób 1:9–11; 2:4). Időre volt szükség, hogy kiderüljön, ki hazudik, Jehova vagy Sátán.
Jézus megtanította a követőinek, hogy mennyire fontos megszentelni Isten nevét (Lásd a 10. bekezdést.)
„ODAADOM AZ ÉLETEMET”
12. Mire volt kész Jézus azért, hogy megszentelje Jehova nevét?
12 Mivel Jézus nagyon szerette Jehovát, mindent megtett, hogy megszentelje és tisztázza az Atyja nevét. Még meghalni is kész volt ezért. Ezt mondta: „odaadom az életemet” (Ján 10:17, 18).c Ádám és Éva, akik tökéletesek voltak, hátat fordítottak Istennek, és inkább Sátán oldalára álltak. Ezzel szemben Jézus kész volt lejönni a földre, hogy bebizonyítsa, mennyire szereti az Atyját. Minden helyzetben feddhetetlen maradt (Héb 4:15; 5:7–10). Még az sem tántorította el, hogy emiatt fájdalmas halált kellett halnia (Héb 12:2). Ezzel egyértelművé tette, hogy szereti Jehovát és a nevét.
13. Miért volt Jézus a legjobb helyzetben ahhoz, hogy bebizonyítsa, hogy Sátán hazudik? (Lásd a képet is.)
13 Jézus az életével minden kétséget kizáróan bizonyította, hogy Sátán az, aki hazudik (Ján 8:44). Jézus mindenki másnál jobban ismeri Jehovát. Ezért ha lett volna bármi igazság Sátán vádjaiban, ő tudott volna róla. De kiállt Jehova mellett, és megvédte a hírnevét, még akkor is, amikor úgy tűnt, hogy magára hagyta. Kész volt inkább meghalni, mint hogy hátat fordítson neki (Máté 27:46).d
Jézus az életével minden kétséget kizáróan bizonyította, hogy Sátán hazudik, nem Jehova (Lásd a 13. bekezdést.)
„ELVÉGEZTEM A MUNKÁT, MELYET NEKEM ADTÁL”
14. Hogyan jutalmazta meg Jehova Jézust, amiért hűséges maradt?
14 A halála előtti éjszakán Jézus ezt mondta imában: „elvégeztem a munkát, melyet nekem adtál.” Bízott benne, hogy Jehova meg fogja jutalmazni, amiért hűséges maradt (Ján 17:4, 5). Nem is kellett csalódnia, hiszen Jehova feltámasztotta, és miután visszatért az égbe, magasabb állásba emelte (Csel 2:23, 24; Flp 2:8, 9). Jézus később Isten királyságának a királya lett. Mit fog megvalósítani ez az uralom? A mintaimából kiderül: „Jöjjön el a királyságod. Legyen meg az akaratod [Jehováé], mint az égben, úgy a földön is” (Máté 6:10).
15. Mi mindent fog Jézus megvalósítani a jövőben?
15 A közeljövőben Jézus háborút fog indítani Isten ellenségei ellen, és elpusztítja a gonoszokat Armageddonkor (Jel 16:14, 16; 19:11–16). Nem sokkal később „a mélységbe” veti Sátánt, aki így teljesen tétlen lesz, mintha csak halott lenne (Jel 20:1–3). Jézus az ezeréves uralma alatt békét teremt, és segít az embereknek, hogy tökéletessé váljanak. Feltámasztja a halottakat, és az egész föld paradicsommá fog válni. Így minden meg fog valósulni, amit Jehova eltervezett (Jel 21:1–4).
16. Mi fog megvalósulni az ezeréves uralom végére?
16 Mi fog megvalósulni Jézus ezeréves uralmának a végére? A bűn és a tökéletlenség a múlté lesz. Az embereknek nem kell többé a váltságáldozat alapján a bűneik megbocsátásáért könyörögniük, és arra sem lesz szükségük, hogy valaki közbenjárjon értük, vagy papként szolgáljon. Ezenkívül „az utolsó ellenség, a halál is megsemmisül”. A halottak újra élni fognak, és minden ember tökéletes lesz (1Kor 15:25, 26).
17–18. a) Miért várjuk az ezeréves uralom végét? b) Mit fog tenni Jézus, amikor véget ér az uralma? (1Korintusz 15:24, 28) (Lásd a képet is.)
17 Miért várjuk még az ezeréves uralom végét? Erre egy nagyon különleges okunk van. Az, hogy ezután már senki sem vonhatja kétségbe, hogy Jehova szent és igazságos. Miért? Az igaz, hogy Sátán az Éden kertjében azt állította, hogy Jehova hazudik, és hogy nem szeretettel uralkodik az embereken. De azóta Jehova szolgái már számtalanszor megvédték a hírnevét. Az ezer év végére pedig a neve teljesen tisztázva lesz, és minden kétséget kizáróan bebizonyosodik, hogy szeretettel bánik a szolgáival.
18 Mindenkinek egyértelmű lesz, hogy amit Sátán állított Jehováról, az hazugság. Mit fog tenni Jézus, amikor véget ér az uralma? Vajon Sátán példáját követi, és fellázad Jehova ellen? Semmi esetre sem! (Olvassátok fel: 1Korintusz 15:24, 28.) Át fogja adni a királyságot az Atyjának, és aláveti magát az uralmának. Sátánnal ellentétben Jézus bármiről kész lemondani, mert nagyon szereti Jehovát.
Az ezeréves uralom végén Jézus készségesen visszaadja a királyságot Jehovának (Lásd a 18. bekezdést.)
19. Mennyire volt fontos Jézusnak Jehova neve?
19 Jézus igazán méltó volt rá, hogy Jehova neki adja a nevét, hiszen tökéletesen képviselte őt. Ahogy a cikkben láttuk, Jézusnak mindennél fontosabb volt Jehova neve. Kész volt meghalni azért, hogy megszentelje, és arra is kész lesz, hogy amikor véget ér az ezeréves uralma, mindent visszaadjon az Atyjának. Hogyan követhetjük Jézus példáját? A következő cikkből megtudhatjuk.
16. ÉNEK Áldd Jehovát felkent Fiáért!
a Időnként angyalok is képviselték Jehovát, amikor üzenetet adtak át a nevében. Ez az oka annak, hogy a Biblia időnként úgy utal arra, amit az angyalok tettek vagy mondtak, mintha maga Jehova tette vagy mondta volna (1Móz 18:1–33). Bár a Biblia azt írja, hogy a törvényt Jehova adta Mózesnek, más versekből kiderül, hogy valójában angyalok közvetítették (3Móz 27:34; Csel 7:38, 53; Gal 3:19; Héb 2:2–4).
b KIFEJEZÉS MAGYARÁZATA: Ha valamit „megszentelnek”, azt nagyra becsülik, tisztelik és szentnek tartják. „Tisztázni valakinek a hírnevét” azt jelenti, hogy bizonyítjuk, hogy nem vétkes, és hogy hamisak az ellene felhozott vádak.
c Jézus halála azt is lehetővé tette, hogy az emberek örökké éljenek.
d Lásd az „Olvasók kérdései” cikket az Őrtorony 2021. áprilisi számának 30–31. oldalán.