Forrásanyagok az Életünk és Szolgálatunk – Munkafüzethez
© 2024 Watch Tower Bible and Tract Society of Pennsylvania
MÁRCIUS 24–30.
GYÖNGYSZEMEK ISTEN SZAVÁBÓL | PÉLDABESZÉDEK 6
w10 7/1 9. o., 1–4. bek.
A hangyák valóban nyáron készítik elő az eledelüket, és aratáskor gyűjtik be eleségkészletüket?
▪ A Példabeszédek 6:6–8 ezt mondja: „Menj a hangyához, te rest, nézd meg útjait, és légy bölcs. Nincs vezére, elöljárója vagy uralkodója, mégis nyáron készíti elő eledelét, aratáskor gyűjti eleségkészletét.”
Igen, számos olyan hangyafaj van, mely élelmet raktároz el. Salamon valószínűleg a maggyűjtő hangyára (Messor semirufus) utalt, mely napjainkban a legelterjedtebb hangyafaj Izraelben.
Egy könyv megjegyzi, hogy „amikor kedvező az időjárás, a begyűjtést végző maggyűjtő hangyák elhagyják a bolyt, hogy élelmet keressenek . . . [és] az év melegebb hónapjaiban magokat takarítanak be” (Food Hoarding in Animals). Növényekről vagy a földről gyűjtik össze a magokat. A föld alatti bolyokat szántóföldekhez vagy magtárakhoz közel építik, illetve olyan helyek közelében, ahol gabonát csépelnek.
A föld alatti bolyokat szántóföldekhez vagy magtárakhoz közel építik, illetve olyan helyek közelében, ahol gabonát csépelnek.
A hangyák a bolyokban járathálózattal összekötött, alacsony kamrákban raktározzák el az élelmet. A raktárkamrák átmérője akár 12 centiméter, magassága pedig 1 centiméter is lehet. Ezért a maggyűjtő hangyák jókora készletei állítólag még akkor is kitartanak, ha „több mint 4 hónapig nem jutnak élelemhez és vízhez a külvilágból”, írja az előbb idézett könyv.
w09 4/15 16. o., 9–10. bek.
Jehova bölcsessége megfigyelhető a teremtésműben
9 Tanulhatunk a hangyáktól. Megtanítják nekünk, hogy szorgos erőfeszítésekre van szükség ahhoz, hogy jó eredményeket érjünk el. A Biblia ezt mondja: „Menj a hangyához, te rest, nézd meg útjait, és légy bölcs. Nincs vezére, elöljárója vagy uralkodója, mégis nyáron készíti elő eledelét, aratáskor gyűjti eleségkészletét” (Péld 6:6–8). Jehova és a mestermunkása, Jézus, mindketten szorgalmasak. „Az én Atyám mindmostanáig folyton munkálkodik, és én is folyton munkálkodom” – mondta Jézus (Ján 5:17).
10 Mint Isten és Krisztus utánzóinak nekünk is szorgalmasnak kell lennünk. Bármi legyen is a feladatunk Isten szervezetében, mindannyiunknak ’bőven legyen tennivalónk az Úr munkájában’ (1Kor 15:58). Ezért jól tesszük, ha megfogadjuk Pál figyelmeztetését, melyet a Rómában élő keresztényeknek adott: „Ne legyetek restek tennivalótokban. Izzatok a szellemtől. Rabszolgaként szolgáljatok Jehovának” (Róma 12:11). Isten akaratának cselekvése nem hiábavaló, mivel a Biblia erről biztosít bennünket: „nem igazságtalan az Isten, hogy elfelejtkezzen a munkátokról és a szeretetről, amelyet neve iránt tanúsítottatok” (Héb 6:10).
ÁPRILIS 7–13.
GYÖNGYSZEMEK ISTEN SZAVÁBÓL | PÉLDABESZÉDEK 8
Értékeljük Jézust, vagyis a nagyobb Dávidot és a nagyobb Salamont!
w09 4/15 31. o., 14. bek.
14 Csak egyetlen ember volt, aki nyilvánvalóan felülmúlta Salamon bölcsességét. Mégpedig Jézus Krisztus, aki azt mondta magáról, hogy ő „nagyobb . . . Salamonnál” (Máté 12:42). Jézustól „örök élet beszédei” származtak (Ján 6:68). A hegyi beszéd például kibővíti Salamon néhány példabeszédének az alapelveit. Salamon írt jó néhány dologról, mely boldoggá teszi Jehova imádóit (Péld 3:13; 8:32, 33; 14:21; 16:20). Jézus pedig hangsúlyozta, hogy a valódi boldogság azokból a dolgokból fakad, melyek Jehova imádatához és ígéreteinek a beteljesedéséhez kapcsolódnak. Ezt mondta: „Boldogok, akik tudatában vannak szellemi szükségletüknek, mivel övék az egek királysága” (Máté 5:3). Azok, akik alkalmazzák a Jézus tanításaiban található alapelveket, közelednek Jehovához, ’az élet forrásához’ (Zsolt 36:9; Péld 22:11; Máté 5:8). Krisztus megtestesíti ’az Isten bölcsességét’ (1Kor 1:24, 30). Messiás-Királyként Jézus Krisztus rendelkezik ’a bölcsesség szellemével’ (Ézs 11:2).
ÁPRILIS 14–20.
GYÖNGYSZEMEK ISTEN SZAVÁBÓL | PÉLDABESZÉDEK 9
w01 5/15 30. o., 1–2. bek.
’Bölcsesség által sokasulnak meg a napjaink’
A feddés a bölcs emberből egészen más reakciót vált ki, mint a csúfolódóból. Salamon kijelenti: „fedd meg a bölcset, és szeret téged. Adj a bölcsnek, és még bölcsebb lesz” (Példabeszédek 9:8b, 9a). A bölcs ember tudja, hogy „egyetlen fegyelmezés sem látszik a jelenre nézve örvendetesnek, hanem elszomorítónak; ámde utólag békés gyümölcsöt, azaz igazságosságot terem azoknak, akik általa megedződtek” (Héberek 12:11). Noha a tanács fájdalmasnak tűnhet, miért is akarnánk bosszút forralni, vagy próbálnánk meg védekezni, ha azáltal, hogy elfogadjuk, bölcsebbekké válunk?
„Tanítsd az igazat, és ő gyarapítja tudását” — folytatja a bölcs király (Példabeszédek 9:9b, Újfordítású revideált Biblia). Senki nem túl bölcs, és nem is túl idős ahhoz, hogy még többet tanuljon. Milyen nagy öröm látni, hogy még olyanok is, akik már életük alkonyán járnak, elfogadják az igazságot, és átadják magukat Jehovának! Bárcsak mi is megtennénk mindent, hogy megőrizzük a tanulás, valamint az az iránti vágyunkat, hogy dolgoztassuk az elménket.
w01 5/15 30. o., 5. bek.
’Bölcsesség által sokasulnak meg a napjaink’
Személyes felelősségünk, hogy erőfeszítést tegyünk a bölcsesség megszerzésére. Ezt hangsúlyozva Salamon kijelenti: „Ha bölcs vagy, bölcs vagy te magadnak; ha pedig csúfoló vagy, magad vallod kárát” (Példabeszédek 9:12). A bölcs embernek javára fog válni a bölcsesség, a csúfoló pedig szenvedni fog, de ezért csak őt lehet hibáztatni. Valóban azt aratjuk, amit vetettünk. ’Hallgassunk hát figyelmesen a bölcsességre’ (Példabeszédek 2:2, Úf.).
ÁPRILIS 21–27.
GYÖNGYSZEMEK ISTEN SZAVÁBÓL | PÉLDABESZÉDEK 10
it-1 78. o.
Áldás
Jehova megáldja az embereket: „Jehova áldása az, ami gazdaggá tesz, és ő nem ad ahhoz fájdalmat” (Pl 10:22). Jehova megáldja azokat, akiket helyesel: védi, vezeti, sikeressé teszi őket, bőséget biztosít számukra, gondoskodik a szükségleteikről, mindig a javukat tartva szem előtt.
ÁPRILIS 28. – MÁJUS 4.
GYÖNGYSZEMEK ISTEN SZAVÁBÓL | PÉLDABESZÉDEK 11
w02 5/15 27. o., 2–3. bek.
A becsületeseket a feddhetetlenség vezeti
A becsületes életúton járó városi emberek előmozdítják a város békéjét és jólétét, és építőleg hatnak másokra a közösségben, így hát a város felmagasztaltatik, vagyis virágzik. Akik viszont rágalmazóan, ártóan és rossz dolgokról beszélnek, azok nyugtalanságot, boldogtalanságot, viszályt és bajt okoznak. Ez különösen igaz akkor, ha az ilyen személyek hatalmon vannak. Ilyenkor a város szenved a zűrzavar és korrupció miatt, valamint az erkölcsi és talán gazdasági hanyatlás miatt.
A Példabeszédek 11:11-ben található alapelv ugyanilyen mértékben vonatkozik Jehova népére is, elvégre a népéhez tartozók városszerű gyülekezetekben élnek egymás mellett. Az olyan gyülekezet, amelyre a szellemi emberek, a feddhetetlenség útját járó becsületes emberek vannak hatással, boldog, tevékeny és segítőkész emberekből álló közösség, és dicsőséget szerez Istennek. Jehova megáldja az ilyen gyülekezetet, és az csak úgy virul szellemileg. Néha talán akad egy-két olyan személy, aki háborgó, elégedetlen, mindenben csak hibát talál, keserűen beszél arról, hogy mit, hogyan tesznek mások. Az ilyenek „mérges gyökérhez” hasonlóan terjeszkednek és mérgezik a többieket, akikre eleinte talán még nem voltak hatással (Héberek 12:15). Az ilyen emberek gyakran nagyobb hatalomra vágynak, és arra, hogy kiemelkedjenek a többiek közül. Olyasmiket híresztelnek, hogy igazságtalanság történt, vagy hogy faji előítélet érezhető a gyülekezet, illetve a vének részéről. Szájuk csakugyan megosztottságot idézhet elő a gyülekezetben. Vajon nem az volna jó, ha szavaik süket fülekre találnának nálunk, és igyekeznénk szellemi emberekként hozzájárulni a gyülekezet békéjéhez és egységéhez?