A háborúk és a konfliktusok mindenkire hatással vannak
„A II. világháború óta most van a legtöbb fegyveres konfliktus. 2 milliárd ember, vagyis az emberiség egynegyede él olyan helyen, ahol harcok dúlnak.”
Az Egyesült Nemzetek Szervezetének főtitkárhelyettese, Amina J. Mohammed, 2023. január 26.
Háború vagy fegyveres konfliktus ott is váratlanul kialakulhat, ahol jelenleg béke van. Egy ilyen esemény a mai világban olyanokat is érinthet, akik távol élnek az összetűzéstől. És egy konfliktusnak a hatásai még jóval azután is érződnek, hogy véget értek a harcok. Néhány példa erre:
Élelmiszerhiány. A Világélelmezési Program szerint „még mindig a konfliktusok okozzák a legtöbb éhínséget, hiszen az éhező emberek 70 százaléka olyan területen él, ahol fegyveres harcok dúlnak.”
Egészségi problémák. Ahol háború fenyeget, ott az emberek fokozott stressznek vannak kitéve, és szorongással küzdhetnek. Azoknál pedig, akik egy konfliktus területén élnek, fennáll a sebesülés veszélye, és még mentális betegségek is kialakulhatnak. Ezenkívül sajnos gyakran nem jutnak orvosi ellátáshoz.
Menekültválság. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának 2023. szeptemberi jelentése szerint több mint 114 millió embernek kellett elhagynia az otthonát világszerte. Ennek fő oka a háborúk és a fegyveres konfliktusok.
Gazdasági gondok. A háborúk gyakran okoznak gazdasági problémákat, például inflációt. Az emberek attól is szenvednek, hogy a kormányok az erőforrásaikat átcsoportosítják a hadviselés finanszírozására, ahelyett, hogy az egészségügyet vagy az oktatást támogatnák. Ezenfelül óriási költségekkel jár egy háború utáni helyreállítás.
Környezeti károk. Sok szenvedést okoz az embereknek az, ha a háborúk során szándékosan tönkreteszik a természetet. A víz, levegő és talaj szennyezettsége hosszú távon egészségi problémákat okozhat. A taposóaknák pedig nagy veszélyt jelentenek még jóval a harcok befejezése után is.
Kétségtelen, hogy egy háború sok kárt okoz és költséges.