Képesek az emberek megszüntetni a háborúkat?
Sok oka lehet annak, amiért az emberek kirobbantanak egy háborút. Van, hogy politikai, gazdasági vagy társadalmi változást szeretnének elérni. Máskor egy területet vagy egy természeti erőforrást akarnak megszerezni. És sokszor régóta fennálló etnikai vagy vallási előítélet áll a háttérben. Mit tesznek az emberek, hogy megszüntessék a háborúkat? Vajon sikerül békét teremteniük?
Drazen_/E+ via Getty Images
GAZDASÁGI FEJLŐDÉS
Cél: Javítani az emberek életminőségét. Ez csökkenthetné vagy megszüntethetné a gazdasági egyenlőtlenségeket, amelyek a konfliktusok fő okai.
Mi az akadály? A kormányzatok sokszor rosszul osztják be a pénzt. Becslések szerint 2022-ben 34,1 milliárd amerikai dollárt költöttek világszerte arra, hogy békét teremtsenek vagy azt fenntartsák. De ez csupán 0,4 százaléka annak az összegnek, amelyet a hadiiparra fordítottak ugyanabban az évben.
„Sokkal több pénzt és erőforrást fordítunk a konfliktusok kezelésére, mint arra, hogy megakadályozzuk őket, és megerősítsük a békét” (António Guterres, az ENSZ főtitkára).
Mit mond a Biblia? Bár a kormányzatok és a különböző intézmények segítenek a rászorulóknak, soha nem lesznek képesek megszüntetni a szegénységet (5Mózes 15:11; Máté 26:11).
DIPLOMÁCIA
Cél: Megbeszélésekkel és tárgyalásokkal megelőzni vagy békésen rendezni a vitákat úgy, hogy az mindkét fél számára kedvező legyen.
Mi az akadály? Lehet, hogy egy vagy több fél nem hajlandó tárgyalni, kompromisszumot vagy egyezséget kötni, és a békemegállapodásokat könnyen megszegik.
„A diplomácia nem mindig célravezető. Az egyezmény, amellyel egy háború véget ér, lehet, hogy annyira igazságtalan, hogy csak még több konfliktust szül” (Raymond F. Smith, American Diplomacy).
Mit mond a Biblia? Az embereknek békére kellene törekedniük (Zsoltárok 34:14). De napjainkban sokan hűtlenek, nem készek semmilyen megegyezésre és árulók (2Timóteusz 3:1–4). Emiatt még a jó szándékú politikusok sem képesek megoldani a problémákat.
LESZERELÉS
Cél: Csökkenteni vagy megszüntetni a fegyvereket, különösen a nukleáris, vegyi és biológiai fegyvereket.
Mi az akadály? A nemzetek gyakran nem hajlandók leszerelni a fegyvereiket, mert félnek, hogy veszítenek a hatalmukból vagy sebezhetők lesznek. És még ha a fegyverek el is tűnnének, az okok megmaradnának, amiért az emberek harcolnak.
„A hidegháború végén sok leszerelési egyezmény és ígéret született azzal a céllal, hogy csökkentsék a veszélyt, a nemzetközi feszültséget, és hogy közelebb kerüljünk egy biztonságosabb világhoz. De ezeknek a nagy része beteljesületlen maradt” (Securing Our Common Future: An Agenda for Disarmament).
Mit mond a Biblia? Az embereknek le kellene tenniük a fegyvert, és jobb lenne, ha a „kardjaikat ekevasakká” kovácsolnák (Ézsaiás 2:4). De ennél többre van szükség, mivel az erőszakos indulatok az ember szívéből jönnek (Máté 15:19).
KOLLEKTÍV BIZTONSÁG
Cél: Az államok megegyeznek, hogy kölcsönösen megvédik egymást. Elméletileg ez megakadályozza azt, hogy egy agresszívan viselkedő ország támadást indítson ellenük.
Mi az akadály? Egy ellenséges országot nem feltétlen tart vissza a megtorlástól való félelem. A szövetséges államok pedig nem mindig tartják be az ígéreteiket, és sokszor abban sem értenek egyet, hogy hogyan és mikor lépjenek fel a támadással szemben.
„Bár mind a Népszövetséget, mind az Egyesült Nemzetek Szervezetét a kollektív biztonság elve alapján hozták létre..., egyik szervezetnek sem sikerült ezt az elvet érvényesítenie” (Britannica Hungarica).
Mit mond a Biblia? Sokszor jót eredményez, ha az emberek összefognak (Prédikátor 4:12). De nem bízhatunk abban, hogy az emberi szervezetek tartós békét és biztonságot valósítanak meg. „Ne a vezetőkben bízzatok, ne az emberek fiaiban, mert nem tudnak megmenteni! Hiszen... testük a földbe tér vissza, és terveik szertefoszlanak” (Zsoltárok 146:3, 4, Biblia – Egyszerű fordítás).
Bár sok nemzet erőfeszítést tesz azért, hogy békét teremtsen, nem szűnnek meg a háborúk.