Niekedy je nutné najskôr hľadať, aby sme mohli zvestovať
1. Prečo sa obvody vo viacjazyčných oblastiach prideľujú zborom podľa jazyka?
1 Ježišovi učeníci, ktorí na Letnice roku 33 n. l. dostali svätého ducha, začali s ľuďmi pochádzajúcimi z odľahlých častí zeme „hovoriť rôznymi jazykmi“. (Sk. 2:4) Vďaka tomu bolo pokrstených asi 3 000 ľudí. Je zaujímavé, že väčšina návštevníkov hovorila podľa všetkého aj spoločným jazykom, pravdepodobne po hebrejsky alebo po grécky. Jehova však uznal za vhodné, aby sa im posolstvo o Kráľovstve zvestovalo v ich materinskom jazyku. Jeden dôvod bol nepochybne ten, že ľudia často prijímajú dobré posolstvo lepšie, keď ho počujú v materinskom jazyku. Preto aj dnes sa obvody vo viacjazyčných oblastiach prideľujú zborom podľa jazyka. (Organizovaní, s. 92-93, ods. 36) Cudzojazyčným skupinám sa obvod neprideľuje, ale zvestujú ľuďom, ktorí hovoria ich jazykom, v obvode domovského zboru i okolitých zborov.
2. a) Čo je vyhľadávacia služba a kde môže byť potrebná? b) Ako si môžu navzájom pomáhať zbory vo viacjazyčnom obvode? c) Čo by sme mali urobiť, ak nájdeme človeka, ktorý hovorí iným jazykom a prejavil záujem o dobré posolstvo?
2 Ak žiješ na mieste, kde všetci hovoria jedným jazykom, jednoducho zvestuješ z jedného domu do druhého. Ale v inej situácii môžeš byť, ak žiješ v mnohojazyčnej časti veľkého mesta. V tej istej časti mesta môžu zvestovať inojazyčné zbory. I keď iné zbory vám ako cudzojazyčnému zboru alebo skupine môžu poskytnúť informácie o ľuďoch, ktorých našli a o ktorých zistili, že hovoria vaším jazykom, hlavnú zodpovednosť nájsť ľudí, ktorým by ste mohli zvestovať, má váš zbor alebo skupina. (Pozri rámček „Pomáhajte si“.) Preto sa možno budeš musieť venovať vyhľadávacej službe, v ktorej budeš zisťovať, kde bývajú ľudia hovoriaci jazykom tvojho zboru alebo skupiny. Ako možno konať vyhľadávaciu službu?
3. Čo rozhoduje o tom, kde zbor alebo skupina vyhľadáva ľudí a koľko času tomu venuje?
3 Organizácia vyhľadávacej služby: Dĺžka času venovaného vyhľadávacej službe vo viacjazyčnej oblasti závisí od miestnych pomerov. Napríklad koľko ľudí v komunite hovorí tvojím jazykom? Koľko je tam zvestovateľov? Koľko adries už zbor alebo skupina má? Nie je nutné, aby zbor prehľadával každú štvrť rovnako, ale možno sa zameria na hustejšie obývané časti svojho obvodu a na miesta, ktoré sú v rozumnej vzdialenosti. Dôležité je však mať vyhľadávanie dobre zorganizované, aby sa čo najväčšiemu počtu ľudí mohla dať príležitosť vzývať Jehovovo meno. (Rim. 10:13, 14)
4. a) Ako by sa mala organizovať vyhľadávacia služba? b) Akými spôsobmi možno nájsť ľudí hovoriacich cudzím jazykom?
4 Na miestach, kde je vyhľadávanie potrebné, by mali starší a zvlášť dozorca služby zorganizovať vyhľadávaciu službu a dozerať na ňu. Tak sa predíde zbytočnému zdvojovaniu práce. (1. Kor. 9:26) V cudzojazyčnej skupine by sa v tejto službe mal ujímať vedenia spôsobilý brat, prednostne starší alebo služobný pomocník, ktorého vyberie rada starších domovského zboru skupiny. Mnoho zborov a skupín má systém predbežného prieskumu, možno pomocou telefónneho zoznamu či na internete, pri ktorom zhromaždia mená typické pre daný jazyk. Vyhľadávacia služba sa potom robí cez telefón alebo osobnými návštevami, čím sa zistí, ktoré adresy treba zaradiť do obvodu. Ak je to praktické, rada starších domovského zboru cudzojazyčnej skupiny môže z času na čas zorganizovať, aby sa do vyhľadávacej služby zapojil celý zbor. (Pozri rámček „Ako nájsť ľudí hovoriacich cudzím jazykom“.)
5. a) Aké odporúčania dostávajú zvestovatelia, ktorí sa venujú vyhľadávacej službe? b) Čo by sme mohli povedať ľuďom pri vyhľadávaní?
5 Zakaždým, keď sme vo vyhľadávacej službe, by sme mali mať jasný cieľ. Keďže táto činnosť patrí k zvestovateľskej službe, všeobecne platí, že by sme mali byť oblečení ako do služby. Mnohým sa osvedčilo nacvičovať si vo vyhľadávacej službe ponuky v jazyku, v ktorom zvestujú, a stále v službe hovoriť tým jazykom. To im pomáha udržať si nadšenie a zlepšiť sa v jazyku. Čas strávený vyhľadávaním si môžeme počítať, ale nepočítame si čas strávený vytváraním máp obvodu a zoznamov. Keď nájdeme niekoho, kto hovorí týmto jazykom, mali by sme sa pokúsiť odovzdať mu dobré posolstvo a potom bez meškania informovať dozorcu služby či niekoho ním povereného, aby sa mohli aktualizovať záznamy z obvodu. To platí bez ohľadu na to, či dotyčný človek prejavil záujem o pravdu, alebo nie. Aj keď vyhľadávacia služba je dôležitá, mali by sme byť vyrovnaní a zapájať sa do všetkých foriem služby. (Pozri rámček „Čo povedať vo vyhľadávacej službe“.)
6. V čom je vyhľadávanie nepočujúcich zvlášť náročné?
6 Vyhľadávanie nepočujúcich: Vyhľadávanie nepočujúcich kladie zvláštne nároky a vyžaduje si značné úsilie a húževnatosť. Nepočujúceho človeka nemožno rozpoznať podľa mena, vzhľadu ani odevu. Okrem toho členovia rodiny a priatelia sa môžu snažiť chrániť ho a nemusia byť ochotní poskytnúť informácie zvestovateľom, ktorí sa naňho pýtajú. Nasledujúce návrhy týkajúce sa vyhľadávania nepočujúcich môžu byť užitočné aj pri vyhľadávaní ľudí, ktorí sa dorozumievajú iným jazykom.
7. a) Ako možno hľadať nepočujúcich v obytných štvrtiach? b) Ako môžeme rozptýliť podozrenie domáceho?
7 Zborom a skupinám posunkovej reči sa darí nachádzať nepočujúcich tak, že sa na nich pýtajú obyvateľov. Možno si niektorý domáci všimol suseda, spolupracovníka alebo spolužiaka, ktorý posunkoval. Možno si všimol tabuľku, ktorá upozorňuje na nepočujúce deti. Alebo môže mať nepočujúceho príbuzného. Pamätaj na to, že tvoja návšteva môže vyvolať určité podozrenie. Ale domáceho môžeš do veľkej miery upokojiť, keď budeš priateľský a keď mu účel svojej návštevy stručne, otvorene a s úctou vysvetlíš. Niektorým sa osvedčilo ukázať DVD pre nepočujúcich, keď sa domáceho pýtajú, či nepozná niekoho z nepočujúcich. Potom sa len zmienia o tom, že by sa s nepočujúcim chceli podeliť o biblickú nádej. Ak sa domáci zdráha poskytnúť informáciu, možno bude ochotný prijať kontakt na teba alebo pozvánku na zborové zhromaždenia s tým, že ich dá nepočujúcemu príbuznému či priateľovi.
8. Ako by mohol susedný zbor pomôcť zboru posunkovej reči?
8 Jeden alebo dva dni v roku môže zbor posunkovej reči pozvať niektorý susedný zbor hovoriaci iným jazykom, aby mu pomohol prehľadať niektorú mestskú časť jeho veľkého obvodu. Na schôdzke pred zvestovateľskou službou, ktorú povedie niekto zo zboru posunkovej reči, by mohli byť pokyny a predvedenie, ako vyhľadávať nepočujúcich. Ak používate auto, do každej osádky by mal byť pridelený najmenej jeden zvestovateľ zo zboru posunkovej reči a mala by dostať mapu s časťou mesta, ktorú treba prehľadať.
9. Ako možno vyhľadávať nepočujúcich tam, kde sa stretávajú, trávia voľný čas alebo chodia kvôli službám?
9 Nepočujúcich možno vyhľadávať aj na miestach, o ktorých sa vie, že sa na nich stretávajú, že tam trávia voľný čas alebo že tam chodia kvôli poskytovaným službám. Zvestovatelia by mali byť oblečení primerane miestu, na ktoré idú. Najlepšie môže byť nenápadne sa porozprávať len s jedným či dvoma prítomnými a nesnažiť sa osloviť celú skupinu. Ak je rozhovor plodný, azda bude možné vymeniť si kontaktné informácie.
10. Ako môžu zvestovatelia vyhľadávať nepočujúcich v obchodoch a firmách?
10 Ďalšia možnosť je vypracovať mapy s miestnymi obchodmi a firmami a potom tieto prevádzky vo vhodnom čase navštíviť. Na jednej mape by mohlo byť napríklad viacero práčovní. Na ďalších by mohli byť reštaurácie, hotely, továrne, podniky, kde pracujú upratovači a ďalšie prevádzky. Keď je na každej mape vyznačený jeden typ prevádzky, zvestovatelia môžu používať jeden prístup, a tak nazbierať skúsenosti a nadobudnúť zručnosť. Napríklad keďže hotely obyčajne ubytúvajú aj nepočujúcich zákazníkov, mohli by sme recepčnému stručne opísať našu činnosť a ponúknuť pripravený balíček s DVD a pozvánkou na zborové zhromaždenie, ktorý by hotel mohol dať nepočujúcemu hosťovi. V niektorých prevádzkach sa môžeme priamo opýtať, či sa niektorý pracovník alebo stály zákazník nedorozumieva posunkovou rečou. Ak je v obvode škola pre nepočujúcich, mohli by sme naše DVD ponúknuť do školskej knižnice.
11. Prečo je vyhľadávacia služba dôležitou súčasťou zvestovania?
11 Dôležitá činnosť: Vyhľadávať ľudí, ktorí hovoria jazykom tvojho zboru alebo skupiny, môže byť únavné. Okrem toho zloženie niektorých častí mesta sa môže rýchlo meniť, lebo ľudia sa sťahujú, čo komplikuje snahu mať stále aktuálne záznamy. Ale napriek tomu je vyhľadávacia služba na čoraz väčšom počte miest dôležitou stránkou služby. Jehova, ktorý nás poveril zvestovať, nie je predpojatý. (Sk. 10:34) Jeho „vôľou je to, aby boli ľudia každého druhu zachránení a prišli k presnému poznaniu pravdy“. (1. Tim. 2:4) Preto spolupracujme s Jehovom a aj navzájom, aby sme našli ľudí so „znamenitým a dobrým srdcom“, nech už hovoria akýmkoľvek jazykom. (Luk. 8:15)
[Rámček na strane 5]
Pomáhajte si
Ak by váš zbor alebo skupina privítali pomoc pri vyhľadávaní ľudí, ktorí hovoria vaším jazykom, aby im mohli zvestovať dobré posolstvo, dozorca služby sa môže skontaktovať so staršími okolitých zborov, i keď hovoria inými jazykmi. Najlepšie by bolo kontaktovať len zbory, ktoré sú v rozumnej vzdialenosti alebo v ktorých obvode žije väčšia populácia ľudí hovoriacich vaším jazykom. Kontaktované zbory môžu potom informovať svojich zvestovateľov, že ak nájdu niekoho, kto hovorí príslušným jazykom, majú napísať jeho adresu a dať ju dozorcovi služby, ktorý ju odovzdá zboru alebo skupine žiadajúcej o pomoc. Dozorcovia služby zainteresovaných zborov môžu vypracovať všestranne vyhovujúci systém prepracúvania viacjazyčného obvodu a nasmerovania záujemcov do príslušného zboru alebo skupiny.
Ak zvestovateľ nájde niekoho, kto hovorí iným jazykom, mal by byť iniciatívny a nájsť iného spôsobilého zvestovateľa z cudzojazyčného zboru alebo skupiny, ktorý hovorí týmto jazykom. Ďalší spôsob ako pomôcť takejto osobe, ktorá má záujem, je vyplniť formulár na stránke jw.org/svk v sekcií O NÁS>Štúdium Biblie zadarmo
[Rámček na strane 6]
Ako nájsť ľudí hovoriacich cudzím jazykom
• Pýtaj sa záujemcov, príbuzných, spolupracovníkov a podobne.
• V telefónnom zozname vyhľadaj mená, ktoré sú typické pre daný jazyk. Na internete alebo prostredníctvom telefónneho operátora môže byť k dispozícii telefónny zoznam usporiadaný podľa adries.
• Nenápadne sa na nich popýtaj na miestach, kde sa poskytujú služby verejnosti, napríklad v miestnych knižniciach, na úradoch a na vysokých školách.
• V miestnych novinách si všímaj oznamy o verejných podujatiach organizovaných príslušnou cudzojazyčnou komunitou.
• Navštív miestne obchody a firmy zamerané na potreby cudzojazyčnej komunity.
• Ak dostaneš povolenie, postav si stolík s literatúrou v obchode, firme, univerzitnom študentskom centre alebo na stanici, kde sa pohybuje veľa ľudí, ktorí hovoria daným jazykom.
• Ak to zákony v tvojej krajine dovoľujú, kúpte si obchodné adresáre alebo počítačový program, ktorý prehľadáva verejné miesta na internete.
[Rámček na strane 7]
Čo povedať vo vyhľadávacej službe
Podozrenie rozptýliš priateľským, úprimným a otvoreným prístupom. Často je užitočné najskôr ukázať literatúru v danom jazyku.
Po pozdrave by si mohol povedať: „Hľadáme ľudí, ktorých materinským jazykom je ․․․․․, aby sme sa s nimi mohli podeliť o biblickú nádej. Viete o niekom, s kým by sme sa mohli porozprávať?“
Pri vyhľadávaní nepočujúcich by si mohol povedať: „Dobrý deň, môžem vám niečo ukázať? [Na prenosnom DVD prehrávači prehraj niečo z brožúry Čo od nás Boh vyžaduje? — na DVD.] Toto je pasáž v slovenskej posunkovej reči. Máme k dispozícii DVD, ktoré sa ponúka bezplatne a je určené na uspokojenie duchovných potrieb nepočujúcich. Viete o niekom, kto je nepočujúci alebo nedoslýchavý a dorozumieva sa posunkami?“ Alebo môžeš jednoducho povedať: „Dobrý deň, mohli by ste nám, prosím, poradiť? Hľadáme tu v okolí nepočujúcich; tých, ktorí používajú posunkovú reč. Nepoznáte niekoho?“ Ak si domáci na žiadneho nepočujúceho nedokáže spomenúť, často je dobré uviesť miesta, kde sa s nimi mohol stretnúť, napríklad v práci, v škole alebo v mieste bydliska.