11. ŠTUDIJNÝ ČLÁNOK
PIESEŇ Č. 53 Pripravení do služby
Buď ako Ježiš a zvestuj horlivo
„Pán... ich po dvoch poslal pred sebou do každého mesta a dediny, kam sa chystal ísť.“ (LUK. 10:1)
HLAVNÁ MYŠLIENKA
Štyri veci, ktoré ti pomôžu zvestovať horlivo, tak ako to robil Ježiš.
1. V čom sú Jehovovi svedkovia iní než ľudia, ktorí o sebe tvrdia, že sú kresťania?
JEHOVOVI služobníci majú silnú túžbu zvestovať dobrú správu a robia to horlivo a zo všetkých síl. Tým sa odlišujú od ostatných, ktorí o sebe tvrdia, že sú kresťania. (Tít. 2:14) No niekedy je pre teba možno ťažké byť zo služby nadšený. Možno sa stotožňuješ s tým, čo povedal jeden usilovný starší: „Niekedy sa mi do služby vôbec nechce ísť.“
2. Prečo je niekedy ťažké byť v službe horliví?
2 Možno nás viac bavia iné veci, ktoré môžeme robiť pre Jehovu, než samotná služba. Prečo? Lebo keď pomáhame pri výstavbe a údržbe našich budov, povzbudzujeme bratov a sestry alebo im pomáhame po katastrofách, väčšinou hneď vidíme výsledky a máme z toho dobrý pocit. Pri spolupráci s bratmi a sestrami cítime pokoj a lásku. A vieme, že si cenia všetko, čo pre nich robíme. Na druhej strane možno už roky zvestujeme v tom istom obvode, kde len málokto reaguje pozitívne. A niektorí sú k nám dokonca nepriateľskí. Uvedomujeme si aj to, že čím bližšie je koniec, tým väčší odpor budeme zažívať. (Mat. 10:22) Teda čo nám pomôže, aby sme horlivosť nestratili alebo dokonca boli ešte horlivejší?
3. Čo sa o Ježišovi dozvedáme z podobenstva v Lukášovi 13:6–9?
3 O tom, ako zvestovať horlivo, sa veľa učíme od Ježiša. V službe nikdy nepoľavil. Naopak, zvestoval čoraz viac. (Prečítajte Lukáša 13:6–9.) V jednom podobenstve Ježiš prirovnal svoju službu k práci vinohradníka, ktorý sa tri roky neúnavne staral o figovník, ale bez výsledku. Podobne Ježiš asi tri roky zvestoval Židom, ale len málokto z nich ho začal nasledovať. Napriek tomu to s nimi Ježiš nevzdal a ďalej im zvestoval. Bol ako vinohradník, ktorý stále dúfal, že figovník prinesie ovocie. Aby Židom pomohol prijať dobrú správu, v službe dokonca ešte pridal.
4. V ktorých štyroch veciach nám dal Ježiš príklad?
4 V tomto článku si ukážeme, aký bol Ježiš horlivý, a to zvlášť počas posledných šiestich mesiacov svojej služby. (Luk. 10:1) Keď si vezmeme poučenie z toho, čo hovoril a robil, pomôže nám to, aby sme aj my zostali horliví. Pozrime sa na štyri veci, v ktorých nám dal príklad: (1) zameriaval sa na to, čo chce Jehova, (2) venoval pozornosť biblickým proroctvám, (3) spoliehal sa na pomoc od Jehovu a (4) zostal pozitívny a veril, že ho niekto bude počúvať.
ZAMERIAVAL SA NA TO, ČO CHCE JEHOVA
5. Z čoho vidno, že sa Ježiš zameriaval na to, čo chce Jehova?
5 Ježiš horlivo zvestoval „dobrú správu o Božom Kráľovstve“, pretože vedel, že práve to od neho jeho Otec očakáva. (Luk. 4:43) Celý jeho život sa točil okolo služby. Dokonca aj v posledných mesiacoch svojej služby „prechádzal mestami a dedinami a vyučoval“. (Luk. 13:22) Okrem toho školil ďalších, aby aj oni mohli zvestovať dobrú správu. (Luk. 10:1)
6. Ako so službou súvisia iné veci, ktoré pre Jehovu robíme? (Pozri aj obrázok.)
6 Aj dnes je zvestovanie dobrej správy tou najdôležitejšou prácou, ktorú Jehova a Ježiš chcú, aby sme robili. (Mat. 24:14; 28:19, 20) Nech už pre Jehovu robíme čokoľvek, všetko úzko súvisí so službou. Napríklad vďaka výstavbe sál Kráľovstva majú ľudia z našich obvodov kam prísť uctievať Jehovu. Aj práca v Bételi podporuje zvestovateľskú činnosť. Keď pomáhame bratom a sestrám po prírodných katastrofách, nejde nám len o to, aby mali, čo potrebujú, ale aj o to, aby sa mohli vrátiť k duchovným aktivitám, ku ktorým patrí aj služba. Keď si uvedomujeme, že služba je tá najdôležitejšia práca, ktorú od nás Jehova vyžaduje, motivuje nás to, aby sme sa do nej pravidelne zapájali. János, starší z Maďarska, hovorí: „Pripomínam si, že žiadna iná práca pre Jehovu nemôže nahradiť zvestovateľskú službu. Je to naša hlavná úloha.“
Zvestovanie dobrej správy je tou najdôležitejšou prácou, ktorú Jehova a Ježiš chcú, aby sme dnes robili (Pozri 6. odsek.)
7. Prečo Jehova chce, aby sme neprestali zvestovať? (1. Timotejovi 2:3, 4)
7 V službe budeme horlivejší, keď sa budeme na ľudí pozerať tak ako Jehova. Chce, aby ich na dobrú správu zareagovalo čo najviac. (Prečítajte 1. Timotejovi 2:3, 4.) Táto správa môže ľuďom zachrániť život. Preto nás Jehova školí, aby sme ju oznamovali čo najúčinnejšie. Napríklad v brožúre Miluj ľudí – Rob učeníkov sú praktické tipy, ako môžeme začať rozhovor s cieľom robiť učeníkov. Aj keď teraz ľudia nereagujú, budú mať na to možnosť pred koncom veľkého súženia. To, čo im povieme dnes, ich možno motivuje zareagovať v budúcnosti. Ale to sa stane iba vtedy, keď neprestaneme zvestovať.
VENOVAL POZORNOSŤ BIBLICKÝM PROROCTVÁM
8. Ako biblické proroctvá ovplyvnili Ježiša v tom, ako využíval čas?
8 Ježiš vedel, ako sa proroctvá splnia. Vedel, že jeho služba bude trvať len tri a pol roka. (Dan. 9:26, 27) A vedel aj to, čo bolo predpovedané o tom, kedy a ako zomrie. (Luk. 18:31–34) Preto využíval svoj čas čo najlepšie. A vďaka tomu zvestoval horlivo, aby dokončil úlohu, ktorú mu Jehova dal.
9. Prečo nás biblické proroctvá motivujú, aby sme zvestovali horlivo?
9 To, že rozumieme biblickým proroctvám, nás motivuje zvestovať horlivo. Vieme, že tento starý svet sa už zakrátko skončí. Biblia predpovedala, akí ľudia budú v posledných dňoch a čo sa bude diať. A vidíme, že sa to presne spĺňa. Biblia tiež predpovedala, že „v čase konca“ budú medzi sebou súperiť kráľ juhu a kráľ severu. Pochopili sme, že sa to vzťahuje na konflikty medzi anglo-americkou svetovou veľmocou a Ruskom a jeho spojencami. (Dan. 11:40) Vieme aj to, že chodidlá sochy, ktorá je opísaná v Danielovi 2:43–45, predstavujú anglo-americkú svetovú veľmoc. Na základe štúdia tohto proroctva sme presvedčení, že Božie Kráľovstvo je už len krôčik od toho, aby zničilo ľudské vlády. Všetky tieto proroctvá nám ukazujú, kde sa nachádzame v prúde času, a motivujú nás, aby sme čas využívali čo najlepšie a zvestovali dobrú správu.
10. Ako nám ešte proroctvá pomáhajú, aby sme boli horlivejší?
10 Súčasťou biblických proroctiev je aj správa, o ktorú sa s druhými chceme podeliť. Carrie, sestra, ktorá žije v Dominikánskej republike, hovorí: „Keď premýšľam o tých úžasných veciach, ktoré Jehova sľúbil, nemôžem si to nechať pre seba.“ A dodáva: „Keď vidím, s akými problémami ľudia bojujú, uvedomujem si, že tieto sľuby nie sú len pre mňa, ale aj pre nich.“ Biblické proroctvá nás povzbudzujú, aby sme neprestali zvestovať, lebo vieme, že nás podporuje Jehova. Leila, ktorá žije v Maďarsku, hovorí: „Izaiáš 11:6–9 ma motivuje, aby som o dobrej správe povedala aj tým, ktorí na prvý pohľad nevyzerajú, že by ju chceli počuť. Viem, že s Jehovovou pomocou sa môže zmeniť každý.“ A Christopher zo Zambie hovorí: „Ako je predpovedané v Markovi 13:10, dobrá správa sa šíri po celom svete a som veľmi rád, že môžem prispieť k spĺňaniu tohto proroctva.“ Ktoré proroctvá motivujú teba, aby si zvestoval?
SPOLIEHAL SA NA POMOC OD JEHOVU
11. Prečo sa musel Ježiš spoliehať na Jehovu, aby mu pomohol horlivo zvestovať? (Lukáš 12:49, 53)
11 Ježiš sa spoliehal, že Jehova mu pomôže horlivo zvestovať. Hoci bol taktný, vedel, že dobrá správa o Božom Kráľovstve niektorých ľudí nahnevá a vyvolá veľký odpor. (Prečítajte Lukáša 12:49, 53.) Náboženským vodcom sa nepáčilo, čo Ježiš učil, a tak sa ho opakovane snažili zabiť. (Ján 8:59; 10:31, 39) Ale on ďalej zvestoval, pretože vedel, že Jehova je s ním. Povedal: „Nie som sám, ale je so mnou Otec, ktorý ma poslal... Nenechal ma samého, lebo vždy robím to, čo sa mu páči.“ (Ján 8:16, 29)
12. Ako Ježiš pripravoval svojich učeníkov, aby horlivo zvestovali napriek odporu?
12 Ježiš pripomínal aj svojim učeníkom, aby sa spoliehali na pomoc od Jehovu. Opakovane ich uistil, že Jehova im bude pomáhať, aj keď budú prenasledovaní. (Mat. 10:18–20; Luk. 12:11, 12) Zároveň im však hovoril, aby boli opatrní. (Mat. 10:16; Luk. 10:3) Povedal im, aby dobrú správu nevnucovali tým, ktorí ju nechcú počúvať. (Luk. 10:10, 11) A keď ich budú prenasledovať, nech utečú. (Mat. 10:23) Aj keď Ježiš bol horlivý a dôveroval Jehovovi, zbytočne sa nevystavoval nebezpečenstvu. (Ján 11:53, 54)
13. Prečo si môžeš byť istý, že ti Jehova bude pomáhať?
13 Aj my potrebujeme Jehovovu pomoc na to, aby sme mohli horlivo zvestovať napriek odporu. (Zjav. 12:17) Prečo si môžeš byť istý, že ti Jehova pomôže? Zamyslime sa nad Ježišovou modlitbou, ktorá je zapísaná v 17. kapitole Jána. Prosil v nej Jehovu, aby nad apoštolmi bdel. A Jehova ho vypočul. V knihe Skutky je zapísané, ako im pomáhal horlivo zvestovať napriek prenasledovaniu. Ježiš prosil svojho Otca, aby bdel aj nad tými, ktorí uveria tomu, čo im jeho učeníci budú zvestovať. Teda prosil aj za teba. Jehova stále odpovedá na Ježišovu modlitbu. Pomôže ti presne tak, ako pomohol apoštolom. (Ján 17:11, 15, 20)
14. Prečo sme si istí, že dokážeme horlivo zvestovať, aj keď to bude náročné? (Pozri aj obrázok.)
14 Čím je koniec bližšie, tým ťažšie bude zvestovať dobrú správu. Ale Ježiš nás uistil, že dostaneme pomoc, aby sme zostali v službe horliví. (Luk. 21:12–15) Tak ako Ježiš a jeho učeníci, ani my sa s ľuďmi nehádame a nechávame na nich, aby sa rozhodli, či nás budú počúvať alebo nie. Dokonca aj v krajinách, kde je naša činnosť obmedzená, bratia neprestávajú oznamovať dobrú správu. Prečo? Lebo sa nespoliehajú na svoju silu, ale na Jehovu. Tak ako dával silu svojim služobníkom v prvom storočí, dá ju aj nám, aby sa „zvestovalo v plnej miere“, až kým nepovie dosť. (2. Tim. 4:17) Buď si istý, že ak sa spoľahneš na Jehovu, dokážeš stále horlivo zvestovať.
Aj keď je naša činnosť obmedzená, horliví bratia a sestry hľadajú nenápadné spôsoby, ako druhým povedať o pravde (Pozri 14. odsek.)a
ZOSTAL POZITÍVNY
15. Z čoho vidno, že Ježiš mal k službe pozitívny postoj?
15 Ježiš si po celý čas udržal k službe pozitívny postoj. Vďaka tomu mal stále radosť a zvestoval naplno. Napríklad asi rok po tom, čo začal svoju službu, videl, že mnohých ľudí dobrá správa zaujíma. Prirovnal ich k poliam, ktoré sú zrelé na žatvu. (Ján 4:35) Asi o rok povedal svojim učeníkom: „Žatva je veľká.“ (Mat. 9:37, 38) A neskôr zopakoval: „Žatva je veľká... Proste Pána žatvy, aby poslal robotníkov do svojej žatvy.“ (Luk. 10:2) Nikdy neprestal veriť, že niektorí ľudia zareagujú na dobrú správu, a keď sa to stalo, mal veľkú radosť. (Luk. 10:21)
16. Ako nám Ježišove prirovnania pomáhajú udržať si pozitívny postoj k službe? (Lukáš 13:18–21) (Pozri aj obrázok.)
16 Ježiš pomáhal aj svojim učeníkom, aby zostali horliví, a to tak, že im hovoril o úžasných výsledkoch, k akým ich služba povedie. Povedal im napríklad dve prirovnania. (Prečítajte Lukáša 13:18–21.) Na horčičnom zrnku vysvetlil, že správa o Kráľovstve sa bude neuveriteľne šíriť a rásť tak, že ju nič nezastaví. A na kvase vysvetlil, že správa o Kráľovstve sa bude zvestovať na mnohých miestach po celej zemi a že podnieti ľudí robiť zmeny, hoci ich druhí možno nebudú hneď vidieť. Takto svojich učeníkov uistil, že táto správa mnohým ľuďom pomôže.
Tak ako Ježiš sme pozitívni a neprestávame veriť, že niektorí ľudia na dobrú správu zareagujú (Pozri 16. odsek.)
17. Prečo si chceme udržať na službu pozitívny pohľad?
17 Chuť ísť do služby získame, keď budeme premýšľať, čo dobré sa ňou na celom svete dosahuje. Každý rok milióny ľudí prichádzajú na Pamätnú slávnosť a začínajú študovať Bibliu. Tisíce sa dávajú pokrstiť a pripájajú sa k nám v službe. Nevieme, koľkí ešte na dobrú správu zareagujú. Ale vieme, že Jehova zhromažďuje veľký zástup, ktorý prežije blížiace sa veľké súženie. (Zjav. 7:9, 14) Pán žatvy ešte vidí na celom svete potenciál, a tak neprestávajme zvestovať.
18. Čo chceme, aby na nás ľudia videli?
18 Ježišovi učeníci boli vždy známi tým, že horlivo zvestovali dobrú správu. Keď ľudia videli, s akou odvahou a nadšením apoštoli zvestujú, „bolo im jasné, že chodili s Ježišom“. (Sk. 4:13) Chceme, aby aj na nás ľudia v službe videli, že zvestujeme smelo a s nadšením tak ako Ježiš.
PIESEŇ Č. 58 Hľadajme priateľov pokoja
a OPIS OBRÁZKA: Brat nenápadne hovorí o pravde mužovi na čerpacej stanici.