INTERNETOVÁ KNIŽNICA Strážnej veže
INTERNETOVÁ KNIŽNICA
Strážnej veže
slovenský posunkový jazyk
  • BIBLIA
  • PUBLIKÁCIE
  • ZHROMAŽDENIA
  • w25.3 12
  • Ži vierou

Pre zvolený úsek nie je k dispozícii žiadne video.

Ľutujeme, ale pri prehrávaní videa nastala chyba.

  • Ži vierou
  • Strážna veža hlásajúca Jehovovo Kráľovstvo – študijné vydanie, 2025
  • Medzititulky
  • Podobné články
  • KEĎ SI HĽADÁŠ PRÁCU
  • KEĎ SI HĽADÁŠ MANŽELSKÉHO PARTNERA
  • KEĎ DOSTÁVAME POKYNY OD NAŠEJ ORGANIZÁCIE
  • Je z tvojich rozhodnutí vidno, že sa spoliehaš na Jehovu?
    Náš kresťanský život a služba – pracovný zošit 2023
  • Pokorne uznaj, čo nevieš
    Strážna veža hlásajúca Jehovovo Kráľovstvo – študijné vydanie, 2025
  • Ako sa zbaviť pochybností
    Strážna veža hlásajúca Jehovovo Kráľovstvo – študijné vydanie, 2024
  • Rozhoduj sa tak, aby mal z teba Jehova radosť
    Strážna veža hlásajúca Jehovovo Kráľovstvo – študijné vydanie, 2025
Ďalšie články
Strážna veža hlásajúca Jehovovo Kráľovstvo – študijné vydanie, 2025
w25.3 12

12. ŠTUDIJNÝ ČLÁNOK

PIESEŇ Č. 119 Musíme mať vieru

Ži vierou

„Žijeme vierou, nie tým, čo vidíme.“ (2. KOR. 5:7)

HLAVNÁ MYŠLIENKA

Ako pri dôležitých rozhodnutiach ukážeme, že žijeme vierou.

1. Prečo bol apoštol Pavol spokojný s tým, ako prežil svoj život?

APOŠTOL Pavol vedel, že jeho život sa blíži ku koncu. Keď sa obzrel späť, bol spokojný s tým, ako ho prežil. Povedal: „Beh som dokončil, vieru som zachoval.“ (2. Tim. 4:6–8) V službe pre Jehovu sa rozhodoval múdro, a tak si bol istý, že Jehova má z neho radosť. Aj my chceme robiť dobré rozhodnutia, aby bol s nami Jehova spokojný. Čo nám v tom pomôže?

2. Čo znamená žiť vierou?

2 Pavol o sebe a o ďalších verných kresťanoch povedal: „Žijeme vierou, nie tým, čo vidíme.“ (2. Kor. 5:7) Ako to myslel? Keď človek žije tým, čo vidí, rozhoduje sa iba na základe toho, čo vidí, počuje alebo vníma svojimi zmyslami. Ale keď žije vierou, pri svojich rozhodnutiach berie do úvahy to, čo si praje Jehova. Z toho, čo robí, vidno, že je presvedčený, že keď sa bude riadiť jeho radami, bude mať lepší život už teraz a v budúcnosti ho Jehova odmení ešte viac. (Žalm 119:66; Hebr. 11:6)

3. Prečo sa oplatí žiť vierou? (2. Korinťanom 4:18)

3 Samozrejme, každý z nás sa pri rozhodovaní niekedy spoľahne na to, čo vidí, počuje alebo ako to cíti. Ale keby sme sa pri dôležitých rozhodnutiach spoliehali iba na to, mohli by sme sa dostať do problémov. Prečo? Lebo naše zmysly nás môžu klamať. Ale aj keby to tak nebolo, ak by sme žili iba tým, čo vidíme, nakoniec by sme mohli urobiť niečo, čo by Boha sklamalo. (Kaz. 11:9; Mat. 24:37–39) No keď žijeme vierou, je pravdepodobnejšie, že budeme robiť také rozhodnutia, aké sa „páčia Pánovi“. (Ef. 5:10) Keď poslúchame jeho rady, cítime vnútorný pokoj a sme skutočne šťastní. (Žalm 16:8, 9; Iz. 48:17, 18) A keď budeme žiť vierou stále, čaká nás večná budúcnosť. (Prečítajte 2. Korinťanom 4:18.)

4. Ako môžeme zistiť, či žijeme vierou alebo tým, čo vidíme?

4 Podľa čoho zistíme, či žijeme vierou alebo tým, čo vidíme? Zamysli sa nad týmto: Čo beriem do úvahy, keď sa rozhodujem? Sú to len veci, ktoré vidím? Alebo sa spolieham na Jehovu a na jeho rady? Rozoberme si teraz, ako môžeme žiť vierou v troch dôležitých oblastiach: keď si hľadáme prácu, keď si hľadáme manželského partnera a keď dostávame pokyny od našej organizácie. Pri každej z týchto oblastí si povieme, na čo by sme mali myslieť, aby sme sa rozhodli správne.

KEĎ SI HĽADÁŠ PRÁCU

5. Čo by sme mali brať do úvahy, keď si hľadáme prácu?

5 Pre každého z nás je dôležité, aby sa vedel o seba a o svoju rodinu postarať. (Kaz. 7:12; 1. Tim. 5:8) Niektoré práce sú dobre platené. Človek z nich dokáže vyžiť a ešte si aj niečo ušetriť do budúcna. Ale pri iných prácach človek ledva zarobí, takže jeho rodina si môže dovoliť len to najnutnejšie. Keď sa rozhoduješ, akú prácu vziať, jasné, že zvažuješ, koľko zarobíš. Ale keby si bral do úvahy iba to, nežil by si vierou.

6. Ako ukážeme, že žijeme vierou, keď si hľadáme prácu? (Hebrejom 13:5)

6 Keď žijeme vierou, premýšľame aj o tom, ako tá práca ovplyvní naše priateľstvo s Jehovom. Polož si otázky: Musel by som kvôli tej práci robiť niečo, čo Jehova nenávidí? (Prísl. 6:16–19) Vynechával by som zhromaždenia a mal by som menej času na službu a štúdium Biblie? Musel by som byť dlhší čas preč od rodiny? (Fil. 1:10) Ak si na tieto otázky odpovieš áno, potom bude lepšie, ak tú prácu nevezmeš, a to aj vtedy, keď je ťažké si nejakú nájsť. Keď žijeme vierou, z našich rozhodnutí vidno, že sme presvedčení, že Jehova sa o nás vždy nejako postará. (Mat. 6:33; prečítajte Hebrejom 13:5.)

7., 8. Ako jeden brat z Južnej Ameriky ukázal, že žije vierou? (Pozri aj obrázok.)

7 Pozrime sa, ako brat z Južnej Ameriky, ktorý sa volá Javier,a ukázal, že je preňho dôležité žiť vierou. Rozpráva: „Uchádzal som sa o lukratívne miesto. Mal by som dvojnásobný plat a robil by som niečo, čo by ma fakt bavilo.“ No zároveň veľmi chcel byť priekopníkom. Pokračuje: „Mal som naplánovaný pohovor s riaditeľom spoločnosti. Pred pohovorom som sa modlil k Jehovovi o pomoc. Bol som si istý, že vie, čo je pre mňa najlepšie. Chcel som kariérne napredovať, ale ak by mi tá práca bránila dosiahnuť duchovné ciele, nevzal by som ju.“

8 Javier ďalej hovorí: „Počas pohovoru mi riaditeľ povedal, že by som musel pravidelne robiť nadčasy. Pekne som mu vysvetlil, že by to nešlo, a to kvôli duchovným veciam, ktorým sa po práci venujem.“ Javier teda túto ponuku odmietol. A o dva týždne začal s priekopníckou. Neskôr v tom roku si našiel prácu na čiastočný úväzok. Hovorí: „Jehova vypočul moje modlitby a pomohol mi nájsť prácu, ktorá mi ako priekopníkovi vyhovuje. Som naozaj rád, že vďaka nej môžem viac slúžiť Jehovovi aj bratom a sestrám.“

Vedúci doviedol brata v pracovnom oblečení a s prilbou pod pazuchou do prázdnej kancelárie a ponúka mu povýšenie.

Čo urobíš, ak ti v práci ponúknu povýšenie? Nech už sa rozhodneš akokoľvek, bude z tvojho rozhodnutia vidno, že dôveruješ Jehovovi? (Pozri 7., 8. odsek.)


9. Čo sa učíš z toho, čo zažil Trevor?

9 Ale čo ak máš prácu, ktorá ti bráni žiť vierou? To bol aj prípad Trevora z Konga. Hovorí: „Moja nová práca bola príležitosť, ktorá sa naskytne len raz za život. Zarábal som trikrát viac ako predtým a bol som niekto.“ Ale keďže musel pracovať nadčas, pravidelne vynechával zhromaždenia. Okrem toho naňho tlačili, aby kryl nečestné praktiky. Trevor chcel s tou prácou skončiť, ale bál sa, že bude nezamestnaný. Čo mu pomohlo? Hovorí: „Habakuk 3:17–19 mi pomohol pochopiť, že aj keby som prišiel o príjem, Jehova sa o mňa nejako postará. A tak som dal výpoveď.“ Dodáva: „Mnohí zamestnávatelia si myslia, že človek by za dobre platenú prácu obetoval čokoľvek, aj rodinu či duchovné aktivity. Som rád, že to nie je môj prípad a že môj vzťah s Jehovom a s mojou rodinou to nijako nepoznačilo. O rok som si vďaka Jehovovi našiel stabilnú prácu, ktorá ma uživí a mám viac času na duchovné činnosti.“ Keď dáme Jehovu na prvé miesto, možno to nejaký čas nebude finančne ideálne, ale určite sa o nás postará. Keď sa spoľahneme na jeho rady a sľuby, budeme žiť vierou a on nás požehná.

KEĎ SI HĽADÁŠ MANŽELSKÉHO PARTNERA

10. Ako by sa mohlo prejaviť, že niekto pri hľadaní manželského partnera nežije vierou?

10 Manželstvo je dar od Jehovu a je normálne, keď sa niekto chce oženiť či vydať. Keď sestra zvažuje, že sa za niekoho vydá, možno si na ňom všíma, aké má vlastnosti, ako vyzerá, akú má povesť, finančnú situáciu, či sa nemusí starať o niekoho z rodiny a ako sa pri ňom cíti. To všetko je dôležité. Ale keby sa zameriavala iba na to, nežila by vierou.

11. Ako ukážeme, že žijeme vierou, keď si hľadáme manželského partnera? (1. Korinťanom 7:39)

11 Jehova je určite veľmi hrdý na všetkých bratov a sestry, ktorí sa pri výbere manželského partnera riadia jeho radami. Napríklad nezačnú s niekým chodiť skôr, ako u nich pominie „rozkvet mladosti“. (1. Kor. 7:36) Je pre nich dôležité najmä to, aby ich budúci manželský partner mal také vlastnosti, aké má podľa Jehovu mať dobrý manžel či manželka. (Prísl. 31:10–13, 26–28; Ef. 5:33; 1. Tim. 5:8) Ak o nich prejavuje záujem niekto, kto neslúži Jehovovi, poslúchajú radu, že si majú vziať niekoho „iba v Pánovi“, ako sa o tom píše v 1. Korinťanom 7:39. (Prečítajte.) Ďalej žijú vierou a dôverujú, že Jehova sa o ich citové potreby postará lepšie než ktokoľvek iný. (Žalm 55:22)

12. Čo sa učíš od Rosy?

12 Pozrime sa, čo zažila priekopníčka z Kolumbie, ktorá sa volá Rosa. V práci bola pravidelne v kontakte s mužom, ktorý nebol Jehovov svedok a začal sa o ňu zaujímať. Aj on sa páčil jej. Hovorí: „Vyzeral ako veľmi dobrý človek. Pracoval ako dobrovoľník vo svojej komunite a mal zdravý životný štýl. Páčilo sa mi, ako sa ku mne správa. Mal všetko, čo by som si od manžela priala, až na to, že nebol svedok.“ Pokračuje: „Bolo ťažké povedať mu nie, lebo presne po niečom takom som túžila. V tom čase som sa cítila osamelá a chcela som sa vydať, ale medzi bratmi som si nevedela nikoho nájsť.“ Napriek tomu sa Rosa nezamerala iba na to, čo vidí. Uvažovala, ako by jej rozhodnutie ovplyvnilo jej priateľstvo s Jehovom. A tak s tým mužom prerušila všetky kontakty a začala sa naplno venovať službe Jehovovi. Krátko nato ju pozvali do školy pre zvestovateľov Kráľovstva a teraz slúži ako zvláštna priekopníčka. Hovorí: „Jehova mi dal toľko dobrých vecí, že moje srdce je naplnené šťastím.“ Pokiaľ ide o citové záležitosti, nemusí byť ľahké žiť vierou, ale vždy sa to oplatí.

KEĎ DOSTÁVAME POKYNY OD NAŠEJ ORGANIZÁCIE

13. Ako by sa mohlo prejaviť, že žijeme tým, čo vidíme, keď dostávame pokyny od našej organizácie?

13 Od zborových starších, krajského staršieho, z pobočky alebo od vedúceho zboru často dostávame pokyny, ktoré sa týkajú toho, ako máme uctievať Jehovu. Ale čo ak niekedy nerozumieme, prečo tak bratia rozhodli? Možno vidíme iba to, ako nám ten pokyn skomplikuje život. Alebo sa dokonca začneme zameriavať na chyby bratov, ktorí nám ho dali.

14. Čo nám pomôže žiť vierou, keď dostávame pokyny od našej organizácie? (Hebrejom 13:17)

14 Keď žijeme vierou, dôverujeme, že svoju organizáciu vedie Jehova a že vie, čo je pre nás najlepšie. Preto pohotovo poslúchame pokyny a máme pri tom pozitívny postoj. (Prečítajte Hebrejom 13:17.) Uvedomujeme si, že keď poslúchame, prispievame k jednote v zbore. (Ef. 4:2, 3) Hoci bratia, ktorí nás vedú, sú nedokonalí, keď ich poslúchame, veríme, že Jehova nás za to požehná. (1. Sam. 15:22) A v správnom čase dá do poriadku všetko, čo naozaj treba. (Mich. 7:7)

15., 16. Čo pomohlo žiť vierou jednému bratovi, ktorý mal pochybnosti o pokyne, ktorý dostali? (Pozri aj obrázok.)

15 Na jednom príklade si ukážme, prečo je dobré žiť vierou. V Peru sa hovorí väčšinou po španielsky, ale mnohí ľudia hovoria domorodými jazykmi. Jedným z nich je kečuánčina. Dlhé roky bratia a sestry hovoriaci po kečuánsky vyhľadávali v obvodoch ľudí, ktorí tiež hovoria týmto jazykom. Ale potom v tom museli kvôli vládnym nariadeniam urobiť určité zmeny. (Rim. 13:1) A tak niektorí premýšľali, či to prácu v obvode nesťaží. No keď sa bratia tejto úprave prispôsobili, Jehova ich požehnal a našli mnohých ľudí, ktorí hovoria po kečuánsky.

16 Jedným z tých, ktorí mali z tejto zmeny obavy, bol Kevin, ktorý slúži ako starší v kečuánskom zbore. Hovorí: „Pomyslel som si: Ako teraz nájdeme ľudí, ktorí hovoria po kečuánsky?“ Čo urobil? „Pripomenul som si Príslovia 3:5. A myslel som aj na Mojžiša. Jehova mu dal pokyn, ktorý akoby nedával zmysel. Mal vyviesť Izraelitov z Egypta a priviesť ich do zdanlivo slepej uličky, čím by sa stali ľahkým cieľom Egypťanov. Napriek tomu poslúchol a Jehova ho za to veľkolepým spôsobom odmenil.“ (2. Mojž. 14:1, 2, 9–11, 21, 22) Kevin si povedal, že sa tejto zmene prispôsobí. Aký bol výsledok? Hovorí: „Bol som prekvapený, ako nás Jehova požehnal. Predtým sme sa v službe veľa nachodili a niekedy sme našli len jedného či dvoch ľudí hovoriacich po kečuánsky. Teraz sa zameriavame na miesta, kde je veľa tých, čo hovoria týmto jazykom. Vďaka tomu máme viac rozhovorov, opätovných návštev a biblických kurzov. A viac ľudí chodí aj na zhromaždenia.“ Teda keď žijeme vierou, Jehova nás za to vždy odmení.

Muž hovoriaci po kečuánsky sa rozpráva s manželským párom Jehovových svedkov, ktorí sú v službe. Ukazuje im, kde niekto býva.

Veľa ľudí bratom v službe povedalo, kde v ich okolí bývajú tí, čo hovoria po kečuánsky (Pozri 15., 16. odsek.)


17. Čo si odnášaš z tohto článku?

17 Ukázali sme si, ako môžeme žiť vierou v troch dôležitých oblastiach. Ale platí to pre všetky oblasti nášho života. Napríklad pri výbere zábavy alebo oddychových činností či pri rozhodovaní o vzdelaní alebo výchove detí. Nech musíme urobiť akékoľvek rozhodnutie, neriaďme sa len tým, čo vidíme. Berme do úvahy aj náš vzťah s Jehovom, jeho rady a jeho sľub, že sa o nás postará. Keď to tak budeme robiť, budeme môcť Jehovovi, nášmu Bohu, slúžiť navždy. (Mich. 4:5)

AKO MÔŽEME ŽIŤ VIEROU...

  • keď si hľadáme prácu?

  • keď si hľadáme manželského partnera?

  • keď dostávame pokyny od našej organizácie?

PIESEŇ Č. 118 „Daj nám väčšiu vieru“

a Niektoré mená boli zmenené.

    Publikácie v slovenskom posunkovom jazyku (2000 – 2025)
    Odhlásiť sa
    Prihlásiť sa
    • slovenský posunkový jazyk
    • Poslať odkaz
    • Nastavenia
    • Copyright © 2025 Watch Tower Bible and Tract Society of Pennsylvania
    • Podmienky používania
    • Ochrana súkromia
    • Nastavenie súkromia
    • JW.ORG
    • Prihlásiť sa
    Poslať odkaz