13. ŠTUDIJNÝ ČLÁNOK
PIESEŇ Č. 4 „Jehova je môj Pastier“
Jehovova ruka nie je prikrátka
„Je azda Jehovova ruka prikrátka?“ (4. MOJŽ. 11:23)
HLAVNÁ MYŠLIENKA
Čo nám pomôže ešte viac dôverovať Jehovovi, že nám vždy dá, čo potrebujeme.
1. Ako Mojžiš ukázal, že dôveruje Jehovovi, keď vyviedol Izraelitov z Egypta?
V LISTE Hebrejom sa píše o mnohých ľuďoch, ktorí verili v Jehovu. Jeden z nich, Mojžiš, mal výnimočnú vieru. (Hebr. 3:2–5; 11:23–25) Dokázal to, keď vyviedol Izraelitov z Egypta. Faraónom ani jeho vojskom sa nedal zastrašiť. Dôveroval Jehovovi a viedol jeho ľud cez Červené more a neskôr pustatinou. (Hebr. 11:27–29) Väčšina Izraelitov začala pochybovať, či sa o nich Jehova dokáže postarať, ale Mojžiš mu dôveroval. A Jehova ho nesklamal. Zázračne sa postaral o to, aby aj vo vyprahnutej pustatine mal jeho ľud čo jesť a piť. (2. Mojž. 15:22–25; Žalm 78:23–25)
2. Prečo sa Jehova Mojžiša opýtal: „Je azda Jehovova ruka prikrátka?“ (4. Mojžišova 11:21–23)
2 No hoci mal Mojžiš silnú vieru, asi rok po tom, čo Jehova vyslobodil Izraelitov z Egypta, začal pochybovať, či im dokáže dať mäso. Nevedel si predstaviť, ako by mohol zabezpečiť toľko mäsa pre milióny ľudí, ktorí táborili v nehostinnej pustatine. Jehova sa vtedy Mojžiša opýtal: „Je azda Jehovova ruka prikrátka?“ (Prečítajte 4. Mojžišovu 11:21–23.) Výraz „Jehovova ruka“ sa tu vzťahuje na Božieho svätého ducha, teda jeho činnú silu. Jehova sa Mojžiša akoby inými slovami opýtal: „Naozaj si myslíš, že nedokážem urobiť, čo som povedal?“
3. Prečo by nás malo zaujímať, čo sa stalo Mojžišovi a Izraelitom?
3 Premýšľal si niekedy nad tým, či sa Jehova postará o teba a tvoju rodinu, aby ste mali, čo potrebujete? V tomto článku sa bližšie pozrieme na to, prečo Mojžiš a Izraeliti začali pochybovať, či sa o nich Jehova dokáže postarať. A pozrieme sa aj na biblické zásady, ktoré posilnia našu dôveru, že Jehovova ruka nie je nikdy prikrátka.
POUČ SA Z CHYBY MOJŽIŠA A IZRAELITOV
4. Prečo veľa Izraelitov začalo pochybovať o tom, že sa o nich Jehova dokáže postarať?
4 Prečo veľa Izraelitov začalo pochybovať o tom, že sa o nich Jehova dokáže postarať? Všimni si, že spolu s nimi vyšlo z Egypta aj „mnoho ľudí z iných národov“ a spoločne putovali pustatinou do Zasľúbenej krajiny. (2. Mojž. 12:38; 5. Mojž. 8:15) Ľudia z iných národov sa začali sťažovať, lebo ich už omrzelo jesť mannu, a Izraeliti sa k nim pridali. (4. Mojž. 11:4–6) Chýbali im potraviny, ktoré mali v Egypte. Začali sa Mojžišovi sťažovať, a tak mal pocit, že im to má zabezpečiť on, ale nevedel ako. (4. Mojž. 11:13, 14)
5., 6. Čo sa učíme z toho, ako ľudia z iných národov ovplyvnili Izraelitov?
5 Ľudia z iných národov neboli vďační za to všetko, čo im Jehova dával. A to ovplyvnilo aj Izraelitov. Aj nás by mohli ovplyvniť nevďační ľudia. Mohli by sme si prestať ceniť, čo nám Jehova dáva. Možno by nám začali chýbať veci, ktoré sme niekedy mali, alebo by sme druhým závideli. Ale ak budeme pracovať na tom, aby sme boli spokojní s tým, čo máme, budeme šťastní.
6 Izraeliti si mali pripomínať, o čom ich Jehova uistil – že keď prídu do svojho nového domova, budú mať všetkého nadbytok. Tento sľub sa mal splniť v Zasľúbenej krajine, nie počas toho, ako putovali pustatinou. Podobne ani my by sme sa nemali zameriavať na to, čo všetko nám chýba v tomto starom svete, ale na to, čo všetko nám Jehova dá v tom novom. Môžeme tiež premýšľať o veršoch, ktoré nám pomôžu Jehovovi ešte viac dôverovať.
7. Prečo si môžeme byť istí, že Jehovova ruka nie je prikrátka?
7 Napriek tomu možno premýšľaš, prečo sa Jehova Mojžiša opýtal: „Je azda Jehovova ruka prikrátka?“ Možno chcel Mojžišovi pomôcť, aby premýšľal nielen o tom, aká je jeho ruka silná, ale aj o tom, kam až dosiahne. Teda aj keď boli Izraeliti v ďalekej pustatine, pre Jehovu nebol žiaden problém zabezpečiť im obrovské množstvo mäsa. So „silnou rukou a vystretým ramenom“ dokázal, aký je všemohúci. (Žalm 136:11, 12) A tak keď budeš v nejakej ťažkej situácii, môžeš si byť istý, že Jehovova ruka dočiahne až k tebe. (Žalm 138:6, 7)
8. Čo nám pomôže, aby sme neurobili tú istú chybu, akú urobili mnohí ľudia na pustatine? (Pozri aj obrázok.)
8 Jehova už čoskoro splnil, čo sľúbil, a zabezpečil im neskutočné množstvo prepelíc. No Izraeliti mu za tento zázrak neboli vďační. Namiesto toho sa mnohí z nich nechali ovládnuť chamtivosťou. Deň a pol v kuse zbierali prepelice, aby ich mali čo najviac. Jehova sa na týchto „ľudí, ktorých ovládla chamtivosť“, nahneval a potrestal ich. (4. Mojž. 11:31–34) Čo sa z tohto príbehu učíme? Musíme si dať pozor, aby sme sa nestali chamtivými. Či sme bohatí, alebo chudobní, to najdôležitejšie by pre nás malo byť zhromažďovať si „poklady v nebi“. (Mat. 6:19, 20; Luk. 16:9) Ako? Tak, že si budeme posilňovať priateľstvo s Jehovom a Ježišom. Keď to tak budeme robiť, môžeme si byť istí, že sa o nás Jehova postará.
Ako mnohí v pustatine reagovali, keď im Jehova dal prepelice, a čo sa z toho učíme? (Pozri 8. odsek.)
9. Čím si môžeme byť úplne istí?
9 Jehova rád pomáha svojim služobníkom aj dnes. To neznamená, že nám nikdy nebudú chýbať peniaze alebo jedlo. Ale môžeme si byť istí, že Jehova bude vždy pri nás. Bude nás podporovať bez ohľadu na to, čo budeme prežívať. To, že je to tak, si ukážeme na dvoch situáciách. Jehovovi môžeme dôverovať, že natiahne svoju ruku a dá nám, čo potrebujeme: (1) keď máme finančné problémy a (2) keď máme obavy, ako s peniazmi vyjdeme v budúcnosti.
FINANČNÉ PROBLÉMY
10. S akými problémami sa môžeme stretnúť?
10 Koniec tohto sveta sa blíži, a tak môžeme očakávať, že ekonomická situácia sa bude zhoršovať. Kvôli politickým nepokojom, ozbrojeným konfliktom, prírodným katastrofám alebo novým pandémiám môžeme mať neočakávané výdavky alebo môžeme prísť o prácu, majetok či domov. Možno si budeme musieť nájsť novú prácu alebo sa za ňou s rodinou presťahovať niekam inam, aby sme sa o nich mohli postarať. Čo nám pomôže robiť rozhodnutia, z ktorých vidno, že Jehovovi dôverujeme?
11. Čo ti môže pomôcť zvládať finančné problémy? (Lukáš 12:29–31)
11 To najlepšie, čo môžeš v takejto situácii urobiť, je hovoriť o svojich starostiach s Jehovom. (Prísl. 16:3) Pros ho, aby ti dal múdrosť robiť dobré rozhodnutia a vnútorný pokoj, aby si nebol „ustarostený“. (Prečítajte Lukáša 12:29–31.) Pros ho aj o to, aby ti pomohol byť spokojný s tým, čo pre život naozaj potrebuješ. (1. Tim. 6:7, 8) Vyhľadaj si články, kde sú dobré tipy, ako zvládať finančné problémy. Mnohým takéto články a videá na jw.org veľmi pomohli.
12. Aké otázky nám môžu pomôcť, aby sme pre rodinu urobili to najlepšie rozhodnutie?
12 Niektorí prijali prácu, kvôli ktorej sa museli presťahovať ďaleko od rodiny. Ale často sa to ukázalo ako zlé rozhodnutie. Preto skôr ako prijmeš novú prácu, nepremýšľaj len nad tým, koľko zarobíš, ale aj nad tým, koľko ťa to bude stáť v duchovnom ohľade. (Luk. 14:28) Polož si otázky: Ako by to ovplyvnilo moje manželstvo, keby som bol preč od svojho manželského partnera? Ako by to bolo so službou a zhromaždeniami? A koľko času by som mohol tráviť s bratmi a sestrami? Ak máš deti, je veľmi dôležité, aby si sa zamyslel aj nad otázkou: Ako budem svoje deti vychovávať, „poúčať a naprávať v súlade s Jehovovou vôľou“, keď s nimi nebudem? (Ef. 6:4) Riaď sa tým, čo ti hovorí Jehova, a nie tým, čo ti povie rodina alebo kamaráti, ktorí nežijú podľa biblických zásad. Tony, ktorý žije v západnej Ázii, dostal niekoľko lákavých ponúk na prácu v zahraničí. Ale keď o tom hovoril s Jehovom a porozprával sa so svojou manželkou, rozhodol sa, že žiadnu z nich neprijme a že sa radšej budú snažiť znížiť svoje výdavky. Spätne to hodnotí takto: „Som rád, že som vďaka tomu mohol pomôcť niekoľkým ľuďom spoznať Jehovu a že aj naše deti mu s radosťou slúžia. Naša rodina sa presvedčila, že pokiaľ budeme žiť podľa Matúša 6:33, Jehova sa o nás postará.“
OBAVY Z BUDÚCNOSTI
13. Čo rozumné môžeme urobiť už teraz, aby sme sa o seba vedeli postarať, keď zostarneme?
13 To, či dôverujeme Jehovovi, sa ukáže aj vtedy, keď uvažujeme, či budeme mať dosť peňazí, keď zostarneme. Biblia nás povzbudzuje, aby sme usilovne pracovali, a tak mali, čo potrebujeme, aj neskôr. (Prísl. 6:6–11) Keď nám to okolnosti dovoľujú, je rozumné myslieť aj na budúcnosť a odložiť si niečo bokom. Je pravda, že peniaze nás v určitom zmysle chránia. (Kaz. 7:12) Ale snaha získať ich by nemala byť stredobodom nášho života.
14. Ako nám Hebrejom 13:5 môže pomôcť, aby sme nemali prehnané obavy z budúcnosti?
14 Ježiš vyrozprával podobenstvo, z ktorého vidno, aké je nerozumné, keď si niekto hromadí peniaze a nie je „bohatý v Božích očiach“. (Luk. 12:16–21) Nikto z nás nevie, čo bude zajtra. (Prísl. 23:4, 5; Jak. 4:13–15) Okrem toho Ježiš povedal, že každý, kto chce byť jeho nasledovníkom, musí byť pripravený vzdať sa svojho majetku. (Luk. 14:33, pozn. pod čiarou) V prvom storočí to kresťania v Judei ochotne urobili. (Hebr. 10:34) Aj dnes mnohí bratia a sestry prišli o svoj majetok, lebo sa nechceli zapojiť do politiky. (Zjav. 13:16, 17) Čo im pomohlo? Boli absolútne presvedčení, že Jehova splní svoj sľub: „Nikdy ťa neopustím ani ťa nenechám bez pomoci.“ (Prečítajte Hebrejom 13:5.) A tak robme, čo môžeme, aby sme na staré kolená mali, čo potrebujeme. A keď sa stane niečo nečakané, dôverujme Jehovovi, že sa o nás postará.
15. Aký správny pohľad by mali mať rodičia na svoje deti? (Pozri aj obrázok.)
15 V niektorých kultúrach majú ľudia deti hlavne preto, aby sa o nich mal kto postarať, keď zostarnú. Je to pre nich taký „plán do dôchodku“. Ale v Biblii sa píše, že sú to rodičia, kto by sa mal starať o svoje deti. (2. Kor. 12:14) Samozrejme, keď rodičia zostarnú, možno potrebujú, aby im deti s niečím pomohli, a mnohé deti to rady urobia. (1. Tim. 5:4) Ale rodičia, ktorí dôverujú Jehovovi, vedia, čo im prinesie väčšiu radosť. Nie to, keď budú deti vychovávať tak, aby ich neskôr mohli finančne zabezpečiť. Ale to, keď ich budú vychovávať tak, aby slúžili Jehovovi. (3. Jána 4)
Manželia, ktorí dôverujú Jehovovi, berú pri svojich rozhodnutiach do úvahy biblické zásady (Pozri 15. odsek.)a
16. Ako môžu rodičia pomáhať svojim deťom, aby sa neskôr dokázali o seba samy postarať? (Efezanom 4:28)
16 Uč svoje deti, ako sa o seba v budúcnosti postarať, a aj to, aby dôverovali Jehovovi. Najlepšie to urobíš tak, že im v tom budeš príkladom. Už od mala ich uč, aké dôležité je usilovne pracovať. (Prísl. 29:21; prečítajte Efezanom 4:28.) Ako rastú, pomáhaj im, aby sa v škole snažili čo najviac. Rodičia si môžu nájsť biblické zásady, aby svojim deťom pomohli správne sa rozhodnúť pri výbere vzdelania. Chcú, aby sa ich deti potom dokázali uživiť a mohli sa viac zapájať do služby či dokonca začať s priekopníckou.
17. Čím si môžeme byť istí?
17 Môžeme sa spoľahnúť na to, že Jehova sa dokáže a aj chce postarať, aby sme mali, čo potrebujeme. Čím je koniec tohto sveta bližšie, tým viac mu musíme dôverovať. Nech sa deje čokoľvek, dôveruj, že Jehova má moc na to, aby sa o teba postaral. Buď si istý, že jeho silná ruka a vystreté rameno nikdy nebudú prikrátke na to, aby ti pomohol.
PIESEŇ Č. 150 Hľadajme záchranu u Boha
a OPIS OBRÁZKA: Manželia sa cez videohovor rozprávajú so svojou dcérou, ktorá s manželom pomáha pri výstavbe sály Kráľovstva.