18. ŠTUDIJNÝ ČLÁNOK
PIESEŇ Č. 84 Ďalej robme pokrok
Mladí bratia, buďte ako Marek a Timotej
„Vezmi so sebou aj Marka, lebo potrebujem jeho pomoc v službe.“ (2. TIM. 4:11)
HLAVNÁ MYŠLIENKA
Ako môže príklad Marka a Timoteja pomôcť mladým bratom, aby pracovali na vlastnostiach, vďaka ktorým budú môcť pre Jehovu a bratov a sestry robiť viac.
1., 2. Čo mohlo Markovi a Timotejovi brániť, aby slúžili viac?
MLADÍ bratia, chceli by ste pre Jehovu a bratov a sestry v zbore robiť viac? Určite áno. Keď vidíme toľko mladých mužov, ako ochotne slúžia iným, hreje nás to pri srdci. (Žalm 110:3) Ale možno je niečo, čo ťa v tom brzdí. Možno strach z neznáma, lebo nevieš, ako sa ti zmení život alebo kam ťa Jehova pošle slúžiť. Alebo si neveríš, a preto si už kvôli tomu nejakú úlohu neprijal. Ak je to tak, nie si prvý, kto to tak cíti.
2 Marek a Timotej zápasili s niečím podobným. Ale nedovolili, aby im strach z neznáma alebo nedostatok skúseností zabránili slúžiť druhým. Keď apoštol Pavol s Barnabášom zavolali Marka na svoju prvú misionársku cestu, pravdepodobne žil v pohodlí domova so svojou mamou. (Sk. 12:12, 13, 25) Marek vykročil do neznáma, aby mohol slúžiť viac. Najprv šiel do Antiochie a potom cestoval s Pavlom a Barnabášom na iné vzdialené miesta. (Sk. 13:1–5) S Timotejom to bolo podobné. Zrejme žil s rodičmi, keď mu Pavol povedal, aby sa k nemu pripojil. Bol mladý a neskúsený, a tak mohol mať pocit, že na to nemá. (Porovnaj 1. Korinťanom 16:10, 11 a 1. Timotejovi 4:12.) No on do toho šiel a vďaka tomu zažil veľa úžasných vecí. (Sk. 16:3–5)
3. a) Odkiaľ vieme, že Pavol si Marka a Timoteja obľúbil? (2. Timotejovi 4:6, 9, 11) (Pozri aj obrázky.) b) Aké otázky si rozoberieme v tomto článku?
3 Marek a Timotej už v mladosti získali cenné skúsenosti a naučili sa zvládať rôzne zodpovedné úlohy. Pavol si ich tak obľúbil, že keď sa jeho život chýlil ku koncu, chcel ich mať pri sebe. (Prečítajte 2. Timotejovi 4:6, 9, 11.) Aké vlastnosti sa mu na nich páčili? Čo sa od nich môžu mladí bratia naučiť? A čo si môžu vziať z Pavlových otcovských rád?
Pavol si Marka a Timoteja obľúbil, lebo už ako mladí boli ochotní prijať rôzne zodpovedné úlohy (Pozri 3. odsek.)b
BUĎ AKO MAREK A OCHOTNE SLÚŽ DRUHÝM
4., 5. Z čoho vidno, že Marek chcel druhým slúžiť?
4 Podľa jednej odbornej publikácie slúžiť druhým môže znamenať zo všetkých síl im pomáhať a nevzdať to, ani keď je to ťažké. Marek je v tom dobrým príkladom. Keď ho Pavol nechcel zobrať na svoju druhú misionársku cestu, Marka to pravdepodobne zranilo a sklamalo. (Sk. 15:37, 38) Ale neodradilo ho to, aby bratom a sestrám ďalej pomáhal.
5 So svojím bratrancom Barnabášom šiel slúžiť niekam inam. Asi o 11 rokov, keď bol Pavol uväznený v Ríme, bol Marek medzi tými, ktorí mu pomáhali. (Filem. 23, 24) Pre Pavla to znamenalo tak veľa, že o Markovi povedal, že je preňho „veľkým povzbudením“. (Kol. 4:10, 11)
6. Čo to Markovi dalo, keď sa priatelil so zrelými kresťanmi? (Pozri poznámku pod čiarou.)
6 Marek sa priatelil so zrelými kresťanmi a to mu dalo do života veľa. Po tom, čo bol nejaký čas s Pavlom v Ríme, sa v Babylone pripojil k apoštolovi Petrovi. Tak ich to zblížilo, že ho Peter nazval „môj syn Marek“. (1. Petra 5:13) Keď spolu slúžili, Peter mu pravdepodobne hovoril o Ježišovom živote a službe. A Marek potom veľa týchto zaujímavých detailov zahrnul do svojho evanjelia.a
7. V čom si mladý brat Sung-wu zobral z Marka príklad? (Pozri aj obrázok.)
7 Marek sa neprestal v službe pre Jehovu snažiť a priatelil sa so zrelými bratmi. V čom si z neho môžeš vziať príklad? Možno by si chcel pre Jehovu robiť viac, napríklad slúžiť ako služobný pomocník alebo starší, no stále nič. Nebuď z toho sklamaný. Daj tomu čas a snaž sa robiť to, čo pre Jehovu a bratov a sestry robiť môžeš. Dobrý príklad v tom dal Sung-wu, ktorý teraz slúži ako starší. Keď bol mladší, porovnával sa s inými mladými bratmi. Niektorí dostali úlohy v zbore skôr ako on. Sung-wu mal pocit, že ho bratia prehliadajú, a nakoniec sa o tom porozprával so staršími. Jeden z nich mu poradil, aby pre druhých robil, čo môže, aj keď si to niekedy nikto nevšimne. To ho motivovalo, aby začal pomáhať starším bratom a sestrám a tiež tým, ktorí potrebovali odvoz na zhromaždenie. Keď si na to spomína, hovorí: „Pochopil som, čo znamená slúžiť druhým viac. A zistil som, že keď druhým pomáham, mám z toho veľkú radosť.“
Prečo je pre mladých bratov dobré, keď trávia čas so skúsenými bratmi, ktorí už dlho slúžia Jehovovi? (Pozri 7. odsek.)
BUĎ AKO TIMOTEJ A S LÁSKOU SA O DRUHÝCH ZAUJÍMAJ
8. Prečo si Pavol vybral Timoteja? (Filipanom 2:20)
8 Keď sa Pavol vracal do miest, kde zažil odpor, potreboval mať po svojom boku odvážnych bratov. Ako prvého si vybral Sílasa, ktorý už mal viacero skúseností. (Sk. 15:22, 40) Neskôr si vybral aj Timoteja. Prečo práve jeho? Okrem iného preto, že mal dobrú povesť. (Sk. 16:1, 2) A o druhých sa úprimne staral. (Prečítajte Filipanom 2:19–22.)
9. Z čoho vidno, že Timotejovi na bratoch a sestrách záležalo?
9 Hneď ako začal Timotej slúžiť s Pavlom, dokazoval, že mu viac záleží na druhých ako na sebe. Pavol vedel, že sa naňho môže spoľahnúť, a preto ho nechal v Beroji, aby tam povzbudzoval nových učeníkov. (Sk. 17:13, 14) Zostal tam aj Sílas, a tak sa od neho Timotej mohol veľa naučiť. Neskôr Pavol poslal Timoteja samého do Tesaloniky, aby posilnil bratov a sestry. (1. Tes. 3:2, pozn. pod čiarou) V priebehu ďalších asi 15 rokov sa Timotej naučil „plakať s tými, ktorí plačú“, a byť empatický k tým, ktorých niečo trápi. (Rim. 12:15; 2. Tim. 1:4) Čo sa od neho môžu mladí bratia naučiť?
10. Ako sa Wu Džä naučil viac zaujímať o druhých?
10 Ako sa jeden brat, ktorý sa volá Wu Džä, naučil o druhých viac zaujímať? Keď bol mladý, bolo preňho náročné rozprávať sa so staršími bratmi a sestrami. A tak ich na zhromaždení iba pozdravil a šiel ďalej. Jeden starší mu poradil, že bude preňho ľahšie dať sa s nimi do reči, keď im povie, čo si na nich cení. A že môže popremýšľať o tom, čo by ich mohlo zaujímať. Wu Džä to skúsil. Dnes už slúži ako starší a hovorí: „Teraz už nemám problém rozprávať sa s ľuďmi rôzneho veku. Som rád, že už lepšie chápem, čo druhí prežívajú, a vďaka tomu im viem lepšie pomáhať.“
11. Ako sa môžu mladí bratia naučiť zaujímať sa o druhých v zbore? (Pozri aj obrázok.)
11 Podobne aj vy, mladí bratia, sa môžete naučiť o druhých zaujímať. Na zhromaždení sa snaž porozprávať s ľuďmi z rôzneho prostredia a rôzneho veku. Opýtaj sa, ako sa majú, a potom počúvaj. To ti pomôže zistiť, čo pre nich môžeš urobiť. Možno sa dozvieš, že nejakí starší manželia sa trápia s aplikáciou JW Library®. Mohol by si im s tým pomôcť? Alebo zistíš, že nemajú s kým ísť do služby. Mohol by si ísť s nimi? Keď budeš bratom a sestrám iniciatívne pomáhať, budeš pre druhých dobrým príkladom.
Mladí bratia môžu druhým v zbore pomáhať rôznymi spôsobmi (Pozri 11. odsek.)
ČO SI MÔŽEŠ VZIAŤ Z PAVLOVÝCH OTCOVSKÝCH RÁD
12. Čo môžu mladí bratia robiť, aby mali úžitok z Pavlových rád Timotejovi?
12 Pavol dal Timotejovi dobré tipy, aby sa mu v živote i v službe darilo. (1. Tim. 1:18; 2. Tim. 4:5) Aj tebe môžu Pavlove otcovské rady pomôcť. Ako? Prečítaj si jeho dva listy Timotejovi, akoby ich písal tebe, a všímaj si, ako môžeš tieto rady v živote uplatniť. Pozrime sa na niektoré z nich.
13. Čo ti pomôže, aby si mal s Jehovom bližší vzťah?
13 „Daj si za cieľ cvičiť sa v oddanosti Bohu.“ (1. Tim. 4:7b) Čo tým chcel Pavol povedať? Radil Timotejovi, aby bol Jehovovi verný a svojím životom mu robil radosť. Oddanosť Bohu nie je niečo, s čím by sme sa narodili, a preto na tom musíme pracovať. Ako? Grécke slovo, ktoré je preložené ako „cvičiť sa“, sa často používalo na opis športovca, ktorý intenzívne trénuje na preteky. Takýto športovec musel byť disciplinovaný. A to musíme byť aj my, aby sme si zvykli robiť veci, ktoré nás približujú k Jehovovi.
14. S akým cieľom by sme si mali čítať Bibliu? Uveď príklad.
14 Jedným z takých zvykov, na ktorých by si mal pracovať, je čítať si Bibliu každý deň. Mysli pri tom na to, čo je tvojím cieľom – priblížiť sa k Jehovovi. Napríklad keď si čítaš o tom, ako sa Ježiš rozprával s bohatým židovským vodcom, čo sa z toho učíš o Jehovovi? (Mar. 10:17–22) Tento mladý muž veril, že Ježiš je Mesiáš, ale nemal dosť viery, aby ho nasledoval. Napriek tomu sa v Biblii píše, že Ježiš „sa naňho pozrel s láskou“. Nie je pekné, ako s ním hovoril? Vidno z toho, že chcel, aby sa tento mladý muž rozhodol správne. A vidno z toho aj to, čo k nemu cítil Jehova. (Ján 14:9) Keď premýšľaš o tomto príbehu a o svojich okolnostiach, zamysli sa: Čo musím robiť, aby som mal s Jehovom bližší vzťah?
15. Prečo je dôležité, aby mladí bratia dávali druhým dobrý príklad? (1. Timotejovi 4:12, 13)
15 „Buď pre verných vzorom.“ (Prečítajte 1. Timotejovi 4:12, 13.) Pavol povzbudzoval Timoteja, aby nepracoval len na svojich schopnostiach, ako je čítanie a vyučovanie, ale aj na svojich vlastnostiach, ako je láska, viera a mravná čistota. Prečo? Lebo dobrý príklad hovorí hlasnejšie ako slová. Predstav si, že máš mať prejav o tom, ako byť v službe horlivejší. Určite sa ti o tom bude hovoriť ľahšie, keď ty sám v službe robíš všetko, čo môžeš. Tvoj príklad dodá tvojim slovám váhu. (1. Tim. 3:13)
16. a) V ktorých piatich oblastiach môžu byť mladí bratia vzorom? b) Ako sa môže mladý brat stať vzorom „v reči“?
16 V 1. Timotejovi 4:12 Pavol spomenul päť oblastí, v ktorých môžu byť mladí bratia vzorom. Čo keby si si o každej z nich niečo preštudoval? Dajme tomu, že by si chcel byť vzorom „v reči“. Premýšľaj, čo by si mohol povedať, aby si niekoho povzbudil. Ak ešte bývaš s rodičmi, mohol by si im častejšie poďakovať za to, čo pre teba robia? Alebo by si po zhromaždení mohol povedať bratovi či sestre, čo sa ti na ich úlohe páčilo. Alebo čo keby si skúsil dávať komentáre vlastnými slovami? Keď budeš pracovať na tom, aby si bol vzorom v reči, druhí uvidia, že robíš pokrok. (1. Tim. 4:15)
17. Čo môže mladým bratom pomôcť dosiahnuť duchovné ciele? (2. Timotejovi 2:22)
17 „Pred túžbami mladosti utekaj a snaž sa o spravodlivosť.“ (Prečítajte 2. Timotejovi 2:22.) Pavol varoval Timoteja, aby si dával pozor na túžby, ktoré by ho mohli odviesť od duchovných cieľov a zničiť jeho vzťah s Jehovom. Aj ty si možno uvedomíš, že niektoré aktivity, ktoré nie sú samy osebe zlé, ťa oberajú o čas, ktorý by si mohol venovať duchovným veciam. Zamysli sa trebárs nad tým, koľko času venuješ športu, surfovaniu po internete alebo hraniu počítačových hier. Mohol by si niečo z toho času dať Jehovovi a druhým? Čo keby si napríklad pomohol s údržbou sály Kráľovstva alebo podporil službu so stojanmi? Pravdepodobne si pri tom nájdeš nových kamarátov, ktorí ti pomôžu dávať si ďalšie ciele a aj ich dosiahnuť.
SLÚŽ DRUHÝM A ZAŽIJEŠ ÚŽASNÉ VECI
18. Prečo môžeme povedať, že Marek a Timotej mali šťastný a pestrý život?
18 Marek a Timotej urobili veľa zmien, aby mohli druhým viac slúžiť. Vďaka tomu boli šťastní a mali kopec pekných zážitkov. (Sk. 20:35) Napríklad Marek sa vďaka tomu, že pomáhal bratom a sestrám, dostal do rôznych kútov sveta. A napísal aj strhujúce evanjelium o Ježišovom živote a službe. Timotej zasa pomáhal Pavlovi zakladať zbory a posilňovať bratov a sestry. Jehovovi sa určite páčilo, akí boli Marek a Timotej obetaví.
19. Prečo by si mali mladí bratia vziať k srdcu Pavlove rady Timotejovi a čo im to prinesie?
19 Z listov, ktoré napísal Pavol Timotejovi, vidno, ako veľmi ho mal rád. No vidno z nich aj to, ako veľmi má vás, mladí bratia, rád Jehova. Chce, aby sa vám darilo. Preto si Pavlove rady vezmi k srdcu a pracuj na svojej túžbe viac slúžiť druhým. Ak to urobíš, budeš mať skvelý život už teraz a budeš sa môcť „chopiť skutočného života“, ktorý pre teba Jehova chystá. (1. Tim. 6:18, 19)
PIESEŇ Č. 135 Vyskúšajte, že Jehova je dobrý
b OPIS OBRÁZKA: Marek sa na misionárskej ceste stará o to, čo Pavol a Barnabáš potrebujú. Timotej ochotne navštívil zbor, aby bratov a sestry povzbudil a posilnil.