22. ŠTUDIJNÝ ČLÁNOK
PIESEŇ Č. 15 Chváľme Jehovovho prvorodeného!
Čo znamená Jehovovo meno pre Ježiša
„Oznámil som im tvoje meno a ešte oznámim.“ (JÁN 17:26)
HLAVNÁ MYŠLIENKA
Ako Ježiš oznámil Jehovovo meno a ako ho posvätil a obhájil.
1., 2. a) Čo Ježiš urobil večer pred svojou smrťou? b) Aké otázky si zodpovieme v tomto článku?
JE ŠTVRTOK neskoro večer 14. nisana 33 n. l. Ježiš je so svojimi vernými apoštolmi v jednej hornej miestnosti a práve zaviedol Pánovu večeru. Vie, že čoskoro ho Judáš zradí a jeho nepriatelia ho odsúdia, budú ho mučiť a nakoniec ho popravia. Preto svojim apoštolom po večeri hovorí slová na rozlúčku, ktorými ich chce povzbudiť. A krátko pred tým, ako odtiaľ odídu, vysloví veľmi dôležitú modlitbu. Zapísal ju apoštol Ján a nájdeme ju v 17. kapitole jeho evanjelia.
2 Čo sa z tejto modlitby dozvedáme o tom, čo vtedy Ježiša trápilo? A ako z nej vidno, čo bolo preňho počas jeho služby na zemi dôležité? Tieto otázky si zodpovieme v tomto článku.
„OZNÁMIL SOM IM TVOJE MENO“
3. Čo Ježiš povedal o Božom mene a čo tým myslel? (Ján 17:6, 26)
3 Ježiš vo svojej modlitbe povedal: „Oznámil som im tvoje meno.“ Bolo to preňho také dôležité, že to spomenul až dvakrát. (Prečítajte Jána 17:6, 26.) Čo tým myslel? Oznámil svojim učeníkom nejaké meno, ktoré dovtedy nepoznali? Nie. Keďže boli Židia, dobre vedeli, že Božie meno je Jehova. Toto meno sa v Hebrejských písmach nachádza tisícekrát. Takže Ježiš nemal na mysli to, ako sa Boh volá, ale aký je. Pomohol im Jehovu lepšie spoznať – aký má zámer so zemou a s ľuďmi, čo všetko urobil a ešte urobí a aké má vlastnosti. A urobil to tak, ako by to nikto iný nedokázal.
4., 5. a) Uveď príklad, čo znamená lepšie spoznať niečie meno. b) Ako sa pre Ježišových učeníkov stalo Jehovovo meno dôležitejším?
4 Aby sme to lepšie pochopili, uveďme si jeden príklad. Predstav si, že jeden starší z tvojho zboru, David, je chirurg. Poznáš ho už celé roky. Jedného dňa sa ti stane vážny úraz a rýchlo potrebuješ ošetrenie. A tak sa ponáhľaš do nemocnice, kde David pracuje, a práve on ti vďaka svojim lekárskym schopnostiam zachráni život. Má teraz jeho meno pre teba väčší význam? Určite áno. David už nie je len starší z tvojho zboru. Je to aj lekár, ktorý ti zachránil život.
5 Podobne aj Ježišovi učeníci poznali meno Jehova. Ale vďaka Ježišovej službe sa pre nich stalo oveľa dôležitejším. Prečo to môžeme povedať? Pretože Ježiš bol vo všetkom, čo hovoril a robil, presne ako jeho Otec. Takže keď apoštoli počúvali, ako Ježiš učí, a videli, ako sa k ľuďom správa, mohli lepšie spoznať Jehovu. (Ján 14:9; 17:3)
„TVOJE MENO, KTORÉ SI MI DAL“
6. Čo mal Ježiš na mysli, keď povedal, že Jehova mu dal svoje meno? (Ján 17:11)
6 Keď sa Ježiš modlil k Bohu za svojich učeníkov, povedal: „Bdej nad nimi pre svoje meno, ktoré si mi dal.“ (Prečítajte Jána 17:11, 12.) Znamenalo to, že Ježiš bude známy aj pod menom Jehova? Nie. Všimni si, že v modlitbe Jehovovi povedal: „Bdej nad nimi pre svoje meno.“ Takže meno Jehova sa nestalo Ježišovým menom. Čo mal teda Ježiš na mysli, keď povedal, že mu Boh dal svoje meno? V prvom rade to, že Jehovu zastupoval a slúžil ako jeho hovorca. Prišiel v mene svojho Otca a v jeho mene urobil veľké zázraky. (Ján 5:43; 10:25) Okrem toho meno Ježiš znamená „Jehova je záchrana“. Teda Ježišovo meno je úzko spojené s Jehovovým.
7. Prečo mohol Ježiš hovoriť v Jehovovom mene? Uveď príklad.
7 Ukážme si na jednom príklade, ako mohol Ježiš hovoriť v Jehovovom mene. Veľvyslanec zastupuje prezidenta, a tak môže hovoriť v jeho mene. Jeho slová majú rovnakú váhu ako slová prezidenta. A keďže Ježiš zastupoval Jehovu, mohol hovoriť v jeho mene. (Mat. 21:9; Luk. 13:35)
8. Ako Ježiš konal v Jehovovom mene predtým, než prišiel na zem? (2. Mojžišova 23:20, 21)
8 Keďže Ježiš slúžil ako Jehovov hovorca, v Biblii je označený ako Slovo. Odovzdával rôzne informácie a pokyny anjelom aj ľuďom. (Ján 1:1–3) Pravdepodobne on bol tým anjelom, ktorého Jehova poslal, aby sa staral o Izraelitov, keď boli na pustatine. Keď im Jehova hovoril, aby tohto anjela poslúchali, povedal aj prečo: „Lebo koná v mojom mene.“a (Prečítajte 2. Mojžišovu 23:20, 21.) Jehova to povedal, lebo Ježiš ho zastupuje a je tým hlavným, kto sa zastáva jeho mena a posväcuje ho.
„OTČE, OSLÁV SVOJE MENO“
9. Nakoľko dôležité bolo pre Ježiša Jehovovo meno? Vysvetli to.
9 Ako sme hovorili, pre Ježiša bolo Jehovovo meno veľmi dôležité už vtedy, keď žil v nebi. A preto nás neprekvapuje, že to dával najavo aj vo všetkom, čo robil na zemi. Keď sa jeho služba blížila ku koncu, poprosil Jehovu: „Otče, osláv svoje meno.“ A Jehova hneď nato hromovým hlasom z neba odpovedal: „Oslávil som a opäť oslávim.“ (Ján 12:28)
10., 11. a) Ako Ježiš oslavoval Jehovovo meno? (Pozri aj obrázok.) b) Prečo musí byť Božie meno posvätené a obhájené?
10 Aj Ježiš oslavoval meno svojho Otca. Ako? Napríklad tak, že druhým hovoril, aké má Jehova krásne vlastnosti a čo všetko robí. Ale robil aj niečo viac. Jehovovo meno bolo treba posvätiť a obhájiť Božiu povesť. Ježiš ukázal, aké je to dôležité, keď svojich nasledovníkov učil modliť sa: „Náš Otče v nebesiach, nech sa posvätí tvoje meno.“ (Mat. 6:9)
11 Prečo musí byť Božie meno posvätené a obhájené? Lebo v záhrade Eden Satan Diabol Jehovu ohovoril. Tvrdil o ňom, že je klamár a že Adamovi a Eve odopiera niečo dobré. (1. Mojž. 3:1–5) V podstate nepriamo povedal, že Jehova nerobí veci správne. Týmito krivými obvineniami priamo napadol Jehovovu povesť, čiže jeho meno. Neskôr, keď žil Jób, Satan povedal, že ľudia slúžia Jehovovi iba preto, že z toho niečo majú. Tento ohovárač tvrdil aj to, že žiaden človek nemiluje Jehovu natoľko, aby mu slúžil aj vtedy, keď bude prežívať niečo náročné. (Jób 1:9–11; 2:4) Na to, aby sa ukázalo, kto je klamár – či Jehova, alebo Satan –, bol potrebný čas.
Ježiš svojich nasledovníkov učil, aké dôležité je posvätiť Božie meno (Pozri 10. odsek.)
„VZDÁVAM SA SVOJHO ŽIVOTA“
12. Čo bol Ježiš ochotný urobiť z lásky k Jehovovmu menu?
12 Keďže Ježiš Jehovu miloval, chcel urobiť všetko pre to, aby posvätil a obhájil jeho meno. Povedal: „Vzdávam sa svojho života.“ (Ján 10:17, 18) Teda kvôli Jehovovmu menu bol ochotný aj zomrieť.b Prví dokonalí ľudia, Adam a Eva, sa Jehovovi obrátili chrbtom a postavili sa na Satanovu stranu. Naproti tomu Ježiš bol ochotný prísť na zem, aby dokázal, že Jehovu miluje. A dokázal to tým, že ho poslúchal vo všetkom, čo hovoril a robil. (Hebr. 4:15; 5:7–10) Zostal mu verný, až kým nezomrel na mučeníckom kole. (Hebr. 12:2) Tak dal najavo, že miluje Jehovu a jeho meno.
13. Prečo mohol práve Ježiš najlepšie dokázať, že klamár je Satan? (Pozri aj obrázok.)
13 Tým, ako Ježiš žil, jednoznačne dokázal, že klamárom je Satan, a nie Jehova. (Ján 8:44) Poznal Jehovu lepšie ako ktokoľvek iný, kto kedy žil. Keby na tom, z čoho Satan Jehovu obvinil, bolo niečo pravdivé, Ježiš by to určite vedel. Ale on bol rozhodnutý obhajovať Jehovovo meno, čím ukázal, že nič z toho, čo Satan hovorí, nie je pravda. A aj keď sa zdalo, že ho Jehova opustil, bol ochotný radšej zomrieť, než sa svojmu milujúcemu Otcovi obrátiť chrbtom. (Mat. 27:46)
Ježiš svojím životom jednoznačne dokázal, že klamárom je Satan, a nie Jehova! (Pozri 13. odsek.)
„DOKONČIL SOM DIELO, KTORÝM SI MA POVERIL“
14. Ako Jehova odmenil Ježiša za jeho vernosť?
14 Keď sa Ježiš večer pred svojou smrťou modlil, mohol povedať: „Dokončil som dielo, ktorým si ma poveril.“ Dôveroval Jehovovi, že ho za jeho vernosť odmení, a nesklamal sa v ňom. (Ján 17:4, 5) Jehova nenechal svojho Syna v hrobe. (Sk. 2:23, 24) Vzkriesil ho a dal mu nadradené postavenie v nebi. (Fil. 2:8, 9) Nakoniec sa Ježiš stal Kráľom Božieho Kráľovstva. A čo toto Kráľovstvo dosiahne? Dozvedáme sa to z druhej časti vzorovej modlitby: „Nech príde tvoje Kráľovstvo. Nech sa deje tvoja [Jehovova] vôľa, ako v nebi, tak i na zemi.“ (Mat. 6:10)
15. Čo ďalšie Ježiš urobí?
15 V blízkej budúcnosti Ježiš povedie vojnu proti Božím nepriateľom a zničí zlých v Armagedone. (Zjav. 16:14, 16; 19:11–16) Krátko nato hodí Satana do „priepasti“, kde bude v stave nečinnosti, ktorý je podobný smrti. (Zjav. 20:1–3) Potom Ježiš počas svojej tisícročnej vlády obnoví na zemi pokoj a pomôže ľuďom, aby sa stali dokonalými. Tých, ktorí zomreli, vzkriesi a z celej zeme urobí raj. Tak sa Jehovov zámer naplní. (Zjav. 21:1–4)
16. Aký bude život po Ježišovej tisícročnej vláde?
16 Aký bude život, keď sa Ježišova tisícročná vláda skončí? Hriech a nedokonalosť budú navždy preč. Ľudia už nebudú musieť prosiť Jehovu, aby im na základe výkupného odpustil hriechy. Na to, aby mali dobrý vzťah s Jehovom, už nebude potrebných 144 000, ktorí by slúžili ako kňazi, ani Ježiš ako veľkňaz. „Ako posledný nepriateľ bude odstránená smrť.“ Mŕtvi budú vzkriesení a každý človek na zemi bude dokonalý. (1. Kor. 15:25, 26)
17., 18. a) Čo sa stane na konci Kristovej tisícročnej vlády? b) Čo Ježiš urobí, keď sa jeho vláda skončí? (1. Korinťanom 15:24, 28) (Pozri aj obrázok.)
17 Čo sa ešte stane na konci Ježišovej tisícročnej vlády? Niečo veľmi výnimočné. Otázka posvätenia Jehovovho mena bude zodpovedaná. Ako? V záhrade Eden Satan ohovoril Jehovu, že je klamár a že nevládne nad ľuďmi preto, že ich má rád. Odvtedy tí, ktorí Jehovovi slúžia, znova a znova dokazujú, že Jehovova vláda je tá najlepšia. Na konci Ježišovej tisícročnej vlády bude Jehovova povesť úplne obhájená. Jehova jednoznačne dokáže, že je naším milujúcim nebeským Otcom.
18 Raz a navždy sa dokáže, že to, čo Satan o Jehovovi tvrdil, je klamstvo. Čo urobí Ježiš, keď sa jeho vláda skončí? Bude ako Satan a vzbúri sa proti Jehovovi? Nie. (Prečítajte 1. Korinťanom 15:24, 28.) Odovzdá Kráľovstvo späť svojmu Otcovi a podriadi sa jeho vláde. Na rozdiel od Satana sa všetkého ochotne vzdá, lebo Jehovu miluje.
Ježiš na konci svojej tisícročnej vlády ochotne odovzdá Kráľovstvo späť Jehovovi (Pozri 18. odsek.)
19. Čo pre Ježiša znamená Jehovovo meno?
19 Vôbec nás teda neprekvapuje, že Jehova bol ochotný dať Ježišovi svoje meno. Ježiš dokonale zastupoval svojho Otca. Takže čo preňho Jehovovo meno znamená? Znamená preňho všetko. Bol kvôli nemu ochotný zomrieť a na konci svojej tisícročnej vlády ochotne vráti všetko Jehovovi. V čom si môžeme z Ježiša zobrať príklad? To sa dozvieme v ďalšom článku.
PIESEŇ Č. 16 Chváľme Jehovu za nášho Kráľa
a Niekedy Jehovu zastupovali aj anjeli, keď ľuďom odovzdávali v jeho mene nejaké posolstvo. Preto sa na niektorých miestach v Biblii píše, že hovoril Jehova, aj keď v skutočnosti zaňho hovoril anjel. (1. Mojž. 18:1–33) V niektorých veršoch čítame, že Mojžiš dostal Zákon od Jehovu, zatiaľ čo v iných sa píše, že Jehova tento Zákon Mojžišovi odovzdal prostredníctvom anjelov. (3. Mojž. 27:34; Sk. 7:38, 53; Gal. 3:19; Hebr. 2:2–4)
b Okrem toho vďaka Ježišovej smrti môžu ľudia získať večný život.