27. ŠTUDIJNÝ ČLÁNOK
PIESEŇ Č. 73 Učme ich pevne stáť
Pomáhaj študujúcemu, aby sa rozhodol slúžiť Jehovovi
„Stojte pevne vo viere, buďte odvážni.“ (1. KOR. 16:13)
HLAVNÁ MYŠLIENKA
Ako môžeme pomáhať študujúcim získať vieru a odvahu, ktoré potrebujú, aby dokázali urobiť zmeny a slúžiť Jehovovi.
1., 2. a) Prečo niektorí z tých, čo študujú Bibliu, váhajú stať sa Jehovovými svedkami? b) Čo budeme v tomto článku rozoberať?
MAL SI nejaké obavy, kvôli ktorým si váhal stať sa Jehovovým svedkom? Možno si sa bál, že sa tvoja rodina, priatelia či kolegovia otočia proti tebe. Alebo si mal možno pocit, že nikdy nedokážeš žiť podľa Božích noriem. Ak je to tak, vieš lepšie pochopiť, ako sa niektorí študujúci cítia a prečo je pre nich ťažké rozhodnúť sa, že sa stanú Jehovovými svedkami.
2 Ježiš vedel, že takéto obavy môžu ľahko niekomu zabrániť, aby robil duchovný pokrok. (Mat. 13:20–22) Ale Ježiš to s tými, ktorí ho váhali nasledovať, nevzdával. Naopak, pomáhal im (1) zistiť, čo im bráni robiť pokrok, (2) prehĺbiť si lásku k Jehovovi, (3) upraviť si priority a (4) prekonať prekážky. Ako môžeme robiť to isté, keď pomocou knihy Tešte sa zo života navždy študujúcim pomáhame, aby začali slúžiť Jehovovi?
POMÁHAJ ŠTUDUJÚCEMU ZISTIŤ, ČO MU BRÁNI ROBIŤ POKROK
3. Čo možno Nikodémovi bránilo stať sa Ježišovým učeníkom?
3 Jedným z tých, ktorí mali problém začať nasledovať Ježiša, bol významný židovský vodca Nikodém. Už po šiestich mesiacoch, ako Ježiš začal svoju službu na zemi, si uvedomil, že Ježiša poslal Boh. (Ján 3:1, 2) Ale s Ježišom sa chcel stretnúť tajne, lebo sa bál Židov. (Ján 7:13; 12:42) Možno si myslel, že keby sa stal jeho učeníkom, prišiel by o veľa.a
4. Ako Ježiš pomohol Nikodémovi pochopiť, čo od neho Jehova očakáva?
4 Nikodém poznal Zákon veľmi dobre, ale potreboval pochopiť, čo Jehova očakáva od neho. Ako mu Ježiš pomohol? Venoval mu svoj čas a bol ochotný sa s ním porozprávať, hoci bola noc. A jasne mu povedal, čo musí robiť, aby sa mohol stať jeho učeníkom – kajať sa zo svojich hriechov, dať sa pokrstiť vo vode a prejavovať vieru v Božieho Syna. (Ján 3:5, 14–21)
5. Ako môžeme študujúcemu pomôcť zistiť, čo mu bráni robiť pokrok?
5 Aj keď študujúci pozná Bibliu celkom dobre, možno potrebuje pomoc, aby zistil, čo mu bráni robiť pokrok. Napríklad to môže byť práca, ktorá mu berie veľa času, alebo rodina, ktorá nechce, aby sa stal svedkom. A tak podobne ako Ježiš mu venuj svoj čas. Môžeš ho pozvať na kávu alebo na prechádzku. Pri takýchto neformálnych príležitostiach sa ti možno skôr otvorí a povie ti, čo prežíva. Potom sa s ním porozprávaj o tom, ako by mohol niektoré veci upraviť. A pripomeň mu, že to nemá robiť preto, aby si z neho mal radosť ty, ale kvôli Jehovovi.
6. Ako môžeš pomáhať študujúcemu, aby mal odvahu žiť podľa toho, čo sa učí? (1. Korinťanom 16:13)
6 Keď si je študujúci istý, že Jehova mu pomôže žiť podľa biblických zásad, bude mať odvahu riadiť sa tým, čo sa učí. (Prečítajte 1. Korinťanom 16:13.) Tvoja úloha by sa dala prirovnať k práci učiteľa. Akého učiteľa si mal najradšej, keď si chodil do školy? Pravdepodobne takého, ktorý ti trpezlivo pomáhal, aby si si veril. Podobne to robí aj dobrý učiteľ Biblie. Študujúceho nielen učí, čo si Boh praje, aby robil, ale ho aj uisťuje, že s Jehovovou pomocou to zvládne. Ako môžeš byť takýmto učiteľom?
POMÁHAJ ŠTUDUJÚCEMU PREHĹBIŤ SI LÁSKU K JEHOVOVI
7. Ako Ježiš pomáhal ľuďom, aby mali Jehovu ešte radšej?
7 Ježiš vedel, že láska k Bohu bude motivovať jeho učeníkov, aby žili podľa toho, čo sa učia. Preto často hovoril o takých veciach, vďaka ktorým mohli mať svojho nebeského Otca ešte radšej. Napríklad prirovnal Jehovu k otcovi, ktorý dáva svojim deťom dobré dary. (Mat. 7:9–11) Niektorí z tých, čo to počuli, možno túžili mať takého milujúceho otca, lebo to nikdy nezažili. A predstav si, čo museli cítiť, keď počuli Ježišovo podobenstvo o súcitnom otcovi. Tento otec privítal späť doma svojho syna, ktorý urobil toľko zlého. Mohli tak vidieť, aký súcit má Jehova so svojimi deťmi tu na zemi. (Luk. 15:20–24)
8. Ako môžeš študujúcemu pomáhať, aby si prehĺbil lásku k Jehovovi?
8 Aj ty môžeš pomáhať študujúcemu, aby si prehĺbil lásku k Jehovovi. Ako? Tak, že budeš pri vyučovaní vyzdvihovať Božie krásne vlastnosti. Vždy, keď študujete, mu ukazuj, ako z toho, čo sa učí, vidno, že Jehova nás miluje. Napríklad keď rozoberáte výkupné, zdôrazňuj, ako sa to týka jeho. (Rim. 5:8; 1. Jána 4:10) Keď pochopí, ako veľmi má Jehova rád jeho osobne, pravdepodobne ho to bude motivovať, aby Jehovu miloval čoraz viac. (Gal. 2:20)
9. Čo pomohlo Michaelovi zmeniť svoj život?
9 Pouvažujme o tom, čo zažil Michael z Indonézie. Vyrastal v pravde, ale nedal sa pokrstiť. Keď mal 18, začal v zahraničí pracovať ako vodič kamióna. Neskôr sa v Indonézii oženil, ale ďalej pracoval v zahraničí ďaleko od svojej rodiny. Po čase začala jeho manželka a dcéra študovať Bibliu a robili pekné pokroky. Keď Michaelovi zomrela mama, rozhodol sa, že sa vráti domov a bude sa starať o otca. Okrem toho prijal ponuku biblického kurzu. Keď v knihe Tešte sa zo života navždy preberali 27. lekciu a v nej časť „Rozoberme si to“, Michaela to zasiahlo. Keď si uvedomil, ako sa musel Jehova cítiť, keď videl svojho Syna trpieť, rozplakal sa. Výkupné si začal hlboko vážiť a to ho podnietilo, aby zmenil svoj život a dal sa pokrstiť.
POMÁHAJ ŠTUDUJÚCEMU UPRAVIŤ SI PRIORITY
10. Ako Ježiš pomohol svojim učeníkom upraviť si priority? (Lukáš 5:5–11)
10 Učeníci si rýchlo uvedomili, že Ježiš je sľúbený Mesiáš. Ale potrebovali pomoc, aby brali službu ako prioritu. Keď Ježiš navrhol Petrovi a Andrejovi, aby s ním slúžili naplno, už boli nejaký čas jeho učeníkmi. (Mat. 4:18, 19) Spolu s Jakubom a Jánom pracovali ako rybári a dobre im to vynášalo. (Mar. 1:16–20) Keď Peter a Andrej „nechali svoje siete“, zrejme už vedeli, ako sa postarajú o svoju rodinu, keď budú slúžiť s Ježišom. Čo ich viedlo k tomu, že upravili svoje priority? Zo správy v Lukášovi sa dozvedáme, že Ježiš urobil zázrak, z ktorého videli, že Jehova sa o nich dokáže postarať za každých okolností. To ich uistilo, že keď ho dajú na prvé miesto, vždy im dá to, čo potrebujú. (Prečítajte Lukáša 5:5–11.)
Čo sa učíme z toho, ako Ježiš pomohol svojim učeníkom upraviť si priority? (Pozri 10., 11. odsek.)b
11. Ako môžeme na základe vlastných skúseností posilniť vieru toho, koho učíme z Biblie?
11 My síce nevieme robiť zázraky ako Ježiš, ale môžeme druhým hovoriť, ako Jehova podporuje tých, ktorí ho dávajú na prvé miesto. Spomínaš si napríklad, ako ti Jehova pomohol, keď si začal chodiť na zhromaždenia? Možno si musel svojmu zamestnávateľovi vysvetliť, že máš zhromaždenie, a preto potrebuješ končiť v práci skôr. Povedz študujúcemu, ako veľmi to posilnilo tvoju vieru, keď Jehova podporil tvoje rozhodnutie dať ho na prvé miesto.
12. a) Prečo by sme mali na biblický kurz pozývať rôznych bratov a sestry? b) Ako ešte môžeš pomôcť študujúcemu dávať Jehovu na prvé miesto? Uveď príklad.
12 Študujúcemu tiež pomôže, keď bude aj od iných počuť, ako upravili svoje priority. Preto na biblický kurz pozývaj bratov a sestry z rôzneho prostredia. Popros ich, aby porozprávali, ako spoznali pravdu a čo urobili, aby bola pre nich služba Jehovovi prioritou. Okrem toho venuj čas tomu, aby ste si so študujúcim pozreli videá z časti „Rozoberme si to“ alebo tie, ktoré vyberieš z časti „Zistite si viac“ v knihe Tešte sa zo života navždy. Napríklad keď preberáte 37. lekciu, môžete si rozobrať zásady z videa Jehova sa postará o naše potreby.
POMÁHAJ ŠTUDUJÚCEMU PREKONÁVAŤ PREKÁŽKY
13. Ako Ježiš pripravoval svojich učeníkov na odpor?
13 Ježiš svojim nasledovníkom opakovane hovoril, že im budú druhí odporovať, dokonca aj ich rodina. (Mat. 5:11; 10:22, 36) Krátko predtým ako zomrel, svojim učeníkom povedal, že im môže dokonca hroziť smrť. (Mat. 24:9; Ján 15:20; 16:2) Povzbudzoval ich, aby boli v službe opatrní. Napríklad im radil, aby sa s druhými nehádali a boli taktní, a tak mohli ďalej zvestovať.
14. Ako môžeme študujúcemu pomôcť, aby bol pripravený na odpor? (2. Timotejovi 3:12)
14 Tak ako to robil Ježiš, aj my môžeme študujúcemu povedať, čo môže čakať od kolegov, kamarátov alebo príbuzných kvôli tomu, že študuje Bibliu. (Prečítajte 2. Timotejovi 3:12.) Niektorí jeho kolegovia si z neho možno budú uťahovať za to, ako teraz žije. A blízki príbuzní možno nebudú súhlasiť s tým, čo sa z Biblie učí. Čím skôr na to študujúceho pripravíš, tým lepšie bude vedieť zareagovať, keď sa s tým stretne.
15. Čo môže študujúcemu pomôcť, aby zvládol odpor v rodine?
15 S negatívnymi reakciami od blízkych sa stretával dokonca aj Ježiš. (Mar. 3:21; Ján 7:5) Ak odpor v rodine zažíva aj ten, koho učíš z Biblie, povzbuď ho, aby sa zamyslel, prečo sa to jeho príbuzným nepáči. Možno si myslia, že bol oklamaný, alebo len majú proti Jehovovým svedkom predsudky. Uč študujúceho, aby bol trpezlivý a taktný ku všetkým vrátane svojej rodiny.
16. Ako môžeme študujúcemu pomôcť taktne hovoriť o tom, čomu verí?
16 A čo vtedy, keď sa rodina študujúceho o pravdu zaujíma? Vysvetli mu, že je dobré nepovedať im všetko naraz. Mohlo by to byť na nich priveľa a nabudúce by sa už o tom nemuseli chcieť baviť. Preto študujúceho povzbudzuj, aby hovoril o tom, čomu verí, toľko, aby si nechal otvorené dvere pre ďalšie rozhovory. (Kol. 4:6) Mohol by napríklad príbuzným navrhnúť, nech si pozrú stránku jw.org. Tam sa môžu o Jehovových svedkoch dozvedieť toľko, koľko budú sami chcieť, a vtedy, keď im to bude vyhovovať.
17. Ako môžeš študujúceho naučiť poradiť si s rôznymi otázkami o Jehovových svedkoch? (Pozri aj obrázok.)
17 Na jw.org môžeš študujúcemu ukázať rubriku „Časté otázky o Jehovových svedkoch“. Pomocou nej si môže pripraviť jednoduché odpovede na otázky, ktoré mu možno rodina alebo kolegovia položia. (2. Tim. 2:24, 25) V knihe Tešte sa zo života navždy si na konci každej lekcie prejdite časti „Niektorí ľudia hovoria“ alebo „Keď sa vás niekto opýta“. Veď študujúceho k tomu, aby na otázky, ktoré tam sú, odpovedal vlastnými slovami. A ak je to potrebné, neboj sa dať mu nejaké tipy, ako by sa to dalo vysvetliť lepšie. Vďaka tomu, že si to nacvičíte, bude vedieť presvedčivo obhájiť, čomu verí.
Keď si budeš so študujúcim nacvičovať, ako by zvestoval, v praxi mu to pôjde ľahšie (Pozri 17. odsek.)c
18. Ako môžeš študujúceho motivovať, aby sa stal nepokrsteným zvestovateľom? (Matúš 10:27)
18 Ježiš dal svojim učeníkom pokyn, aby zvestovali dobrú správu verejne. (Prečítajte Matúša 10:27.) Čím skôr študujúci začne zvestovať, tým skôr sa naučí spoliehať na Jehovu. Ako mu môžeš pomôcť dať si takýto cieľ? Keď v zbore zaznie oznam, že sa blíži zvestovateľská kampaň, napríklad s pozvánkami na Pamätnú slávnosť alebo na zjazd, povzbuď ho, aby popremýšľal, čo by mal spĺňať, aby mohol byť nepokrsteným zvestovateľom. Povedz mu, že pre mnohých bolo ľahšie začať zvestovať práve cez takéto kampane. Ďalší cieľ, ktorý si môže dať, je mať úlohy na zhromaždeniach v týždni. Vďaka nim sa môže naučiť s istotou hovoriť o tom, čomu verí.
UKÁŽ ŠTUDUJÚCEMU, ŽE MU DÔVERUJEŠ
19. Ako Ježiš svojim učeníkom ukázal, že im dôveruje, a ako to môžeme robiť my?
19 Predtým ako Ježiš zomrel a vrátil sa do neba, povedal svojim učeníkom, že sa s ním opäť stretnú. Nechápali, že tým myslí to, že pôjdu do neba. Hoci všetkému nerozumeli, Ježiš si bol istý, že ho chcú nasledovať. (Ján 14:1–5, 8) Vedel, že potrebujú čas, aby niektoré veci pochopili, napríklad to, že budú žiť v nebi. (Ján 16:12) Aj ty môžeš študujúcemu ukázať, že dôveruješ, že chce robiť Jehovovi radosť.
Čím skôr študujúci začne zvestovať, tým skôr sa naučí spoliehať na Jehovu
20. Ako jedna sestra z Malawi ukázala, že študujúcej dôveruje?
20 Veríme, že tí, ktorých učíme z Biblie, chcú robiť, čo je správne. Tento postoj mala aj sestra Chifundo z Malawi. S jednou mladou katolíčkou, ktorá sa volá Alinafe, začala študovať Bibliu pomocou knihy Tešte sa zo života navždy. Keď prebrali 14. lekciu, Chifundo sa jej opýtala, čo si myslí o používaní obrazov a sôch pri uctievaní Boha. Alinafe to nahnevalo a odvrkla: „To je každého osobná vec!“ Chifundo si povedala, že Alinafe už asi nebude chcieť v kurze pokračovať. No ďalej ju trpezlivo učila a verila, že časom pochopí, ako to je. O niekoľko mesiacov jej položila otázku z 34. lekcie: „Čo vám doteraz prinieslo štúdium Biblie a to, že spoznávate pravého Boha Jehovu?“ Chifundo rozpráva, ako Alinafe odpovedala: „Spomenula veľa pekných vecí a jednou z nich bolo, že svedkovia nerobia nič, čo je podľa Biblie nesprávne.“ Alinafe krátko nato prestala používať obrazy a sochy a dala sa pokrstiť.
21. Čo môžeme robiť pre to, aby sa študujúci rozhodol slúžiť Jehovovi?
21 Hoci Jehova je ten, „ktorý dáva vzrast“, aj my môžeme urobiť veľa pre to, aby študujúci robil pokroky. (1. Kor. 3:7) Robíme viac ako len to, že ho učíme, čo si Boh praje. Pomáhame mu, aby Jehovu zo srdca miloval. Povzbudzujeme ho, aby svoju lásku dokázal tým, že si upraví priority. A učíme ho, ako sa môže spoliehať na Jehovu, aj keď mu druhí odporujú. Keď uvidí, ako mu dôverujeme, že chce robiť Bohu radosť, môže mu to dodať potrebnú odvahu, aby sa rozhodol Jehovovi slúžiť.
PIESEŇ Č. 55 Nebojte sa ich!
a Nikodém bol dva a pol roka po stretnutí s Ježišom stále členom židovského najvyššieho súdu. (Ján 7:45–52) Jedna kniha uvádza, že podľa všetkého sa stal učeníkom až po Ježišovej smrti. (Ján 19:38–40)
b OPIS OBRÁZKA: Peter a ďalší zanechali prácu rybárov a začali nasledovať Ježiša.
c OPIS OBRÁZKA: Sestra pomáha študujúcej pripraviť sa na službu.