Odkazy k Pracovnému zošitu
© 2024 Watch Tower Bible and Tract Society of Pennsylvania
17. – 23. MARCA
POKLADY Z BOŽIEHO SLOVA | PRÍSLOVIA 5
Vyhýbaj sa nemravnosti
w00 15/7 29 ods. 5
Je potrebné, aby sme sa od vplyvu nemravných ľudí držali čo najďalej. Prečo by sme mali na seba nechať vplývať ich spôsob života tak, že by sme počúvali znečisťujúcu hudbu, pozerali škodlivé zábavné programy alebo pornografický materiál? (Príslovia 6:27; 1. Korinťanom 15:33; Efezanom 5:3–5) A aké je pochabé upútavať ich pozornosť flirtovaním alebo neskromným oblečením a nápadnou úpravou zovňajška! — 1. Timotejovi 4:8; 1. Petra 3:3, 4.
24. – 30. MARCA
POKLADY Z BOŽIEHO SLOVA | PRÍSLOVIA 6
Čo sa môžeme naučiť od mravcov?
it-1 1267 ods. 1, 2
Mravenec
‚Instinktivní moudrost.‘ Mravenčí ‚moudrost‘ není výsledkem nějakého inteligentního myšlení, ale vychází z instinktu, který dostali od Stvořitele. Bible o mravenci říká, že si ‚připravuje jídlo dokonce v létě; nasbíral si zásoby potravy dokonce o žni‘. (Př 6:8) Jeden z nejrozšířenějších druhů mravenců v Palestině, mravenec zrnojed (Messor semirufus), si hromadí velkou zásobu zrní na jaře a v létě, a využívá ji v těch obdobích, kdy je těžké najít potravu — hlavně v zimě. Tyto mravence je často možné najít blízko mlatů, kde je hojnost semen a zrní. Když zaprší a uskladněná semena navlhnou, zrnojed vynese zrna na slunce, aby uschla. Je známo, že mravenci dokonce odkusují klíčky, aby jim uskladněná zrna neklíčila. Kolonie mravenců zrnojedů se dají rozpoznat podle vychozených cestiček a podle slupek od semen, které nechávají u děr.
Příkladné vlastnosti. Toto krátké zamyšlení nad mravenci podtrhuje vybídku: „Jdi k mravenci, lenochu; pohleď na jeho cesty a zmoudři.“ (Př 6:6) Je na nich pozoruhodné nejen to, že se instinktivně připravují na budoucnost, ale také to, s jakou vytrvalostí a rozhodností se všemožně snaží splnit daný úkol — často nesou nebo za sebou houževnatě vlečou předměty dvakrát nebo i vícekrát těžší, než jsou oni sami. Nedají se odradit, i když třeba upadnou, uklouznou nebo se svalí z nějakého strmého svahu. Při pozoruhodné spolupráci udržují v mraveništi vysokou čistotu a projevují zájem o své spolupracovníky; někdy dokonce pomáhají raněným či vyčerpaným mravencům dostat se zpět do mraveniště.
w00 15/9 26 ods. 3, 4
Nemali by sme aj my byť pracovití ako mravce? Je pre nás dobré usilovne pracovať a snažiť sa zlepšovať v našej práci, či na nás niekto dohliada, alebo nie. Áno, v škole, na pracovisku i pri účasti na duchovných činnostiach by sme sa mali snažiť robiť, čo môžeme. Tak ako mravcovi prospieva jeho pracovitosť, Boh chce, aby sme aj my ‚videli dobré za všetku svoju tvrdú prácu‘. (Kazateľ 3:13, 22; 5:18) Odmenou za usilovnú prácu je čisté svedomie a spokojnosť. — Kazateľ 5:12.
Šalamún sa dvoma rečníckymi otázkami snaží prebudiť lenivca z jeho lenivosti: „Ako dlho budeš polihovať, leňoch? Kedy vstaneš zo svojho spánku?“ Kráľ, napodobňujúc reč lenivca, dodáva: „Ešte si trochu pospať, ešte si trochu zdriemnuť, ešte si trochu poležať so založenými rukami, a istotne príde tvoja chudoba ako nejaký tulák a tvoja núdza ako ozbrojenec.“ (Príslovia 6:9–11) Kým lenivec leží, chudoba ho prekvapí rýchlosťou banditu a núdza ho napadne ako ozbrojenec. Polia leňocha rýchlo zarastú burinou a žihľavou. (Príslovia 24:30, 31) Zakrátko jeho podnik utrpí straty. Ako dlho bude zamestnávateľ trpieť zaháľača? A môže študent, ktorý je príliš lenivý na to, aby študoval, očakávať, že sa mu bude v škole dariť?
7 . – 13. APRÍLA
POKLADY Z BOŽIEHO SLOVA | PRÍSLOVIA 8
Počúvaj zosobnenú múdrosť
cf 131 ods. 7
V 22. verši múdrosť hovorí: „Jehova ma vytvoril na začiatku svojej stvoriteľskej činnosti, ako prvé zo svojich dávnych diel.“ Istotne tu nejde len o samotnú múdrosť, lebo táto vlastnosť nikdy nebola vytvorená. Nedá sa povedať, že v nejakom čase začala existovať, lebo Jehova existoval vždy a vždy bol múdry. (Žalm 90:2) Ale Boží Syn bol „prvorodený celého stvorenia“. On bol vytvorený, bol tým najskorším zo všetkých Jehovových činov. (Kolosanom 1:15) Tento Syn existoval ešte predtým, než boli vytvorené nebesia a zem, ako je to opísané v Prísloviach. A ako Slovo, Boží osobný Hovorca, dokonale vyjadroval Jehovovu múdrosť. (Ján 1:1)
w09 15/4 31 ods. 14
Šalamúna v múdrosti jasne prevyšoval iba jediný človek. Bol to Ježiš Kristus, ktorý o sebe povedal, že je „viac ako Šalamún“. (Mat. 12:42) Ježiš hovoril „slová večného života“. (Ján 6:68) Napríklad v Kázni na vrchu rozviedol zásady obsiahnuté v niektorých Šalamúnových prísloviach. Šalamún opísal veľa vecí, ktoré prinášajú Jehovovým ctiteľom šťastie. (Prísl. 3:13; 8:32, 33; 14:21; 16:20) Ježiš zdôraznil, že pravé šťastie prináša to, čo súvisí s uctievaním Jehovu a naplnením Božích sľubov. Povedal: „Šťastní sú tí, ktorí si uvedomujú svoje duchovné potreby, lebo im patrí nebeské kráľovstvo.“ (Mat. 5:3) Keď ľudia uplatňujú zásady, ktoré Ježiš vyučoval, vytvárajú si čoraz bližší vzťah k Jehovovi, ‚zdroju života‘. (Žalm 36:9; Prísl. 22:11; Mat. 5:8) Kristus zosobňuje „Božiu múdrosť“. (1. Kor. 1:24, 30) Ako mesiášsky Kráľ má ‚ducha múdrosti‘. (Iz. 11:2)
14. – 20. APRÍLA
POKLADY Z BOŽIEHO SLOVA | PRÍSLOVIA 9
Nebuď posmievačom, ale múdrym človekom
w01 15/5 30 ods. 1, 2
Kladná reakcia múdrej osoby na karhanie je opakom toho, ako reaguje posmievač. Šalamún poznamenáva: „Karhaj múdreho, a bude ťa milovať. Daj múdremu, a stane sa ešte múdrejším.“ (Príslovia 9:8b, 9a) Múdry človek vie, že „žiadne káznenie sa... v prítomnosti nezdá radostné, ale zarmucujúce; a predsa tým, čo boli ním cvičení, prináša potom pokojné ovocie, spravodlivosť“. (Hebrejom 12:11) Hoci daná rada sa môže zdať bolestná, prečo by sme sa za ňu mali odplácať alebo sa obhajovať, keď jej prijatím sa stávame múdrejšími?
„Odovzdaj poznanie niekomu spravodlivému, a jeho učenosť vzrastie,“ pokračuje múdry kráľ. (Príslovia 9:9b) Nikto nie je taký múdry ani taký starý, žeby sa už nemusel ďalej učiť. Je príjemné vidieť ľudí, ktorí aj vo vysokom veku prijímajú pravdu a oddávajú sa Jehovovi! Kiež i my sme odhodlaní udržať si vôľu učiť sa a zachovať si myseľ aktívnu.
w01 15/5 30 ods. 5
Vynakladať úsilie na získavanie múdrosti je našou osobnou zodpovednosťou. Šalamún zdôrazňuje túto skutočnosť, keď uvádza: „Ak si zmúdrel, zmúdrel si sám pre seba, a ak si sa posmieval, ponesieš to len ty sám.“ (Príslovia 9:12) Múdry človek je múdry pre svoj vlastný prospech a posmievač si sám môže za svoje utrpenie. Skutočne, zožneme to, čo sme rozsievali. Kiežby sme teda ‚venovali pozornosť múdrosti‘. — Príslovia 2:2.
21. – 27. APRÍLA
POKLADY Z BOŽIEHO SLOVA | PRÍSLOVIA 10
Ako môžeme byť v živote skutočne šťastní?
w01 15/7 25 ods. 1 – 3
‚Usilovnosť človeka obohacuje‘
Spravodlivý je požehnaný ešte aj inak. „Kto pracuje nedbalou rukou, bude mať málo prostriedkov, ale ruka usilovného, tá ho obohatí. Syn, ktorý koná s pochopením, zhromažďuje v lete; syn, ktorý koná hanebne, tvrdo spí v čase žatvy.“ — Príslovia 10:4, 5.
Tieto kráľove slová majú zvlášť veľký význam pre robotníkov počas žatvy. Žatva nie je čas driemať. Je to čas byť usilovný a dlhé hodiny pracovať. Rozhodne je to čas bez otáľania pracovať.
Ježiš mal na mysli žatvu, no nie obilia, ale ľudí, keď svojim učeníkom povedal: „Žatva je veľká, ale robotníkov je málo. Preto proste Pána žatvy [Jehovu Boha], aby vyslal robotníkov do svojej žatvy.“ (Matúš 9:35–38) V roku 2000 sa Slávnosti na pamiatku Ježišovej smrti zúčastnilo vyše 14 miliónov ľudí — viac než dvojnásobok počtu Jehovových svedkov. Kto teda môže poprieť, že ‚polia sa belejú k žatve‘? (Ján 4:35) Praví ctitelia prosia Pána o väčší počet robotníkov, zatiaľ čo sami sa v súlade so svojimi modlitbami veľmi namáhajú v diele robenia učeníkov. (Matúš 28:19, 20) A Jehova bohato žehná ich snahu. V služobnom roku 2000 bolo pokrstených vyše 280 000 nových bratov a sestier. Aj oni sa usilujú stať učiteľmi Božieho slova. Kiež aj my v tejto žatve zažívame radosť a uspokojenie, lebo sa naplno zúčastňujeme diela robenia učeníkov.
28. APRÍLA – 4. MÁJA
POKLADY Z BOŽIEHO SLOVA | PRÍSLOVIA 11
Nehovor to
w02 15/5 26 ods. 4
Rýdzosť priamych i skazenosť zločincov má vplyv aj na druhých ľudí. „Ten, kto je odpadlík, ničí svojimi ústami svojho blížneho, ale poznaním sú vyslobodení spravodliví,“ hovorí izraelský kráľ. (Príslovia 11:9) Kto by popieral, že ohováranie, klebetenie, oplzlá reč a prázdne reči škodia druhým? Na druhej strane reč spravodlivého je čistá, premyslená a ohľaduplná. Spravodlivý je vyslobodený poznaním, lebo vďaka svojej rýdzosti má dôkazy potrebné na to, aby ukázal, že jeho žalobcovia klamú.
w02 15/5 27 ods. 2, 3
Obyvatelia mesta, ktorí konajú priamo, podporujú pokoj a blaho a budujú ostatných obyvateľov. Mesto je teda vyvýšené — prosperuje. Ľudia, ktorí hovoria utŕhačné, škodlivé a skazené veci, spôsobujú nepokoj, bolesť, nejednotnosť a ťažkosti. Zvlášť to platí, ak títo jednotlivci majú nejaké vplyvné postavenie. Také mesto trpí neporiadkom, korupciou a morálnym a možno aj ekonomickým úpadkom.
Zásada uvedená v Prísloviach 11:11 sa vzťahuje aj na Jehovov ľud, lebo jeho členovia sa spolu stýkajú v zboroch podobných mestám. Zbor, v ktorom majú vplyv duchovní ľudia — priami, ktorých vedie rýdzosť —, je zhromaždením šťastných, aktívnych a ochotných ľudí, ktorí prinášajú Bohu česť. Jehova taký zbor žehná a zbor duchovne prosperuje. Tu a tam niekoľkí, ktorí sú azda rozladení a nespokojní, kritizujú to, ako sa v zbore postupuje, a rozhorčene o tom hovoria. Títo ľudia sa podobajú ‚jedovatému koreňu‘, ktorý sa môže rozšíriť a otráviť ďalších, ktorí pôvodne neboli ovplyvnení. (Hebrejom 12:15) Takí ľudia často chcú viac právomocí a významnejšie postavenie. Šíria reči, že v zbore vládne nespravodlivosť, etnické predsudky a podobne alebo že sa tak prejavujú starší. Ich ústa môžu skutočne rozdeliť zbor. Nemali by sme odmietnuť počúvať ich reči a usilovať sa byť duchovnými ľuďmi, ktorí prispievajú k pokoju a jednote zboru?