32. STUDIJNÍ ČLÁNEK
Mladí, i po křtu se snažte duchovně růst
„Z lásky se snažme ve všech ohledech dorůst Krista.“ (EF. 4:15)
PÍSEŇ Č. 63 Jsme Jehovovi svědkové!
CO SE DOZVÍŠa
1. Jaký kus cesty už mají mnozí mladí za sebou?
KAŽDÝ rok se dávají pokřtít tisíce mladých lidí. Jsi jedním z nich? Pokud ano, Jehova i tvoji duchovní bratři a sestry z tebe mají velkou radost. (Přísl. 27:11) Jen si vezmi, jaký kus cesty už máš za sebou. Do hloubky jsi studoval Bibli, možná i několik let. Díky tomu ses přesvědčil, že je to Boží Slovo. Ale to není všechno. Poznal jsi taky jejího autora a zamiloval sis ho. Tvoje láska k němu sílila a nakonec tě vedla k tomu, že jsi mu zasvětil svůj život a dal ses pokřtít. To bylo skvělé rozhodnutí!
2. O čem budeme mluvit v tomhle článku?
2 Už před křtem jsi určitě zažil situace, které prověřily tvoji víru. Další máš ale teprve před sebou. Satan bude dělat všechno pro to, abys přestal milovat Jehovu a sloužit mu. (Ef. 4:14) To mu nesmíš dovolit. Co ti pomůže zůstat Jehovovi věrný a plnit slib, který jsi mu dal? Musíš směřovat „ke zralosti“, tedy dál dělat duchovní pokroky. (Hebr. 6:1) Ale jak na to?
JAK MŮŽEŠ DUCHOVNĚ RŮST?
3. Co by měli po křtu dělat všichni křesťané?
3 Každý z nás se po křtu musí řídit tím, co napsal apoštol Pavel svým spoluvěřícím v Efezu. Povzbudil je, aby se stali „dospělými“ křesťany, jinými slovy, aby dál dělali pokroky. (Ef. 4:13) Pavel přirovnal duchovní růst k tomu, jak roste dítě. Když se narodí miminko, rodiče z něj mají obrovskou radost a jsou na něj pyšní. Miminkem ale nemůže zůstat napořád. Časem se bude muset „dětských rysů“ zbavit. (1. Kor. 13:11) S námi křesťany je to podobné. I po křtu musíme dál duchovně růst. Podívejme se na pár věcí, které nám v tom pomůžou.
4. Která vlastnost ti pomůže duchovně růst? Vysvětli to. (Filipanům 1:9)
4 Posiluj svoji lásku k Jehovovi. Jehovu určitě miluješ už teď. Svoji lásku k němu ale můžeš dál prohlubovat. (Přečti Filipanům 1:9.) Apoštol Pavel se za Filipany modlil, aby jejich „láska víc a víc rostla“. Vidíme tedy, že je to možné. Co pro to můžeme udělat? Pavel lásku spojil „s přesným poznáním a dobrým úsudkem“. Čím víc Jehovu známe, tím víc ho milujeme a tím víc si vážíme toho, jaký je a jak jedná. Roste naše touha dělat mu radost a nikdy ho nezklamat. Ze všech sil se snažíme zjistit, co si přeje a jak to můžeme dělat.
5., 6. Jak můžeme prohlubovat svoji lásku k Jehovovi?
5 Lásku k Jehovovi můžeme prohlubovat tím, že lépe poznáváme jeho Syna, který ho dokonale napodobuje. (Hebr. 1:3) Nejvíc se toho o Ježíšovi můžeme dozvědět ze čtyř evangelií. Pokud se ti nedaří číst si Bibli každý den, co kdybys s tím začal ještě dneska? Až si budeš o Ježíšovi číst, zaměř se na jeho vlastnosti. Byl přístupný. S láskou bral malé děti do náruče. (Mar. 10:13–16) Učedníci se s ním cítili dobře a nebáli se před ním říct, co si myslí. (Mat. 16:22) Ježíš tím napodoboval svého nebeského Otce, který je taky velmi přístupný. Můžeme se k němu modlit a s volností mu říkat všechno, co máme na srdci. Jsme si jistí, že nás za to neodsoudí. Miluje nás a moc mu na nás záleží. (1. Petra 5:7)
6 Ježíš měl s lidmi soucit. Apoštol Matouš o něm napsal: „Když viděl zástupy lidí, bylo mu jich líto, protože byli zubožení a bezradní jako ovce bez pastýře.“ (Mat. 9:36) Je podobně soucitný i Jehova? Ježíš řekl: „Můj nebeský Otec [si] nepřeje, aby zahynul jediný z těchto maličkých.“ (Mat. 18:14) Není to úžasné? Čím víc poznáváme Ježíše, tím víc milujeme Jehovu.
7. Jak ti pomůže, když budeš trávit čas se zkušenými křesťany?
7 K tomu, abys prohluboval svoji lásku k Jehovovi a duchovně rostl, ti pomůže taky to, když budeš trávit čas se zkušenými bratry a sestrami ze svého sboru. Všímej si, jak jsou šťastní. Nelitují, že se rozhodli sloužit Jehovovi. Zeptej se jich, co hezkého díky tomu zažili. Když stojíš před nějakým důležitým rozhodnutím, popros je o radu. Nezapomeň, že „mnoho rádců přináší úspěch“. (Přísl. 11:14)
Jak se můžeš připravit na to, až budete ve škole mluvit o evoluci? (8. a 9. odstavec)
8. Co můžeš dělat, když máš pochybnosti o něčem, co se píše v Bibli?
8 Zbav se pochybností. Jak jsme si řekli ve druhém odstavci, Satan se bude snažit tvůj duchovní pokrok zastavit. Možná se pokusí vyvolat v tobě pochybnosti o něčem, co se píše v Bibli. Dřív nebo později se třeba setkáš s názorem, že život vznikl evolucí. Když jsi byl mladší, možná jsi o tom ani nepřemýšlel, ale teď se o tom učíš ve škole. To, co tvoji učitelé na podporu evoluce říkají, může znít logicky a přesvědčivě. Je ale možné, že nikdy pořádně neprozkoumali důkazy o existenci Stvořitele. Vzpomeň si na zásadu z Přísloví 18:17: „Kdo ve sporu mluví jako první, budí dojem, že má pravdu. Pak ale přijde druhá strana a začne mu klást otázky.“ Nemusíš slepě věřit všemu, co se ve škole učíš. Prostuduj si, co o tom říká Bible a naše publikace. Popovídej si s bratry a sestrami, kteří v evoluci dřív věřili. Zeptej se jich, co je přesvědčilo, že existuje Stvořitel, kterému na nás záleží. Díky takovým rozhovorům můžeš najít další důkazy, že nás stvořil Bůh.
9. Co ses naučil od Melissy?
9 To, jak v boji proti pochybnostem pomáhá studium, může potvrdit Melissa.b Říká: „Když učitelé ve škole mluví o evoluci, zní to hodně přesvědčivě. Ze začátku jsem tuhle otázku nechtěla moc zkoumat, protože jsem se bála, abych nakonec nezjistila, že věřím něčemu, co není pravda. Pak jsem si ale řekla, že Jehova po nás nechce, abychom v něj věřili slepě. A tak jsem se rozhodla, že se svým pochybnostem postavím. Přečetla jsem si knihu Existuje Stvořitel, který se o vás stará? a brožury Byl život stvořen? a Vznik života – Pět otázek, které stojí za odpověď. Přesně to jsem potřebovala. Jenom škoda, že jsem to neudělala dřív.“
10., 11. Co ti pomůže odolat nesprávným touhám? (1. Tesaloničanům 4:3, 4)
10 Bojuj s nesprávnými touhami. V dospívání můžou být sexuální touhy hodně silné a ty můžeš být pod velkým tlakem se s někým vyspat. Satan by si přál, abys podlehl. Co ti pomůže odolat a zůstat čistý? (Přečti 1. Tesaloničanům 4:3, 4.) Mluv o tom s Jehovou. Řekni mu, jak se doopravdy cítíš, a pros ho o sílu. (Mat. 6:13) Nikdy nezapomeň, že Jehova ti chce pomoct, ne tě odsoudit. (Žalm 103:13, 14) Sílu ti může dodat taky Bible. S nesprávnými myšlenkami bojovala i Melissa. Vypráví: „Četla jsem si Bibli každý den a to mi pomohlo se nevzdat. Připomínalo mi to, že patřím Jehovovi a že nechci žít bez něj.“ (Žalm 119:9)
11 Nesnaž se svoje problémy řešit sám. O tom, s čím bojuješ, řekni rodičům. Mluvit o tak osobních věcech samozřejmě není jednoduché, ale je to moc důležité. Melissa vzpomíná: „Pomodlila jsem se o odvahu a potom jsem si o svém problému popovídala s tátou. Strašně se mi ulevilo. Věděla jsem, že Jehova je na mě pyšný.“
12. Co ti pomůže dělat dobrá rozhodnutí?
12 Nech se vést biblickými zásadami. Čím jsi starší, tím víc rozhodnutí nechávají rodiče na tobě. Pořád ale ještě nemáš tolik životních zkušeností. Co ti pomůže, abys neudělal nějakou chybu, která by poškodila tvůj vztah s Jehovou? (Přísl. 22:3) Sestra, která se jmenuje Kari, vysvětluje, díky čemu se naučila dělat lepší rozhodnutí. Došlo jí, že duchovně zralý křesťan nemusí mít na všechno pravidla. Říká: „Potřebovala jsem pochopit biblické zásady, a ne jen dodržovat pravidla.“ Když si tedy čteš Bibli, uvažuj: Co mi to říká o tom, jak přemýšlí Jehova? Je v téhle pasáži nějaká zásada, kterou můžu uplatnit? Pokud ano, co dobrého mi to přinese? (Žalm 19:7; Iz. 48:17, 18) Když si budeš Bibli číst a přemýšlet o jejích zásadách, bude pro tebe lehčí rozhodovat se tak, aby z tebe měl Jehova radost. Jak budeš dál duchovně růst, uvidíš, že už nepotřebuješ na všechno nějaké pravidlo, protože budeš chápat, jak se na věci dívá Jehova.
Jaké přátele si sestra našla? (13. odstavec)
13. Jaký vliv na tebe můžou mít dobří přátelé? (Přísloví 13:20)
13 Najdi si přátele, kteří milují Jehovu. Jak už jsme si řekli, to, s kým se přátelíš, může hodně ovlivnit tvůj duchovní růst. (Přečti Přísloví 13:20.) Sestra jménem Sara začala ztrácet radost. Co jí pomohlo, aby ji znovu našla? Vzpomíná: „V pravý čas jsem získala dobré přátele. S jednou mladou sestrou jsme se každý týden připravovaly na studium Strážné věže. Další kamarádka mi pomohla, abych se začala na shromáždění hlásit. Díky přátelům jsem začala osobní studium a modlitbu brát víc vážně. Můj vztah s Jehovou byl čím dál silnější a zase jsem cítila radost.“
14. Jak si Julien našel dobré přátele?
14 Jak si můžeš najít přátele, kteří na tebe budou mít dobrý vliv? Julien, který teď slouží jako starší, říká: „Když jsem byl mladší, našel jsem si dobré přátele díky službě. Ti, se kterými jsem spolupracoval, byli horliví a ukázali mi, jak příjemná může služba být. Dal jsem si za cíl sloužit Jehovovi celodobě. Taky mi došlo, že když jsem si vybíral jenom kamarády, kteří byli stejně staří jako já, přicházel jsem o spoustu dalších zajímavých přátelství. Později jsem si našel dobré přátele i v betelu. Jejich příklad mi pomohl, abych si líp vybíral zábavu, a to mě ještě víc přiblížilo k Jehovovi.“
15. Před čím Pavel varoval Timotea? (2. Timoteovi 2:20–22)
15 Co když zjistíš, že někdo ve sboru by mohl tvůj vztah s Jehovou oslabit? Někteří křesťané v prvním století neměli na věci duchovní pohled. Pavel to věděl, a tak Timotea varoval, aby se od nich držel dál. (Přečti 2. Timoteovi 2:20–22.) Přátelství s naším nebeským Otcem je velmi vzácné a hodně jsme do něj investovali. Nikomu proto nedovolme, aby ho oslabil. (Žalm 26:4)
V DUCHOVNÍM RŮSTU TI POMŮŽOU CÍLE
16. Jaké cíle si můžeš dát?
16 Dávej si kvalitní cíle. Zaměř se na to, co tě v duchovním ohledu posune dál. (Ef. 3:16) Možná zjistíš, že potřebuješ zapracovat na osobním studiu a čtení Bible. (Žalm 1:2, 3) Nebo ti dojde, že by ses měl častěji a upřímněji modlit. Anebo se rozhodneš, že si budeš dávat větší pozor na to, jakou zábavu si vybíráš a jak trávíš čas. (Ef. 5:15, 16) Když Jehova vidí, jak se snažíš duchovně růst, má z toho velkou radost.
Jaký si ta mladá sestra dala cíl? (17. odstavec)
17. Co ti to přinese, když budeš pomáhat druhým?
17 K duchovnímu pokroku ti taky pomůže, když budeš dělat něco pro druhé. Ježíš řekl: „Dávat přináší víc štěstí než dostávat.“ (Sk. 20:35) Když budeš svůj čas a energii využívat pro druhé, budeš z toho mít skvělý pocit. Můžeš si třeba dát za cíl pomáhat starým nebo nemocným bratrům a sestrám ve sboru. Možná budou rádi, když jim zajdeš na nákup nebo jim pomůžeš s technikou. Pokud jsi bratr, pracuj na tom, aby ses mohl stát služebním pomocníkem, a abys tak pro bratry a sestry mohl dělat ještě víc. (Filip. 2:4) A když budeš s druhými mluvit o Božím království, dáš tím najevo, že ti záleží i na lidech mimo sbor. (Mat. 9:36, 37) Jestli je to aspoň trochu možné, dej si za cíl, že se pustíš do nějaké formy celodobé služby.
18. Jak ti celodobá služba může pomoct k duchovnímu růstu?
18 Celodobá služba ti dá spoustu příležitostí duchovně růst. Pokud jsi průkopník, otvírá ti to dveře do školy pro zvěstovatele Království nebo ke službě v betelu a na stavbách. Mladá průkopnice Kaitlyn říká: „To, že jsem ve službě spolupracovala se zkušenými bratry a sestrami, mi hodně pomohlo, abych po křtu dál dělala pokroky. Jejich příklad mě motivoval, abych víc studovala Bibli a snažila se líp vyučovat.“
19. Co dobrého ti to přinese, když budeš dál duchovně růst?
19 Když se budeš snažit dál duchovně růst, přinese ti to hodně dobrého. Nepromarníš svoje nejlepší roky honbou za věcmi, které nemají žádnou cenu. (1. Jana 2:17) Ušetříš si spoustu bolesti, ke které vedou špatná rozhodnutí. Budeš doopravdy šťastný a v životě se ti bude dařit. (Přísl. 16:3) Pro svoje spoluvěřící, mladé i staré, budeš povzbuzením a dobrým příkladem. (1. Tim. 4:12) A hlavně budeš mít dobrý pocit z toho, že děláš radost Jehovovi a máš s ním blízký vztah. (Přísl. 23:15, 16)
PÍSEŇ Č. 133 Mladí, uctívejte Jehovu
a Když se mladí lidé dávají pokřtít, všichni z toho máme velkou radost. Křtem to ale nekončí. V tomhle článku si řekneme, co mladým ve sboru pomůže, aby i po křtu dělali duchovní pokroky a stali se z nich zralí křesťané. Myšlenky, o kterých budeme mluvit, můžou být praktické pro každého z nás.
b Některá jména byla změněna.