17. STUDIJNÍ ČLÁNEK
PÍSEŇ Č. 99 Velký zástup svědků
Nikdy nejsme sami
„Pomůžu ti.“ (IZ. 41:10)
HLAVNÍ MYŠLENKA
Čtyři způsoby, jak se o nás Jehova stará.
1., 2. a) Proč můžeme říct, že na problémy nikdy nejsme sami? b) O čem bude tenhle článek?
KDYŽ zažíváme něco hodně náročného, můžeme mít pocit, jako bychom byli úplně sami na malé loďce uprostřed rozbouřeného moře. Ve skutečnosti ale nejsme sami. Náš milující nebeský Otec vidí, co nás trápí, a slibuje, že tu bude pro nás. Ty, kdo jsou mu věrní, s láskou ujišťuje: „Pomůžu ti.“ (Iz. 41:10)
2 V tomhle článku budeme mluvit o čtyřech způsobech, jak nám Jehova pomáhá: 1. vede nás, 2. dává nám to, co potřebujeme, 3. chrání nás a 4. utěšuje nás. Jehova chce, abychom si byli jistí, že ať už nás potká cokoli, nikdy na nás nezapomene. Nikdy nás neopustí. Takže nikdy nejsme a ani nebudeme sami.
JEHOVA NÁS VEDE
3., 4. Jak nás Jehova vede? (Žalm 48:14)
3 Přečti Žalm 48:14. Jehova nečeká, že se budeme vést sami. Chce nás vést on. Jak to dneska dělá? Například nám na stránkách Bible ukazuje, jak máme žít. (Žalm 119:105) Pomáhá nám dělat správná rozhodnutí a ukazuje nám, na jakých vlastnostech máme pracovat. Díky tomu máme už teď lepší život a taky máme naději, že náš život nikdy neskončí.a Bible nás třeba učí, abychom se na nikoho dlouho nezlobili, byli poctiví a taky měli druhé ze srdce rádi. (Žalm 37:8; Hebr. 13:18; 1. Petra 1:22) Když se tím řídíme, jsme lepšími rodiči, partnery a přáteli.
4 Kromě toho nechal Jehova do Bible zapsat příběhy skutečných lidí. Vidíme z nich, že zažívali podobné situace jako my a taky měli podobné pocity. (1. Kor. 10:13; Jak. 5:17) Když si jejich příběhy čteme a snažíme se z nich něco naučit, pomůže nám to minimálně ve dvou ohledech. Zaprvé, ujistí nás to, že nejsme jediní, kdo něco takového řeší, a že s Jehovou to dokážeme překonat. (1. Petra 5:9) A zadruhé, naučíme se, jak svoje problémy líp zvládat. (Řím. 15:4)
5. Koho Jehova používá, aby nás vedl?
5 K tomu, aby nás Jehova vedl, používá i naše spoluvěřící.b Třeba krajští starší pravidelně navštěvují sbory a povzbuzují nás. Jejich proslovy upevňují naši víru a pomáhají nám být jednotní. (Sk. 15:40–16:5) Kus práce dělají i naši sboroví starší, kteří každému z nás pomáhají, abychom měli k Jehovovi pořád blízko. (1. Petra 5:2, 3) Rodiče zase pomáhají svým dětem, aby si zamilovaly Jehovu, uměly se dobře rozhodovat, byli z nich dobří lidé a aby se naučily dělat věci, které je přiblíží k Jehovovi. (Přísl. 22:6) A zkušené sestry jdou těm mladším příkladem, radí jim a jsou pro ně dobré kamarádky. (Tit. 2:3–5)
6. Co musíme dělat, abychom z toho, jak nás Jehova vede, měli co nejvíc?
6 Jehova udělal svůj díl práce a vede nás přesně tak, jak to potřebujeme. Co musíme dělat my, abychom z toho měli co nejvíc? V Příslovích 3:5, 6 se píše: „Důvěřuj Jehovovi celým svým srdcem a nespoléhej se na svůj úsudek.“ Když to uděláš, „on sám tvé stezky urovná“. To znamená, že ti pomůže vyhnout se spoustě problémů a být šťastnější. Jehova každého z nás dobře zná a moc nás miluje. Proto nám svoje rady šije na míru. Jsme mu za to moc vděční. (Žalm 32:8)
JEHOVA NÁM DÁVÁ TO, CO POTŘEBUJEME
7. Čím si můžeme být jistí? (Filipanům 4:19)
7 Přečti Filipanům 4:19. Co dalšího pro nás Jehova dělá kromě toho, že nás duchovně vede? Když se snažíme postarat o to, abychom měli co jíst, co na sebe a kde bydlet, podporuje nás při tom. (Mat. 6:33; 2. Tes. 3:12) Je jasné, že nám takové věci můžou dělat starosti, ale Jehova nám radí, abychom se kvůli tomu zbytečně nestresovali. Proč? Protože náš Otec slíbil, že když budou jeho věrní služebníci v nouzi, postará se o ně. (Mat. 6:8; Hebr. 13:5) A můžeme naprosto důvěřovat, že svůj slib splní.
8. Co Jehova dělal pro Davida?
8 To, jak Jehova pomáhá svým služebníkům, je hezky vidět na příběhu Davida. Ty dlouhé roky, kdy musel žít jako uprchlík, vůbec nebyly jednoduché. Ale Jehova se o něho a jeho muže vždycky postaral – vždycky měli to, co potřebovali, aby přežili. Když vzpomínal, jak o ně Jehova pečoval, řekl: „Byl jsem mladý a teď už jsem starý muž, ale nikoho, kdo jedná správně, jsem neviděl opuštěného ani jeho děti, jak žebrají o chleba.“ (Žalm 37:25) I ty už jsi nejspíš za svůj život viděl, jak se Jehova o svoje služebníky s láskou postaral.
9. Jak se dneska Jehova stará o ty, které zasáhla nějaká katastrofa? (Viz taky obrázky.)
9 Jehova se o svoje služebníky stará i ve chvíli, kdy udeří nějaká katastrofa. Například když v prvním století vypukl hladomor, bratři a sestry z různých míst posílali pomoc svým spoluvěřícím, kteří byli v nouzi. (Sk. 11:27–30; Řím. 15:25, 26) Dneska se snažíme být stejně štědří jako oni. Když někde udeří nějaká katastrofa, Jehova svůj lid motivuje, aby do zasažených oblastí posílali jídlo, vodu, oblečení, léky a další potřebné věci. Stavební týmy taky opravují sály Království a domy našich bratrů. A když naši bratři a sestry ztratí někoho blízkého nebo přijdou o majetek, na nic nečekáme a citově a duchovně je podporujeme.c
Co pro nás Jehova dělá, když se stane nějaká katastrofa? (9. odstavec)e
10., 11. Co ses naučil z příběhu Boryse?
10 Jehova se štědře stará i o ty, kdo mu zatím neslouží. Chceme být jako on, a tak se snažíme hledat příležitosti, jak takovým lidem taky pomoct. (Gal. 6:10) Často se díky tomu o nás a o Jehovovi víc dozvědí. Hezky je to vidět na tom, co zažil Borys z Ukrajiny, který pracoval jako ředitel školy. I když on sám svědek Jehovův není, ke svým studentům, kteří svědkové byli, se vždycky choval hezky a respektoval to, čemu věří. Potom co na Ukrajině začala válka, se Borys rozhodl z válečné zóny utéct do bezpečnější části země. Naši bratři mu tehdy hodně pomohli. Později přišel na Památnou slavnost. Když vzpomínal na to, co zažil, řekl: „Svědkové Jehovovi se o mě úžasně postarali. Jsem jim moc vděčný.“
11 Ať už lidé Jehovovi slouží, nebo ne, chceme našeho laskavého Otce napodobovat a pomáhat jim. (Luk. 6:31, 36) Doufáme, že když se snažíme mít lidi opravdu rádi, někdo z nich začne Ježíše taky následovat. (1. Petra 2:12) A i kdyby ne, pořád máme radost, protože dávat přináší štěstí. (Sk. 20:35)
JEHOVA NÁS CHRÁNÍ
12. Co zahrnuje Jehovův slib, že bude chránit svůj lid jako skupinu? (Žalm 91:1, 2, 14)
12 Přečti Žalm 91:1, 2, 14. Jehova slibuje, že v dnešní době bude svůj lid chránit duchovně. Nikdy Satanovi nedovolí, aby čisté uctívání zkazil. (Jan 17:15) A až začne „velké soužení“, můžeme mít naprostou jistotu, že Jehova splní svůj slib i v tom, že nás ochrání fyzicky. (Zjev. 7:9, 14)
13. Jak nás Jehova chrání jako jednotlivce?
13 Jak nás Jehova chrání jako jednotlivce? Dal nám Bibli, díky které můžeme rozlišit, co je správné a co je špatné. (Hebr. 5:14) Když žijeme podle zásad, které v ní jsou, chráníme tím svůj vztah s Jehovou a taky jsme zdravější a šťastnější. (Žalm 91:4) Další způsob, jak nás Jehova chrání, je prostřednictvím sboru. (Iz. 32:1, 2) Je plný lidí, kteří Jehovu milují a chtějí mu dělat radost. Když s nimi trávíme čas, ať už na shromáždění, ve službě, nebo jindy, povzbuzuje nás to a dodává nám to sílu, abychom dělali, co je správné. (Přísl. 13:20)
14. a) Proč Jehova svoje služebníky nechrání před všemi problémy? b) O čem nás ujišťuje Žalm 9:10? (Viz taky poznámka.)
14 V minulosti někdy Jehova chránil svoje služebníky i fyzicky. Ale nebylo to tak vždycky. Někdy je prostě postihly „nečekané události“. (Kaz. 9:11) A jindy Jehova zase dovolil, aby jeho služebníky pronásledovali, a dokonce zabili, aby se ukázalo, že Satan je lhář. (Job 2:4–6; Mat. 23:34) Dneska je to stejné. Jehova možná neodstraní každou těžkou situaci, do které se dostaneme, ale ujišťuje nás, že ty, kdo ho milují, nikdy neopustí.d (Žalm 9:10)
JEHOVA NÁS UTĚŠUJE
15. Jak nás utěšuje modlitba, Boží Slovo a bratři a sestry? (2. Korinťanům 1:3, 4)
15 Přečti 2. Korinťanům 1:3, 4. Někdy může být člověk úplně na dně, může bojovat s úzkostí nebo být pod velkým tlakem. Možná něco takového prožíváš právě teď a cítíš se kvůli tomu osaměle. Je tady někdo, kdo tě chápe? Ano, Jehova. Nejenom že cítí tvoji bolest, ale taky tě „utěšuje ve všem [tvém] trápení“. Jak? Když se k němu modlíš, dává ti „pokoj, který přesahuje veškeré chápání“. (Filip. 4:6, 7) Útěchu můžeš najít taky v Bibli. Jehova ti v ní říká, jak moc tě miluje, radí ti a taky ti dává naději. A velkou pomocí jsou i naše shromáždění. Můžeš tam slyšet povzbudivé myšlenky z Bible a utěšit tě můžou i bratři a sestry, kteří tě mají rádi.
16. Co se učíš od Nathana a Priscilly?
16 To, jak nás Jehova utěšuje a povzbuzuje prostřednictvím Bible, je hezky vidět z toho, co zažili Nathan a Priscilla ze Spojených států. Před lety se rozhodli, že se přestěhují tam, kde je potřeba víc zvěstovatelů. Nathan říká: „Věřili jsme, že Jehova naši snahu podpoří.“ Jenže když se přestěhovali, přišly nečekané zdravotní problémy a finančně na tom taky nebyli dobře. Nakonec se museli vrátit, ale s penězi to nebylo o moc lepší. „Nechápal jsem, proč Jehova naše rozhodnutí nepodpořil,“ vzpomíná Nathan. „Dokonce mě napadlo, jestli jsem neudělal něco špatně.“ Časem ale Nathanovi a Priscille došlo, že je Jehova neopustil. Nathan pokračuje: „V té těžké době pro nás byla Bible jako dobrý přítel, který nám radil a povzbuzoval nás. Místo abychom se zaměřovali na naše problémy, soustředili jsme se na to, jak nám Jehova pomáhá je zvládnout. Ujistilo nás to, že nám bude pomáhat i v budoucnu.“
17. Jak Jehova utěšoval Helgu? (Viz taky obrázek.)
17 Jehova nás utěšuje i prostřednictvím bratrů a sester. Jak to dělá? Vidíme to na příběhu Helgy z Maďarska. Desítky let bojovala s různými problémy, kvůli kterým se často cítila zoufalá a měla pocit, že je k ničemu. Když se ale za tím vším ohlíží, vidí, jak ji Jehova prostřednictvím sboru utěšoval. Píše: „Někdy jsem měla pocit, že už nemůžu dál, třeba kvůli práci, kvůli tomu, že jsem se starala o svoje nemocné dítě, nebo z jiných důvodů. Ale Jehova mi pokaždé dodal sílu. Za posledních 30 let neuběhl ani jediný den, kdy by Jehova nesplnil svůj slib a neutěšil mě. Druzí mi často poslali nějakou hezkou zprávu, napsali kartičku nebo mě za něco pochválili. Bylo to vždycky ve chvíli, kdy jsem to nejvíc potřebovala. Vím, že právě jejich laskavými slovy mi Jehova dodával sílu.“
Jak tě Jehova může použít, aby někoho utěšil? (17. odstavec)
18. Jak můžeme druhé utěšovat?
18 Je pro nás obrovská čest, že můžeme Jehovu napodobovat a utěšovat druhé. Jak to můžeme dělat? Tak, že jim trpělivě nasloucháme, snažíme se jim říct něco, co je uklidní, a taky pro ně uděláme něco praktického. (Přísl. 3:27) Chceme utěšovat všechny, které něco trápí, i ty, kdo Jehovu zatím neuctívají. Když lidé kolem nás prožívají nějakou bolest, jsou nemocní nebo mají starosti, můžeme je navštívit, vyslechnout si je a říct jim něco hezkého z Bible. K čemu to povede, když se budeme snažit být jako Jehova, „Bůh veškeré útěchy“? Bratrům a sestrám tím můžeme pomoct, aby zvládali svoje problémy, a lidi, kteří v Jehovu zatím nevěří, to může motivovat, aby se o něm chtěli něco dozvědět. (Mat. 5:16)
JEHOVA JE TADY VŽDYCKY PRO NÁS
19. Co pro nás Jehova dělá a jak ho můžeme napodobovat?
19 Jehovovi moc záleží na všech, kdo ho milují. Když bojujeme s nějakým problémem, neopustí nás. Stejně jako se rodič s láskou stará o svoje dítě, Jehova se stará o každého svého služebníka. Vede nás, dává nám to, co potřebujeme, chrání nás a taky nás utěšuje. Chceme být jako náš nebeský Otec, a když druzí prožívají něco těžkého, snažíme se tady být pro ně. I když nás v tomhle světě můžou potkat různé problémy nebo zažijeme nějakou bolest, můžeme si být jistí, že Jehova bude vždycky při nás. Slíbil přece: „Neboj se, vždyť jsem s tebou.“ (Iz. 41:10) To je nádherné ujištění! S Jehovou opravdu nikdy nejsme sami.
PÍSEŇ Č. 100 Buďme pohostinní
c Víc se o téhle naší činnosti dozvíš, když do vyhledávacího pole na jw.org zadáš „humanitární pomoc“.
d Viz „Otázky čtenářů“ ve Strážné věži z února 2017.
e POPIS OBRÁZKU: Bratři utěšují své spoluvěřící v Malawi, které zasáhla přírodní katastrofa. Taky jim zajišťují jídlo a další potřebné věci.