18. STUDIJNÍ ČLÁNEK
PÍSEŇ Č. 61 Vpřed jděte, svědkové!
Mladí bratři, buďte jako Marek a Timoteus
„Vezmi s sebou Marka, protože je mi ve službě velkou pomocí.“ (2. TIM. 4:11)
HLAVNÍ MYŠLENKA
Jak může příklad Marka a Timotea pomoct mladým bratrům, aby toho pro Jehovu a pro druhé ve sboru dělali víc.
1., 2. Co mohlo Markovi a Timoteovi bránit v tom, aby druhým sloužili naplno?
MLADÍ bratři, chtěli byste toho pro Jehovu a pro druhé ve sboru dělat víc? Věříme, že ano. Vidět mladé lidi, jak ochotně slouží druhým, je krásné. (Žalm 110:3) Je ale něco, co tě v tom brzdí? Možná máš strach udělat krok do neznáma. Nebo si myslíš, že na nějaký úkol prostě nemáš. Jestli to tak je, tak rozhodně nejsi první.
2 Měli to tak i Marek a Timoteus. Nedovolili ale, aby je strach z neznáma nebo nedostatek zkušeností zastavily. Když apoštol Pavel a Barnabáš pozvali Marka, aby je doprovázel během první misionářské cesty, podle všeho bydlel s maminkou v pohodlném domě. (Sk. 12:12, 13, 25) On ale tohle známé prostředí opustil a začal toho pro Jehovu dělat víc. Nejdřív cestoval s Pavlem a Barnabášem do Antiochie a pak na vzdálenější místa. (Sk. 13:1–5) Timoteus taky ještě bydlel s rodiči, když mu Pavel nabídl, aby s ním kázal. Byl mladý a neměl moc zkušeností, takže se na to možná necítil. (Srovnej s 1. Korinťanům 16:10, 11 a 1. Timoteovi 4:12.) I tak do toho ale šel a díky Jehovovi měl spoustu skvělých zážitků. (Sk. 16:3–5)
3. a) Jak moc si Pavel vážil Marka a Timotea? (2. Timoteovi 4:6, 9, 11; viz taky obrázky) b) Jaké otázky si rozebereme v tomhle článku?
3 Marek a Timoteus získali už jako mladí spoustu zkušeností a naučili se zvládat odpovědné úkoly. Pavel k nim měl tak blízko, že když věděl, že brzy zemře, chtěl, aby byli s ním. (Přečti 2. Timoteovi 4:6, 9, 11.) Jakých vlastností si na nich vážil? Co se od nich mladí bratři můžou naučit? A co si můžou vzít z Pavlových laskavých rad?
Pavel si Marka a Timotea oblíbil, protože už jako mladí byli ochotní přijmout různé úkoly (3. odstavec)b
BUĎ JAKO MAREK – OCHOTNĚ SLUŽ DRUHÝM
4., 5. Jak Marek ukázal, že je ochotný sloužit druhým?
4 Podle jedné odborné publikace sloužit druhým může znamenat ze všech sil jim pomáhat a nevzdat to, i když je to těžké. A přesně tohle Marek dokázal. Když ho Pavel nechtěl vzít na druhou misionářskou cestu, nejspíš mu to ublížilo a byl zklamaný. (Sk. 15:37, 38) Ale nenechal se tím odradit a dál druhým sloužil.
5 Když mu jeho bratranec Barnabáš nabídl, aby šel s ním, přijal to. O nějakých 11 let později byl Pavel poprvé ve vězení v Římě a Marek byl mezi těmi, kdo mu tam pomáhali. (Filem. 23, 24) Pavel byl za jeho podporu moc vděčný a řekl o něm, že je pro něj „velkým povzbuzením“. (Kol. 4:10, 11)
6. Co Marek získal díky tomu, že se přátelil se zkušenými křesťany? (Viz poznámka.)
6 Marek se přátelil se zkušenými křesťany a hodně z toho načerpal. Jak už jsme si řekli, nějaký čas strávil s Pavlem v Římě a pak se přidal k apoštolu Petrovi, který byl v Babyloně. Tak moc se spřátelili, že o něm Petr mluvil jako o svém synovi. (1. Petra 5:13) V době, kdy spolu sloužili, mu Petr pravděpodobně vyprávěl o Ježíšově životě a službě a Marek pak spoustu těchhle zajímavých detailů zapsal ve svém evangeliu.a
7. Jak Sung-u napodobil Marka? (Viz taky obrázek.)
7 Marek se nepřestal snažit a dál se přátelil se zkušenými bratry. Jak ho můžeš napodobit? Jestli bys rád dostal nějaký úkol, ale pořád nic, měj se sebou trpělivost a zaměř se na jiné způsoby, jak Jehovovi a druhým sloužit. Přesně to udělal Sung-u, který je dneska sborový starší. Jako kluk se srovnával s ostatními mladými. Někteří z nich dostávali úkoly dřív než on. Měl pocit, že ho bratři přehlíží, a nakonec se s tím svěřil zkušeným starším. Jeden z nich mu navrhl, aby dělal, co může, i když si možná druzí jeho práce nevšimnou. Sung-u si tuhle radu vzal k srdci a začal vozit na shromáždění starší bratry a sestry a ty, kdo se tam neměli jak dostat. Vzpomíná: „Pochopil jsem, co znamená sloužit druhým naplno. A zjistil jsem, že když jim pomáhám, mám z toho obrovskou radost.“
Proč je pro mladé bratry dobré, když tráví čas se zkušenými bratry, kteří už dlouhá léta slouží Jehovovi? (7. odstavec)
BUĎ JAKO TIMOTEUS – OPRAVDOVĚ SE O DRUHÉ ZAJÍMEJ
8. Proč si Pavel vybral Timotea? (Filipanům 2:19–22)
8 Když se Pavel vracel do měst, kde se proti němu lidé předtím postavili, potřeboval odvážné spolupracovníky. Nejdřív si vybral Sila, který měl spoustu zkušeností. (Sk. 15:22, 40) A později si vybral i Timotea. Co ho na něm tak zaujalo? Měl skvělou pověst. (Sk. 16:1, 2) A taky se o druhé opravdově zajímal. (Přečti Filipanům 2:19–22.)
9. Z čeho bylo vidět, že Timoteovi záleží na bratrech a sestrách?
9 Od samého začátku, co Timoteus sloužil s Pavlem, bylo vidět, že mu na druhých záleží víc než na sobě. Pavel věděl, že se na něho může spolehnout, a tak ho nechal v Beroi, aby povzbuzoval nové učedníky. (Sk. 17:13, 14) Určitě se toho hodně naučil i od Sila, který tam taky zůstal. Později už ho Pavel samotného poslal do Tesaloniky, aby tam bratry a sestry posílil. (1. Tes. 3:2, ppč.) Během dalších zhruba 15 let se naučil být empatický a plakat „s těmi, kdo pláčou“. (Řím. 12:15; 2. Tim. 1:4) Co se od něho můžou mladí naučit?
10. Jak se U-dže naučil o druhé zajímat?
10 Jak se můžeme naučit víc se o druhé zajímat? Je to hezky vidět z toho, co zažil bratr U-dže. Když byl mladý, neuměl si moc povídat se staršími bratry a sestrami. Většinou je v sále jenom pozdravil a šel dál. Jeden starší mu navrhl, aby se s nimi zkusil dát do řeči a třeba je pochválil za to, co se mu na nich líbí. Taky mu poradil, aby přemýšlel o tom, co by druhé mohlo zajímat. U-dže to zkusil a fungovalo to. Dneska už slouží jako starší a vypráví: „Teď je pro mě daleko jednodušší hezky si popovídat s každým bez ohledu na to, kolik mu je. Jsem moc rád, že dokážu líp pochopit, co řeší, a díky tomu jim můžu pomoct.“
11. Jak se můžou mladí bratři naučit upřímně se o druhé zajímat? (Viz taky obrázek.)
11 Jsi mladý bratr? I ty se můžeš naučit upřímně se o druhé zajímat. Na shromáždění si zkus povídat s bratry a sestrami, kteří pochází z nejrůznějšího prostředí nebo jsou různě staří. Zeptej se jich, jak se mají, a pak poslouchej. Třeba díky tomu zjistíš, co pro ně můžeš udělat. Možná se dozvíš, že nějací starší manželé bojují s aplikací JW Library®. Mohl bys jim s tím pomoct? Nebo možná zjistíš, že nemají s kým jít do služby. Co kdyby ses s nimi domluvil? Když budeš iniciativní, dáš skvělý příklad všem ve sboru.
Mladí bratři můžou druhým ve sboru hodně pomáhat (11. odstavec)
NECH SI OD PAVLA PORADIT I TY
12. Jak si můžou mladí bratři nechat od Pavla poradit?
12 Pavel chtěl, aby se Timoteovi ve službě dařilo a byl v životě šťastný, a tak mu radil v různých směrech. (1. Tim. 1:18; 2. Tim. 4:5) Z jeho rad si můžeš hodně odnést i ty. Jak na to? Zkus si přečíst první a druhý dopis Timoteovi, jako by to Pavel psal přímo tobě, a přemýšlej, co konkrétně můžeš v životě uplatnit. Pojď se na pár jeho rad podívat.
13. Co člověk potřebuje, aby měl čím dál blíž k Jehovovi?
13 „Cvič [se] v oddanosti Bohu.“ (1. Tim. 4:7b) Co to znamená? Člověk, který je oddaný Bohu, k němu má hodně blízko a chce mu dělat radost. Není to něco, s čím bychom se narodili, a tak na tom musíme pracovat. Jak? Řecké slovo, které se v tomhle verši překládá jako „cvič se“, se často používalo pro popis sportovce, který intenzivně trénuje na nějaký závod. Potřebuje k tomu disciplínu. A přesně to potřebujeme i my, abychom si zvykli dělat věci, které nás přiblíží k Jehovovi.
14. Co by mělo být naším cílem, když si čteme Bibli? Ukaž to na příkladu.
14 Jedním ze zvyků, který nás může přiblížit k Jehovovi, je číst si Bibli každý den. Třeba když čteš příběh o tom, jak se Ježíš setkal s mladým bohatým vládcem, co ti to říká o Jehovovi? (Mar. 10:17–22) Ten muž věřil, že Ježíš je Mesiáš, ale měl málo víry, aby ho následoval. Ježíš k němu ale i tak pocítil lásku. Když si to představuješ, určitě se ti líbí, jak s ním Ježíš mluvil. Je vidět, že si přál, aby se ten muž dobře rozhodl. Taky ukázal, co k němu cítí Jehova. (Jan 14:9) Až o tom budeš přemýšlet, zeptej se sám sebe: Co můžu já dělat pro to, abych měl k Jehovovi blíž a mohl víc sloužit druhým?
15. Proč by měl mladý bratr přemýšlet o tom, jaký příklad dává druhým? (1. Timoteovi 4:12, 13)
15 „Buď … pro věrné příkladem.“ (Přečti 1. Timoteovi 4:12, 13.) Pavel Timotea vybízel, aby pracoval nejenom na schopnostech, jako je čtení a vyučování, ale i na vlastnostech, jako je láska, víra a cudnost. Proč? Protože dobrý příklad mluví hlasitěji než slova. Představ si, že dostaneš za úkol mít proslov, ve kterém máš druhé motivovat, aby toho ve službě dělali co nejvíc. Určitě se ti o tom bude líp mluvit, když budeš ve službě ty sám dělat maximum. Svým příkladem dodáš svým slovům váhu. (1. Tim. 3:13)
16. a) Ve kterých pěti oblastech můžou být mladí bratři příkladem? b) Jak se může mladý bratr stát příkladem „v mluvení“?
16 Jak už jsme si četli v 1. Timoteovi 4:12, Pavel ukázal pět oblastí, ve kterých můžou být mladí bratři pro druhé příkladem. Co kdyby sis na každou z nich udělal studijní projekt? Třeba když se chceš zlepšit „v mluvení“, můžeš přemýšlet o tom, co druhým říkat, abys je povzbudil. Jestli ještě bydlíš s rodiči, co kdybys jim častěji děkoval za to, co pro tebe dělají? Když měl na shromáždění někdo hezký úkol, můžeš ho pochválit a říct mu, co se ti na tom líbilo. Taky se můžeš snažit dávat komentáře vlastními slovy. Když se budeš snažit být příkladem v mluvení, druzí si toho určitě všimnou a uvidí, že na sobě pracuješ. (1. Tim. 4:15)
17. Co mladému bratrovi pomůže dělat toho pro Jehovu víc? (2. Timoteovi 2:22)
17 „Utíkej před touhami mládí. Snaž se jednat správně.“ (Přečti 2. Timoteovi 2:22.) Pavel vybízel Timotea, aby se držel daleko od všeho, co by mu bránilo dělat toho pro Jehovu víc a co by mohlo poškodit jeho přátelství s ním. Možná si uvědomíš, že sice neděláš nic špatného, ale některým věcem se věnuješ tolik, že už ti nezbývá moc času na duchovní věci. Zkus se třeba zamyslet nad tím, kolik času trávíš na internetu, sportováním nebo hraním videoher. Nemohl bys něco z toho času dát Jehovovi a druhým? Můžeš se třeba zapojit do údržby vašeho sálu nebo podpořit službu s pojízdnými stojany. Když takové věci zkusíš, nejspíš získáš skvělé přátele, kteří ti pomůžou dávat si další cíle a taky jich dosáhnout.
SLUŽ DRUHÝM A ZAŽIJEŠ SKVĚLÉ VĚCI
18. Proč můžeme říct, že Marek a Timoteus žili naplno?
18 Marek a Timoteus toho hodně obětovali, aby mohli pro druhé dělat víc. Ale byli díky tomu šťastní a měli úžasný život. (Sk. 20:35) Marek za bratry a sestrami cestoval po světě a měl tu čest napsat strhující evangelium o Ježíšově životě a službě. Timoteus pomáhal Pavlovi zakládat sbory a dodával bratrům a sestrám sílu. Jehova z nich musel mít obrovskou radost.
19. Proč by se mladí bratři měli zamyslet nad tím, co Pavel radil Timoteovi, a co zažijí, když jeho rady uplatní?
19 Z toho, co Pavel napsal ve svých dopisech Timoteovi, je vidět, jak moc ho měl rád. Tyhle dopisy inspiroval Jehova, a tak je z nich vidět, co cítí i on. Má vás, mladí bratři, moc rád. Chce, aby byl každý z vás šťastný. A tak si od něj nech poradit. Nech se motivovat k tomu, abys toho pro něj a pro bratry a sestry chtěl dělat víc. Už teď budeš mít skvělé zážitky „a pevně se [chopíš] skutečného života“, který pro tebe Jehova chystá. (1. Tim. 6:18, 19)
PÍSEŇ Č. 76 Znáš ten nádherný pocit?
b POPIS OBRÁZKU: Marek se během misionářské cesty stará o to, co Pavel a Barnabáš potřebují. Timoteus ochotně přišel navštívit sbor, aby tam bratry a sestry povzbudil a dodal jim sílu.