INTERNETSKA BIBLIOTEKA Watchtower
INTERNETSKA BIBLIOTEKA
Watchtower
hrvatski znakovni jezik
  • BIBLIJA
  • IZDANJA
  • SASTANCI
  • w21 rujan 39
  • Kad netko koga voliš napusti Jehovu

Videosadržaj nije dostupan.

Žao nam je, došlo je do greške u učitavanju videosadržaja.

  • Kad netko koga voliš napusti Jehovu
  • Stražarska kula — glasnik Jehovinog kraljevstva (izdanje za proučavanje) — 2021
  • Podnaslovi
  • NEMOJ KRIVITI SEBE
  • ŠTO MOŽEŠ UČINITI DA BI OSTAO DUHOVNO JAK
  • POMOĆ SKUPŠTINE
  • NE GUBI NADU I UZDAJ SE U JEHOVU
Stražarska kula — glasnik Jehovinog kraljevstva (izdanje za proučavanje) — 2021
w21 rujan 39

39. ČLANAK ZA RAZMATRANJE

Kad netko koga voliš napusti Jehovu

Koliko su mu puta nanosili bol (PSAL. 78:40)

PJESMA 42

SAŽETAKa

1. Kako se može osjećati netko kome je isključen član obitelji?

JE LI netko od članova tvoje obitelji bio isključen iz skupštine? To je strašno bolno iskustvo. Naša sestra Hildab kaže: “Kad mi je nakon 41 godine braka umro muž, mislila sam da je to nešto najgore što bi mi se ikad moglo dogoditi. No kad je moj sin napustio skupštinu, svoju ženu i djecu, bilo mi je još puno, puno teže.”

Otac odlazi od kuće s koferom. Majka grli njihovo dvoje uplakane djece.

Jehova razumije koliko ti je teško kad netko koga voliš napusti istinu (vidi odlomke 2–3)d

2, 3. Prema Psalmu 78:40, 41, kako se Jehova osjeća kad ga neki njegov sluga napusti?

2 Zamisli samo koliko je Jehovu boljelo kad su mu neki članovi njegove nebeske obitelji okrenuli leđa (Juda 6). Pokušaj si predočiti i koliko ga je boljelo kad se njegov voljeni izraelski narod uvijek iznova bunio protiv njega. (Pročitaj Psalam 78:40, 41.) Budi uvjeren da naš brižan nebeski Otac osjeća bol u srcu i kad ga napusti netko koga ti voliš. On dobro zna koliko ti je teško. Suosjeća s tobom i pružit će ti potrebnu utjehu i podršku.

3 U ovom članku saznat ćemo što možemo učiniti da bismo dobili Jehovinu pomoć kad se suočimo s takvim gubitkom. Isto tako, razmotrit ćemo kako možemo pomoći drugima u skupštini kojima je isključen neki član obitelji. No najprije ćemo reći nekoliko riječi o negativnom načinu razmišljanja kojeg se moramo kloniti.

NEMOJ KRIVITI SEBE

4. Kako se mnogi roditelji osjećaju kad njihov sin ili kći napusti Jehovu?

4 Kad njihov voljeni sin ili kći napusti Jehovu, roditelji se često pitaju jesu li mogli učiniti nešto više da pomognu svom djetetu da ostane u istini. U takvoj se situaciji našao i naš brat Luke. Nakon što mu je sin bio isključen, rekao je: “Mislio sam da sam ja kriv za to. Čak sam noću znao ružno sanjati o tome. Ponekad sam plakao i srce mi se razdiralo od tuge.” Elizabeth, sestra čiji je sin također bio isključen, kaže: “Često sam se pitala u čemu sam kao majka pogriješila. Mislila sam da nisam dovoljno učinila kako bih pomogla svom sinu da zavoli istinu.”

5. Tko je odgovoran za to što je netko napustio Jehovu?

5 Trebamo imati na umu da je Jehova svakome od nas dao slobodnu volju. To znači da možemo odlučiti hoćemo li mu biti poslušni ili ćemo raditi po svom. Neki mladi kojima roditelji nisu pružili dobar primjer odlučili su služiti Jehovi i ostali su mu vjerni. Neki drugi, čiji su roditelji dali sve od sebe da ih odgoje u skladu s biblijskim načelima, napustili su istinu kad su odrasli. Dakle, svatko od nas mora sam odlučiti hoće li služiti Jehovi (Još. 24:15). Roditelji, ako je vaše dijete prestalo služiti Jehovi, razumljivo je da ste tužni zbog toga, no nemojte misliti da ste vi krivi za to.

6. Kako se mlada osoba može osjećati kad njen roditelj prestane služiti Bogu?

6 Ponekad roditelj napusti istinu, pa čak i svoju obitelj (Psal. 27:10). To može biti težak udarac za djecu, kojima je roditelj bio uzor u životu. Esther, kojoj je otac bio isključen, kaže: “Često sam plakala jer sam shvatila da se moj otac nije samo malo udaljio od istine. On je svjesno odlučio potpuno napustiti Jehovu. Volim svog oca i zato sam se jako brinula za njega kad je bio isključen. Čak sam imala napade panike.”

7. Što Jehova osjeća prema mladoj osobi čiji su otac ili majka isključeni?

7 Mladi, ako su vam otac ili majka isključeni, jako nam je žao zbog toga. Budite uvjereni da i Jehova dobro zna koliko vam je teško. On vas voli i cijeni vašu vjernost, a cijenimo je i mi i jako vas volimo. Imajte na umu i to da vi niste odgovorni za odluke svojih roditelja. Kao što smo ranije spomenuli, Jehova je svakom čovjeku dao da sam odluči hoće li mu služiti. Svaki predani i kršteni Božji sluga mora “nositi svoj teret odgovornosti” (Gal. 6:5, bilješka).

8. Što članovi obitelji mogu činiti dok čekaju da se osoba koju vole vrati Jehovi? (Vidi i okvir “Vrati se Jehovi”.)

8 Kad netko koga voliš napusti Jehovu, sasvim je razumljivo da se nadaš da će mu se ta osoba jednog dana vratiti. No što možeš učiniti dok čekaš da se to dogodi? Možeš voditi brigu o svom vlastitom duhovnom zdravlju. Na taj način pružit ćeš dobar primjer drugim članovima svoje obitelji, a možda čak i isključenoj osobi. Isto tako, dobit ćeš snagu koja ti je potrebna da bi se nosio s bolnim emocijama. Razmotrimo u nastavku neke konkretne korake koje možeš poduzeti.

Vrati se Jehovi

Pastir brižno nosi janje u svojim njedrima.

Jedna je majka rekla: “Svome sinu od srca želim ono što piše u Izaiji 55:7: ‘Neka se vrati Jehovi, koji će mu se smilovati, našem Bogu, jer će mu velikodušno oprostiti.’” Jesi li i ti napustio Jehovu? Što mu se prije vratiš, to ćeš biti sretniji. Kad pogledaš što se događa u svijetu, možeš jasno vidjeti da je Harmagedon pred vratima i da može započeti u bilo kojem trenutku. Osim toga, život u ovom svijetu je kratak i neizvjestan. Nitko od nas ne zna hoće li sutra uopće biti živ (Jak. 4:13, 14).

U brošuri Vrati se Jehovic piše: “Budi uvjeren da će on biti uz tebe dok nastojiš obnoviti svoj odnos s njim. Pomoći će ti da se nosiš s brigama i tjeskobnim mislima, da nadvladaš povrijeđene osjećaje te da imaš čistu savjest i nađeš unutarnji mir. Tada ćeš osjetiti želju da ponovno počneš služiti Jehovi sa svojom braćom i sestrama” (1. Petr. 2:25).

c Brošuru su objavili Jehovini svjedoci. Dostupna je na mnogim jezicima na stranici jw.org.

ŠTO MOŽEŠ UČINITI DA BI OSTAO DUHOVNO JAK

9. Što možeš učiniti da bi sačuvao jaku vjeru? (Vidi i okvir “Biblijski reci koji te mogu utješiti ako je netko koga voliš napustio Jehovu”.)

9 Budi zaokupljen duhovnim aktivnostima. Jako je važno da i dalje jačaš samog sebe, a i druge članove svoje obitelji. Kako to možeš činiti? Trudi se redovito čitati Božju Riječ i razmišljati o njoj te prisustvovati kršćanskim sastancima. Tako ćeš dobivati snagu od Jehove. Joanna, čiji su otac i sestra napustili istinu, kaže: “Osjećam unutarnji mir kad u Bibliji čitam o osobama kao što su Abigajila, Estera, Job, Josip i Isus. Razmišljanje o njima pomaže mi da svoj um ispunim pozitivnim mislima koje mi ublažavaju bol. Jako me hrabre i pjesme iz naših mjesečnih emisija.”

Biblijski reci koji te mogu utješiti ako je netko koga voliš napustio Jehovu

  • Psalam 30:10

  • Psalam 34:4, 6, 18, 19

  • Psalam 39:12

  • Psalam 61:1, 2

  • Psalam 94:17–19

  • Efežanima 3:20

  • Filipljanima 4:6, 7

10. Kako nam riječi iz Psalma 32:6–8 pomažu da se nosimo s tugom i boli u srcu?

10 Reci Jehovi sve što te brine. Moli mu se i onda kad si uznemiren ili jako tužan. Usrdno moli našeg brižnog Boga da ti pomogne sagledati situaciju iz njegove perspektive i da te učini razboritim i pouči te “putu kojim trebaš ići”. (Pročitaj Psalam 32:6–8.) Možda ti je jako teško reći Jehovi kako se stvarno osjećaš. No on dobro razumije tvoju bol. Jehova te jako voli i poziva te da mu otvoreno kažeš sve što ti leži na srcu (Izl. 34:6; Psal. 62:7, 8).

11. Prema Hebrejima 12:11, zašto trebamo imati povjerenja u način na koji Jehova ukorava svoje sluge? (Vidi i okvir “Isključenje – izraz Jehovine ljubavi”.)

11 Podupri odluku starješina. Isključenje je disciplinska mjera koju je propisao sam Jehova. On s ljubavlju ukorava i poučava svoje sluge i to je za dobrobit svih, pa i samog prijestupnika. (Pročitaj Hebrejima 12:11.) Neki bi mogli iznositi negativne komentare o tome kako su starješine rješavali neki pravni slučaj. No oni koji tako govore obično ne žele spomenuti nikakve pojedinosti koje bi prijestupnika prikazale u lošem svjetlu. Nama jednostavno nisu poznate sve činjenice. Stoga je dobro da se pouzdamo u to da su starješine koji su bili u pravnom odboru dali sve od sebe da se drže biblijskih načela i da sude “u ime Jehove” (2. Ljet. 19:6).

Isključenje – izraz Jehovine ljubavi

Zašto možemo reći da je isključenje izraz Božje ljubavi?

  1. 1. Ljubav potiče starješine da učine sve što mogu kako bi pomogli prijestupniku. Do isključenja dolazi samo ako je kršćanin učinio ozbiljan grijeh i ako se ne kaje (Hebr. 12:7, 9–11).

  2. 2. Isključenjem nepokajničkog grešnika štiti se skupština. Takvog grešnika mogli bismo usporediti s osobom koja je oboljela od jako zarazne bolesti, pa je treba staviti u karantenu kako ne bi zarazila druge oko sebe (1. Kor. 5:6, 7, 11–13).

  3. 3. Isključenje može potaknuti grešnika da se pokaje. Mnogi koji su bili isključeni na koncu su se urazumili te su se vratili Jehovi (Luka 15:11–24).

  4. 4. Kad se grešnik pokaje i vrati Jehovi, na nebu zavlada radost, a i skupština se raduje njegovom povratku (Luka 15:7).

12. Do čega može doći kad iz poslušnosti Jehovi podržavamo odluku o isključenju?

12 Time što podržavaš odluku starješina zapravo možeš pomoći isključenom članu svoje obitelji da se vrati Jehovi. “Bilo nam je jako teško prestati kontaktirati s našim sinom”, priznaje Elizabeth, koju smo ranije spomenuli. “No nakon što se on vratio Jehovi, priznao je da je zaslužio biti isključen. Kasnije je rekao da je iz toga izvukao vrijedne pouke. I ja sam naučila da je način na koji Jehova ukorava svoje sluge uvijek ispravan”, kaže Elizabeth. Njen suprug Mark dodaje: “Puno kasnije sin mi je rekao da je na njegovu odluku da se vrati utjecalo, između ostalog, i to što smo mi prekinuli svako druženje s njim. Jako mi je drago što nam je Jehova pomogao da budemo poslušni.”

13. Što ti može pomoći da se lakše nosiš s bolnim emocijama?

13 Razgovaraj s prijateljima koji razumiju kako se osjećaš. Druži se sa zrelim kršćanima koji ti mogu pomoći da zadržiš pozitivan stav (Izr. 12:25; 17:17). Joanna, koju smo spomenuli ranije, kaže: “Osjećala sam se usamljeno. Ali puno mi je pomoglo to što sam razgovarala s prijateljima u koje imam povjerenja.” No što možeš učiniti ako ti neki u skupštini kažu nešto zbog čega se osjećaš još gore?

14. Zašto trebamo podnositi jedni druge i od srca opraštati jedni drugima?

14 Budi strpljiv sa svojom braćom i sestrama. Ne možemo očekivati da će svi uvijek reagirati na idealan način (Jak. 3:2). Svi smo mi nesavršeni i zato se nemoj iznenaditi ako neki ponekad ne znaju što reći ili ako te povrijede svojim riječima iako im to nije bila namjera. Imaj na umu savjet apostola Pavla: “Podnosite jedni druge i od srca opraštajte jedni drugima, čak i ako su vaše pritužbe opravdane” (Kol. 3:13). Jedna naša sestra kojoj je sin bio isključen kaže: “Jehova mi je pomogao da oprostim braći koja su htjela učiniti nešto dobro, ali su to napravila na nesavršen način.” Kako skupština može pomoći vjernim Božjim slugama kojima je netko u obitelji isključen?

POMOĆ SKUPŠTINE

15. Kako možemo pomoći svojim suvjernicima kojima je član obitelji nedavno isključen?

15 Budi srdačan prema svojim suvjernicima kojima je neki član obitelji isključen. Naša sestra Miriam priznala je da joj je bilo neugodno ići na sastanke nakon što je njen brat bio isključen. Ona kaže: “Bojala sam se što će drugi reći. No braća i sestre ponijeli su se kao pravi prijatelji. Bilo im je žao zbog toga što se dogodilo i nisu govorili ništa ružno o mom isključenom bratu. Zahvaljujući njima nisam imala osjećaj da sam u svojoj tuzi prepuštena sama sebi.” Jedna druga sestra kaže: “Nakon što je naš sin bio isključen, naša draga braća i sestre došli su nas utješiti. Neki od njih priznali su da ne znaju što bi rekli. Neki su plakali zajedno sa mnom, a neki su mi napisali par utješnih riječi. To što su učinili stvarno mi je puno pomoglo.”

16. Kako skupština može nastaviti pomagati onima kojima je netko u obitelji isključen?

16 Trudi se i dalje pomagati svojim suvjernicima kojima je netko u obitelji isključen. Tvoja im je ljubav i podrška potrebnija nego ikad prije (Hebr. 10:24, 25). Ponekad članovi obitelji isključene osobe imaju osjećaj da ih neki u skupštini izbjegavaju, kao da su i oni isključeni. Mi sigurno ne želimo da se itko zbog nas tako osjeća. Mladima čiji su roditelji napustili istinu naročito je potrebna pohvala i ohrabrenje. Maria, čiji je muž bio isključen te je napustio obitelj, kaže: “Neka braća i sestre znali su doći k nama i spremiti nam nešto za jelo. Isto tako, pomagali su mi da proučavam sa svojom djecom. Razumjeli su koliko mi je teško i plakali su zajedno sa mnom. Stali su mi u obranu kad su neki počeli širiti glasine o meni. Zbilja su mi puno pomogli!” (Rim. 12:13, 15).

Majka i njena djeca radosno dočekuju dvojicu starješina koji su im došli u posjet.

Braća i sestre iz skupštine mogu s ljubavlju pomagati obitelji isključene osobe (vidi odlomak 17)e

17. Kako starješine mogu tješiti one koji su potišteni?

17 Starješine, koristite prilike da jačate braću i sestre kojima je netko u obitelji isključen. Od vas se naročito očekuje da tješite one kojima je neki član obitelji napustio Jehovu (1. Sol. 5:14). Nastojte ih ohrabriti tako da razgovarate s njima prije i nakon sastanka. Otiđite im u posjet i molite se za njih. Surađujte s njima u službi ili ih ponekad pozovite da vam se pridruže u obiteljskom proučavanju. Duhovni pastiri trebaju se brinuti za one koji su potišteni te im pokazati ljubav i suosjećanje, što će njima puno značiti (1. Sol. 2:7, 8).

NE GUBI NADU I UZDAJ SE U JEHOVU

18. Prema 2. Petrovoj 3:9, kako Bog gleda na one koji su mu prestali služiti i što oni trebaju učiniti?

18 Jehova “ne želi da itko pogine, nego da svi dođu do pokajanja”. (Pročitaj 2. Petrovu 3:9.) Čak i kad netko učini ozbiljan grijeh, njegov je život i dalje dragocjen u Božjim očima. Imaj na umu da je Jehova platio veliku cijenu – život svog voljenog Sina – kako bi otkupio grešne ljude. Onima koji su ga napustili nastoji s ljubavlju pomoći da mu se vrate. Nada se da će oni to i učiniti, kao što se vidi iz Isusove usporedbe o rasipnom sinu (Luka 15:11–32). Mnogi koji su napustili istinu kasnije su se vratili svom nebeskom Ocu punom ljubavi. A i skupština ih je raširenih ruku primila natrag. Elizabeth, koju smo ranije citirali, bila je jako sretna kad je njen sin bio ponovno primljen u skupštinu. Ona kaže: “Zbilja sam jako zahvalna onima koji su nam govorili da ne gubimo nadu.”

19. Zašto se možemo uzdati u Jehovu?

19 Mi znamo da se uvijek možemo uzdati u Jehovu. Savjeti koje nam on daje uvijek su za naše dobro. On je velikodušan i suosjećajan otac koji jako voli sve one koji mu s ljubavlju služe. Znaj da te Jehova neće napustiti kad se nađeš u nevolji (Hebr. 13:5, 6). “Jehova nas nikad nije ostavio”, kaže Mark, kojeg smo spomenuli ranije. “On je uvijek uz nas kad proživljavamo teške trenutke.” Jehova će i tebi davati iznimnu snagu (2. Kor. 4:7). Budi uvjeren da možeš ostati vjeran Jehovi i nemoj gubiti nadu čak ni kad netko od tvojih voljenih napusti istinu.

ŠTO SI NAUČIO IZ OVIH BIBLIJSKIH REDAKA?

  • Psalam 78:40, 41

  • Psalam 32:6–8

  • Hebrejima 12:11

PJESMA 68

a Jako nam je teško kad netko koga volimo prestane služiti Jehovi. U ovom članku vidjet ćemo kako se Bog osjeća kad se to dogodi. Saznat ćemo i što obitelj isključene osobe može poduzeti kako bi se lakše nosila s tugom i ostala duhovno jaka. Isto tako, razmotrit ćemo kako svi u skupštini mogu toj obitelji pružiti utjehu i podršku.

b Neka su imena u članku promijenjena.

d OPIS ILUSTRACIJE: Kad kršćanin napusti svoju obitelj i Jehovu, njegova žena i djeca pate.

e OPIS ILUSTRACIJE: Dvojica starješina pružaju ohrabrenje jednoj obitelji iz svoje skupštine.

    Izdanja na hrvatskom znakovnom jeziku (2010-2025)
    Odjava
    Prijava
    • hrvatski znakovni jezik
    • Podijeli
    • Postavke
    • Copyright © 2025 Watch Tower Bible and Tract Society of Pennsylvania
    • Uvjeti korištenja
    • Izjava o privatnosti
    • Postavke za privatnost
    • JW.ORG
    • Prijava
    Podijeli