18. ČLANAK ZA RAZMATRANJE
Hrabrimo jedni druge na našim sastancima
Razmišljajmo jedni o drugima i hrabrimo jedni druge (HEBR. 10:24, 25)
SAŽETAKa
1. Zašto komentiramo na sastancima?
ZAŠTO dolazimo na naše sastanke? Prije svega, zato da bismo hvalili Jehovu (Psal. 26:12; 111:1). Na sastanke idemo i zato da bismo hrabrili jedni druge u ovim teškim vremenima (1. Sol. 5:11). Oba ta cilja postižemo kad komentiramo na sastancima.
2. Kada možemo komentirati na našim sastancima?
2 Svaki tjedan imamo prilike komentirati na našim sastancima. Naprimjer, vikendom možemo sudjelovati u Razmatranju Stražarske kule. Na sastanku Naš kršćanski život i služba možemo komentirati u točkama Tragajmo za duhovnim blagom, Skupštinsko razmatranje Biblije i u nekim drugim dijelovima programa.
3. S kojim se izazovima možemo suočiti i kako nam u tome pomažu riječi iz Hebrejima 10:24, 25?
3 Svi mi želimo hvaliti Jehovu i hrabriti svoje suvjernike. No kad je riječ o komentiranju, možda se suočavamo s nekim izazovima. Naprimjer, možda imamo tremu od komentiranja ili pak jako želimo komentirati, ali nas voditelji ne prozivaju toliko često koliko bismo mi to voljeli. Kako možemo izaći na kraj s tim izazovima? Odgovor na to pitanje nalazimo u poslanici Hebrejima. Kad je apostol Pavao govorio o tome koliko su važni naši sastanci, rekao je da prije svega trebamo misliti na to da “hrabrimo jedni druge”. (Pročitaj Hebrejima 10:24, 25.) Bit će nam lakše komentirati ako imamo na umu da druge možemo ohrabriti čak i nekim jednostavnim komentarom kojim izražavamo svoju vjeru. A ako nas voditelji rijetko prozovu, možemo se radovati tome da drugi u skupštini imaju priliku komentirati (1. Petr. 3:8).
4. O čemu će biti riječi u ovom članku?
4 U ovom članku najprije ćemo razmotriti kako možemo hrabriti jedni druge u maloj skupštini, u kojoj nema baš puno objavitelja koji komentiraju. Zatim ćemo vidjeti kako možemo hrabriti jedni druge u velikoj skupštini, u kojoj mnogi dižu ruku i žele komentirati. Na kraju ćemo vidjeti kako možemo istinski ohrabriti druge onim što kažemo u svojim komentarima.
HRABRIMO JEDNI DRUGE U MALOJ SKUPŠTINI
5. Kako možemo hrabriti jedni druge ako nas nema puno na sastanku?
5 U maloj skupštini ili grupi voditelj nema baš veliki izbor kad odlučuje koga će prozvati. Ponekad možda treba i malo duže čekati da netko digne ruku. Na takvom sastanku prisutnima može postati dosadno i vjerojatno se neće previše ohrabriti. Što možeš učiniti u takvoj situaciji? Budi spreman često dići ruku i komentirati. Time bi i druge mogao potaknuti da češće komentiraju.
6, 7. Što nam može pomoći da imamo manju tremu od komentiranja?
6 Što ako te hvata grč u želucu pri samoj pomisli na komentiranje? Mnogi se tako osjećaju. No tebi je sigurno stalo do toga da što više ohrabriš svoju braću i sestre. Da bi u tome uspio, razmisli što možeš učiniti kako bi smanjio tremu od komentiranja. Što ti u tome može pomoći?
7 Mogao bi razmotriti neke prijedloge koji su objavljeni u prijašnjim izdanjima Stražarske kule.b Spomenimo samo dva prijedloga. Kao prvo, dobro se pripremi (Izr. 21:5). Što se bolje upoznaš s gradivom koje će se razmatrati, to će ti biti lakše dići ruku i komentirati. Kao drugo, nastoj davati kratke komentare (Izr. 15:23; 17:27). Kratki komentari izazivaju manju tremu. Ako daš kratak odgovor, možda u samo jednoj ili dvije rečenice, braća i sestre lakše će te pratiti i razumjeti nego ako pričaš nadugo i naširoko i iznosiš mnogo misli. Kad kratko komentiraš svojim riječima, pokazuješ da si se dobro pripremio i da jasno razumiješ gradivo.
8. Kako Jehova gleda na naš trud?
8 No što ako si pokušao primijeniti neke od tih prijedloga, ali i dalje imaš tremu i teško ti je dati više od jednog ili dva komentara? Budi siguran da Jehova cijeni to što se iskreno trudiš učiniti ono što možeš (Luka 21:1–4). Davati najbolje od sebe ne znači da sami sebi trebamo nametnuti teret koji ne možemo nositi (Filip. 4:5). Procijeni koliko možeš učiniti, zadaj si cilj da to i ostvariš i moli Jehovu da ti da mir u srcu. Za početak si možeš postaviti cilj da daš samo jedan kratak komentar.
HRABRIMO JEDNI DRUGE U VELIKOJ SKUPŠTINI
9. S kojim se izazovom možeš suočiti u velikoj skupštini?
9 Ako u tvojoj skupštini ima puno objavitelja, možda se suočavaš s drugačijim izazovom. Možda tako puno braće i sestara želi komentirati da ti rijetko dođeš na red. U takvoj situaciji našla se i naša sestra Danijela.c Ona jako voli komentirati na sastancima. Na to gleda kao na priliku da slavi Jehovu, ohrabri druge i ojača svoju vjeru u ono što Biblija uči. Ali kad se preselila u jednu veću skupštinu, više nije imala prilike tako često komentirati – ponekad na cijelom sastanku nije uspjela dati nijedan komentar. “To me baš frustriralo”, kaže ona. “Imala sam osjećaj kao da sam propustila učiniti nešto lijepo za Jehovu i svoju braću. A kad ti se to dogodi više puta zaredom, počneš se pitati da li te voditelj namjerno nije prozvao.”
10. Što možemo učiniti da bismo imali više prilika komentirati?
10 Jesi li se ikad osjećao kao sestra Danijela? Ako jesi, možda si sam sebi rekao: “Zašto da se uopće trudim? Samo ću slušati sastanak.” No nemoj odustati i prestati dizati ruku. Što konkretno možeš učiniti? Mogao bi za svaki sastanak pripremiti više komentara. Ako te voditelj ne prozove na početku razmatranja, još uvijek ćeš imati priliku komentirati kasnije u toku sastanka. Kad se pripremaš za Razmatranje Stražarske kule, razmišljaj o tome kako je svaki odlomak povezan s temom članka. Tako će ti biti lakše uključiti se u bilo kojem trenutku i dati neki dobar komentar. Osim toga, možeš se pripremiti da komentiraš na odlomke u kojima se razmatraju dublje biblijske istine, koje nije tako lako objasniti (1. Kor. 2:10). Zašto? Zato što na takvim odlomcima obično manje objavitelja diže ruku. No što ako si primijenio sve te savjete, ali nakon nekoliko sastanaka još uvijek nisi dobio priliku komentirati? Mogao bi prije sastanka pristupiti voditelju i reći mu na koje bi pitanje volio dati odgovor.
11. Koji savjet nalazimo u Filipljanima 2:4?
11 Pročitaj Filipljanima 2:4. Potaknut Božjim duhom, apostol Pavao savjetovao je kršćanima da misle na korist drugih. Kako taj savjet možemo primijeniti na našim sastancima? Tako da imamo na umu da i drugi, poput nas, žele sudjelovati.
Kao što u razgovoru daješ prijateljima priliku da dođu do riječi, tako i na sastanku daj drugima priliku da komentiraju (vidi odlomak 12)
12. Kako možemo ohrabriti druge na sastancima? (Vidi i ilustraciju.)
12 Predočimo to jednim primjerom. Kad razgovaraš sa svojim prijateljima, da li toliko pričaš da oni uopće ne mogu doći do riječi? Naravno da ne! Želiš da i oni sudjeluju u razgovoru. Slično je i s našim sastancima. Mi sigurno želimo da što više braće i sestara komentira. Ustvari, kad svojim suvjernicima damo priliku da izraze svoju vjeru, to je jedan od najboljih načina na koje ih možemo ohrabriti (1. Kor. 10:24). Pogledajmo sada kako to možemo činiti.
13. Što možemo učiniti da bi više braće imalo priliku komentirati?
13 Da bi više braće imalo priliku komentirati, možemo paziti na to da naši komentari budu kratki. Starješine i drugi iskusni objavitelji mogu ostalima pružiti primjer u tome. Čak i ako daš kratak komentar, nemoj u njemu spomenuti previše misli. Ako spomeneš sve što je navedeno u odlomku, drugima skoro ništa neće ostati za komentiranje. Naprimjer, u ovom odlomku iznose se dva prijedloga – da pazimo na to da naši komentari budu kratki i da u njima ne spomenemo previše misli. Ako prvi dobiješ priliku komentirati ovaj odlomak, zašto ne bi spomenuo samo jedan od tih prijedloga?
Kada bismo mogli odlučiti da na sastanku nećemo podići ruku? (vidi odlomak 14)f
14. Što nam može pomoći da procijenimo koliko često dizati ruku? (Vidi i ilustraciju.)
14 Razborito procijeni koliko ćeš često dizati ruku. Ako nam je ruka prečesto u zraku, voditelj bi mogao biti pod pritiskom da nas puno puta prozove iako drugi možda još uopće nisu imali priliku komentirati. Oni bi zbog toga mogli izgubiti volju da se jave za komentar (Prop. 3:7).
15. (a) Kako trebamo reagirati ako nas voditelj ne prozove? (b) Kako voditelji mogu pokazati obzirnost prema svima? (Vidi okvir “Par riječi voditeljima”.)
15 Kad tijekom razmatranja puno objavitelja diže ruku, možda nećemo moći komentirati onoliko često koliko bismo htjeli. Osim toga, voditelj nas ponekad možda uopće neće prozvati. Možda nam bude žao zbog toga, ali nemojmo to shvaćati osobno (Prop. 7:9).
16. Kako možemo ohrabriti one koji komentiraju?
16 Ako ne možeš komentirati onoliko često koliko bi htio, zašto ne bi pažljivo slušao kad drugi komentiraju te ih nakon sastanka pohvalio za ono što su rekli? Tvoja bi pohvala mogla ohrabriti braću i sestre jednako kao komentari koje si htio dati, ali nisi uspio (Izr. 10:21). Trudimo se pohvaliti svoju braću jer to je još jedan način na koji se možemo međusobno hrabriti.
KAKO JOŠ MOŽEMO HRABRITI JEDNI DRUGE
17. (a) Kako roditelji mogu pomoći svojoj djeci da pripreme prikladne komentare? (b) Prema crtiću koji se navodi u bilješci, koje četiri stvari trebamo napraviti kad pripremamo komentar?
17 Kako još možemo hrabriti jedni druge na našim sastancima? Ako si roditelj, pomozi svojoj djeci da pripreme komentare koji su prikladni za njihovu dob (Mat. 21:16). Ponekad se na sastanku razmatraju ozbiljnije teme, naprimjer bračni problemi ili moralna čistoća. No i tada će vjerojatno biti jedan ili dva odlomka na koja dijete može komentirati. Isto tako, pomozi svojoj djeci da shvate zašto ih voditelj vjerojatno neće prozvati svaki put kad dignu ruku. Time im možeš pomoći da se ne razočaraju kad voditelj prozove nekog drugoga, a ne njih (1. Tim. 6:18).d
18. Što možemo učiniti da u svojim komentarima ne bismo skretali pažnju na sebe? (Mudre izreke 27:2)
18 Svi mi možemo pripremiti dobre komentare kojima ćemo proslaviti Jehovu i ohrabriti svoje suvjernike (Izr. 25:11). Iako ponekad možemo kratko iznijeti neko osobno iskustvo, trebamo paziti da ne pričamo previše o sebi (pročitaj Mudre izreke 27:2; 2. Kor. 10:18). Umjesto toga nastojmo se koncentrirati na Jehovu, njegovu Riječ i njegov narod (Otkr. 4:11). Naravno, ako se u pitanju za neki odlomak potiče prisutne da izraze svoje misli i osjećaje, slobodno to učini. Primjer takvog pitanja možeš naći u sljedećem odlomku.
19. (a) Do čega će dovesti to što mislimo na korist drugih? (Rimljanima 1:11, 12) (b) Kako ti osobno gledaš na komentiranje na sastancima?
19 Iako ne postoje stroga pravila o tome kako komentirati, svi se mi možemo truditi da svojim komentarima ohrabrimo druge. Ponekad ćemo trebati malo češće komentirati. S druge strane, nemojmo biti nezadovoljni ako ne možemo komentirati onoliko koliko bismo htjeli, nego se radujmo tome što i drugi imaju priliku komentirati. Ako na skupštinskim sastancima prvenstveno mislimo na korist drugih, svi ćemo se moći “uzajamno ohrabriti”. (Pročitaj Rimljanima 1:11, 12.)
a Mi hrabrimo jedni druge kad komentiramo na sastancima. No neki imaju tremu od komentiranja. Drugi vole komentirati, ali bi željeli da ih se češće prozove. Kako i u jednoj i u drugoj situaciji možemo pokazati da mislimo jedni na druge, tako da svi budemo ohrabreni? I kako svojim komentarima možemo poticati braću i sestre na ljubav i dobra djela? U ovom članku dobit ćemo odgovore na ta pitanja.
b Još neke prijedloge možeš naći u Stražarskoj kuli od siječnja 2019., na stranicama 8–13, i u izdanju od 1. rujna 2003., na stranicama 19–22.
c Ime je promijenjeno.
d Na stranici jw.org pogledaj crtić Sprijatelji se s Jehovom – Pripremi komentar.
e Vidi Stražarsku kulu od 15. srpnja 2013., stranica 32, i izdanje od 1. rujna 2003., stranice 21–22.
f OPIS ILUSTRACIJE: U velikoj skupštini brat koji je već komentirao daje priliku drugima da i oni komentiraju na sastanku.