25. TANULMÁNYOZÁSI CIKK
96. ÉNEK Isten könyve kincs
Tanulságok Jákob utolsó szavaiból (2. rész)
„Mindegyik a neki járó áldást kapta” (1MÓZ 49:28)
TÉMA
Megnézzük, milyen tanulságokat vonhatunk le Jákob utolsó szavaiból, melyeket Zebulonnak, Issakárnak, Dánnak, Gádnak, Ásernek, Naftalinak, Józsefnek és Benjáminnak mondott.
1. Miről lesz szó ebben a cikkben?
JÁKOB fiai az apjuk köré gyűltek, és figyelmesen hallgatják őt. Biztosan nagyon érdekesnek találták, amit az első négy fiának, Rúbennek, Simeonnak, Lévinek és Júdának mondott. Talán meg is lepődtek a szavain. Ezért kétségkívül kíváncsiak rá, hogyan folytatja a mondanivalóját. Az előző cikkben megvizsgáltuk, mit mondott Jákob az első négy fiának. Most nézzük meg, mit tanulhatunk abból, amit Zebulonnak, Issakárnak, Dánnak, Gádnak, Ásernek, Naftalinak, Józsefnek és Benjáminnak mondott.a
ZEBULON
2. Mit mondott Jákob Zebulonnak, és hogyan teljesedett ez be? (1Mózes 49:13) (Lásd a kiemelt részt is.)
2 (Olvassátok fel: 1Mózes 49:13.) Jákob azt mondta, hogy Zebulon leszármazottai a tenger partjához közel, az ígéret földjének északi részén fognak letelepedni. Több mint 200 évvel később Zebulon törzse megkapta az örökségét. A területük a Galileai-tenger és a Földközi-tenger között feküdt. Ebből adódóan kereskedelmileg előnyös helyzetben voltak. Talán erre utalt, amiről Mózes jövendölt: „Örülj, ó, Zebulon, mikor kimész” (5Móz 33:18). Bárhogy volt is, Zebulon leszármazottainak volt okuk az örömre.
3. Hogyan lehetünk elégedettek?
3 Tanulságok: Bárhol éljünk is, és bármilyenek legyenek is a körülményeink, boldogok lehetünk, ha megelégszünk azzal, amink van (Zsolt 16:6; 24:5). De hajlamosak lehetünk azzal foglalkozni, hogy mink nincs, ahelyett, hogy örülnénk annak, amink van. Ezért igyekezzünk arra összpontosítani, hogy mennyi jó dologban van részünk (Gal 6:4).
ISSAKÁR
4. Mit mondott Jákob Issakárnak, és hogyan teljesedett ez be? (1Mózes 49:14, 15) (Lásd a kiemelt részt is.)
4 (Olvassátok fel: 1Mózes 49:14, 15.) Jákob Issakárt egy erős csontozatú szamárhoz hasonlította, amely nehéz terheket is elbír. Ezzel elismerését fejezte ki a fia iránt, amiért keményen dolgozik. Jákob azt is mondta, hogy Issakár jó földön fog lakni. Ez be is teljesedett, hiszen Issakár leszármazottai egy termékeny földterületet kaptak a Jordán mellett (Józs 19:22). Kétségkívül keményen dolgoztak, hogy megműveljék a földjüket. De sokat tettek másokért is (1Kir 4:7, 17). Például készségesen részt vettek a háborúkban Izrael ellenségei ellen. Így volt ez akkor is, amikor Sisera ellen harcoltak Bárák bíró és Debóra prófétanő idejében (Bír 5:15).
5. Hogyan utánozhatjuk Issakár törzsét, és miért tegyünk így?
5 Tanulságok: Jehova nagyra értékeli, ha Issakárhoz hasonlóan szorgalmasak vagyunk, és keményen dolgozunk azért, hogy ellássuk a tőle kapott feladatainkat (Préd 2:24). Gondoljunk például a vénekre, akik sokat fáradoznak a gyülekezetért (1Tim 3:1). Bár nekik nem kell háborúba menniük, minden erejükkel azon vannak, hogy megvédjék a hittársaikat bármitől, ami eltávolíthatná őket Jehovától (1Kor 5:1, 5; Júd 17–23). Emellett buzdító előadásokat tartanak, melyekre alaposan felkészülnek (1Tim 5:17).
DÁN
6. Milyen feladatot kapott Dán törzse? (1Mózes 49:17, 18) (Lásd a kiemelt részt is.)
6 (Olvassátok fel: 1Mózes 49:17, 18.) Dánt Jákob egy kígyóhoz hasonlította, amely a nála sokkal nagyobb állatokat sem fél megtámadni, mint amilyen egy csataló. És Izrael ellenségeinek valóban volt okuk tartani Dán törzsétől. Miközben az izraeliták az ígéret földjére tartottak, Dán törzse utóvédként ment a többiek mögött (4Móz 10:25). Bár a nép többi része nem tudott mindenről, amit tettek, nélkülözhetetlen feladatot láttak el.
7. Hogyan gondolkodjunk a Jehovától kapott feladatainkról?
7 Tanulságok: Előfordult már veled, hogy úgy érezted, mások nem veszik észre, amit teszel? Például lehet, hogy segítettél a királyságterem takarításában vagy karbantartásában, vagy önkéntes voltál egy kongresszuson. Ez nagyon dicséretes. Ne feledd, hogy Jehova észreveszi és értékeli mindazt, amit érte teszel. De különösen akkor szerez neki örömet a szolgálatunk, ha az iránta érzett szeretet indít minket erre, nem pedig az, hogy mások elismerésére vágyunk (Máté 6:1–4).
GÁD
8. Miért volt kitéve Gád törzse az ellenség támadásainak? (1Mózes 49:19) (Lásd a kiemelt részt is.)
8 (Olvassátok fel: 1Mózes 49:19.) Jákob megjövendölte, hogy Gádot rablóbanda fogja támadni. Több mint 200 évvel később Gád törzse elfoglalt egy területet a Jordántól keletre. De itt ki voltak téve a támadásnak, mert körülöttük ellenséges nemzetek laktak. Gád törzse mégis ezt a területet választotta, mert az ott lévő sok legelő miatt alkalmas volt az állattartásra (4Móz 32:1, 5). Egyértelmű, hogy a Gád törzséhez tartozók bátrak voltak, és bíztak benne, hogy Jehova segíteni fog nekik megvédeni a területet, amelyet tőle kaptak. Sőt, amíg a testvéreik el nem foglalták az ígéret földjének többi részét a Jordán nyugati oldalán, Gád férfiai velük együtt harcoltak (4Móz 32:16–19). Bíztak benne, hogy Jehova meg fogja védeni a feleségeiket és a gyermekeiket, akik így évekre magukra maradtak. Jehova pedig megáldotta őket, amiért ilyen bátrak és önfeláldozóak voltak (Józs 22:1–4).
9. Milyen hatással lesz a döntéseinkre, ha bízunk Jehovában?
9 Tanulságok: Csak akkor tudunk kitartani Jehova szolgálatában a nehézségek ellenére, ha bízunk benne (Zsolt 37:3). Ma sokan készek az építkezéseinken dolgozni, ott szolgálni, ahol több hírnökre van szükség, vagy valamilyen más feladatot ellátni a szervezetben, még ha ez áldozatokkal is jár. Azért vállalják ezt, mert biztosak benne, hogy Jehova mindig támogatni fogja őket (Zsolt 23:1).
ÁSER
10. Mit nem tett meg Áser törzse? (1Mózes 49:20) (Lásd a kiemelt részt is.)
10 (Olvassátok fel: 1Mózes 49:20.) Jákob megjövendölte, hogy Áser törzse gazdag lesz, és ez így is lett. Ők kapták az egyik legtermékenyebb földet az ígéret földjén (5Móz 33:24). Ezt a területet egyik oldalról a Földközi-tenger határolta, és itt feküdt Szidón is, amely egy gazdag kikötőváros volt. De Áser törzse nem űzte el a kánaánitákat (Bír 1:31, 32). A jómódjuk és a kánaániták rossz befolyása lehetett az oka annak, hogy nem támogatták olyan lelkesen az igaz imádatot. Például nem segítettek Báráknak, amikor segítséget kért a kánaániták ellen. Ezért nem is láthatták azt a csodálatos győzelmet, amelyet Jehova a népének adott „Megiddó vizeinél” (Bír 5:19–21). Biztosan elszégyellték magukat, amikor tudomást szereztek róla, hogy Bárák és Debóra a győzelmi énekükben a következőt is énekelték: „Áser ott ücsörgött a tengerparton” (Bír 5:17).
11. Miért fontos, hogy kiegyensúlyozottan gondolkodjunk az anyagi javakról?
11 Tanulságok: A legjobbat szeretnénk adni Jehovának. Ezért vigyáznunk kell, nehogy a többi emberhez hasonlóan nekünk is a pénz és az anyagi dolgok váljanak a legfontosabbá az életünkben (Péld 18:11). Inkább gondolkodjunk kiegyensúlyozottan a pénzről (Préd 7:12; Héb 13:5). Ne engedjük, hogy Jehova szolgálata háttérbe szoruljon az életünkben amiatt, hogy szükségtelen dolgokat akarunk megszerezni. Ehelyett adjuk Jehovának az időnk és az erőnk legjavát, tudva azt, hogy az új világban kényelmes és biztonságos életünk lehet majd (Zsolt 4:8).
NAFTALI
12. Hogyan teljesedtek Jákob szavai, amelyeket Naftalinak mondott? (1Mózes 49:21) (Lásd a kiemelt részt is.)
12 (Olvassátok fel: 1Mózes 49:21.) Jákob azt mondta, hogy Naftali „beszéde választékos”. Ez arra utalhat, ahogyan Jézus a szolgálata során beszélt. Jézus sok időt töltött Kapernaumban, Naftali törzsének a területén. Ezért is hívták Kapernaumot az ő városának (Máté 4:13; 9:1; Ján 7:46). Ézsaiás megjövendölte, hogy az emberek Zebulonban és Naftaliban „nagy világosságot” fognak látni (Ézs 9:1, 2). Jézus volt „az igazi világosság”, és a tanításával „világosságot [adott] mindenfajta embernek” (Ján 1:9).
13. Hogyan szerezhetünk örömet Jehovának a beszédünkkel?
13 Tanulságok: Jehovának számít, hogy mit és hogyan mondunk. Hogyan válogathatjuk meg a szavainkat, hogy örömet szerezzünk neki? Először is, mondjunk igazat (Zsolt 15:1, 2). Másodszor, buzdítsunk másokat azáltal, hogy megdicsérjük őket, amikor csak lehet, és kerüljük, hogy panaszkodóak vagy kritikusak legyünk (Ef 4:29). Harmadszor, tűzzük ki célul, hogy megtanulunk ügyesebben beszélgetéseket kezdeni az emberekkel, hogy így beszélni tudjunk nekik a hitünkről.
JÓZSEF
14. Hogyan teljesedett be a prófécia Józsefen? (1Mózes 49:22, 26) (Lásd a kiemelt részt is.)
14 (Olvassátok fel: 1Mózes 49:22, 26.) Jákob biztosan nagyon büszke volt Józsefre, akit Jehova kiválasztott a testvérei közül. Jákob gyümölcstermő fa hajtásának nevezte a fiát. Ő maga volt a fa, az egyik hajtása pedig József, aki Jákob szeretett feleségének, Ráhelnek volt az elsőszülött fia. Jákob megjövendölte, hogy Lea első fia, Rúben helyett József fogja megkapni az elsőszülöttségi jogot, és vele együtt kétszeres részt az örökségből (1Móz 48:5, 6; 1Krón 5:1, 2). A prófécia úgy teljesedett be, hogy József két fiának, Efraimnak és Manassénak a leszármazottai két külön törzset alkottak, és külön földet kaptak (1Móz 49:25; Józs 14:4).
15. Hogyan reagált József, amikor igazságtalanság érte?
15 Jákob arról is beszélt, hogy íjászok „lőttek [Józsefre], és gyűlöletet tápláltak ellene” (1Móz 49:23). Kik voltak ezek az íjászok? József testvérei, akik fiatalkorában irigyek voltak rá, és akik miatt sok igazságtalanságot kellett elszenvednie. József mégsem táplált haragot irántuk, és Jehovát sem hibáztatta. Jákob ezt mondta róla: „Íja azonban szilárdan megfeszült, s keze erős és gyors maradt” (1Móz 49:24). Az irgalom és az odaadó szeretet jelképes nyilaival József legyőzte a gyűlöletet. Amikor nehézségeket élt át, Jehovára támaszkodott, és nemcsak hogy megbocsátott a testvéreinek, hanem még kedvesen is bánt velük (1Móz 47:11, 12). Engedte, hogy a próbái csiszolják őt (Zsolt 105:17–19). Így Jehova hatalmas dolgokat tudott véghez vinni általa.
16. Hogyan követhetjük József példáját, amikor nehézségeket élünk át?
16 Tanulságok: Sose engedjük, hogy a nehézségek eltávolítsanak minket Jehovától vagy a hittársainktól. Ne feledjük, hogy Jehova talán azért enged meg egy próbát, mert képezni szeretne minket (Héb 12:7, lábj.). Ez segít, hogy csiszolni tudjunk a tulajdonságainkon, például hogy egyre irgalmasabbak és megbocsátóbbak legyünk (Héb 12:11). Jehova meg fog jutalmazni minket, ha Józsefhez hasonlóan kitartunk.
BENJÁMIN
17. Hogyan vált valóra Jákob jövendölése Benjáminról? (1Mózes 49:27) (Lásd a kiemelt részt is.)
17 (Olvassátok fel: 1Mózes 49:27.) Jákob megjövendölte, hogy a benjáminiták, akárcsak egy farkas, elszántan fognak küzdeni (Bír 20:15, 16; 1Krón 12:2). „Reggel”, amikor Izrael királyság lett, az első király, Saul Benjámin törzséből került ki. Ő bátran harcolt a filiszteusok ellen (1Sám 9:15–17, 21). „Este”, amikor a királyságnak már leáldozott, és a Perzsa Birodalom területén ki akarták irtani a zsidókat, Eszter királyné és Márdokeus, aki a legfőbb miniszter volt, megmentették Izrael népét. Mindketten benjáminiták voltak (Eszt 2:5–7; 8:3; 10:3).
18. Hogyan lehetünk a benjáminitákhoz hasonlóan mi is hűségesek?
18 Tanulságok: A benjáminiták biztosan büszkék voltak rá, hogy Saul lett a király, aki az ő törzsükből származott. De amikor Jehova a Júda törzséből való Dávidnak adta a királyságot, a benjáminiták végül Dávid oldalára álltak (2Sám 3:17–19). Évtizedekkel később, amikor tíz törzs fellázadt Júda ellen, a benjáminiták hűségesek maradtak Júdához, és a királyhoz, akit Jehova választott (1Kir 11:31, 32; 12:19, 21). Mi is hűségesen támogassuk azokat, akiket Jehova kijelöl arra, hogy vezessék a népét (1Tessz 5:12).
19. Mit tanultunk Jákob utolsó szavaiból, melyeket a fiainak mondott?
19 Sokat tanultunk Jákob próféciájából. Láttuk, hogyan teljesedtek be az egyes részei, és ez megerősítette a bizalmunkat abban, hogy a Biblia többi próféciája is valóra fog válni. Abból, amit Jákob a fiainak mondott, azt is megtudhattuk, hogyan szerezhetünk még inkább örömet Jehovának.
122. ÉNEK Legyetek rendíthetetlenek, tántoríthatatlanok!
a Jákob az első négy fiát születési sorrendben áldotta meg, de a többit már nem.