20. TANULMÁNYOZÁSI CIKK
7. ÉNEK Jehova a mi erőnk
Bízz abban, hogy Jehova meg tud vigasztalni!
„Legyen magasztalva… a gyengéd és irgalmas Atya, az az Isten, aki minden helyzetben vigaszt nyújt!” (2KOR 1:3)
TÉMA
Mit tanulhatunk abból, ahogyan Jehova megvigasztalta a Babilonba száműzött zsidókat?
1. Milyen volt a zsidó száműzöttek helyzete?
KÉPZELD magad a Babilonba száműzött izraeliták helyébe! A szülőföldjüket elpusztították, és egy idegen földre hurcolták őket. Jehova ezt azért engedte meg, mert sem ők, sem az ősapáik nem engedelmeskedtek neki (2Krón 36:15, 16, 20, 21). Az igaz, hogy Babilonban volt némi szabadságuk, és viszonylag szokványos életük lehetett (Jer 29:4–7). De egyáltalán nem volt könnyű a helyzetük, és biztos, hogy nem ilyen életre vágytak. Az egyik hűséges száműzött szavai jól visszaadják, hogy milyen érzéseik lehettek. Ezt mondta: „Ott ültünk Babilon folyóinál, és sírtunk, amikor Sionra emlékeztünk” (Zsolt 137:1). Ebből jól látszik, hogy nagy szükségük volt vigaszra. De vajon ki tudta megvigasztalni őket?
2–3. a) Mit tett Jehova a zsidó száműzöttekért? b) Miről lesz szó ebben a cikkben?
2 Jehova „az az Isten, aki minden helyzetben vigaszt nyújt” (2Kor 1:3). Mivel nagyon szereti a szolgáit, örömét leli abban, hogy megvigasztalja őket. Jehova tudta, hogy a száműzöttek között lesznek olyanok, akik elfogadják a fegyelmezését, és visszatérnek hozzá (Ézs 59:20). Ezért több mint 100 évvel azelőtt, hogy a zsidókat Babilonba hurcolták, arra ihlette Ézsaiás prófétát, hogy írja meg a nevét viselő könyvet. Mi volt ezzel a célja? Ézsaiás következő szavaiból kiderül: „»Vigasztaljátok, vigasztaljátok a népemet« – ezt mondja Istenetek” (Ézs 40:1). Vagyis Jehova Ézsaiás írásai által előre vigaszról gondoskodott a népe számára.
3 A zsidó száműzöttekhez hasonlóan időről időre nekünk is szükségünk van vigaszra. Ebben a cikkben arról lesz szó, hogy milyen három módon nyújtott vigaszt Jehova a száműzötteknek. Először is, megígérte, hogy megbocsát azoknak, akik megbánják a bűneiket. Másodszor, reményt adott a népének. Harmadszor pedig, megnyugtatta őket, és eloszlatta a félelmeiket. Miközben megvizsgáljuk ezeket a pontokat, azt is megnézzük, hogy Jehova hogyan teszi meg ugyanezt értünk is.
JEHOVA IRGALMAS, ÉS KÉSZ MEGBOCSÁTANI
4. Miből láthatták a zsidók, hogy Jehova irgalmas Isten? (Ézsaiás 55:7)
4 Jehova „gyengéd és irgalmas Atya” (2Kor 1:3). Mivel irgalmas, megígérte, hogy meg fog bocsátani a bűnbánó zsidóknak. (Olvassátok fel: Ézsaiás 55:7.) Ezt mondta: „odaadó szeretetem örökké tart, és irgalmazok neked” (Ézs 54:8). Miben mutatkozott ez meg? Bár a nép az engedetlensége miatt száműzetésbe került, Jehova megígérte, hogy csak egy ideig kell Babilonban maradniuk (Ézs 40:2). Milyen vigasztaló lehetett ez azoknak, akik őszintén megbánták a bűneiket!
5. Nekünk miért van még több okunk arra, hogy bízzunk Jehova megbocsátásában, mint a zsidóknak volt?
5 Mi a tanulság? Jehova készségesen megbocsát a szolgáinak. Nekünk még több okunk van arra, hogy bízzunk a megbocsátásában, mint a száműzetésbe került zsidóknak volt. Miért mondhatjuk ezt? Azért, mert tudjuk, hogy mit tett Jehova annak érdekében, hogy megbocsássa a bűneinket. Több száz évvel azután, hogy Ézsaiás lejegyezte ezeket a próféciákat, elküldte a szeretett Fiát, hogy váltságul adja az életét azokért, akik megbánják a bűneiket. A váltságáldozat alapján pedig teljesen megbocsátja, szó szerint eltörli a bűneinket (Ézs 1:18; Csel 3:19, lábj.; Ef 1:7). Ő valóban nagyon irgalmas Isten!
6. Hogyan meríthetünk erőt abból, ha elmélkedünk Jehova irgalmán? (Lásd a képet is.)
6 Mi is sok erőt meríthetünk az Ézsaiás 55:7-ből. Lehet, hogy a múltban valamilyen súlyos bűnt követtünk el, és bár megbántuk, még mindig emészt bennünket a bűntudat. Ez különösen akkor lehet így, ha nap mint nap szembesülünk a bűnünk következményeivel. De ha őszintén megbántuk, amit tettünk, és felhagytunk a helytelenséggel, biztosak lehetünk abban, hogy Jehova megbocsátott nekünk. És ha ő megbocsát, nem gondol vissza a bűneinkre, ezért mi se tegyük. (Vesd össze: Jeremiás 31:34.) Jehovának az számít, hogy most mit teszünk, nem pedig az, hogy milyen hibákat követtünk el a múltban (Ez 33:14–16). Hamarosan pedig megszabadít minket a bűneink lesújtó következményeitől.
Jehovának az számít, hogy most mit teszünk, nem pedig az, hogy milyen hibákat követtünk el a múltban (Lásd a 6. bekezdést.)
7. Mi indíthat arra, hogy segítséget kérjünk a vénektől, ha súlyos bűnt követtünk el?
7 Mit tegyünk, ha azért bánt bennünket a lelkiismeret, mert titkoljuk, hogy súlyos bűnt követtünk el? A Biblia arra ösztönöz, hogy kérjünk segítséget a vénektől (Jak 5:14, 15). De előfordulhat, hogy nehezünkre esik ezt megtenni. Ilyenkor gondoljunk arra, hogy Jehova a véneket használja fel, hogy segítsen nekünk, és hogy hozzá hasonlóan ők is szeretettel és irgalmasan fognak bánni velünk. Ha ezt észben tartjuk, és ha őszintén bánjuk, amit tettünk, az arra fog indítani minket, hogy segítséget kérjünk a vénektől. Nézzük meg, hogyan nyújtott vigaszt Jehova a vének által Arthurnaka, akit nagyon bántott a lelkiismerete. Arthur ezt meséli: „Körülbelül egy éven át pornográf anyagokat néztem. De aztán hallottam egy előadást a lelkiismeretről, és ez arra indított, hogy mindent bevalljak a feleségemnek és a véneknek. Ettől valamennyire megkönnyebbültem, de azért még mindig nyomasztott, amit tettem. A vének emlékeztettek arra, hogy Jehova nem vetett el engem. A szeretete indítja arra, hogy megfegyelmezzen bennünket. A vének kedves szavai nagyon megvigasztaltak, és segítettek elfogadnom, hogy Jehova megbocsátott nekem.” Arthur ma már úttörő és kisegítőszolga. Milyen vigasztaló tudni, hogy Jehova irgalmas velünk, ha őszintén megbánjuk a bűneinket!
JEHOVA REMÉNYT AD NEKÜNK
8. a) Milyen reményt adott Jehova a száműzötteknek? b) Az Ézsaiás 40:29–31 szerint milyen hatással volt a remény a bűnbánó zsidókra?
8 Emberi nézőpontból a zsidó száműzöttek helyzete reménytelen volt. Babilon nem arról volt ismert, hogy szabadon engedi a foglyait (Ézs 14:17). Jehova azonban reményt adott a népének. Azt ígérte nekik, hogy ki fognak szabadulni, és őt semmi sem akadályozhatta meg abban, hogy valóra váltsa az ígéretét (Ézs 44:26; 55:12). A szemében Babilon olyan volt, mint egy vékony porréteg, amely egy fuvallattól semmivé lesz (Ézs 40:15). Milyen hatással volt ez az ígéret a száműzöttekre? Amellett, hogy vigaszt merítettek belőle, erőt is adott nekik. Ézsaiás ezt így fogalmazta meg: „akik Jehovában reménykednek, erőre kapnak.” (Olvassátok fel: Ézsaiás 40:29–31.) Igen, jelképesen szólva úgy szárnyaltak, mint sasok az égen, mert a remény erővel töltötte el őket.
9. Miért bízhattak a száműzöttek abban, hogy Jehova kiszabadítja őket?
9 Miért bízhattak a száműzöttek abban, hogy Jehova teljesíteni fogja az ígéretét? Azért, mert sok prófécia, melyet ismertek, addigra már beteljesedett. Például Asszíria leigázta Izrael északi királyságát, és száműzetésbe vitte a lakóit (Ézs 8:4). A babilóniaiak elpusztították Jeruzsálemet, a lakóit pedig fogságba vitték (Ézs 39:5–7). Ezenkívül Sedékiás királyt megvakították, és Babilonba hurcolták (Jer 39:7; Ez 12:12, 13). Saját szemükkel láthatták, hogy minden úgy lett, ahogy Jehova mondta (Ézs 42:9; 46:10). Ez biztosan megerősítette őket abban, hogy az ígéretének megfelelően ki fogja őket szabadítani.
10. Hogyan maradhat élő a reményünk ezekben az utolsó napokban?
10 Mi a tanulság? A remény nekünk is vigaszt és erőt adhat, ha le vagyunk sújtva. Válságos időkben élünk, egy olyan világban, amelyben Isten népének sok ellensége van. De nem kell elkeserednünk. Jehova azt ígéri, hogy az új világban békében és biztonságban élhetünk majd, méghozzá örökké. Fontos, hogy mindig élénken éljen bennünk, hogy milyen csodálatos jövő vár ránk. Ahogy egy szép táj sem látszik tisztán egy piszkos ablakon át, úgy a reményünk is elhomályosodhat, ha nem vigyázunk. Hogyan tisztíthatjuk meg jelképesen szólva az ablakot? Úgy, ha rendszeresen időt szánunk arra, hogy elképzeljük, milyen lesz az élet az új világban. Ebben sokat segíthetnek azok a cikkek, videók és dalok, amelyek a reményünkről szólnak. És az is segít, ha elmondjuk Jehovának, hogy mit várunk már nagyon az új világban.
11. Miből merít erőt egy testvérnő, aki krónikus betegségben szenved?
11 Nézzük meg, hogyan merít erőt és vigaszt a reménységéből egy testvérnő, Joy, aki krónikus betegségben szenved. Ezt mondja: „Amikor úgy érzem, hogy már nem bírom tovább, elmondom Jehovának, mit érzek, mert tudom, hogy ő megért engem. Jehova ilyenkor mindig megadja a szokásosnál nagyobb erőt” (2Kor 4:7). Az is sokat segít neki, hogy odaképzeli magát az új világba, ahol „egyetlen lakos sem mondja majd: »Beteg vagyok«” (Ézs 33:24). Mi is erőt meríthetünk abból, ha kiöntjük a szívünket Jehovának, és a reménységünkre összpontosítunk.
12. Miért bízhatunk Jehova ígéreteiben? (Lásd a képet is.)
12 Ahogy a zsidó száműzötteknek, úgy nekünk is minden okunk megvan rá, hogy bízzunk Jehova ígéreteiben. Mi is sok próféciát láthatunk teljesedni. Például, a jelenlegi világhatalom a jövendölésekkel összhangban „részben erős, részben pedig törékeny” (Dán 2:42, 43). Azt is láthatjuk teljesedni, hogy egyik hely után a másikon földrengések vannak. A prédikálómunka által pedig mi magunk is hozzájárulhatunk ahhoz, hogy minden nemzet halljon a jó hírről (Máté 24:7, 14). De még sok más próféciát is láthatunk teljesedni, amelyek mind megerősítik bennünk, hogy Jehova csodálatos ígéretei valóra fognak válni.
A szemünk láttára teljesedő próféciák megerősítik a bizalmunkat Jehova ígéreteiben (Lásd a 12. bekezdést.)
JEHOVA ELOSZLATJA A FÉLELMEINKET
13. a) Milyen nehézségekre számíthattak a zsidók a szabadulásuk közeledtével? b) Az Ézsaiás 41:10–13 szerint hogyan nyugtatta meg Jehova a száműzötteket?
13 Bár Jehova csodálatos reménységet adott a száműzetésben lévő népének, tudta, hogy a szabadulásuk közeledtével félelmetes eseményeknek lesznek a tanúi. Megjövendölte, hogy egy hatalmas király sorra meghódítja majd a környező nemzeteket, és Babilont is megtámadja (Ézs 41:2–5). De a zsidóknak nem kellett aggódniuk, mert Jehova már jó előre a következőkről biztosította a népét: „Ne félj, mert én veled vagyok. Ne aggódj, mert én vagyok Istened.” (Olvassátok fel: Ézsaiás 41:10–13.) Miért mondta nekik azt, hogy „én vagyok Istened”? Ezzel nem arra akarta őket emlékeztetni, hogy őt kell imádniuk, hiszen ezt már amúgy is tudták. Inkább arról akarta biztosítani őket, hogy még mindig mellettük áll (Zsolt 118:6).
14. Mit tett még Jehova, hogy eloszlassa a száműzöttek félelmeit?
14 De Jehova még mást is tett, hogy eloszlassa a száműzöttek félelmeit. Emlékeztette őket arra, hogy neki korlátlan a hatalma és a tudása. Arra kérte őket, hogy nézzenek fel a csillagos égboltra, és elmondta nekik, hogy nemcsak hogy megalkotta ezt a rengeteg csillagot, hanem mindegyiket név szerint ismeri (Ézs 40:25–28). Ezzel azt akarta érzékeltetni, hogy ha a csillagoknak tudja a nevét, akkor mennyivel inkább tudja a hűséges szolgáiét. És ha megvolt a hatalma ahhoz, hogy létrehozza ezt a sok csillagot, akkor ahhoz is megvan a hatalma, hogy segítsen a népének. A zsidó száműzötteknek tehát semmi okuk sem volt rá, hogy féljenek.
15. Hogyan készítette fel Jehova a zsidó száműzötteket az előttük álló eseményekre?
15 Jehova nemcsak megnyugtatta a népét, hanem fel is készítette őket arra, ami előttük állt. Ézsaiás könyvének egy korábbi részében erre szólította fel őket: „Menj, népem, menj be belső szobáidba, és csukd be az ajtókat magad után! Rejtőzz el egy pillanatra, míg el nem múlik a harag!” (Ézs 26:20). Ezeknek a szavaknak valószínűleg akkor lett különleges jelentősége a zsidók számára, amikor Círusz bevette Babilont. Egy ókori görög történész, Xenophón szerint, amikor Círusz elfoglalta a várost, a katonáinak „megparancsolta, hogy akiket kinn találnak, öljék meg”. Képzelhetjük, mennyire megrémülhettek Babilon lakosai! De a zsidó száműzöttek valószínűleg életben maradtak, mert megfogadták Jehova figyelmeztetését.
16. Miért ne aggódjunk túlságosan a jövő miatt? (Lásd a képet is.)
16 Mi a tanulság? Hamarosan elkezdődik a nagy nyomorúság, amely az emberi történelem legnehezebb időszaka lesz. Akkor a legtöbb ember össze lesz zavarodva, és úrrá lesz rajtuk a rettegés. De velünk más lesz a helyzet, mert tudjuk, hogy Jehova az Istenünk. Bátrak leszünk, mert tudni fogjuk, hogy közeledik a szabadításunk (Luk 21:28). Még akkor sem fogunk megrémülni, amikor egy nemzetekből álló szövetség megtámad minket. Jehova meg fog védeni minket az angyalai által, és életmentő utasításokat fogunk kapni tőle. Hogyan fogja közvetíteni számunkra ezeket az utasításokat? Ez majd idővel kiderül. De valószínűleg a gyülekezeteket fogja felhasználni erre. Elképzelhető, hogy a gyülekezetek lesznek azok a „belső szobák”, ahol biztonságban lehetünk. Hogyan készülhetünk fel az előttünk álló eseményekre? Kerüljünk minél közelebb a hittársainkhoz, készségesen engedelmeskedjünk a szervezettől jövő utasításoknak, és legyünk teljesen meggyőződve arról, hogy Jehova vezeti a népét (Héb 10:24, 25; 13:17).
Ha elgondolkodunk Jehova hatalmán, és azon, hogy képes megszabadítani minket, akkor nem fogunk túlzottan aggódni amiatt, hogy mi fog történni velünk a nagy nyomorúság alatt (Lásd a 16. bekezdést.)b
17. Hogyan fejezheted ki, hogy bízol abban, hogy Jehova megvigasztal?
17 Bár Babilonban a zsidók élete nem volt könnyű, Jehova megvigasztalta őket, amire nagy szükségük volt. Ugyanezt megteszi értünk is. Bármit hozzon is a jövő, bízhatunk benne, hogy Jehova meg fog vigasztalni minket. Ezért ne kételkedj benne, hogy ő készségesen megbocsát neked. Tegyél meg mindent, hogy élő maradjon a reményed. És ne feledd, hogy mivel Jehova az Istenünk, semmitől sem kell félnünk.
3. ÉNEK Adj erőt, adj reményt, benned bízunk!
a Néhány nevet megváltoztattunk.
b KÉPLEÍRÁS: Néhány testvér és testvérnő összegyűlt egy lakásban. Miközben a csillagokat nézik, elgondolkodnak rajta, hogy milyen hatalmas Jehova, és hogy képes megvédeni a szolgáit, bárhol éljenek is a földön.