27. TANULMÁNYOZÁSI CIKK
78. ÉNEK Isten Szavát tanítjuk
Hogyan segíthetsz a tanulmányozódnak állást foglalni Jehova mellett?
„Legyen erős a hitetek…, és erősödjetek meg!” (1KOR 16:13)
TÉMA
Hogyan tudunk segíteni a bibliatanulmányozóknak, hogy legyen elég hitük és bátorságuk állást foglalni Jehova mellett?
1-2. a) Miért nem könnyű néhány bibliatanulmányozónak állást foglalni Jehova mellett? b) Mit fogunk megvizsgálni ebben a cikkben?
VOLTAK félelmeid, mielőtt Jehova Tanúja lettél? Talán attól tartottál, hogy a munkatársaid, barátaid és családtagjaid ellened fordulnak. Vagy úgy érezhetted, hogy soha nem leszel képes Isten irányelvei szerint élni. Ezért biztos együtt tudsz érezni azokkal a bibliatanulmányozókkal, akik félnek állást foglalni Jehova mellett.
2 Jézus tudta, hogy a félelem megakadályozhat valakit abban, hogy Jehova szolgálatát válassza (Máté 13:20–22). De nem mondott le azokról, akik haboztak követni őt. Inkább megtanította a követőinek, hogyan segíthetnek nekik, hogy 1. felismerjék, mi akadályozza őket, 2. még jobban megszeressék Istent, 3. Jehovát tegyék az első helyre, és 4. tudják, hogyan reagáljanak az ellenségeskedésre. Hogyan alkalmazhatjuk Jézus tanácsait, amikor a Boldogan élhetsz örökké! könyvből tanítunk valakit? Hogyan segíthetünk neki állást foglalni Jehova mellett?
SEGÍTS NEKI FELISMERNI, MI AKADÁLYOZZA A FEJLŐDÉSBEN!
3. Mi akadályozhatta Nikodémuszt abban, hogy Jézus követője legyen?
3 Nikodémusznak, a zsidók egyik vezetőjének valami megnehezítette, hogy Jézus követője legyen. Már fél évvel azután, hogy Jézus elkezdte a szolgálatát, biztos volt benne, hogy ő a Messiás (Ján 3:1, 2). Mégis titokban találkozott vele, mert félt a zsidóktól (Ján 7:13; 12:42). Talán attól tartott, hogy túl sokat fog veszíteni.a
4. Hogyan segített Jézus Nikodémusznak megérteni, hogy mit vár el tőle Isten?
4 Nikodémusz ismerte a törvényt, de nem értette pontosan, hogy mit vár el tőle Jehova. Hogyan segített neki Jézus? Időt szánt rá. Még arra is kész volt, hogy éjszaka találkozzon vele. Elmondta neki, mit kell tennie ahhoz, hogy a tanítványa lehessen: meg kell bánnia a bűneit, meg kell keresztelkednie, és hinnie kell benne (Ján 3:5, 14–21).
5. Hogyan segíthetünk egy tanulmányozónak, hogy felismerje, mi akadályozza a fejlődésben?
5 Lehet, hogy egy tanulmányozó jól érti a Bibliát, de magától nem ismeri fel, hogy mi akadályozza a fejlődésben. Talán nagyon leköti a munkája, vagy ellenséges a családja. Ezért tölts időt vele! Hívd meg egy kávéra, vagy sétáljatok egyet. Egy ilyen kötetlen helyzetben talán könnyebben megnyílik. Ösztönözd arra, hogy ne miattad változtasson, hanem azért, mert szereti Jehovát.
6. Hogyan segíthetsz a tanulmányozódnak, hogy legyen elég bátorsága állást foglalni Jehova mellett? (1Korintusz 16:13)
6 Egy tanulmányozónak akkor lesz elég bátorsága alkalmazni a tanultakat, ha biztos benne, hogy Jehova segíteni fog neki. (Olvassátok fel: 1Korintusz 16:13.) Milyen szerepünk van ebben? Olyan, mint egy tanárnak. Te melyik tanárodat szeretted a legjobban? Biztos azt, amelyik türelmesen segített neked, hogy ne kételkedj a képességeidben. Ehhez hasonlóan nemcsak azt szeretnénk megtanítani a tanulmányozóknak, hogy mit vár el tőlük Isten, hanem arról is biztosítani szeretnénk őket, hogy Jehova segíteni fog nekik változtatni az életükön. Hogyan tehetjük ezt meg?
SEGÍTS NEKI MÉG JOBBAN MEGSZERETNI JEHOVÁT!
7. Hogyan segített Jézus az embereknek még jobban megszeretni Jehovát?
7 Jézus tudta, hogy minél jobban szereti valaki Istent, annál könnyebb alkalmaznia a tanultakat. Ezért gyakran beszélt olyasmiről, amivel segített a hallgatóinak, hogy még jobban megszeressék Jehovát. Például egy apához hasonlította, aki jó dolgokat ad a gyermekeinek (Máté 7:9–11). Könnyen lehet, hogy sokaknak nem ilyen volt az édesapja. Milyen jó érzés lehetett nekik hallani a szemléltetést a törődő apáról, aki szeretettel fogadta a bűnbánó fiát! Ebből láthatták, hogy Jehova milyen kedvesen megbocsát a földi gyermekeinek (Luk 15:20–24).
8. Hogyan segíthetsz a tanulmányozódnak, hogy még jobban megszeresse Jehovát?
8 Te is segíthetsz a tanulmányozódnak még jobban megszeretni Jehovát, ha kiemeled a nagyszerű tulajdonságait. Minden egyes tanulmányozáson segíts neki meglátni, hogy a tanultak hogyan mutatják, hogy Jehova szeret minket. Amikor a váltságról beszéltek, hangsúlyozd, hogy az hogyan érinti őt (Róma 5:8; 1Ján 4:10). Ha elgondolkozik azon, hogy mennyire szereti őt Jehova, az valószínűleg arra fogja indítani, hogy még jobban szeresse őt (Gal 2:20).
9. Mi segített Michaelnek megváltozni?
9 Nézzük meg Michael esetét, aki Indonéziában él. Úgy nőtt fel, hogy ismerte Jehovát, de nem keresztelkedett meg. 18 évesen külföldre költözött, és teherautó-sofőrként dolgozott. Később megházasodott, de aztán újra külföldre ment dolgozni, a családját pedig otthon hagyta. Idővel a felesége és a lánya elkezdte tanulmányozni a Bibliát, és szépen előrehaladtak. Michael az édesanyja halála után hazaköltözött, hogy gondoskodjon az édesapjáról. Ő is elkezdte tanulmányozni a Bibliát. A Boldogan élhetsz örökké! könyv 27. fejezeténél, az „Áss mélyebbre!” résznél könnyekig meghatódott, amikor belegondolt, mit érezhetett Jehova, miközben szenvedni látta a Fiát. Megértette, hogy Jehova és Jézus mennyire szereti őt, és a hála arra indította, hogy változtasson az életén, és megkeresztelkedjen.
SEGÍTS NEKI, HOGY JEHOVÁT TEGYE ELSŐ HELYRE AZ ÉLETÉBEN!
10. Hogyan segített Jézus a követőinek, hogy jó legyen a fontossági sorrendjük? (Lukács 5:5–11) (Lásd a képet is.)
10 Néhányan, akiknek Jézus prédikált, rögtön tudták, hogy ő a Messiás. De segíteni kellett nekik, hogy első helyre tegyék az életükben Jehova szolgálatát. Péter és András egy ideje már tanítványok voltak, amikor Jézus megkérte őket, hogy teljes időben szolgáljanak vele (Máté 4:18, 19). Jakabbal és Jánossal együtt halászok voltak, és volt egy jól menő vállalkozásuk (Márk 1:16–20). Amikor Péter és András „otthagyták a hálóikat”, minden bizonnyal eltervezték, hogy hogyan fognak gondoskodni a családjukról, amíg Jézussal tartanak. Mi indította őket arra, hogy a prédikálást fontosabbnak tartsák, mint a munkát? Lukács evangéliumából megtudjuk, hogy Jézus tett egy csodát, amelyből láthatták, hogy Jehova gondoskodni tud róluk. (Olvassátok fel: Lukács 5:5–11.)
Jézus segített a tanítványainak, hogy Jehova szolgálatát tegyék az első helyre az életükben. Mi hogyan tudunk segíteni a tanulmányozóinknak? (Lásd a 10. bekezdést.)b
11. Mit mesélhetünk el a tanulmányozónak, hogy megerősítsük a hitét?
11 Mi nem tudunk csodákat tenni, mint Jézus. De elmondhatjuk a tanulmányozónknak, hogy hogyan segít Jehova, ha őt tesszük az első helyre az életünkben. Például vissza tudod idézni, hogyan segített neked Jehova, amikor elkezdtél összejövetelre járni? Talán el kellett magyaráznod a munkaadódnak, hogy miért nem fogsz túlórázni olyankor, amikor összejövetel van. Mondd el a tanulmányozódnak, hogyan erősítette meg a hitedet, hogy Jehova segített neked.
12. a) Miért hívjunk meg minél többféle testvért a tanulmányozásra? b) Hogyan segítenek a videók, hogy hatékonyan tudjunk tanítani? Mondj egy példát!
12 A tanulmányozód azt is a javára fordíthatja, ha mások is mesélnek neki az életükről. Ezért hívj meg minél többféle testvért a tanulmányozásra! Kérd meg őket, hogy meséljék el, hogyan ismerték meg Jehovát, és hogyan tették őt első helyre az életükben. Ezenfelül nézzétek meg a videókat a Boldogan élhetsz örökké! könyv „Áss mélyebbre!” és „Tudj meg többet!” részeinél. Például a 37. fejezetnél emeld ki, milyen alapelvek találhatók a Jehova gondot visel rólunk című videóban.
SEGÍTS NEKI SZEMBENÉZNI AZ ÜLDÖZÉSSEL!
13. Hogyan készítette fel Jézus a tanítványait az üldözésre?
13 Jézus többször is elmondta a követőinek, hogy üldözni fogják őket, és az is lehet, hogy a rokonaik ellenségesek lesznek velük (Máté 5:11; 10:22, 36). A szolgálata vége felé figyelmeztette őket, hogy talán a halállal is szembe kell nézniük (Máté 24:9; Ján 15:20; 16:2). Arra kérte őket, hogy legyenek óvatosak és megfontoltak, amikor a szolgálatukat végzik. Például azt tanácsolta, hogy ne vitatkozzanak azokkal, akik ellenségesek velük, mert így könnyebben fogják tudni folytatni a prédikálást.
14. Hogyan készíthetjük fel a tanulmányozót az üldözésre? (2Timóteusz 3:12)
14 Jézushoz hasonlóan mi is mondjuk el a tanulmányozónak, hogy mire számíthat, mit fognak mondani a munkatársai, a barátai és a rokonai. (Olvassátok fel: 2Timóteusz 3:12.) Lehet, hogy néhány munkatársa kigúnyolja majd az új életmódja miatt, vagy a családtagjai kifogásolnivalót találnak az új hitében. Amilyen hamar csak lehet, beszéljünk vele erről. Így nem fog meglepődni, ha mások ellenségesek vele, és jobban fogja tudni, hogyan reagáljon.
15. Mi segíthet a bibliatanulmányozónak, ha ellenséges a családja?
15 Ha a tanulmányozónak ellenséges a családja, segíts neki felismerni, mi válthatja ezt ki belőlük. Lehet, hogy attól tartanak, hogy félrevezették. De az is lehet, hogy előítéleteik vannak Jehova Tanúival szemben. Még Jézusnak is voltak olyan családtagjai, akik bírálták (Márk 3:21; Ján 7:5). Segíts a tanulmányozódnak, hogy türelmes és tapintatos legyen másokkal, beleértve a családtagjait is.
16. Hogyan segíthetünk a tanulmányozónak, hogy tapintatosan tudjon beszélni a hitéről?
16 Jó, ha a tanulmányozó akkor sem zúdít rá a rokonaira mindent, amit tud, ha érdeklődnek. Máskülönben könnyen túl soknak érezhetik, és talán legközelebb nem lesz kedvük beszélgetni vele. Ezért ösztönözd a tanulmányozódat, hogy úgy beszéljen a hitéről, hogy máskor is szívesen meghallgassák (Kol 4:6). Talán megmutathatná nekik a jw.org-ot. Így rájuk lesz bízva, hogy mikor és mennyit foglalkoznak a témával.
17. Hogyan segíthetsz a tanulmányozódnak, hogy válaszolni tudjon, ha valakinek téves elképzelései vannak Jehova Tanúiról? (Lásd a képet is.)
17 A jw.org „Gyakori kérdések” részével segíthetsz a tanulmányozónak, hogy válaszolni tudjon a rokonai vagy a munkatársai kérdéseire (2Tim 2:24, 25). Amikor az „Egyesek ezt mondják” részhez értek a Boldogan élhetsz örökké! könyv fejezeteinek a végén, gyakoroljátok el, mit válaszolna. Ha szükséges, bátran adj neki tanácsot. Így majd magabiztosan meg tudja védeni a hitét.
Gyakorold el a tanulmányozóddal, mit mondhat. Így könnyebben tud majd prédikálni (Lásd a 17. bekezdést.)c
18. Hogyan segíthetünk a tanulmányozónak, hogy kereszteletlen hírnök legyen? (Máté 10:27)
18 Jézus arra utasította a követőit, hogy hirdessék a jó hírt. (Olvassátok fel: Máté 10:27.) Minél hamarabb kezd el a tanulmányozó beszélni a hitéről, annál hamarabb megtanul Jehovára támaszkodni. Hogyan segíthetsz neki ebben? Ha a gyülekezetben bejelentik, hogy valamilyen különleges tanúskodási időszak következik, ösztönözd rá, hogy gondolja át, mit tehet, hogy ő is hírnök lehessen. Mondd el neki, hogy ilyen időszakban könnyebb elkezdeni a prédikálást. Azt is a javára fordíthatja, ha feladatot vállal a hét közbeni összejövetelen. Így meg fogja tanulni, hogyan beszélhet meggyőződéssel a hitéről.
FEJEZD KI, HOGY BÍZOL BENNE!
19. Hogyan fejezte ki Jézus, hogy bízik a tanítványaiban, és hogyan követhetjük a példáját?
19 Mielőtt Jézus az égbe ment, azt mondta a tanítványainak, hogy egy nap újra együtt lesznek. Ezzel arra utalt, hogy ők is az égbe fognak menni. De ezt a tanítványok nem fogták fel. Annak ellenére, hogy nem értettek mindent, Jézus biztos volt benne, hogy hűségesek lesznek (Ján 14:1–5, 8). Tudta, hogy időre van szükség ahhoz, hogy bizonyos dolgokat megértsenek, például az égi reménységet (Ján 16:12). Mi is éreztessük a tanulmányozónkkal, hogy biztosak vagyunk benne, hogy szeretne örömet szerezni Jehovának.
Minél hamarabb kezd el a tanulmányozó beszélni a hitéről, annál hamarabb megtanul Jehovára támaszkodni
20. Miből látszott, hogy egy Malawiban élő testvérnő bizakodó volt?
20 Bízunk abban, hogy a tanulmányozónk azt fogja tenni, ami helyes. Vegyük például egy Malawiban élő testvérnő esetét. Chifundo elkezdte tanulmányozni a Boldogan élhetsz örökké! könyvet Alinaféval, egy fiatal katolikus nővel. A 14. fejezet után megkérdezte tőle, hogy szerinte lehet-e képeket és szobrokat használni az imádatban. Alinafe erre hevesen ezt válaszolta: „Ezt mindenki maga dönti el!” Chifundo attól tartott, hogy Alinafe abba fogja hagyni a tanulmányozást. De türelmesen folytatta vele a könyvet, és reménykedett benne, hogy majd később megérti a lényeget. Néhány hónappal később, a 34. fejezetnél feltette neki a kérdést a könyvből: „Eddig hogyan vált a javadra, hogy elkezdted tanulmányozni a Bibliát, és megismerted az igaz Istent, Jehovát?” Alinafe több dolgot is megemlített, köztük azt is, hogy a Tanúk nem tesznek semmi olyat, amit a Biblia elítél. Nem sokkal később megvált a szentképeitől és a szobraitól, és megkeresztelkedett.
21. Hogyan segíthetünk a tanulmányozónknak állást foglalni Jehova mellett?
21 Természetesen Jehova adja a növekedést, de mi is segíthetünk a tanulmányozónak fejlődni (1Kor 3:7). Nem csak megtanítjuk neki, hogy mit vár el tőle Isten. Abban is segítünk, hogy megszeresse őt. Arra ösztönözzük, hogy mutassa ki a szeretetét azáltal, hogy első helyre teszi az életében Jehovát. Megtanítjuk, hogyan támaszkodhat rá, ha ellenségeskedéssel néz szembe. Emellett éreztetjük a tanulmányozóval, hogy bízunk benne. Így könnyebb lesz elhinnie, hogy meg tud felelni Jehova irányelveinek, és ki tud állni mellette.
61. ÉNEK Előre, Tanúk!
a Nikodémusz még két és fél évvel azután is a zsidó legfelsőbb bíróság tagja volt, hogy találkozott Jézussal (Ján 7:45–52). Egy forrásmű kijelenti, hogy a hagyomány szerint Nikodémusz csak Jézus halála után lett keresztény (Ján 19:38–40).
b KÉPLEÍRÁS: Péter és más halászok hátrahagyják a halászvállalkozásukat, hogy Jézust kövessék.
c KÉPLEÍRÁS: Egy testvérnő segít egy tanulmányozójának, hogy ügyesen tudjon prédikálni.