51. ŠTUDIJNÝ ČLÁNOK
Môžeš pociťovať pokoj aj za náročných okolností
„Nech sa vaše srdce neznepokojuje a nechveje strachom.“ (JÁN 14:27)
PIESEŇ Č. 107 Boží vzor lásky
ČO SA DOZVIEMEa
1. Čo je „Boží pokoj“ a čo nám prináša? (Filipanom 4:6, 7)
EXISTUJE pokoj, aký ľudia v tomto svete nepoznajú. Je to „Boží pokoj“, ktorý zažívame vďaka tomu, že máme blízky vzťah k nášmu nebeskému Otcovi. Keď máme takýto pokoj, cítime sa v bezpečí. (Prečítajte Filipanom 4:6, 7.) Tešíme sa z priateľstva s Jehovom, ktorý je „Bohom pokoja“, a s tými, ktorí ho milujú. (1. Tes. 5:23) Keď nášho Otca poznáme, dôverujeme mu a poslúchame ho a ocitneme sa v náročnej situácii, Boží pokoj môže zmierniť našu úzkosť.
2. Prečo sme si istí, že môžeme pociťovať Boží pokoj?
2 Je vôbec možné pociťovať Boží pokoj aj vtedy, keď nastane nejaká ťažká situácia, napríklad epidémia, prírodná katastrofa, občianske nepokoje alebo prenasledovanie? Každá takáto situácia v nás môže vyvolať strach. Ale Ježiš svojim nasledovníkom povedal: „Nech sa vaše srdce neznepokojuje a nechveje strachom.“ (Ján 14:27) Sme radi, že naši bratia a sestry sa riadia touto Ježišovou radou a s Jehovovou pomocou si aj v náročných situáciách zachovávajú pokoj.
KEĎ VYPUKNE EPIDÉMIA
3. Ako nás môže epidémia alebo pandémia obrať o pokoj?
3 Keď sa šíri nejaká nákazlivá choroba, môže to negatívne ovplyvniť takmer každú stránku nášho života. Zamyslime sa nad tým, k akým následkom viedla pandémia covidu-19. Podľa jedného prieskumu viac ako polovica ľudí uviedla, že trpela nespavosťou. Veľmi narástol aj počet prípadov úzkosti, depresie, domáceho násilia, pokusov o samovraždu a zneužívania drog a alkoholu. Čo ti pomôže, aby si počas pandémie nepodľahol úzkosti a pociťoval Boží pokoj?
4. V akom zmysle prispieva Ježišovo proroctvo o posledných dňoch k nášmu pokoju?
4 Ježiš predpovedal, že v posledných dňoch budú „na jednom mieste za druhým... epidémie“. (Luk. 21:11) Ako môžu tieto slová prispieť k nášmu pokoju? Tak, že keď vypukne epidémia, nezaskočí nás to. Vieme, že sa deje presne to, čo Ježiš predpovedal. A tak sa môžeme riadiť radou, ktorú dal tým, ktorí budú žiť v čase konca: „Nezľaknite sa“. (Mat. 24:6)
Keď cez pandémiu čítaš Bibliu, pomôže ti to, aby si si udržal vnútorný pokoj (Pozri 5. odsek.)
5. a) O čo by sme sa mali modliť, keď vypukne epidémia? b) Ako ti môže pomôcť čítanie Biblie?
5 Epidémia v nás môže vyvolať neistotu a dokonca paniku. Stalo sa to aj našej sestre Desi.b Jej strýko, bratranec a lekár zomreli na covid. Desi sa bála, že ho dostane aj ona a nakazí svoju mamu, ktorá už bola vo vyššom veku. Bála sa aj toho, že pre pandémiu príde o prácu a nebude mať na stravu a nájomné. Tak sa tým trápila, že nemohla spávať. Ale znova našla pokoj. Vďaka čomu? Konkrétne prosila Jehovu, aby dokázala byť pokojná a myslieť pozitívne. (Prečítajte Filipanom 4:8, 9.) Podobne my môžeme získavať útechu tým, že sa k Jehovovi modlíme, čítame si Bibliu a naše publikácie. To môže zmierniť našu úzkosť a pripomenie nám to, že Jehova je milosrdný. (Žalm 94:19)
6. Ako ti môže pomôcť osobné štúdium a účasť na zhromaždeniach?
6 Často sa stáva, že cez pandémiu nemôžeme robiť to, čo sme bežne robievali predtým. Ale to by nemalo platiť o tvojom osobnom štúdiu a účasti na zhromaždeniach. V našich publikáciách a videách sú príbehy bratov a sestier, ktorí verne slúžia Jehovovi napriek podobným problémom. (1. Petra 5:9) Na zhromaždeniach počúvame myšlienky z Biblie, ktoré nám pomáhajú zameriavať sa na pozitívne veci. Môžeme na nich tiež povzbudzovať druhých a sami byť povzbudení. (Rim. 1:11, 12) Keď uvažuješ o tom, ako Jehova pomáhal svojim služobníkom, keď boli chorí, mali strach alebo sa cítili osamelí, posilníš si vieru a budeš mu ešte viac dôverovať, že pomôže aj tebe.
7. V čom nám dal príklad apoštol Ján?
7 Zostaň v kontakte s bratmi a sestrami. Počas pandémie to môže byť ťažšie, lebo je možno potrebné dodržiavať fyzický odstup. V takej situácii sa môžeš cítiť podobne ako apoštol Ján. Chcel svojho priateľa Gája stretnúť naživo. (3. Jána 13, 14) Ale chápal, že v tom čase to nebolo možné. A tak urobil, čo mohol – napísal mu list. Ak sa s bratmi a sestrami nemôžeš stretnúť naživo, skús im zavolať, poslať správu alebo sa s nimi porozprávať cez videohovor. Keď to budeš robiť, nebudeš sa cítiť taký osamelý a budeš pokojnejší. A keď na teba doľahne taká úzkosť, že si už sám nevieš rady, obráť sa na starších a dovoľ, aby ťa s láskou povzbudili. (Iz. 32:1, 2)
KEĎ NASTANE PRÍRODNÁ KATASTROFA
8. Ako môže prírodná katastrofa narušiť tvoj pokoj?
8 Ak si niekedy zažil povodeň, zemetrasenie alebo požiar, možno si ešte dlho potom cítil silnú úzkosť. Ak si pri tom prišiel o niekoho milovaného alebo o majetok, možno prežívaš žiaľ, cítiš beznádej alebo sa dokonca hneváš. To neznamená, že si zameraný na peniaze alebo že nemáš vieru. Zažil si niečo veľmi ťažké a druhí možno chápu, že vtedy môže človek reagovať negatívne. (Jób 1:11) Ale napriek tomu všetkému môžeš cítiť pokoj. Ako?
9. Ako nás Ježiš pripravil na katastrofy?
9 Niektorí ľudia vo svete vôbec nepočítajú s tým, že by ich mohla postihnúť nejaká katastrofa. Ale my vieme, že takých udalostí bude pribúdať a niektoré sa možno dotknú aj nás. Ježiš predpovedal, že skôr ako príde koniec, budú „veľké zemetrasenia“ a iné katastrofy. (Luk. 21:11) Povedal tiež, že „sa bude rozmáhať zlo“, čo vidno z toho, že pribúda zločinov, násilia a teroristických útokov. (Mat. 24:12) Obeťami takýchto nešťastí sú často aj Jehovovi verní služobníci. Ježiš nikdy nepovedal, že keď sa nám niečo také stane, znamená to, že Jehovovi na nás nezáleží. (Iz. 57:1; 2. Kor. 11:25) Jehova nás možno zázračne neochráni. Ale dá nám všetko, čo potrebujeme, aby sme si udržali pokoj.
10. Prečo je príprava na katastrofu prejavom dôvery v Jehovu? (Príslovia 22:3)
10 V naliehavej situácii si ľahšie udržíme pokoj, ak sa na ňu vopred pripravíme. Znamená to, že nemáme dostatočnú dôveru v Jehovu? Určite nie! Práve naopak. Keď sa na katastrofu pripravíme, dáme najavo dôveru, že Jehova sa o nás postará. Vo svojom Slove nám totiž radí, aby sme sa na možné katastrofy pripravili. (Prečítajte Príslovia 22:3.) K tomu istému nás opakovane podnecuje aj Božia organizácia prostredníctvom našich časopisov, zhromaždení a aktuálnych pokynov.c Dôverujeme Jehovovi? Ak áno, poslúchneme tieto pokyny už teraz – ešte skôr, než k niečomu dôjde.
Vďaka príprave môžeš prežiť prírodnú katastrofu (Pozri 11. odsek.)d
11. Čo si sa naučil od Margaret?
11 Pozrime sa, ako bola na katastrofu pripravená naša sestra Margaret. V oblasti, kde žila, vypukol lesný požiar a úrady nariadili evakuáciu. Keďže veľa ľudí sa snažilo utiecť naraz, na cestách vznikli zápchy a doprava sa zastavila. Všade bolo plno čierneho dymu a Margaret zostala na nejaký čas uväznená vo svojom aute. Našťastie mala v kabelke mapu, a tak sa jej podarilo nájsť inú únikovú trasu. Túto trasu si dokonca nejaký čas predtým prešla, aby v prípade nebezpečenstva vedela, kadiaľ má ísť. Vďaka tomu, že bola pripravená, prežila.
12. Prečo sa riadime bezpečnostnými pokynmi?
12 Úrady môžu niekedy nariadiť zákaz vychádzania, evakuáciu alebo vydať iné pokyny, aby nás chránili a udržiavali poriadok. Niektorí ľudia odmietajú poslúchnuť alebo s tým váhajú, lebo nechcú opustiť svoj majetok. Čo robia v takom prípade kresťania? V Biblii sa píše: „Kvôli Pánovi sa podriaďujte každému, komu je zverená právomoc, či už kráľovi ako svojmu vládcovi, alebo miestodržiteľom, ktorých kráľ posiela.“ (1. Petra 2:13, 14) Aj Božia organizácia sa nás snaží chrániť. Napríklad nám pravidelne pripomína, aby sme dali starším svoje aktuálne kontaktné údaje. Tak sa s nami v prípade potreby budú môcť spojiť. Urobil si to? Môžeme dostať aj pokyny, aby sme zostali doma, evakuovali sa a pripravili si určité zásoby. Bratia nám tiež môžu povedať, ako a kedy pomáhať druhým. Keby sme neposlúchli, mohli by sme ohroziť svoj život aj život zborových starších. Pamätajme, že títo verní bratia sa o nás starajú. (Hebr. 13:17) Margaret hovorí: „Som presvedčená, že pokyny od starších a od organizácie mi zachránili život.“
13. Vďaka čomu si mnohí bratia a sestry, ktorí museli opustiť svoje domovy, udržiavajú radosť a pokoj?
13 Mnohí bratia a sestry museli pre prírodnú katastrofu, vojnu alebo občianske nepokoje opustiť svoje domovy. Ale zo všetkých síl sa snažili prispôsobiť novej situácii a čo najskôr sa zapojiť do duchovných činností. Tak ako kresťania v prvom storočí, ktorí sa rozpŕchli, lebo boli prenasledovaní, aj oni ďalej „[oznamujú] Božie slovo“. (Sk. 8:4) Služba im pomáha, aby sa zameriavali na Kráľovstvo, a nie na svoje ťažkosti. Vďaka tomu si udržiavajú radosť a pokoj.
KEĎ SME PRENASLEDOVANÍ
14. Ako môže prenasledovanie narušiť náš pokoj?
14 Pri prenasledovaní môžeme prísť o veľa vecí, ktoré za normálnych okolností prispievajú k nášmu pokoju. Tešíme sa, keď sa môžeme slobodne stretávať s bratmi a sestrami, zvestovať a venovať sa bežným činnostiam bez strachu, že by sme mohli byť zatknutí. Keď o to prídeme, môže to v nás vyvolať úzkosť a strach z toho, čo bude ďalej. Takéto pocity sú normálne. Ale musíme si dávať pozor, lebo Ježiš naznačil, že jeho nasledovníci by počas prenasledovania mohli stratiť vieru. (Ján 16:1, 2) Čo nám pomôže, aby sme si udržali pokoj aj napriek prenasledovaniu?
15. Prečo by sme sa prenasledovania nemali báť?
15 V Božom Slove sa píše: „Všetci, čo chcú žiť v oddanosti Bohu ako učeníci Krista Ježiša, budú prenasledovaní.“ (2. Tim. 3:12) Pre brata, ktorý sa volá Andrej, bolo ťažké sa s tým zmieriť. Keď bola v ich krajine naša činnosť zakázaná, hovoril si: Je tu toľko svedkov. Ako by nás mohli všetkých pozatvárať? No vôbec ho to neupokojilo. Stále bol v napätí. Iní bratia sa spoliehali na Jehovu a nenahovárali si, že práve oni sa väzeniu vyhnú. Počítali s tým, že môžu byť zatknutí, ale neboli v takom strese ako Andrej. A tak sa rozhodol, že to bude brať rovnako ako oni a úplne sa spoľahol na Boha. Čoskoro pocítil pokoj, a aj keď problémy nezmizli, s radosťou slúži Jehovovi. Rovnako to môže byť aj s nami. Hoci Ježiš povedal, že budeme prenasledovaní, uistil nás, že môžeme zostať Jehovovi verní. (Prečítajte Jána 15:20; 16:33.)
16. Aké pokyny budeme musieť poslúchať, keď budeme prenasledovaní?
16 Keď bude naša činnosť zakázaná alebo výrazne obmedzená, možno budeme od pobočky a od starších dostávať určité pokyny. Cieľom takýchto pokynov je chrániť nás, zabezpečiť, aby sme dostávali duchovný pokrm a mohli zvestovať do takej miery, do akej to bude možné. Snaž sa tieto pokyny zo všetkých síl poslúchať, aj keby si úplne nerozumel, prečo nám ich bratia dali. (Jak. 3:17) A nikdy neprezrádzaj informácie o bratoch a sestrách ani o zborových činnostiach tým, ktorí na to nemajú právo. (Kaz. 3:7)
Čo môžeš robiť, aby si ani v ťažkých chvíľach nestratil pokoj? (Pozri 17. odsek.)e
17. Čo sme rozhodnutí robiť podobne ako apoštoli v prvom storočí?
17 Jeden z hlavných dôvodov, prečo Satan vedie vojnu proti Božím služobníkom, je ten, že „vydávajú svedectvo o Ježišovi“. (Zjav. 12:17) Nedaj sa Satanom a jeho svetom zastrašiť. Keď aj napriek odporu zvestujeme a robíme učeníkov, prináša nám to radosť a pokoj. Keď židovskí vodcovia v prvom storočí zakázali apoštolom zvestovať, oni sa rozhodli poslúchnuť Boha. Pokračovali vo zvestovaní a mali z toho radosť. (Sk. 5:27–29, 41, 42) Samozrejme, keď žijeme v krajine, kde je naša činnosť obmedzená, musíme byť v službe opatrní. (Mat. 10:16) Ale ak robíme všetko, čo môžeme, zažívame pokoj, ktorý vyplýva z toho, že sa páčime Jehovovi a že oznamujeme správu, ktorá môže ľuďom zachrániť život.
„BOH POKOJA BUDE S VAMI“
18. Kto nám môže dať pokoj, ktorý potrebujeme?
18 Buď si istý, že aj v tých najťažších chvíľach môžeš cítiť pokoj. Nezabudni, že to, čo potrebujeme, je Boží pokoj, čiže pokoj, ktorý nám môže dať iba Jehova. Spoliehaj sa naňho za každých okolností, napríklad keď vypukne epidémia, dôjde k prírodnej katastrofe alebo si prenasledovaný. Verne sa pridŕžaj jeho organizácie. A predstavuj si, aká krásna budúcnosť ťa čaká. Potom „Boh pokoja bude s [tebou]“. (Fil. 4:9) V ďalšom článku si ukážeme, ako môžeme pomáhať spolukresťanom, ktorí zažívajú vážne ťažkosti, aby sa aj oni mohli tešiť z Božieho pokoja.
PIESEŇ Č. 38 Boh ťa posilní
a Jehova sľubuje, že tým, ktorí ho milujú, dá svoj pokoj. Aký je to pokoj a ako ho môžeme získať? Ako nám „Boží pokoj“ pomôže, keď vypukne epidémia, nastane prírodná katastrofa alebo sme prenasledovaní? Odpoveď na tieto otázky sa dozvieme v tomto článku.
b Niektoré mená boli zmenené.
c Pozri článok V posledných dňoch „posledných dní“ musíme byť pripravení v pracovnom zošite Život a služba z mája a júna 2021.
d OPIS OBRÁZKA: Sestra, ktorá sa pripravila na katastrofu, odchádza do bezpečia.
e OPIS OBRÁZKA: Brat, ktorý žije v krajine, kde je naša činnosť obmedzená, ďalej opatrne zvestuje.