9. ŠTUDIJNÝ ČLÁNOK
PIESEŇ Č. 51 Sme zasvätení Bohu
Nečakaj a daj sa pokrstiť
„Na čo ešte čakáš? Vstaň, daj sa pokrstiť.“ (SK. 22:16)
HLAVNÁ MYŠLIENKA
Čo museli prekonať Samaritáni, Saul z Tarzu, Kornélius a Korinťania, aby sa mohli dať pokrstiť, a ako ti to môže pomôcť, aby si sa ku krstu odhodlal aj ty.
1. Čo nám to prinesie, keď sa dáme pokrstiť?
MILUJEŠ Jehovu? Všetko dobré, čo máš, je od neho, dokonca aj tvoj život. Chceš mu dať najavo, že ho máš rád? Ak áno, to najlepšie, čo môžeš urobiť, je zasvätiť sa mu a dať sa pokrstiť. Potom sa staneš súčasťou jeho rodiny. Tvoj Otec a Priateľ ťa bude viesť a starať sa o teba, lebo mu budeš patriť. (Žalm 73:24; Iz. 43:1, 2) A vďaka tomu, že sa mu zasvätíš a dáš sa pokrstiť, získaš nádej na nekonečný život. (1. Petra 3:21)
2. Čo si rozoberieme v tomto článku?
2 Je niečo, čo ti v krste bráni? Ak áno, nie si sám. Milióny ľudí pred tebou museli zmeniť svoje správanie a myslenie, aby sa mohli dať pokrstiť. A teraz s radosťou a horlivo slúžia Jehovovi. To bol aj prípad niektorých v prvom storočí. V tomto článku sa pozrieme, aké prekážky museli prekonať a čo sa od nich môžeme naučiť.
SAMARITÁNI
3. Aké prekážky museli prekonať niektorí Samaritáni, aby sa mohli dať pokrstiť?
3 V Ježišových dňoch patrili Samaritáni k náboženskej sekte. Žili v okolí Sichemu a Samárie severne od Judey. Skôr ako sa mohli dať pokrstiť, museli prijať a spoznať celé Božie Slovo. Samaritáni totiž uznávali iba 1. až 5. Mojžišovu a možno knihu Jozua. Napriek tomu očakávali Mesiáša, a to na základe Božieho sľubu z 5. Mojžišovej 18:18, 19. (Ján 4:25) Aby sa mohli dať pokrstiť, museli uznať, že sľúbeným Mesiášom je Ježiš. A „mnohí Samaritáni“ to tak urobili. (Ján 4:39) Okrem toho ďalší možno museli prekonať hlboko zakorenené predsudky voči Židom, lebo väčšina kresťanov v prvom storočí boli práve Židia. (Luk. 9:52–54)
4. Ako niektorí Samaritáni reagovali, keď im Filip zvestoval? (Skutky 8:5, 6, 14)
4 Čo Samaritánom pomohlo dať sa pokrstiť? Keď im evanjelista Filip „zvestoval o Kristovi“, niektorí „prijali Božie slovo“. (Prečítajte Skutky 8:5, 6, 14.) Filipa počúvali, aj keď bol Žid. Možno si spomenuli na verše z Pentateuchu, že Boh nikoho neuprednostňuje. (5. Mojž. 10:17–19) Nech to bolo akokoľvek, „pozorne počúvali“, čo im Filip o Kristovi hovoril. Videli tiež, aké zázraky robil, napríklad uzdravoval chorých a vyháňal démonov. Boli to pre nich jasné dôkazy, že Boh Filipa podporuje. (Sk. 8:7)
5. Čo sa môžeš od Samaritánov naučiť?
5 Títo Samaritáni si mohli povedať, že Filipa nebudú počúvať, lebo je Žid a o ničom takom, čo im hovorí, ešte nepočuli. Ale neurobili to. Keď sa presvedčili, že je to pravda, neváhali a dali sa pokrstiť. V Biblii sa píše: „Keď uverili Filipovi, ktorý oznamoval dobrú správu o Božom Kráľovstve a o mene Ježiša Krista, dávali sa krstiť muži aj ženy.“ (Sk. 8:12) Si aj ty presvedčený, že Božie Slovo je pravda? A si presvedčený, že Jehovovi svedkovia sa zbavili predsudkov a snažia sa prejavovať lásku, ktorá je poznávacím znakom pravých kresťanov? (Ján 13:35) Ak áno, neboj sa dať pokrstiť. Buď si istý, že Jehova ťa podporí.
6. Čo sa učíš od Rubena?
6 Ruben z Nemecka vyrastal v rodine Jehovových svedkov. Ale keď bol chlapec, pochyboval, či Jehova existuje. Ako tieto pochybnosti prekonal? Uvedomil si, že túto tému nemá dobre preskúmanú, a tak sa rozhodol, že s tým niečo urobí. Hovorí: „Na osobnom štúdiu som sa svojim pochybnostiam postavil čelom. Niekoľkokrát som si musel preštudovať, ako je to s evolúciou.“ Prečítal si knihu Existuje Stvoriteľ, ktorý má o vás záujem? a tá naňho veľmi zapôsobila. Povedal si: „To je sila! Jehova fakt existuje.“ Čo mu ešte pomohlo? Keď bol na návšteve vo svetovom ústredí, začal ešte viac milovať našu jednotnú celosvetovú rodinu. Keď sa vrátil do Nemecka, dal sa ako 17-ročný pokrstiť. Ak máš aj ty o niečom pochybnosti, preštuduj si to v našich publikáciách. „Presné poznanie“ ti pomôže nad nimi zvíťaziť. (Ef. 4:13, 14) Všímaj si tiež, aká láska a jednota je medzi bratmi a sestrami v iných častiach sveta. Keď to potom uvidíš aj vo svojom zbore, budeš si Jehovovu celosvetovú rodinu vážiť ešte viac.
SAUL Z TARZU
7. V čom musel Saul zmeniť svoje myslenie?
7 Pozrime sa teraz na ďalší príklad, na Saula z Tarzu. Dostal vynikajúce vzdelanie v judaizme a medzi Židmi mal významné postavenie. (Gal. 1:13, 14; Fil. 3:5) V tom čase mnohí Židia považovali kresťanov za odpadlíkov a Saul ich zúrivo prenasledoval. Myslel si, že robí to, čo sa Bohu páči, ale mýlil sa. (Sk. 8:3; 9:1, 2; 26:9–11) Aby mohol uveriť v Ježiša a dať sa pokrstiť, musel byť ochotný stať sa terčom prenasledovania.
8. a) Čo pomohlo Saulovi, aby sa dal pokrstiť? b) Ako podľa Skutkov 22:16 Saulovi pomohol Ananiáš? (Pozri aj obrázok.)
8 Čo Saulovi pomohlo dať sa pokrstiť? Keď sa mu z neba ozval Pán Ježiš, oslepilo ho žiarivé svetlo. (Sk. 9:3–9) Tri dni sa postil a určite veľa premýšľal o tom, čo práve zažil. Presvedčil sa, že Ježiš je Mesiáš a že jeho nasledovníci uctievajú Boha správne. Za to, že bol pri Štefanovej smrti, ho museli trápiť obrovské výčitky svedomia. (Sk. 22:20) Po troch dňoch za ním prišiel učeník Ananiáš. Bol k nemu láskavý, uzdravil ho a povzbudil ho, aby nečakal a dal sa pokrstiť. (Prečítajte Skutky 22:12–16.) Saul ho pokorne poslúchol a začal žiť úplne inak. (Sk. 9:17, 18)
Zareaguješ na povzbudenie dať sa pokrstiť, tak ako to urobil Saul? (Pozri 8. odsek.)
9. Čo sa môžeme od Saula naučiť?
9 Čo sa môžeš od Saula naučiť? Pýcha alebo strach z ľudí mu mohli zabrániť, aby sa dal pokrstiť. Ale on to nepripustil. Keď prijal pravdu o Kristovi, pokorne sa zmenil. (Sk. 26:14, 19) Bol ochotný stať sa kresťanom, aj keď vedel, že ho za to budú prenasledovať. (Sk. 9:15, 16; 20:22, 23) Po krste ďalej dôveroval Jehovovi, že mu bude v ťažkých chvíľach pomáhať. (2. Kor. 4:7–10) Keď sa dáš pokrstiť a staneš sa Jehovovým svedkom, aj ty môžeš čakať rôzne problémy a skúšky, ktoré otestujú tvoju vieru. Ale nebudeš na to sám. Buď si istý, že Jehova a Ježiš ťa budú vždy podporovať. (Fil. 4:13)
10. Čo sa učíme od Anny?
10 Anna pochádza z východnej Európy a vyrastala v kurdskej rodine. Najprv sa dala pokrstiť jej mama. Keď mala Anna deväť rokov, začala s otcovým dovolením študovať Bibliu. No nemala to ľahké, lebo okrem najbližšej rodiny žili spolu s nimi aj ďalší príbuzní. Keď sa dozvedeli, že študuje, začali jej robiť problémy. Brali to tak, že keď zmení svoje náboženstvo, bude to hanba pre celú rodinu. Keď mala 12, spýtala sa otca, či sa môže dať pokrstiť. Chcel vedieť, či sa tak rozhodla sama alebo ju k tomu niekto núti. Povedala mu, že miluje Jehovu, a tak s jej krstom súhlasil. Ani potom sa jej však rodina neprestala vysmievať a správať sa k nej zle. Dedko jej povedal: „Keby si tak radšej žila nemravne alebo fajčila, ako bola Jehovovým svedkom!“ Ako to Anna zvládla? Hovorí: „Jehova mi dával silu a veľmi ma podporovali aj mama s ockom.“ Anna si zapisuje, ako konkrétne jej Jehova v rôznych situáciách pomohol. A z času na čas sa k tomu vracia, aby na to nezabudla. Ak sa bojíš, že sa k tebe budú druhí zle správať, pamätaj, že aj tebe Jehova pomôže. (Hebr. 13:6)
KORNÉLIUS
11. V akej situácii bol Kornélius?
11 Ďalším príkladom z Biblie je Kornélius. Bol „stotníkom“, čiže v rímskej armáde velil asi 100 vojakom. (Sk. 10:1, pozn. pod čiarou) Teda v spoločnosti aj v armáde mal zrejme významné postavenie. V Biblii sa tiež píše, že to bol „zbožný muž“ a „bol štedrý k chudobným“. (Sk. 10:2) Jehova za ním poslal apoštola Petra, aby mu povedal o dobrej správe. Zabránilo Kornéliovi jeho vysoké postavenie, aby sa dal pokrstiť?
12. Čo pomohlo Kornéliovi, aby sa dal pokrstiť?
12 Čo Kornéliovi pomohlo dať sa pokrstiť? V Biblii sa píše, že „on i celá jeho domácnosť sa báli Boha“. Okrem toho sa k Bohu stále úpenlivo modlil. (Sk. 10:2) Keď mu Peter povedal o dobrej správe, on i jeho rodina uverili v Krista a dali sa hneď pokrstiť. (Sk. 10:47, 48) Určite bol ochotný urobiť akékoľvek zmeny, aby mohol spolu s rodinou uctievať Jehovu. (Joz. 24:15; Sk. 10:24, 33)
13. Čo sa učíme od Kornélia?
13 Tak ako Saulovi, aj Kornéliovi mohlo jeho postavenie zabrániť, aby sa stal kresťanom. Ale on to nepripustil. Musíš aj ty urobiť v živote nejaké veľké zmeny, aby si sa mohol dať pokrstiť? Ak áno, Jehova ti pomôže. Určite ťa požehná za to, že chceš žiť podľa biblických zásad.
14. Čo sa učíš od Cujošiho?
14 Keď sa Cujoši z Japonska chcel dať pokrstiť, musel vo svojom zamestnaní niečo zmeniť. Pracoval ako pomocník majstra školy ikenobo zameranej na aranžovanie kvetov. Tento majster zvykol na pohreboch aranžovať kvety a vykonávať budhistické obrady. Ale keď nemohol, často ho zastupoval Cujoši. No keď Cujoši zistil, aká je pravda o smrti, uvedomil si, že tieto obrady mu bránia dať sa pokrstiť. A tak sa rozhodol, že s tým prestane, a porozprával sa o tom s majstrom. (2. Kor. 6:15, 16) Ako to dopadlo? Mohol v práci zostať a na týchto obradoch sa už nemusel zúčastňovať. Asi rok po tom, čo začal študovať Bibliu, sa dal pokrstiť. Ak aj ty musíš v zamestnaní urobiť nejaké zmeny, aby si sa páčil Bohu, buď si istý, že sa o teba a tvoju rodinu postará. (Žalm 127:2; Mat. 6:33)
KORINŤANIA
15. Aké prekážky museli prekonať Korinťania, keď sa chceli dať pokrstiť?
15 Staroveký Korint bol známy tým, že ľudia, ktorí tam žili, milovali peniaze a viedli nemorálny život. To, čo mnohí robili, sa Bohu vôbec nepáčilo. Takže ten, kto chcel začať slúžiť Jehovovi, to mal veľmi ťažké. Ale keď tam prišiel apoštol Pavol a zvestoval o Kristovi, „mnohí Korinťania, ktorí počuli dobrú správu, uverili a dali sa pokrstiť“. (Sk. 18:7–11) Potom mal Pavol videnie, v ktorom mu Pán Ježiš Kristus povedal: „Mám v tomto meste veľa ľudí.“ A tak tam Pavol zostal ešte rok a pol a zvestoval.
16. Čo pomohlo niektorým Korinťanom, aby sa mohli dať pokrstiť? (2. Korinťanom 10:4, 5)
16 Čo Korinťanom pomohlo dať sa pokrstiť? (Prečítajte 2. Korinťanom 10:4, 5.) Vďaka Božiemu Slovu a mocnému svätému duchu dokázali urobiť v živote obrovské zmeny. (Hebr. 4:12) Tí, ktorí prijali dobrú správu o Kristovi, prestali s takými vecami, ako sú opilstvo, krádeže a homosexualita. (1. Kor. 6:9–11)a
17. Čo sa učíme od Korinťanov?
17 Hoci niektorí Korinťania museli prekonať hlboko zakorenené zvyky, aby sa mohli stať kresťanmi, nepovedali si, že je to príliš ťažké. Urobili všetko pre to, aby sa dostali na úzku cestu, ktorá vedie do večného života. (Mat. 7:13, 14) Bojuješ aj ty s niečím, čo ti v krste bráni? Ak áno, nikdy sa nevzdaj. Pros Jehovu o jeho svätého ducha, aby ti pomohol odolávať tomu, čo je zlé.
18. Čo sa učíš od Moniky?
18 Aj Monika z Gruzínska musela na sebe niečo zmeniť, aby sa mohla dať pokrstiť. Jej problémom bola nečistá reč a nevhodná zábava. Ale prekonala to a pokrstiť sa dala, keď mala 16. Čo jej pomohlo? Povedala: „V dospievaní mi dávala silu modlitba. Jehova vedel, že chcem robiť to, čo je správne, a tak mi vždy pomáhal a viedol ma.“ Musíš sa aj ty zbaviť nejakých zlozvykov, aby si mohol slúžiť Jehovovi tak, ako si praje? Ďalej ho pros, aby ti dával silu robiť zmeny. A on ti štedro dá svojho svätého ducha. (Ján 3:34)
S VIEROU DOKÁŽEŠ PRENIESŤ AJ VRCHY
19. Čo ti pomôže prekonať prekážky veľké ako vrch? (Pozri aj obrázok.)
19 Nikdy nepochybuj, že Jehova ťa miluje a chce, aby si patril do jeho rodiny. A to platí bez ohľadu na to, aké prekážky musíš na ceste ku krstu prekonať. Ježiš skupinke svojich učeníkov povedal: „Ak budete mať vieru veľkú ako horčičné zrnko, poviete tomuto vrchu: ‚Prenes sa odtiaľto tam,‘ a on sa prenesie. Nič pre vás nebude nemožné.“ (Mat. 17:20) Títo učeníci boli s Ježišom len pár rokov, takže ich viera stále rástla. Ale Ježiš ich uistil, že keď ich viera bude silná, s Jehovovou pomocou prekonajú aj prekážky veľké ako vrch. A to isté urobí Jehova aj pre teba.
Nikdy nepochybuj, že Jehova ťa miluje a chce, aby si patril do jeho rodiny (Pozri 19. odsek.)b
20. K čomu ťa motivujú príklady z tohto článku?
20 Ak ti niečo bráni v tom, aby si sa dal pokrstiť, neváhaj a hneď s tým niečo urob. Silu ti môžu dať príklady z prvého storočia aj zo súčasnosti. Môžu ťa motivovať, aby si sa zasvätil Jehovovi a dal sa pokrstiť. Je to to najlepšie rozhodnutie, aké môžeš urobiť!
PIESEŇ Č. 38 Boh ťa posilní
a Pozri si na jw.org video „Čo ti bráni dať sa pokrstiť?“
b OPIS OBRÁZKA: Skupina bratov a sestier srdečne víta tých, ktorí sa práve dali pokrstiť.