20. ŠTUDIJNÝ ČLÁNOK
PIESEŇ Č. 7 Jehova, naša sila
Útechu nájdeš u Jehovu
„Nech je chválený... súcitný a milosrdný Otec a Boh všetkej útechy.“ (2. KOR. 1:3)
HLAVNÁ MYŠLIENKA
Čo sa učíme z toho, ako Jehova povzbudzoval a utešoval židovských vyhnancov v Babylone.
1. V akej situácii boli Židia v Babylone?
PO CELÉ roky Židia opakovane neposlúchali Jehovu. To viedlo k tomu, že Babylončania zničili ich krajinu a odviedli ich do zajatia. (2. Kron. 36:15, 16, 20, 21) Ako sa tam asi cítili? Je pravda, že mali určitú slobodu a v podstate tam mohli normálne žiť. (Jer. 29:4–7) Ale nemali to ľahké a určite by si taký život sami nevybrali. Ako to vnímali? Jeden z nich to opísal takto: „Pri babylonských riekach sme sedávali a plakali, keď sme spomínali na Sion.“ (Žalm 137:1) Strápení Židia potrebovali útechu. Ale kde ju mohli nájsť?
2., 3. a) Čo Jehova urobil pre Židov vo vyhnanstve? b) O čom budeme hovoriť v tomto článku?
2 Jehova je „Boh všetkej útechy“. (2. Kor. 1:3) Svojich služobníkov miluje, a preto ich chce utešovať. Vedel, že niektorým Židom v Babylone bude ľúto, že ho neposlúchali, a budú mu chcieť opäť verne slúžiť. (Iz. 59:20) A tak viac ako 100 rokov pred tým, než odišli do zajatia, viedol proroka Izaiáša, aby napísal knihu, ktorá nesie jeho meno. Prečo? V Izaiášovi 40:1 sa píše: „‚Utešujte, utešujte môj ľud,‘ hovorí váš Boh.“ Teda vďaka tomu, čo Izaiáš zapísal, mohli Židia, ktorí boli v zajatí v Babylone, dostať útechu, ktorú tak veľmi potrebovali.
3 Aj my niekedy potrebujeme útechu a povzbudenie. V tomto článku si rozoberieme tri spôsoby, ako Jehova utešil Židov vo vyhnanstve: (1) Sľúbil, že tým, ktorí oľutujú svoje hriechy, odpustí, (2) dal im nádej, a (3) keď mali strach, upokojil ich. Pri každom z týchto bodov si ukážeme, čo dnes Jehova robí pre nás.
JEHOVA NÁM ODPÚŠŤA
4. Ako Jehova ukázal, že je milosrdný Boh? (Izaiáš 55:7)
4 Jehova je „súcitný a milosrdný Otec“. (2. Kor. 1:3) Ako to ukázal v prípade židovských vyhnancov? Sľúbil, že tým, ktorí oľutujú svoje hriechy, odpustí. (Prečítajte Izaiáša 55:7.) Povedal: „Pre svoju večnú lásku sa nad tebou zľutujem.“ (Iz. 54:8) Aj keď Židia museli niesť následky za to, čo urobili, Jehova im sľúbil, že v Babylone nezostanú navždy. Vo vyhnanstve mali byť len určitý čas. (Iz. 40:2) Tieto slová museli Židov, ktorí oľutovali svoje zlé správanie, veľmi utešiť a povzbudiť.
5. Prečo si môžeme byť ešte istejší než Židia v Babylone, že Jehova nám odpúšťa?
5 Čo sa z toho učíme? Jehova svojim služobníkom odpúšťa veľkoryso. Môžeme si tým byť ešte istejší než Židia v Babylone. Prečo? Lebo vieme, čo Jehova urobil pre to, aby nám mohol odpúšťať. Stovky rokov po tom, čo Izaiáš zapísal svoje proroctvá, Jehova poslal na zem svojho milovaného Syna. Ježiš dal svoj život ako výkupné za všetkých, ktorí ľutujú svoje hriechy. Na základe jeho obete môžu byť naše hriechy „zotreté“, čiže úplne vymazané. (Sk. 3:19; Iz. 1:18; Ef. 1:7) Nie sme šťastní, že slúžime takému milosrdnému Bohu?
6. Ako nás môže utešiť, keď premýšľame o tom, ako Jehova odpúšťa? (Pozri aj obrázok.)
6 Jehovove slová zapísané v Izaiášovi 55:7 nás môžu utešiť, keď nás trápia pocity viny. Možno máme stále výčitky svedomia za niečo, čo sme kedysi urobili, hoci sme to oľutovali. Možno to tak cítime najmä vtedy, keď za svoje chyby nesieme následky. Ale keď sme o svojom hriechu Jehovovi povedali a už to viac nerobíme, môžeme si byť istí, že nám odpustil. A keď Jehova niečo odpustí, už si na to nikdy nespomenie. (Porovnaj Jeremiáša 31:34.) Takže keď sa k našim chybám z minulosti nevracia, nemali by sme to robiť ani my. Záleží mu na tom, čo robíme teraz, nie na tom, čo zlé sme urobili kedysi. (Ezech. 33:14–16) A všetky následky, ktoré kvôli tomu musíme niesť, náš súcitný a milosrdný Otec už čoskoro natrvalo odstráni.
Jehovovi nezáleží na tom, aké chyby sme urobili kedysi, ale na tom, čo robíme teraz (Pozri 6. odsek.)
7. Čo nám pomôže porozprávať sa so staršími, keď tajíme nejaký vážny hriech?
7 Čo by sme mali robiť, keď nás trápi svedomie kvôli tomu, že tajíme nejaký vážny hriech? Biblia nám radí, aby sme poprosili o pomoc starších. (Jak. 5:14, 15) Ale povedať im o tom nemusí byť ľahké. Čo nám pomôže urobiť to? To, že svoje chyby oľutujeme a budeme pamätať, že Jehova aj muži, ktorých používa, sú láskaví a milosrdní. Pozrime sa, ako Jehova pomocou starších utešil Arthura, ktorého trápili výčitky svedomia. Rozpráva: „Asi rok som pozeral pornografiu. Ale po jednej prednáške o svedomí som sa s tým priznal svojej manželke a starším. Bola to taká úľava! No aj tak ma to stále veľmi trápilo. Starší mi pripomenuli, že Jehova sa mi neobrátil chrbtom. Napráva nás, lebo nás má rád. Ich láskavé slová ma veľmi povzbudili a pomohli mi vidieť sa tak, ako ma vníma Jehova.“ Dnes je Arthur priekopníkom a služobným pomocníkom. To, aký je Jehova milosrdný k tým, ktorí ľutujú svoje chyby, nás veľmi utešuje.
JEHOVA NÁM DÁVA NÁDEJ
8. a) Akú nádej dal Jehova svojmu ľudu v zajatí? b) Ako mohla Židom, ktorí ľutovali svoje hriechy, nádej pomôcť? (Izaiáš 40:31)
8 Z ľudského pohľadu boli židovskí vyhnanci v bezvýchodiskovej situácii. Prečo? Lebo Babylončania boli známi tým, že svojich zajatcov neprepúšťali. (Iz. 14:17) Ale Jehova dal svojmu ľudu nádej. Sľúbil im, že ich oslobodí a nikto mu v tom nezabráni. (Iz. 44:26; 55:12) Pre Jehovu bol Babylon len ako povlak prachu. (Iz. 40:15) Stačí fúknuť a je preč. Ako mohla táto nádej Židom pomôcť? Mohla ich utešiť. No nielen to. Izaiáš napísal: „Tí, ktorí dúfajú v Jehovu, znovu získajú silu.“ (Prečítajte Izaiáša 40:29–31.) Nádej od Jehovu ich mohla povzbudiť a mohli „sa vzniesť na krídlach ako orly“.
9. Prečo mohli Židia veriť Jehovovým sľubom?
9 Jehova dal Židom vo vyhnanstve aj dôkazy, že jeho sľubom môžu veriť. Aké? Proroctvá, ktoré sa už splnili. Židia vedeli, že Asýrčania dobyli severné kráľovstvo Izraela a jeho obyvateľov vzali do zajatia. (Iz. 8:4) Videli, ako Babylončania zničili Jeruzalem a aj jeho obyvateľov odviedli do zajatia. (Iz. 39:5–7) Vedeli aj to, že babylonský kráľ oslepil kráľa Sedekiáša a dal ho odviesť do Babylona. (Jer. 39:7; Ezech. 12:12, 13) Všetko, čo Jehova predpovedal, sa splnilo. (Iz. 42:9; 46:10) To určite posilnilo ich vieru, že splní aj to, že ich oslobodí.
10. Čo môžeme robiť, aby sme v týchto posledných dňoch nestrácali nádej?
10 Čo sa z toho učíme? Keď sme na dne, nádej nás môže utešiť a vliať nám nové sily. Žijeme v ťažkých časoch a proti nám stoja mocní nepriatelia. No nemusíme byť zúfalí. Jehova nám dáva nádhernú nádej – večný život v raji, kde bude dokonalý pokoj a bezpečie. Ale musíme pracovať na tom, aby sme túto nádej mali jasne pred očami. Inak by to bolo, akoby sme sa na krásnu krajinu pozerali cez špinavé okno. Ako môžeš toto „okno umývať“, aby bola tvoja nádej stále jasná? Často si predstavuj, aký úžasný život ťa v novom svete čaká. Čítaj si o tom články, pozeraj videá a počúvaj piesne. A hovor Jehovovi, na čo sa z toho, čo nám sľubuje, najviac tešíš.
11. Čo dáva silu jednej sestre, ktorá je vážne chorá?
11 Nádej utešuje a posilňuje aj sestru, ktorá sa volá Joy. Už dlho bojuje s vážnymi zdravotnými problémami. Rozpráva: „Keď cítim, že to už nezvládam, hovorím s Jehovom o všetkom, čo ma trápi. Viem, že mi rozumie a odpovedá mi tak, že mi dáva ‚mimoriadnu silu‘.“ (2. Kor. 4:7) Okrem toho si Joy predstavuje samu seba v novom svete, kde „nikto z obyvateľov nepovie: ‚Som chorý.‘“ (Iz. 33:24) Ak si aj my budeme vylievať pred Jehovom srdce a mať našu nádej stále pred očami, môžeme znovu získať silu.
12. Prečo veríme, že Jehova svoje sľuby splní? (Pozri aj obrázok.)
12 Tak ako Židia vo vyhnanstve, aj my máme od Jehovu veľa dôkazov, že svoje sľuby splní. Sú to proroctvá, ktoré sa spĺňajú pred našimi očami. Napríklad vidíme, že anglo-americká svetová veľmoc je sčasti silná a sčasti krehká. (Dan. 2:42, 43) Počujeme tiež o „zemetraseniach na jednom mieste za druhým“ a „všetkým národom“ zvestujeme dobrú správu. (Mat. 24:7, 14) Tieto a mnohé ďalšie proroctvá nás uisťujú o tom, že sa určite splní všetko, čo Jehova sľúbil.
Proroctvá, ktoré sa spĺňajú pred našimi očami, nás uisťujú o tom, že Jehova splní svoje sľuby (Pozri 12. odsek.)
JEHOVA NÁS UPOKOJUJE, KEĎ MÁME STRACH
13. a) Aké ťažkosti mali Židia zažiť, keď sa malo blížiť ich vyslobodenie? b) Ako ich Jehova utešil podľa slov v Izaiášovi 41:10?
13 Aj keď dal Jehova Židom v Babylone nádhernú nádej, vedel, že keď sa bude blížiť ich vyslobodenie, nebudú to mať vôbec ľahké. Predpovedal, že jeden mocný kráľ si najprv podmaní okolité národy a potom zaútočí na samotný Babylon. (Iz. 41:2–5) Mali sa Židia báť? Nie, pretože Jehova svojmu ľudu vopred povedal: „Neboj sa, veď som s tebou. Neznepokojuj sa, veď som tvoj Boh.“ (Prečítajte Izaiáša 41:10–13) Čo myslel slovami „som tvoj Boh“? Nepripomínal Židom, aby uctievali jeho. To nebolo potrebné. Skôr ich chcel uistiť, že je na ich strane. (Žalm 118:6)
14. Ako ešte Jehova upokojil Židov vo vyhnanstve?
14 Ako ešte Jehova upokojil Židov vo vyhnanstve? Pripomenul im, aký je mocný a čo všetko vie. Povedal im, aby sa pozreli na hviezdnatú oblohu. Nielenže tie hviezdy stvoril, ale pozná aj meno každej z nich. (Iz. 40:25–28) Preto niet pochýb, že pozná aj meno každého svojho služobníka. A keď mal moc stvoriť hviezdy, je absolútne jasné, že má moc aj na to, aby pomáhal svojmu ľudu. Takže Židia sa naozaj nemali čoho báť.
15. Ako Jehova pripravil svoj ľud na to, čo ich ešte čakalo?
15 Jehova tiež pripravil svoj ľud na to, čo ich ešte čakalo. V inej časti Izaiášovej knihy povedal: „Vojdi, ľud môj, do svojich vnútorných miestností a zavri za sebou dvere. Na chvíľu sa skry, kým neprejde Boží hnev.“ (Iz. 26:20) Židia poslúchli tento pokyn zrejme vtedy, keď kráľ Kýros zaútočil na Babylon. Jeden staroveký grécky historik povedal, že keď Kýros vnikol do Babylona, svojim vojakom dal „nariadenie zabiť všetkých, ktorých nájdu vonku“. Predstav si, akí museli byť Babylončania vystrašení! Ale Židia si mohli zachrániť život, keď tento príkaz od Jehovu poslúchli.
16. Prečo sa nemusíme báť toho, čo prinesie budúcnosť? (Pozri aj obrázok.)
16 Čo sa z toho učíme? Už čoskoro nastane najťažšie obdobie v ľudskej histórii. Keď sa veľké súženie začne, ľudia budú zmätení a vydesení. Ale Jehovovi služobníci nie. Vieme, že Jehova je náš Boh. Budeme odvážni, lebo budeme vedieť, že „sa blíži [naše] vyslobodenie“. (Luk. 21:28) Zostaneme pevní, aj keď na nás zaútočí koalícia národov. Jehova nás bude chrániť svojimi anjelmi a dá nám pokyny, ktoré nám zachránia život. Ako sa k nám tieto pokyny dostanú? To ešte len uvidíme. Ale je dosť možné, že ich dostaneme v našich zboroch. Možno práve zbory budú našimi „vnútornými miestnosťami“, kde budeme v bezpečí. Ako sa na to, čo nás čaká, môžeme pripraviť? Musíme mať blízke vzťahy s bratmi a sestrami, ochotne poslúchať pokyny od Jehovovej organizácie a byť presvedčení, že Jehova je ten, kto ju vedie. (Hebr. 10:24, 25; 13:17)
Keď budeme premýšľať o tom, akú má Jehova moc a že nás dokáže zachrániť, nemusíme sa báť ničoho, čo sa bude diať vo veľkom súžení (Pozri 16. odsek.)a
17. Ako môžeš nájsť útechu u Jehovu?
17 Hoci Židia v Babylone nemali ľahký život, Jehova ich utešoval a povzbudzoval tak, ako potrebovali. To isté urobí aj pre nás. Takže bez ohľadu na to, čo prinesie zajtrajšok, útechu hľadaj u Jehovu. Buď si istý, že mu na tebe záleží a rád ti odpustí. Maj svoju nádej stále pred očami. A nezabúdaj, že Jehova je tvoj Boh. Preto sa nemusíš ničoho báť.
PIESEŇ Č. 30 Môj Boh – môj Otec a Priateľ
a OPIS OBRÁZKA: Skupinka bratov a sestier je spolu v miestnosti a pozerajú sa cez okno na hviezdy. Pripomínajú si, že Jehova je mocný a že svojich služobníkov dokáže ochrániť, nech žijú kdekoľvek.