10. ŠTUDIJNÝ ČLÁNOK
PIESEŇ Č. 28 Získať Jehovovo priateľstvo
Uč sa premýšľať ako Jehova a Ježiš
„Keď teda viete, že Kristus trpel v tele, aj vy sa vyzbrojte rovnakým zmýšľaním.“ (1. PETRA 4:1)
HLAVNÁ MYŠLIENKA
Čo sa z toho, ako Ježiš premýšľal, naučil apoštol Peter a čo sa z toho môžeme naučiť my.
1., 2. a) Čo zahŕňa láska k Jehovovi? b) Z čoho vidno, že Ježiš Jehovu miloval celou mysľou?
„BUDEŠ milovať Jehovu, svojho Boha, celým svojím srdcom, celou svojou dušou, celou svojou mysľou a celou svojou silou.“ (Mar. 12:30) Ježiš jasne povedal, že toto je najdôležitejšie prikázanie z Mojžišovho Zákona. Všimni si, že láska k Jehovovi zahŕňa naše srdce, teda naše túžby, pocity a emócie. Zahŕňa aj to, že sme mu celou dušou oddaní a že mu dávame svoju silu, čiže energiu. Ale láska k Jehovovi zahŕňa aj našu myseľ, teda to, ako o veciach premýšľame. Aj keď nikdy úplne nepochopíme, ako premýšľa Jehova, mali by sme sa snažiť myslieť ako on. Čo nám v tom pomôže? Keď si budeme študovať o tom, ako uvažoval Kristus, lebo on premýšľal úplne rovnako ako jeho Otec. (1. Kor. 2:16)
2 Ježiš Jehovu miloval celou svojou mysľou. Vedel, čo si praje, a bol ochotný to urobiť, aj keď to znamenalo, že bude trpieť. Keďže najdôležitejšie bolo preňho to, čo od neho chce jeho Otec, nedal sa od toho ničím odradiť.
3. Čo sa apoštol Peter naučil od Ježiša a k čomu povzbudzoval kresťanov? (1. Petra 4:1)
3 Peter aj ďalší apoštoli mali úžasnú možnosť tráviť s Ježišom veľa času a zistiť, ako premýšľa. Keď Peter písal svoj prvý list, povzbudil kresťanov, aby sa vyzbrojili rovnakým zmýšľaním, aké má Kristus. (Prečítajte 1. Petra 4:1.) Výraz „vyzbrojte sa“, ktorý tu Peter použil, je vojenským termínom. Teda keď sa snažíme premýšľať ako Ježiš, máme v rukách silnú zbraň, ktorá nám pomôže bojovať proti hriešnym túžbam a proti tlaku Satanovho sveta. (2. Kor. 10:3–5; Ef. 6:12)
4. O čom budeme hovoriť v tomto článku?
4 V tomto článku si ukážeme, ako premýšľal Ježiš a ako si v tom z neho môžeme zobrať príklad. Povieme si, ako môžeme (1) premýšľať ako Jehova, (2) byť pokorní a (3) byť rozumní.
PREMÝŠĽAJ AKO JEHOVA
5. Kedy Peter nepremýšľal ako Jehova?
5 Zamyslime sa nad jednou situáciou, keď Peter nemal na veci rovnaký pohľad ako Jehova. Ježiš apoštolom povedal, že musí ísť do Jeruzalema, tam ho vydajú náboženským vodcom, budú ho mučiť a nakoniec zabijú. (Mat. 16:21) Pre Petra bolo možno ťažké uveriť, že by Jehova nechal Ježiša – nádej Izraela a sľúbeného Mesiáša – zomrieť. (Mat. 16:16) A tak ho vzal nabok a povedal mu: „Buď k sebe láskavý, Pane, to sa ti určite nestane.“ (Mat. 16:22) Ježiš a Peter nepremýšľali rovnako, lebo Peter to na rozdiel od Ježiša nevidel tak ako Jehova.
6. Ako Ježiš ukázal, že premýšľa rovnako ako Jehova?
6 Ježiš premýšľal presne tak ako jeho nebeský Otec. Petrovi povedal: „Choď za mňa, Satan! Brániš mi robiť to, čo by som mal, lebo nemyslíš Božím myslením, ale ľudským.“ (Mat. 16:23) Ježiš vedel, že Jehova nechce, aby sa v službe tu na zemi šetril. Takže aj keď to Peter možno myslel dobre, Ježiš jeho radu rázne odmietol. Pre Petra to bola cenná lekcia, že sa musí naučiť premýšľať ako Jehova. A to isté sa musíme naučiť aj my.
7. Ako Peter neskôr ukázal, že je vnímavý na to, čo si myslí Jehova? (Pozri obrázok.)
7 Nakoniec Peter ukázal, že sa chce naladiť na to, ako premýšľa Jehova. Prišiel čas, aby Jehovovi začali slúžiť aj ľudia z iných národov, ktorí neboli obrezaní. Peter dostal za úlohu povedať o dobrej správe Kornéliovi, ktorý mal byť jedným z prvých z tejto skupiny. Židia sa pohanom vyhýbali, a tak nás neprekvapuje, že Peter potreboval pomoc, aby sa na túto úlohu pripravil. Keď zistil, aká je Jehovova vôľa, svoj názor upravil. A tak keď Kornélius Petra poprosil, aby ho navštívil, išiel tam „bez námietok“. (Sk. 10:28, 29) Zvestoval jemu aj jeho domácnosti a potom sa dali pokrstiť. (Sk. 10:21–23, 34, 35, 44–48)
Peter vchádza do Kornéliovho domu (Pozri 7. odsek.)
8. Ako môžeme ukázať, že sa na veci pozeráme tak ako Jehova? (1. Petra 3:8)
8 Po rokoch Peter povzbudzoval bratov a sestry, aby boli „jednotní v zmýšľaní“. (Prečítajte 1. Petra 3:8.) O to by sme sa mali usilovať aj my. Podarí sa nám to vtedy, keď sa budeme snažiť premýšľať ako Jehova. Môžeme sa to naučiť z Biblie. Napríklad Ježiš povzbudzoval svojich nasledovníkov, aby vo svojom živote dávali na prvé miesto Kráľovstvo. (Mat. 6:33) Preto sa možno niekto zo zboru rozhodne, že začne s priekopníckou alebo sa dá k dispozícii pre nejakú inú formu služby celým časom. Ako zareaguješ? Povieš mu, aby bol k sebe láskavý, alebo budeš o jeho rozhodnutí hovoriť pozitívne a podporíš ho?
BUĎ POKORNÝ
9., 10. Z čoho vidno, že Ježiš bol výnimočne pokorný?
9 Ježiš dal večer pred svojou smrťou Petrovi a ostatným apoštolom dôležitú lekciu pokory. Ešte predtým poslal Petra a Jána, aby pripravili všetko potrebné na poslednú večeru. V rámci toho sa mali postarať, aby tam bolo nejaké umývadlo a uteráky, aby si mohli hostia pred jedlom umyť nohy. Ale kto bude taký pokorný a ujme sa toho?
10 Ježiš neváhal a prejavil výnimočnú pokoru. Apoštoli museli byť veľmi prekvapení, keď videli, že sa pustil do práce, ktorú bežne robil sluha. Vyzliekol si vrchný odev, okolo pása si uviazal uterák, nalial vodu do umývadla a začal im umývať nohy. (Ján 13:4, 5) Kým umyl nohy všetkým 12 apoštolom, nejaký čas to trvalo. Dokonca ich umyl aj Judášovi, ktorý sa ho chystal zradiť. Ale Ježiš to všetko pokorne urobil. Potom im trpezlivo vysvetlil: „Rozumiete tomu, čo som urobil? Oslovujete ma ‚Učiteľ‘ a ‚Pane‘ a je to namieste, lebo ním som. Ak som vám teda umyl nohy, hoci som Pán a Učiteľ, máte si aj vy navzájom umývať nohy.“ (Ján 13:12–14)
Pokora... zahŕňa aj spôsob, ako o sebe a o druhých premýšľame
11. Z čoho vieme, že sa Peter naučil byť pokorný? (1. Petra 5:5 a druhá pozn. pod čiarou) (Pozri aj obrázok.)
11 Peter sa od Ježiša o pokore veľa naučil. Po tom, čo sa Ježiš vrátil do neba, Peter zázračne uzdravil muža, ktorý bol od narodenia chromý. (Sk. 1:8, 9; 3:2, 6–8) Samozrejme, že to prilákalo pozornosť množstva ľudí, ktorí sa okolo Petra zhŕkli. (Sk. 3:11) Užíval si svoju chvíľku slávy, zvlášť keď pochádzal z prostredia, kde sa na postavenie kládol veľký dôraz? Nie. Presmeroval chválu na Jehovu a Ježiša. Pokorne uznal: „Tento muž, ktorého vidíte a poznáte, dostal silu vďaka Ježišovmu menu a vďaka tomu, že veríme v jeho meno.“ (Sk. 3:12–16) Neskôr Peter v jednom zo svojich listov povzbudzoval kresťanov, aby boli pokorní. Použil výraz „prepášte sa pokorou“, čo nám pripomína, ako sa Ježiš prepásal uterákom a umyl apoštolom nohy. (Prečítajte 1. Petra 5:5 a druhú poznámku pod čiarou.)
Keď Peter urobil zázrak, pokorne vzdal slávu Jehovovi a Ježišovi. Aj my ukážeme, že sme pokorní, keď druhým pomáhame a nečakáme, že nás za to niekto pochváli alebo že za to niečo dostaneme. (Pozri 11., 12. odsek.)
12. Ako môžeme podobne ako Peter pracovať na pokore?
12 Ako môžeme podobne ako Peter pracovať na pokore? Výraz, ktorý Peter použil a je preložený ako „pokorne“, ukazuje, že pokora nie je len o tom, čo hovoríme. Zahŕňa aj spôsob, ako o sebe a o druhých premýšľame. Ak sme skutočne pokorní, druhým pomáhame preto, že milujeme Jehovu a ľudí, nie preto, že milujeme, keď nás druhí obdivujú. Vďaka tomu slúžime Jehovovi a bratom a sestrám, ako len môžeme, a máme z toho radosť, aj keď si to nikto nevšimne. (Mat. 6:1–4)
BUĎ ROZUMNÝ
13. Čo znamená byť rozumný?
13 Čo znamená byť rozumný? (1. Petra 4:7) Keď sme rozumní, pri rozhodovaní berieme do úvahy, čo si o tom myslí Jehova. Vieme, že vzťah s Jehovom je v našom živote to najdôležitejšie. Nemyslíme si o sebe priveľa a uvedomujeme si, že nevieme všetko. Rozumnosť sa prejaví aj v tom, že sa spoliehame na Jehovu a často sa modlíme, aby nás viedol.
14. Ako sa Peter v jednej situácii nespoľahol na Jehovu?
14 Ježiš večer pred svojou smrťou učeníkom povedal: „V túto noc ma všetci opustíte.“ Nato Peter sebavedomo vyhlásil: „Aj keď ťa všetci ostatní opustia, ja ťa nikdy neopustím!“ V tú noc Ježiš niektorým svojim učeníkom povedal: „Bdejte a modlite sa.“ (Mat. 26:31, 33, 41) Keby ho Peter poslúchol, možno by mal odvahu priznať sa k Ježišovi. No on svojho Pána zaprel a potom to veľmi ľutoval. (Mat. 26:69–75)
15. Ako Ježiš v poslednú noc svojho života ukázal, že je rozumný?
15 Ježiš sa na Jehovu úplne spoliehal. Aj keď bol dokonalý, v tú noc sa k nemu veľakrát modlil. Vďaka tomu mal odvahu urobiť to, čo od neho Jehova chcel. (Mat. 26:39, 42, 44; Ján 18:4, 5) Keď Peter videl, ako veľmi sa vtedy Ježiš modlil, zrejme si to zapamätal až do konca života.
16. Z čoho vidno, že z Petra sa stal rozumný človek? (1. Petra 4:7)
16 Časom sa Peter naučil viac spoliehať na Jehovu a častejšie sa modlil. Keď bol Ježiš vzkriesený, Petra a ďalších apoštolov uistil, že dostanú svätého ducha, aby dokázali zvestovať dobrú správu. A povedal im, že kým ho nebudú mať, nech zostanú v Jeruzaleme. (Luk. 24:49; Sk. 1:4, 5) Čo zatiaľ Peter a ostatní robili? „Vytrvalo sa modlili.“ (Sk. 1:13, 14) Neskôr vo svojom prvom liste bratov a sestry povzbudil, aby boli rozumní, spoliehali sa na Jehovu a často sa modlili. (Prečítajte 1. Petra 4:7.) Peter sa naučil spoliehať na Jehovu a stal sa stĺpom zboru. (Gal. 2:9)
17. Čo musíme robiť bez ohľadu na to, aké máme schopnosti alebo akí sme nadaní? (Pozri aj obrázok.)
17 Ak chceme byť rozumní, musíme sa k Jehovovi často modliť. Uvedomujeme si, že modlitba je dôležitá bez ohľadu na to, aké máme schopnosti alebo akí sme nadaní. Prosiť Jehovu, aby nás viedol, musíme zvlášť vtedy, keď stojíme pred nejakým veľkým rozhodnutím. Dôverujeme mu, že vie, čo je pre nás najlepšie.
Peter sa naučil spoliehať na Jehovu a modlil sa k nemu. Aj my ukážeme, že sme rozumní, keď budeme prosiť Jehovu o pomoc, najmä pred dôležitými rozhodnutiami. (Pozri 17. odsek.)a
18. Ako sa môžeme čo najviac naladiť na Jehovu?
18 Sme veľmi radi, že nás Jehova vytvoril tak, aby sme mohli prejavovať jeho krásne vlastnosti. (1. Mojž. 1:26) Samozrejme, nevieme to robiť dokonale. (Iz. 55:9) Ale tak ako Peter sa môžeme snažiť čo najviac na Jehovu naladiť. Čo nám v tom pomôže? Keď sa budeme snažiť premýšľať ako Jehova a budeme pokorní a rozumní.
PIESEŇ Č. 30 Môj Boh – môj Otec a Priateľ
a OPIS OBRÁZKA: Sestra sa v duchu modlí, kým čaká na pracovný pohovor.