15. ŠTUDIJNÝ ČLÁNOK
PIESEŇ Č. 30 Môj Boh – môj Otec a Priateľ
Je pre nás „dobré približovať sa k Bohu“
„Pre mňa je však dobré približovať sa k Bohu.“ (ŽALM 73:28)
HLAVNÁ MYŠLIENKA
Ako sa môžeme k Jehovovi približovať a čo dobré nám to prináša.
1., 2. a) Čo si to od nás vyžaduje, keď sa chceme s niekým spriateliť? b) O čom budeme hovoriť v tomto článku?
MÁŠ nejakého dobrého kamaráta? Ako si sa s ním spriatelil? Zrejme si s ním trávil čas. Dozvedel si sa, čo zažil, a zistil si, čo má rád a čo nie. Všimol si si aj jeho pekné vlastnosti, ktoré by si tiež chcel mať. A pre to všetko si si ho obľúbil.
2 Na to, aby sme s niekým boli blízki priatelia, treba čas a úsilie. A rovnako to platí aj o priateľstve s Jehovom. V tomto článku si povieme, ako si môžeme vzťah s ním posilňovať. Ale najprv sa zamyslíme nad tým, prečo je dobré sa k nášmu najlepšiemu priateľovi Jehovovi približovať.
3. Prečo by sme mali premýšľať, čo nám to prináša, keď si vzťah s Jehovom prehlbujeme? Uveď príklad.
3 Určite nepochybuješ, že mať blízky vzťah s Jehovom je dobré. Ale keď budeš uvažovať nad tým, aké dobré to je, bude ťa to motivovať, aby si na tomto vzťahu stále pracoval. (Žalm 63:6–8) Ukážme si to na jednom príklade. Vieme, že je dobré jesť vyváženú stravu, piť dostatok vody a mať primeraný pohyb a odpočinok. No napriek tomu o tom veľa ľudí nepremýšľa, a tak zanedbávajú svoje zdravie. Preto čím viac budeme premýšľať o výhodách toho, keď žijeme zdravo, tým viac sa o to budeme snažiť. Podobne vieme, že je dobré prehlbovať si priateľstvo s Jehovom. Ale keď budeme uvažovať, prečo je to dobré, budeme sa chcieť k nemu ešte viac približovať. (Žalm 119:27–30)
4. Čo si uvedomoval žalmista podľa toho, čo napísal v Žalme 73:28?
4 Prečítajte Žalm 73:28. Pisateľ 73. žalmu bol Lévita, ktorý slúžil ako hudobník v Jehovovom chráme. Pravdepodobne Jehovovi už nejaký čas verne slúžil. Napriek tomu si uvedomoval jednu dôležitú vec. Je potrebné, aby sebe aj iným pripomínal, že „približovať sa k Bohu“ je dobré. Napríklad čo dobré to prináša?
„PRIBLIŽOVAŤ SA K BOHU“ PRINÁŠA ŠŤASTIE
5. a) Prečo sme šťastní, keď sa približujeme k Jehovovi? b) Uveď príklady, ako ťa múdrosť od Jehovu chráni a pomáha ti. (Príslovia 2:12–16)
5 Čím bližší vzťah s Jehovom máme, tým sme šťastnejší. (Žalm 65:4) Prečo je to tak? Napríklad preto, lebo keď poslúchame rady z jeho Slova, stávame sa múdrymi. A táto múdrosť nás chráni, aby sme neurobili vážne chyby ani nič, čo by nám mohlo ublížiť. (Prečítajte Príslovia 2:6–16.) Preto sa v Biblii píše: „Šťastný je človek, ktorý nachádza múdrosť, a muž, ktorý nadobúda rozumnosť.“ (Prísl. 3:13)
6. Prečo žalmista stratil radosť?
6 Hoci sme Jehovovými priateľmi, občas prídu chvíle, keď sme smutní. Stalo sa to aj pisateľovi 73. žalmu. Stratil radosť, keď začal premýšľať negatívne. Myslel si, že zlým ľuďom sa darí napriek tomu, že im na Bohu nezáleží a neposlúchajú ho. Nahnevalo ho to a dokonca im začal závidieť. Mal pocit, že násilní a pyšní ľudia sú bohatší a zdravší a nič ich netrápi. (Žalm 73:3–7, 12) Bol taký utrápený, že v jednej chvíli začal pochybovať, či vôbec stojí za to slúžiť Jehovovi. Plný smútku povedal: „Zbytočne som teda zachovával svoje srdce čisté a umýval si ruky v nevinnosti.“ (Žalm 73:13)
7. Čo môžeme robiť, keď nás premáha smútok? (Pozri aj obrázok.)
7 Žalmista nedovolil, aby ho smútok paralyzoval. Čo urobil? Vošiel „do veľkolepej Božej svätyne“, kde mu Jehova pomohol pozrieť sa na veci správne. (Žalm 73:17–19) Keď sme smutní, náš najlepší priateľ Jehova o tom vie. Prosme ho, nech nám pomôže, aby sme vedeli, čo robiť. Cez svoje Slovo a bratov a sestry nám dá silu, aby sme mu dokázali ďalej slúžiť napriek tomu, že sme smutní. Dokonca aj vtedy, keď budeme zasypaní problémami, s ktorými si nebudeme vedieť poradiť, nás bude utešovať a vlievať nám pokoj. (Žalm 94:19)a
Lévita, ktorý napísal 73. žalm, stojí „vo veľkolepej Božej svätyni“ (Pozri 7. odsek.)
KEĎ SA PRIBLIŽUJEME K BOHU, MÁME ZMYSLUPLNÝ ŽIVOT A NÁDEJ
8. Čo ďalšie nám to prináša, keď si vzťah s Jehovom posilňujeme?
8 Čo ďalšie nám to prináša, keď si vzťah s Jehovom posilňujeme? Po prvé, máme zmysluplný život. A po druhé, máme spoľahlivú nádej do budúcnosti. (Jer. 29:11) Pozrime sa na tieto dve veci bližšie.
9. Prečo má vďaka priateľstvu s Jehovom náš život zmysel?
9 Vďaka tomu, že je Jehova naším priateľom, má náš život zmysel. Mnohí ľudia dnes tvrdia, že Boh neexistuje. Preto hovoria, že život nemá žiadny zmysel a že ľudia časom vyhynú. Ale my sme sa pri štúdiu Biblie presvedčili, „že Boh je a že odmeňuje tých, ktorí ho usilovne hľadajú“. (Hebr. 11:6) A už aj dnes máme šťastnejší život, pretože robíme to, na čo sme boli vytvorení – slúžime nášmu nebeskému Otcovi Jehovovi. (5. Mojž. 10:12, 13)
10. Aká budúcnosť čaká podľa Žalmu 37:29 tých, ktorí dôverujú Jehovovi?
10 Mnohí ľudia nemajú skutočnú nádej do budúcnosti. Sústredia sa len na to, aby mali prácu, vychovali deti a ušetrili si niečo na dôchodok. Boha zo svojho života úplne vynechávajú. Ale my vkladáme svoju nádej doňho. (Žalm 25:3–5; 1. Tim. 6:17) Nášmu priateľovi dôverujeme a veríme, že splní to, čo nám sľúbil. Je toho toľko, na čo sa tešíme! No najviac sa tešíme na to, že ho budeme môcť uctievať v raji po celú večnosť. (Prečítajte Žalm 37:29.)
11. Čo nám to prináša, keď sa približujeme k Bohu, a ako to pôsobí naňho?
11 Približovať sa k Bohu nám prináša veľa dobrého aj v ďalších ohľadoch. Napríklad Jehova sľubuje, že tým, ktorí robia pokánie, odpustí hriechy. (Iz. 1:18) A tak nás nemusí trápiť svedomie z niečoho zlého, čo sme kedysi urobili. (Žalm 32:1–5) Okrem toho, keď sa približujeme k Bohu, robíme mu tým radosť. (Prísl. 23:15) A v tom, čo ďalšie nám to prináša, by sme mohli pokračovať. Ale čo môžeme robiť, aby sme mali s Jehovom bližší vzťah?
AKO „SA PRIBLIŽOVAŤ K BOHU“
12. Čo všetko je potrebné na to, aby si bol Jehovovým priateľom?
12 Ak si pokrstený, určite si urobil už veľa pre to, aby si sa stal Jehovovým priateľom. Dozvedel si sa pravdu o ňom a o Ježišovi, kajal si sa zo svojich hriechov a ukázal si, že máš silnú vieru a že chceš robiť všetko, čo si praje. Ale ak s ním chceš mať ešte bližší vzťah, musíš v tom všetkom pokračovať. (Kol. 2:6)
13. Ktoré tri veci nám môžu pomôcť, aby sme mali s Jehovom čoraz bližší vzťah?
13 Čo môžeme robiť, aby sme mali s Jehovom čoraz bližší vzťah? (1) Musíme si čítať a študovať Bibliu. Naším cieľom by nemalo byť len dozvedieť sa o Bohu základné fakty. Mali by sme sa snažiť zistiť, čo si praje, aby sme robili, a žiť podľa zásad, ktoré dal do Biblie zapísať. (Ef. 5:15–17) (2) Musíme si posilňovať vieru. Ako? Tak, že budeme premýšľať, z čoho všetkého vidno, že nás má rád. (3) Musíme nenávidieť to, čo Jehova považuje za zlé, a nesmieme sa priateliť s ľuďmi, ktorí také veci robia. (Žalm 1:1; 101:3)
14. Čo môžeme v bežnom živote robiť podľa 1. Korinťanom 10:31, aby sme sa Jehovovi páčili? (Pozri aj obrázky.)
14 Prečítajte 1. Korinťanom 10:31. Je veľmi dôležité, aby sme stále robili to, čo sa Jehovovi páči. To neznamená len chodiť do služby a na zhromaždenia. Týka sa to aj všetkého, čo robíme v bežnom živote. Napríklad Jehova je rád, keď sme vo všetkom čestní a delíme sa s druhými o to, čo máme. (2. Kor. 8:21; 9:7) Praje si tiež, aby sme si veľmi vážili život, ktorý nám dal ako dar. Preto si dávame pozor, koľko toho jeme a pijeme. A o svoje zdravie sa rozumne staráme aj v ďalších ohľadoch. Keď Jehova vidí, ako sa mu snažíš vo všetkom páčiť, dokonca aj v maličkostiach, má ťa za to ešte radšej. (Luk. 16:10)
Jehova z nás má radosť, keď jazdíme bezpečne, keď sa o seba staráme tak, že cvičíme a jeme zdravo, a keď sme pohostinní (Pozri 14. odsek.)
15. Ako si Jehova praje, aby sme sa k druhým správali?
15 Jehova je láskavý k spravodlivým aj k nespravodlivým. (Mat. 5:45) A to isté očakáva aj od nás. Napríklad o nikom nemáme „hovoriť urážlivo“, s nikým sa nemáme hádať a ku všetkým sa máme „vždy správať mierne“. (Tít. 3:2) Preto sa nepozeráme zhora na tých, ktorí neveria tomu, čomu my. (2. Tim. 2:23–25) Teda k Jehovovi sa približujeme aj tak, že sme k druhým vždy láskaví a ohľaduplní.
K BOHU SA MÔŽEME PRIBLIŽOVAŤ NAPRIEK TOMU, ŽE ROBÍME CHYBY
16. Ako sa raz cítil pisateľ 73. žalmu?
16 Čo ak si niekedy začneš myslieť, že si nezaslúžiš, aby ťa mal Jehova rád? Ako sme už hovorili, niečo podobné sa stalo aj pisateľovi 73. žalmu. Povedal: „Takmer som sa pokĺzol, takmer som zišiel zo správnej cesty.“ (Žalm 73:2) Uznal, že „v jeho srdci bola horkosť“, bol „nerozumný“ a stál pred Jehovom „ako zviera, ktoré ničomu nerozumie“. (Žalm 73:21, 22) Myslel si, že kvôli svojmu zlému postoju je stratený prípad a že Jehova ho už nemôže mať rád?
17. a) Čo robil žalmista, aj keď bol na dne? b) Čo sa od neho učíme? (Pozri aj obrázky.)
17 Ak si aj žalmista myslel, že ho Jehova opustil, dlho to netrvalo. Zdá sa, že keď bol na dne, uvedomil si, že sa potrebuje priblížiť k Jehovovi. Vidno to z jeho slov, ktoré mu povedal: „Ale teraz som už stále s tebou, držíš ma za ruku. Vedieš ma a radíš mi a nakoniec ma privedieš k sláve.“ (Žalm 73:23, 24) Keď cítime, že naša viera slabne, alebo nás trápia naše chyby, aj my by sme sa mali na Jehovu pozerať ako na skalu, o ktorú sa môžeme oprieť. (Žalm 73:26; 94:18) Dokonca aj keď vážne zhrešíme, sa môžeme k Jehovovi vrátiť a byť si istí, že je „ochotný odpúšťať“. (Žalm 86:5) A najmä vtedy, keď sme úplne na dne, by sme sa k nemu mali približovať. (Žalm 103:13, 14)
Keď cítime, že naša viera slabne, mali by sme sa viac venovať duchovným aktivitám a tak sa k Jehovovi priblížiť (Pozri 17. odsek.)
PRIBLIŽUJ SA K BOHU NAVŽDY
18. Prečo sa k Jehovovi budeme môcť približovať po celú večnosť?
18 K Jehovovi sa budeme môcť približovať po celú večnosť. Nikdy sa o ňom neprestaneme dozvedať nové veci. V Biblii sa píše, že jeho cesty, múdrosť a poznanie sú „nevystopovateľné“. (Rim. 11:33)
19. O čom nás uisťuje Kniha žalmov?
19 V Žalme 79:13 sa píše: „My, tvoj ľud a ovce, o ktoré sa staráš, ti budeme navždy ďakovať, po všetky generácie ťa budeme chváliť.“ Keď si priateľstvo s Jehovom posilňuješ, aj ty si môžeš byť istý, že ťa bude žehnať celú večnosť, a môžeš s istotou povedať: „Boh je navždy skalou môjho srdca a mojím podielom.“ (Žalm 73:26)
PIESEŇ Č. 49 Postavme sa na Jehovovu stranu!
a Tí, ktorí prežívajú dlhodobý pocit úzkosti či smútku, možno musia vyhľadať odbornú pomoc. Viac informácií pozri stránku jw.org sekciu Telesné a duševné zdravie (Učenie Biblie > Pokoj a štastie).