16. ŠTUDIJNÝ ČLÁNOK
PIESEŇ Č. 85 Sme vďační za zhromaždenia
Je pre nás dobré mať s bratmi a sestrami blízke vzťahy
„Aké je to dobré a príjemné, keď bratia spolu nažívajú v jednote!“ (ŽALM 133:1)
HLAVNÁ MYŠLIENKA
Ako si môžeme posilňovať priateľstvá s bratmi a sestrami a čo dobré nám to prináša.
1., 2. Čo je pre Jehovu dôležité a čo chce, aby sme robili?
LEN máločo je pre Jehovu také dôležité než to, ako sa k druhým správame. Ježiš učil, že musíme milovať svojho blížneho ako seba samého. (Mat. 22:37–39) To znamená, že sme láskaví aj k tým, ktorí nie sú Jehovovými svedkami. Tak ukazujeme, že si berieme príklad z Jehovu, ktorý „necháva slnko vychádzať nad zlými i nad dobrými a dáva dážď na spravodlivých i nespravodlivých“. (Mat. 5:45)
2 Hoci Jehova má rád všetkých ľudí, zvlášť miluje tých, ktorí robia, čo je správne. (Ján 14:21) A chce, aby sme v tom boli ako on. Povzbudzuje nás, aby sme bratov a sestry „vrúcne milovali“. (Rim. 12:10; 1. Petra 4:8) Čo ti napadne, keď sa povie vrúcna láska? Možno blízky vzťah, ktorý máš s niekým zo svojej rodiny alebo so svojím najlepším kamarátom.
3. Na čo musíme v súvislosti s láskou pamätať?
3 O lásku sa treba podobne ako o izbovú rastlinu starať, aby rástla. Apoštol Pavol kresťanom radil: „Nech je medzi vami aj naďalej bratská láska.“ (Hebr. 13:1) Teda Jehova si praje, aby sme na láske k bratom a sestrám pracovali. V tomto článku si povieme, prečo je to dôležité a ako to môžeme robiť.
PREČO BY SME MALI MAŤ MEDZI SEBOU BLÍZKE VZŤAHY
4. Čo môžeme robiť, aby sme si cenili našu jednotu, o ktorej sa píše v Žalme 133:1? (Pozri aj obrázky.)
4 Prečítajte Žalm 133:1. Žalmista napísal, že keď sa priatelíme s tými, ktorí milujú Jehovu, je to „dobré“ a „príjemné“. A my s tým úplne súhlasíme. Ale tak ako by niekomu mohol zovšednieť krásny strom, ktorý vidí každý deň, aj nám by mohla zovšednieť krása toho, akí sme jednotní. S bratmi a sestrami sa vidíme často, možno aj viackrát do týždňa. Čo môžeme robiť, aby sme si ich neprestali ceniť a mať ich radi? Premýšľať, aký cenný je každý z nich pre zbor aj pre nás.
Nikdy si neprestaň ceniť krásu toho, akí sme jednotní (Pozri 4. odsek.)
5. Ako môže na druhých vplývať to, ako sa máme navzájom radi?
5 Na tých, ktorí prídu na naše zhromaždenie prvýkrát, môže láska, ktorá je medzi nami, urobiť veľký dojem. Niektorí si môžu iba na základe toho uvedomiť, že našli pravdu. Ježiš povedal: „Podľa toho všetci spoznajú, že ste moji učeníci – že bude medzi vami láska.“ (Ján 13:35) Pozrime sa, čo zažila Chaithra, ktorá chodila na vysokú školu a popritom ju Jehovovi svedkovia učili z Biblie. Prijala pozvanie na regionálny zjazd a po prvom dni sestre, ktorá ju z Biblie učila, povedala: „Rodičia ma nikdy neobjali. Ale na vašom zjazde ma za jediný deň objalo 52 ľudí! Cítila som, ako mi Jehova cez svoju rodinu ukázal, že ma má rád. Aj ja chcem do nej patriť.“ Chaithra robila pokroky a v roku 2024 sa dala pokrstiť. Teda keď druhí vidia naše dobré skutky a to, ako sa máme navzájom radi, často ich to motivuje, aby aj oni začali Jehovovi slúžiť. (Mat. 5:16)
6. Ako nám blízke vzťahy s bratmi a sestrami pomáhajú zostať blízko pri Jehovovi?
6 Blízke vzťahy s bratmi a sestrami nám pomáhajú aj v tom, aby sme zostali blízko pri Jehovovi. Pavol svojim spolukresťanom povedal: „Deň čo deň sa navzájom povzbudzujte... aby sa nikto z vás nezatvrdil klamlivou mocou hriechu.“ (Hebr. 3:13) Keby sme mali toľko problémov, že by sme takmer zišli zo správnej cesty, Jehova môže použiť nejakého všímavého brata alebo sestru, aby nám pomohol. (Žalm 73:2, 17, 23) A také povzbudenie by pre nás bolo určite dobré.
7. Ako láska súvisí s jednotou? (Kolosanom 3:13, 14)
7 Patríme k ľuďom, ktorí robia všetko pre to, aby druhým dávali najavo, že ich majú radi. A Jehova nás za to odmeňuje. (1. Jána 4:11) Napríklad láska nás motivuje, aby sme „sa navzájom znášali“, čím prispievame k jednote medzi nami. (Prečítajte Kolosanom 3:13, 14; Ef. 4:2–6) Vďaka tomu je na našich zhromaždeniach príjemná atmosféra, aká sa nedá nájsť nikde inde na svete.
VÁŽME SI JEDEN DRUHÉHO
8. Ako nám v tom, aby sme boli jednotní, pomáha Jehova?
8 Naša celosvetová jednota je zázrak. Je možná iba vďaka Jehovovi, lebo všetci máme nejaké chyby. (1. Kor. 12:25) V Biblii sa píše, že „Boh [nás] učí, aby [sme] milovali jeden druhého“. (1. Tes. 4:9) Dalo by sa to povedať aj tak, že cez svoje Slovo nám hovorí, čo presne máme robiť, aby sme mali medzi sebou bližšie vzťahy. Ale aby nás mohol učiť, musíme si Bibliu dôkladne študovať a riadiť sa ňou. (Hebr. 4:12; Jak. 1:25) A presne o to sa Jehovovi svedkovia snažia.
9. Čo sa z Rimanom 12:10 učíme o tom, ako si jeden druhého vážiť?
9 Čo hovorí Biblia o tom, čo nám pomôže mať medzi sebou blízke vzťahy? Zamyslime sa nad tým, čo napísal Pavol v Rimanom 12:9–13. (Prečítajte.) Pozrime sa bližšie na slová „buďte prví v prejavovaní vzájomnej úcty“. Čo to znamená? Mali by sme hľadať možnosti, ako dať druhým najavo, že ich máme radi. Môžeme to robiť napríklad tak, že im odpúšťame a sme k nim pohostinní a štedrí. (Ef. 4:32) Nemusíme čakať, kým oni urobia prvý krok. Urobme ho my. Potom zažijeme to, o čom hovoril Ježiš: „Viac šťastia je v dávaní ako v prijímaní.“ (Sk. 20:35)
10. Ako môžeme byť usilovní „v prejavovaní vzájomnej úcty“? (Pozri aj obrázok.)
10 Je zaujímavé, že po tom, čo Pavol povedal, aby sme boli prví v prejavovaní vzájomnej úcty, pokračoval, že máme „byť usilovní, a nie leniví“. Usilovný človek je horlivý a pracovitý. Keď dostane nejakú úlohu, svedomito ju splní. Príslovia 3:27, 28 nám radia: „Neodopieraj dobro tým, ktorí ho potrebujú, ak je v tvojich silách pomôcť im.“ Takže keď niekto niečo potrebuje, snažíme sa mu hneď pomôcť, ako len môžeme. Neodkladáme to na neskôr ani neočakávame, že to za nás urobí niekto iný. (1. Jána 3:17, 18)
Mali by sme iniciatívne pomáhať bratom a sestrám, ktorí to potrebujú (Pozri 10. odsek.)
11. Čo nám pomôže, aby sme mali medzi sebou dobré vzťahy?
11 Ako ešte môžeme druhým ukázať, že si ich vážime? Tak, že keď sa nás niečím dotknú, hneď im odpustíme. V Efezanom 4:26 sa píše: „Zbavte sa hnevu skôr, ako zapadne slnko.“ Prečo? Odpoveď je v 27. verši. Lebo inak by sme dali „priestor Diablovi“. Jehova nás vo svojom Slove opakovane povzbudzuje, aby sme si navzájom odpúšťali. V Kolosanom 3:13 nám hovorí, aby sme si odpúšťali ochotne. Prehliadať chyby druhých je jeden z najlepších spôsobov, ako mať s nimi dobré vzťahy. Tak ukážeme, že sa snažíme „zostať spojení zväzkom pokoja a tak zachovávať jednotu“. (Ef. 4:3) Teda odpúšťanie ide ruka v ruke s jednotou a pokojom.
12. Ako nám Jehova pomáha v tom, aby sme si odpúšťali?
12 No odpustiť niekomu, kto nám ublížil, nemusí byť vždy ľahké. Ale s pomocou Božieho ducha to dokážeme. Po tom, čo sa v Biblii píše, aby sme „vrúcne milovali jeden druhého“ a „boli usilovní“, nás Jehova nabáda: „Buďte zanietení duchom.“ Človek, ktorý je „zanietený“, je plný horlivosti a nadšenia, ktoré sú výsledkom pôsobenia svätého ducha. (Rim. 12:11) Ten nás motivuje robiť, čo je správne, a k tomu patrí aj to, že sa máme radi a ochotne si odpúšťame. Práve preto tak veľmi prosíme Jehovu, aby nám pomáhal. (Luk. 11:13)
„NEDEĽTE SA NA SKUPINY“
13. Čo by nás mohlo rozdeľovať?
13 V zbore sú „ľudia každého druhu“, ktorí pochádzajú z rôzneho prostredia. (1. Tim. 2:3, 4) Preto môžeme mať rôzne názory – napríklad na to, ako sa obliekať a upravovať, ako sa starať o svoje zdravie alebo akú zábavu si vyberať. Keby sme si nedali pozor, mohlo by nás to rozdeľovať. (Rim. 14:4; 1. Kor. 1:10) Ale keďže Boh nás učí, aby sme milovali jeden druhého, nechceme prezentovať svoje názory ako lepšie než názory ostatných. (Fil. 2:3)
14. O čo by sme sa mali vždy snažiť a prečo?
14 V tom, aby sme sa v zbore nedelili na skupiny, nám pomôže aj to, keď sa vždy snažíme druhých povzbudzovať a podporovať. (1. Tes. 5:11) Nedávno sa mnohí, ktorí boli nečinní alebo oddelení, vrátili do zboru. Sme veľmi radi, že sú opäť medzi nami! (2. Kor. 2:8) Pozrime sa, čo zažila jedna sestra, ktorá prišla do sály Kráľovstva po tom, ako bola 10 rokov nečinná. Povedala: „Všetci sa na mňa usmievali a podávali mi ruku.“ (Sk. 3:19) Láskavosť, ktorú jej prejavili, nebola ničím výnimočná. Napriek tomu to na ňu veľmi zapôsobilo. Hovorí: „Cítila som, akoby ma Jehova viedol naspäť k šťastnému životu.“ Keď sa snažíme druhých povzbudzovať, Ježiš nás môže použiť, aby sme občerstvili tých, „ktorí ťažko pracujú a sú preťažení“. (Mat. 11:28, 29)
15. Čím ešte môžeme prispievať k jednote? (Pozri aj obrázok.)
15 K jednote medzi nami môžeme prispievať aj tým, čo hovoríme. V Jóbovi 12:11 sa píše: „Či ucho neskúma slová, tak ako jazyk ochutnáva jedlo?“ Každý dobrý kuchár najprv ochutná to, čo uvaril, aby si bol istý, že to druhým bude chutiť, a až potom to začne servírovať. Podobne aj my by sme si mali najprv premyslieť, čo chceme povedať. (Žalm 141:3) Vždy by sme si mali dať záležať na tom, aby boli naše slová povzbudzujúce, občerstvujúce a aby sme druhým odovzdali „to, čo je užitočné“. (Ef. 4:29)
Predtým ako niečo povieš, si to premysli (Pozri 15. odsek.)
16. Najmä kto by sa mal snažiť hovoriť povzbudzujúco?
16 Hlavne manželia a rodičia by sa mali snažiť hovoriť tak, aby to bolo povzbudzujúce. (Kol. 3:19, 21; Tít. 2:4) Aj starší by mali druhých občerstvovať a utešovať, lebo sú pastiermi, ktorí sa starajú o Jehovove ovečky. (Iz. 32:1, 2; Gal. 6:1) Jedno biblické príslovie hovorí: „Aké dobré je slovo v pravý čas!“ (Prísl. 15:23)
MILUJME „SKUTKOM A PRAVDOU“
17. Čo môžeme robiť pre to, aby sme mali bratov a sestry úprimne radi?
17 Apoštol Ján nás povzbudzuje, aby sme „nemilovali slovom ani jazykom, ale skutkom a pravdou“. (1. Jána 3:18) Bratov a sestry chceme mať úprimne radi. Čo nám v tom pomôže? Čím viac času s nimi budeme tráviť, tým bližšie vzťahy budeme mať a budeme ich mať ešte radšej. Preto si vytváraj príležitosti, aby si bol s nimi, napríklad na zhromaždeniach a v službe. Ale nájdi si čas aj na to, aby si ich navštívil. Keď to tak budeme robiť, bude vidno, že „Boh [nás] učí, aby [sme] milovali jeden druhého“. (1. Tes. 4:9) A na vlastnej koži zažijeme, „aké je to dobré a príjemné, keď bratia spolu nažívajú v jednote“! (Žalm 133:1)
PIESEŇ Č. 109 Povzbudzujme sa navzájom