9. STUDIJNÍ ČLÁNEK
PÍSEŇ Č. 51 Jsme zasvěceni Bohu
Na nic nečekej a dej se pokřtít
„Proč ještě čekáš? Vstaň, dej se pokřtít.“ (SK. 22:16)
HLAVNÍ MYŠLENKA
Ukážeme si, co museli překonat Samaritáni, Saul z Tarsu, Kornélius a Korinťané, aby se mohli dát pokřtít. Může ti to pomoct, abys tenhle důležitý krok udělal taky.
1. Proč se dát pokřtít?
MILUJEŠ Jehovu? Všechno dobré, co máš, je od něj, dokonce i tvůj život. Chtěl bys mu ukázat, jak moc ho máš rád? Nejlepší způsob, jak to můžeš udělat, je zasvětit se mu a dát se pokřtít. Díky tomu se staneš členem jeho rodiny. Jehova se o tebe jako tvůj Otec a Přítel bude starat a pomáhat ti, protože mu budeš patřit. (Žalm 73:24; Iz. 43:1, 2) A navíc získáš naději na nekonečný život. (1. Petra 3:21)
2. O čem bude tenhle článek?
2 Je něco, co ti ve křtu brání? Jestli ano, nejsi sám. Už miliony lidí musely změnit svoje myšlení a chování, aby tenhle důležitý krok mohli udělat. A teď jsou šťastní, že Jehovovi slouží. Měli to tak i někteří křesťané v prvním století. Jaké překážky museli překonat? A co se od nich můžeme naučit? To se dozvíme v tomhle článku.
SAMARITÁNI
3. Jaké překážky museli Samaritáni překonat?
3 V prvním století tvořili Samaritáni náboženskou sektu a hodně z nich žilo v okolí Šekemu a Samaří severně od Judeje. Když se chtěli dát pokřtít, museli líp poznat Boží Slovo jako celek. Věřili totiž, že Bůh nechal zapsat jen prvních pět biblických knih – 1. až 5. Mojžíšovu – a možná knihu Jozue. Zato ale očekávali Mesiáše. Vycházeli přitom z Božího slibu, který je v 5. Mojžíšově 18:18, 19. (Jan 4:25) Aby se mohli dát pokřtít, museli uznat, že tím slíbeným Mesiášem je Ježíš Kristus. A „mnozí Samaritáni“ to opravdu udělali. (Jan 4:39) Někteří museli taky překonat předsudky, které Samaritáni měli vůči Židům, protože většina prvních křesťanů byli právě Židé. (Luk. 9:52–54)
4. Jak podle Skutků 8:5, 6, 14 Samaritáni reagovali na to, co Filip říkal?
4 Co Samaritánům pomohlo dát se pokřtít? Když evangelista Filip kázal o Kristu, někteří z nich Boží Slovo přijali. (Přečti Skutky 8:5, 6, 14.) I když byl Filip Žid, nenechali se ovlivnit svými předsudky. Možná si vzpomněli na verše z Pentateuchu o tom, že Bůh je nestranný. (5. Mojž. 10:17–19) Každopádně když jim kázal o Kristu, „zástupy ho velmi pozorně poslouchaly“ a jasně viděly, že ho Bůh podporuje. Filip totiž dělal spoustu zázraků, třeba léčil nemocné nebo vyháněl démony. (Sk. 8:7)
5. Co se můžeš od Samaritánů naučit?
5 Co teda mohlo Samaritánům bránit, aby se dali pokřtít? Předsudky a to, že znali jenom část Písma. Když se ale přesvědčili, že jim Filip říká pravdu, už na nic nečekali. Bible říká: „Když uvěřili Filipovi, který oznamoval dobrou zprávu o Božím království a o jménu Ježíše Krista, muži i ženy se dávali pokřtít.“ (Sk. 8:12) A co ty? Jsi přesvědčený, že v Bibli je pravda? Jsi přesvědčený, že svědkové Jehovovi mají mezi sebou opravdovou lásku, která je znakem pravých křesťanů? (Jan 13:35) Pokud ano, tak se křtem nečekej a věř, že Jehova tě podpoří.
6. Co se můžeš naučit od Rubena?
6 Ruben z Německa vyrůstal v rodině svědků Jehovových. Jako kluk ale pochyboval, jestli Jehova opravdu existuje. Jak svoje pochybnosti překonal? Uvědomil si, že tohle téma nemá moc prozkoumané a že by s tím měl něco udělat. Vypráví: „Svým pochybnostem jsem se postavil čelem. Několikrát jsem si musel prostudovat, jak je to s evolucí.“ Taky si přečetl knihu Existuje Stvořitel, který se o vás stará? a ta mu hodně pomohla. Říkal si: „Ty jo! Jehova fakt existuje.“ Další věc, která mu pomohla, byla návštěva světového ústředí. Když viděl tu mezinárodní duchovní rodinu a tu úžasnou jednotu, hodně to na něho zapůsobilo. Potom co se vrátil do Německa, se dal v 17 letech pokřtít. Máš i ty nějaké pochybnosti? Pusť se do studia. „Přesné poznání“ ti pomůže nad nimi zvítězit. (Ef. 4:13, 14) Taky si v různých článcích a videích všímej, jaká je v naší celosvětové rodině láska a jednota. Když to pak uvidíš i ve svém sboru, budeš si Jehovovy duchovní rodiny ještě víc vážit.
SAUL Z TARSU
7. Jaké překážky musel Saul překonat?
7 Teď se zamyslíme nad příběhem Saula z Tarsu. Dostal skvělé vzdělání v judaismu a mezi Židy měl významné postavení. (Gal. 1:13, 14; Filip. 3:5) V té době si hodně Židů myslelo, že křesťané jsou odpadlíci, a proto je Saul krutě pronásledoval. Věřil, že dělá správnou věc a že to Bůh schvaluje. (Sk. 8:3; 9:1, 2; 26:9–11) Ale to se mýlil. Aby mohl uznat Ježíše jako Mesiáše a dát se pokřtít, musel být ochotný stát se terčem pronásledování.
8. a) Co Saulovi pomohlo dát se pokřtít? b) Jak podle Skutků 22:12–16 Ananiáš Saulovi pomohl? (Viz taky obrázek.)
8 Co Saulovi pomohlo dát se pokřtít? Když se mu z nebe objevil Ježíš, Saula ozářilo jasné světlo a oslepl. (Sk. 9:3–9) Tři dny se postil a o tom, co právě zažil, určitě hodně přemýšlel. Uvědomil si, že Ježíš je Mesiáš a že jeho následovníci uctívají Boha správně. Kvůli tomu, že byl zapletený do Štěpánovy vraždy, ho musely trápit výčitky svědomí. (Sk. 22:20) Po těch třech dnech za ním přišel učedník jménem Ananiáš. Byl k němu laskavý, uzdravil ho a vybídl, aby na nic nečekal a dal se pokřtít. (Přečti Skutky 22:12–16.) Saul jeho pomoc pokorně přijal a začal žít úplně jinak. (Sk. 9:17, 18)
Zareaguješ na vybídku ke křtu tak jako Saul? (8. odstavec)
9. Co se můžeš od Saula naučit?
9 Co se od Saula můžeme naučit? Nedovolil, aby mu pýcha a strach z lidí bránily ve křtu. Byl pokorný, změnil se a stal se křesťanem. (Sk. 26:14, 19) Bylo mu jasné, že když to udělá, taky ho budou pronásledovat. (Sk. 9:15, 16; 20:22, 23) Ale to ho neodradilo. Po svém křtu se dál spoléhal na Jehovu, že mu bude v náročných chvílích pomáhat. (2. Kor. 4:7–10) I ty se můžeš po křtu setkávat s problémy a situacemi, které prověří tvoji víru. Ale nebudeš na to sám. Jehova a Ježíš tady budou vždycky pro tebe. Budou ti pomáhat a podporovat tě. (Filip. 4:13)
10. Co se můžeš naučit od Anny?
10 Anna pochází z kurdské rodiny a vyrůstala na východě Evropy. Nejdřív se dala pokřtít její maminka. Když bylo Anně 9, začala se souhlasem tatínka taky studovat. Její rodina ale žila pohromadě a příbuzným se nelíbilo, že studuje. Brali to tak, že když někdo opustí náboženství, které jejich příbuzní vyznávali už po generace, zostudí tím celou rodinu. Když bylo Anně 12, zeptala se tatínka, jestli se může dát pokřtít. Chtěl vědět, jestli se pro to rozhodla sama, nebo ji k tomu někdo nutí. Anna mu řekla, že má moc ráda Jehovu, a tak se křtem souhlasil. Po křtu se jí příbuzní vysmívali a nechovali se k ní hezky. Dědeček jí řekl: „Kdybys radši žila nemravně a kouřila, než byla svědek Jehovův.“ Jak to Anna zvládla? Vypráví: „Jehova mi dával sílu. A hodně mi pomáhali i maminka a tatínek.“ Anna si taky píše, co konkrétně pro ni Jehova dělá, a čas od času se k tomu vrací, aby na tyhle zážitky nezapomněla. Máš strach, jak budou druzí reagovat na to, že sloužíš Jehovovi? Buď si jistý, že Jehova pomůže i tobě. (Hebr. 13:6)
KORNÉLIUS
11. Jaké překážky musel Kornélius překonat?
11 Dalším příkladem je pro nás Kornélius. Byl to římský voják a měl hodnost centuriona, to znamená, že velel asi stovce vojáků. (Sk. 10:1, ppč.) Takže ve společnosti i v armádě měl možná docela vysoké postavení. Bible třeba říká, že „štědře dával chudým“. (Sk. 10:2) Jak reagoval, když za ním Jehova poslal apoštola Petra, aby mu řekl dobrou zprávu? Váhal kvůli svému postavení se křtem?
12. Co Kornéliovi pomohlo dát se pokřtít?
12 Co Kornéliovi pomohlo dát se pokřtít? V Bibli čteme, že „on i celá jeho domácnost se báli Boha“. Taky o něm víme, že se k Bohu stále úpěnlivě modlil. (Sk. 10:2) Když mu Petr oznámil dobrou zprávu, on i jeho rodina uvěřili v Ježíše a hned se dali pokřtít. (Sk. 10:47, 48) Nepochybně byl ochotný udělat v životě jakékoli změny, aby mohl se svojí rodinou uctívat Jehovu. (Jozue 24:15; Sk. 10:24, 33)
13. Co se můžeš naučit od Kornélia?
13 Stejně jako Saul ani Kornélius nedovolil, aby mu jeho postavení zabránilo stát se křesťanem. A co ty? Musíš v životě udělat velké změny, aby ses mohl dát pokřtít? Pokud ano, buď si jistý, že Jehova ti pomůže. Když budeš odhodlaný žít podle toho, co říká Bible, podpoří tě.
14. Co se můžeš naučit od Cujošiho?
14 Když Cujoši z Japonska začal poznávat Jehovu, musel něco udělat se svojí prací. Byl asistent ředitele školy Ikenobo, která se zabývá aranžováním květin. Ředitel někdy prováděl na pohřbech budhistické rituály, a když nemohl, Cujoši ho tam zastupoval. Když ale zjistil, co Bible říká o smrti, tyhle rituály mu začaly bránit v tom, aby se mohl dát pokřtít. (2. Kor. 6:15, 16) Rozhodl se, že se jich nebude účastnit, a promluvil si o tom s ředitelem. Výsledek? Mohl v práci zůstat a těchhle rituálů už se účastnit nemusel. Dal se pokřtít asi rok po tom, co začal studovat. Jestli i ty musíš udělat v zaměstnání nějaké změny, aby ses mohl dát pokřtít, buď si jistý, že Jehova se o tebe i tvoji rodinu postará. (Žalm 127:2; Mat. 6:33)
KORINŤANÉ
15. Jaké překážky museli Korinťané překonat?
15 Starověký Korint byl známý tím, že tam lidé milovali peníze a žili hodně nemravně. To, co dělali, Bůh rozhodně neschvaloval. Takže přijmout dobrou zprávu v takovém prostředí nebylo vůbec jednoduché. Ale když tam Pavel kázal, „mnozí Korinťané, kteří slyšeli dobrou zprávu, uvěřili a dali se pokřtít“. (Sk. 18:7–11) Pak se Pavlovi objevil ve vidění Ježíš a řekl mu: „Mám v tomto městě mnoho lidí.“ A tak tam Pavel zůstal rok a půl.
16. Co některým Korinťanům pomohlo dát se pokřtít? (2. Korinťanům 10:4, 5)
16 Co Korinťanům pomohlo dát se pokřtít? (Přečti 2. Korinťanům 10:4, 5.) Díky Božímu Slovu a svatému duchu dokázali ve svém životě udělat radikální změny. (Hebr. 4:12) Ti, kdo v Korintu uvěřili dobré zprávě o Ježíšovi, přestali s takovými věcmi jako je opilství, krádeže nebo homosexualita. (1. Kor. 6:9–11)a
17. Co se můžeš naučit od Korinťanů?
17 I když někteří Korinťané dělali hrozné věci, neřekli si, že přestat s tím a stát se křesťany je nad jejich síly. Dělali, co mohli, aby se dostali na úzkou cestu, která vede k věčnému životu. (Mat. 7:13, 14) A co ty? Bojuješ s nějakým zlozvykem nebo špatným jednáním, které ti brání dát se pokřtít? Nikdy ten boj nevzdávej! Pros Jehovu, aby ti dal svého ducha a ty jsi dokázal přestat toužit po tom, co je špatné.
18. Co se můžeš naučit od Moniky?
18 Monice z Gruzie bránilo ve křtu to, že mluvila sprostě a měla ráda nevhodnou zábavu. Překonat tyhle věci vůbec nebylo jednoduché. Co jí v tom pomohlo? Řekla: „V dospívání byla mojí zbraní modlitba. Jehova věděl, že chci dělat to, co je správné, a tak mi celou dobu pomáhal a vedl mě.“ Když jí bylo 16, dala se pokřtít. Musíš i ty s něčím přestat, abys mohl Jehovovi sloužit tak, jak se mu to líbí? Dál ho pros, aby ti dal sílu se změnit. Jehova dává svého ducha štědře. (Jan 3:34)
VÍRA HORY PŘENÁŠÍ
19. Co ti pomůže překonat překážky velké jako hora? (Viz taky obrázek.)
19 Buď si jistý, že tě Jehova miluje a chce tě mít ve svojí rodině bez ohledu na to, co musíš kvůli křtu překonat. V prvním století Ježíš skupině svých následovníků řekl: „Ujišťuji vás, že když budete mít víru jako hořčičné zrnko, řeknete této hoře: ‚Přemísti se odtud tam‘, a ona se přemístí. Nic pro vás nebude nemožné.“ (Mat. 17:20) Ti, kdo to slyšeli, byli s Ježíšem jen pár let, takže jejich víra pořád rostla. Ale on je ujistil, že když budou mít dost víry, Jehova jim pomůže překonat překážky velké jako hora. Takže si buď jistý, že pomůže i tobě.
Buď si jistý, že tě Jehova miluje a chce tě mít ve svojí rodině (19. odstavec)b
20. K čemu tě motivují příklady z tohohle článku?
20 Jestli víš o něčem, co ti brání dát se pokřtít, na nic nečekej a něco s tím udělej. Sílu ti můžou dodat příklady z prvního století i z dnešní doby. Můžou tě motivovat, aby ses zasvětil Jehovovi a dal se pokřtít. Je to to nejlepší rozhodnutí, jaké v životě můžeš udělat!
PÍSEŇ Č. 38 Bůh ti dá sílu
a Podívej se na video Proč čekáš se křtem? na jw.org.
b POPIS OBRÁZKU: Skupina bratrů a sester srdečně vítá ty, kdo se právě dali pokřtít.