10. STUDIJNÍ ČLÁNEK
PÍSEŇ Č. 31 Choď se svým Bohem
Uč se přemýšlet tak jako Jehova a Ježíš
„Když tedy víte, že Kristus trpěl v těle, i vy se vyzbrojte stejným smýšlením.“ (1. PETRA 4:1)
HLAVNÍ MYŠLENKA
Jak se apoštol Petr učil přemýšlet jako Ježíš a jak se to můžeme učit my.
1., 2. a) Co to znamená milovat Jehovu? b) Z čeho bylo vidět, že Ježíš miloval Jehovu celou myslí?
„BUDEŠ milovat Jehovu, svého Boha, celým svým srdcem, celou svou duší, celou svou silou a celou svou myslí.“ (Luk. 10:27) Ježíš věděl, že tohle je nejdůležitější přikázání z Mojžíšova zákona. Co to vlastně znamená milovat Jehovu? Znamená to dát mu svoje srdce a to se projeví v našich touhách, pocitech a emocích. Taky to znamená ochotně mu dát celé svoje já a svoji energii. Láska k Jehovovi ale taky zahrnuje naši mysl. To znamená, že chceme o věcech přemýšlet tak jako on. Je jasné, že nikdy nemůžeme stoprocentně pochopit, jak Jehova přemýšlí. Ale hodně nám v tom může pomoct, když budeme studovat „Kristovu mysl“. (1. Kor. 2:16) Ježíš totiž myslel úplně stejně jako jeho Otec.
2 Ježíš miloval Jehovu celou svou myslí. Věděl, co si Jehova přeje, a chápal, že je to správné. A tak byl ochotný to podstoupit, i když mu bylo jasné, že bude trpět. Byl naprosto soustředěný na svůj úkol, a tak se nenechal ničím rozptýlit.
3. Co se mohl Petr učit od Ježíše a co napsal křesťanům? (1. Petra 4:1)
3 Petr a další apoštolové trávili s Ježíšem spoustu času, a tak měli skvělou příležitost učit se přemýšlet tak jako on. Když pak Petr psal svůj první dopis, vybídl křesťany, aby se vyzbrojili stejným smýšlením, jako měl Kristus. (Přečti 1. Petra 4:1.) Když jim psal, aby se vyzbrojili, použil vojenský termín. Ukázal tím, že když se křesťané snaží přemýšlet tak jako Ježíš, mají v ruce mocnou zbraň – zbraň, která jim pomůže bojovat proti svým hříšným touhám a proti tlaku Satanova světa. (2. Kor. 10:3–5; Ef. 6:12)
4. Jak nám tenhle článek pomůže řídit se Petrovou vybídkou?
4 V tomhle článku si ukážeme, jak přemýšlel Ježíš a jak ho můžeme napodobovat. Zaměříme se na tři oblasti: 1. snaž se přemýšlet tak jako Jehova a přispívej tím k naší jednotě, 2. buď pokorný a 3. měj zdravou mysl díky tomu, že se budeš modlit a spoléhat na Jehovu.
SNAŽ SE PŘEMÝŠLET TAK JAKO JEHOVA
5. V jaké situaci Petr nedokázal přemýšlet jako Jehova?
5 Podíváme se teď na jednu situaci, ve které Petr nedokázal přemýšlet tak jako Jehova. Ježíš tehdy svým apoštolům řekl, že musí jít do Jeruzaléma, kde ho vydají náboženským vůdcům, budou ho mučit a nakonec ho zabijí. (Mat. 16:21) Petr si možná nedokázal představit, že by Jehova připustil, aby se Ježíšovi – naději Izraele a slíbenému Mesiášovi – něco takového stalo. (Mat. 16:16) A tak si ho vzal stranou a řekl mu: „Buď k sobě laskavý, Pane, to se ti určitě nestane.“ (Mat. 16:22) Petr v tu chvíli nedokázal přemýšlet tak jako Jehova, a tím pádem nepřemýšlel ani jako Ježíš.
6. Jak Ježíš ukázal, že se na věci dívá stejně jako Jehova?
6 To, jak se na věci díval Ježíš, bylo v naprostém souladu s tím, jak se na věci díval jeho nebeský Otec. A tak Petrovi řekl: „Jdi mi z cesty, satane! Jsi pro mě překážkou, protože tvůj způsob myšlení není Boží, ale lidský.“ (Mat. 16:23) Ježíš věděl, že Jehova nechce, aby se při službě tady na zemi šetřil. Takže i když to Petr možná myslel dobře, Ježíš jeho radu rázně odmítl. Petr se tehdy naučil něco důležitého – že má dát svoje myšlení do souladu s tím Božím. A to samé se potřebujeme naučit my.
7. Jak Petr později ukázal, že je vnímavý k tomu, co si myslí Jehova? (Viz obrázek.)
7 Později Petr ukázal, že se na Jehovovo myšlení chce naladit. Přišel čas, aby Jehovovi začali sloužit i lidé z jiných národů, kteří nebyli obřezaní. A právě Petr dostal za úkol, aby oznámil dobrou zprávu Kornéliovi, který měl být jedním z prvních z téhle skupiny. Židé se těmhle lidem spíš vyhýbali. Takže asi nikoho nepřekvapí, že Petr potřeboval pomoct, aby se na tenhle úkol připravil. Hned jak pochopil, jak se na to dívá Jehova, upravil svůj názor. Když ho Kornélius poprosil, aby za ním přišel, Petr se za ním „bez námitek“ vydal a Kornélius i jeho domácnost se dali pokřtít. (Sk. 10:21–23, 28, 29, 34, 35, 44–48)
Petr vchází do Kornéliova domu (7. odstavec)
8. Jak můžeme ukázat, že o věcech přemýšlíme tak jako Jehova? (1. Petra 3:8)
8 O hodně let později Petr svoje bratry povzbuzoval, aby byli „myšlenkově jednotní“. (Přečti 1. Petra 3:8.) Takhle jednotní budeme s bratry a sestrami tehdy, když se budeme snažit přemýšlet tak jako Jehova. A to se můžeme naučit z Bible. Ježíš nás třeba učil, ať dáváme na první místo Království. (Mat. 6:33) Takže když se někdo ze sboru rozhodne, že se pustí do celodobé služby, jak zareaguješ? Místo abys mu říkal, ať je „k sobě laskavý“, mluv o tom pozitivně a zkus ho nějak podpořit.
BUĎ POKORNÝ
9., 10. Jak Ježíš ukázal výjimečnou pokoru?
9 Večer před svojí smrtí dal Ježíš Petrovi a ostatním apoštolům důležitou lekci pokory. O pár hodin dřív dostali Petr a Jan za úkol připravit všechno potřebné na poslední společnou večeři. K věcem, které měli nachystat, pravděpodobně patřilo i umyvadlo a ručníky, aby si mohli hosté před jídlem umýt nohy. Ale kdo bude tak pokorný a udělá to pro ostatní?
10 Ježíš neváhal a projevil výjimečnou pokoru. Udělal něco, co v domácnosti běžně dělal sluha. Sundal si svrchní oděv, uvázal ručník kolem pasu, nalil vodu do umyvadla a začal svým učedníkům umývat nohy. (Jan 13:4, 5) Než umyl nohy všem 12 apoštolům, chvíli to trvalo. Byl tak pokorný, že to udělal i pro Jidáše, který ho později zradil. Pak jim trpělivě vysvětlil: „Chápete, co jsem vám udělal? Oslovujete mě ‚Učiteli‘ a ‚Pane‘ a je to namístě, protože jím jsem. Pokud jsem vám tedy umyl nohy já, váš Pán a Učitel, máte i vy umývat nohy jeden druhému.“ (Jan 13:12–14)
Pravá pokora zahrnuje … to, jak přemýšlíme o sobě a o druhých
11. Jak Petr ukázal, že se naučil být pokorný? (1. Petra 5:5 a druhá ppč.; viz taky obrázek)
11 Petr se od Ježíše naučil být pokorný. Potom co se Ježíš vrátil do nebe, Petr uzdravil muže, který byl od narození chromý. (Sk. 1:8, 9; 3:2, 6–8) Tenhle úžasný zázrak zákonitě přilákal velké množství lidí. (Sk. 3:11) Jak Petr zareagoval? Užíval si tu pozornost, zvlášť když pocházel z prostředí, kde se na postavení kladl tak velký důraz? Ne, přesměroval chválu na Jehovu a Ježíše. Pokorně uznal: „Tento muž, na kterého se díváte a kterého znáte, dostal sílu díky Ježíšovu jménu a díky tomu, že v jeho jméno věříme.“ (Sk. 3:12–16) Když později ve svém dopise psal o pokoře, použil výraz, který vyvolává představu, že pokora je jako oděv, který si člověk může obléct. Připomíná nám to, jak si Ježíš uvázal ručník a umyl svým apoštolům nohy. (Přečti 1. Petra 5:5 a druhou ppč.)
Potom co Petr udělal zázrak, pokorně připsal zásluhy Jehovovi a Ježíšovi. Jak můžeme ukázat, že jsme pokorní my? Tak, že budeme druhým pomáhat a nebudeme při tom čekat, že nás někdo pochválí nebo že za to něco dostaneme (11. a 12. odstavec)
12. Jak můžeme napodobovat Petra a být pokorní?
12 Jak můžeme napodobovat Petra a pracovat na pokoře? Pamatuj, že být pokorný znamená víc než jenom říkat ta správná slova. Výraz, který Petr použil pro pokoru, se dá přeložit taky jako „poníženost mysli“. Pravá pokora zahrnuje naše nejvnitřnější myšlenky – to, jak přemýšlíme o sobě a o druhých. Když jsme opravdu pokorní, pomáháme druhým proto, že milujeme Jehovu a lidi, ne proto, že chceme, aby nás někdo obdivoval. Díky tomu dokážeme s radostí sloužit Jehovovi a našim bratrům bez ohledu na to, jestli si naší práce někdo všimne nebo ne. (Mat. 6:1–4)
MĚJ „ZDRAVOU MYSL“
13. Vysvětli, co znamená mít „zdravou mysl“.
13 Co to znamená mít „zdravou mysl“? (1. Petra 4:7, ppč.) Když ji máme, snažíme se při rozhodování přemýšlet o věcech jako Jehova. Chápeme, že náš vztah s ním je ta nejdůležitější věc v životě. Máme na sebe vyrovnaný pohled a uvědomujeme si, že ani zdaleka nevíme všechno. A taky se na Jehovu spoléháme a často se k němu pokorně modlíme.
14. Jak se Petr v jedné situaci nespolehl na Jehovu?
14 Večer před svou smrtí Ježíš učedníkům řekl: „Kvůli tomu, co se mi stane, všichni tuto noc selžete.“ Petr na to sebevědomě odpověděl: „I kdyby všichni ostatní selhali kvůli tomu, co se ti stane, já nikdy neselžu!“ Ježíš později večer některým z nich poradil: „Bděte a modlete se.“ (Mat. 26:31, 33, 41) Kdyby Petr na jeho radu dal, možná by měl dost odvahy na to, aby se k Ježíšovi přihlásil. On ale svého Pána zapřel a pak toho strašně litoval. (Mat. 26:69–75)
15. Co Ježíšovi poslední noc jeho života na zemi pomohlo mít zdravou mysl?
15 Ježíš se na Jehovu naprosto spoléhal. I když byl dokonalý, ten večer se znovu a znovu modlil. Díky tomu měl odvahu podstoupit to, co si Jehova přál. (Mat. 26:39, 42, 44; Jan 18:4, 5) Když Petr viděl, jak moc se tehdy Ježíš modlil, nejspíš na to nikdy nezapomněl.
16. Z čeho bylo vidět, že Petr získal zdravou mysl? (1. Petra 4:7 a první ppč.)
16 Časem se Petr naučil spoléhat na Jehovu a víc se modlit. Když dal vzkříšený Ježíš jemu a dalším učedníkům za úkol kázat, slíbil jim, že dostanou svatého ducha, aby to zvládli. Taky jim ale řekl, že do té doby nemají odcházet z Jeruzaléma. (Luk. 24:49; Sk. 1:4, 5) Co Petr během toho čekání dělal? On a další učedníci se „vytrvale modlili“. (Sk. 1:13, 14) Když později psal svůj první dopis, vybízel bratry, aby měli zdravou mysl, spoléhali se na Jehovu a často se modlili. (Přečti 1. Petra 4:7 a první ppč.) On sám se to naučil a byl oporou křesťanského sboru. (Gal. 2:9)
17. Co musíme dělat bez ohledu na to, jaké máme schopnosti nebo nadání? (Viz taky obrázek.)
17 Abychom měli zdravou mysl, musíme se často modlit. Modlitba je důležitá bez ohledu na to, jak moc jsme schopní nebo nadaní. Měli bychom Jehovu prosit, aby nás vedl, a důvěřovat, že ví, co je pro nás nejlepší, a to hlavně když stojíme před nějakým rozhodnutím.
Petr se naučil spoléhat na Jehovu a často se modlit. I my můžeme mít zdravou mysl, když budeme prosit Jehovu o pomoc, a to hlavně když děláme nějaké důležité rozhodnutí (17. odstavec)a
18. Jak se můžeme co nejvíc naladit na Jehovu?
18 Jsme moc vděční, že nás Jehova vytvořil tak, abychom mohli napodobovat jeho krásné vlastnosti. (1. Mojž. 1:26) Je jasné, že to nedokážeme dělat dokonale. (Iz. 55:9) Tak jako Petr se ale můžeme na Jehovu co nejvíc naladit. Pomůže nám v tom, když se budeme snažit přemýšlet tak jako Jehova, budeme pokorní a budeme mít zdravou mysl.
PÍSEŇ Č. 30 Můj Bůh, Otec a Přítel
a POPIS OBRÁZKU: Sestra čeká na pracovní pohovor a v duchu se modlí.