11. STUDIJNÍ ČLÁNEK
PÍSEŇ Č. 57 Kážeme lidem všeho druhu
Buď ve službě horlivý jako Ježíš
„Po dvou je [Pán] vyslal před sebou do každého města a místa, kam se sám chystal jít.“ (LUK. 10:1)
HLAVNÍ MYŠLENKA
Čtyři oblasti, ve kterých můžeš napodobovat Ježíšovu horlivost ve službě.
1. Čím se liší svědkové Jehovovi od lidí, kteří tvrdí, že jsou křesťané?
JEDNA věc, kterou se svědkové Jehovovi liší od lidí, kteří tvrdí, že jsou křesťané, je, že horlivě kážou. (Tit. 2:14) Občas je ale těžké sloužit s nadšením. Možná to cítíš podobně jako jeden starší, který řekl: „Někdy mi touha sloužit prostě chybí.“
2. Proč může být těžké udržet si ve službě nadšení?
2 Někdy jsme možná nadšenější z jiných věcí, které pro Jehovu můžeme dělat, než z kázání. Proč to tak je? Když stavíme nebo udržujeme sály Království, zapojujeme se do humanitární pomoci nebo povzbuzujeme druhé, nejspíš vidíme výsledky hned a máme z toho radost. Při spolupráci s bratry a sestrami si užíváme tu klidnou atmosféru plnou lásky. Taky vidíme, že si druzí naší práce váží. Naproti tomu když jsme ve službě, možná roky kážeme ve stejném obvodu a druzí na to moc nereagují. Nebo se setkáváme s lidmi, kteří nechtějí slyšet to, co jim říkáme. A taky víme, že čím blíž budeme konci tohohle světa, tím alergičtější možná lidé budou na dobrou zprávu. (Mat. 10:22) Co nám pomůže ve službě vytrvat a být v ní ještě horlivější?
3. Co se z Lukáše 13:6–9 učíme o Ježíšově horlivosti?
3 O tom, jak být ve službě horliví, se můžeme hodně naučit od Ježíše. Během svojí služby nikdy nepolevil. Naopak, jak šel čas, svoje úsilí ještě zintenzivňoval. (Přečti Lukáše 13:6–9.) Stejně jako se vinař z jednoho podobenství tři roky staral o fíkovník, který nenesl žádné ovoce, i Ježíš asi tři roky kázal Židům, ale většina na jeho slova nereagovala. Ten vinař to ale nevzdal a nevzdal to ani Ježíš. Dokonce se ještě víc snažil působit na srdce těch, kterým kázal.
4. Ve kterých čtyřech oblastech se budeme v tomhle článku od Ježíše učit?
4 V tomhle článku se zaměříme na to, jak byl Ježíš horlivý, zvlášť během posledních šesti měsíců svojí služby. To, co učil a dělal, nám pomůže, abychom byli horliví i my. Budeme přemýšlet o čtyřech oblastech: 1. Ježíš se zaměřoval na to, co si přeje Jehova, 2. z jeho života bylo vidět, že chápe biblická proroctví, 3. spoléhal se na pomoc od Jehovy a 4. zůstal pozitivní a věřil, že mu druzí budou naslouchat.
ZAMĚŘOVAL SE NA TO, CO SI PŘEJE JEHOVA
5. Jak Ježíš ukázal, že se zaměřuje na to, co si přeje Jehova?
5 Ježíš horlivě kázal „dobrou zprávu o Božím království“, protože věděl, že si to přeje Jehova. (Luk. 4:43) Službu měl na prvním místě v životě. Dokonce i během posledních měsíců svého života na zemi „cestoval od města k městu a od vesnice k vesnici“, aby tam vyučoval druhé. (Luk. 13:22) Taky školil další, aby se k němu v téhle práci přidali. (Luk. 10:1)
6. Jak kazatelská služba souvisí s ostatními úkoly, které od Jehovy možná máme? (Viz taky obrázek.)
6 I dneska je kázání dobré zprávy to hlavní, co po nás Jehova a Ježíš chtějí. (Mat. 24:14; 28:19, 20) Další úkoly, které od Jehovy máme, s tím úzce souvisí. Například když pracujeme na nějaké teokratické stavbě nebo v betelu, kazatelskou činnost tím podporujeme. Nebo když při humanitární pomoci pomáháme bratrům a sestrám, můžou se díky tomu co nejdřív vrátit k duchovním činnostem, a k tomu patří i kázání. Když si uvědomujeme, jak důležitá je kazatelská činnost a že je to to hlavní, co po nás Jehova chce, motivuje nás to k tomu, abychom se jí pravidelně věnovali. János, jeden starší z Maďarska, říká: „Často si připomínám, že žádný úkol od Jehovy nemůže kázání nahradit. Je to to hlavní, co po nás Jehova chce.“
Kázat dobrou zprávu je dneska to hlavní, co po nás Jehova a Ježíš chtějí (6. odstavec)
7. Proč Jehova chce, abychom dál kázali? (1. Timoteovi 2:3, 4)
7 Co nám pomůže být ve službě ještě horlivější? Když se budeme dívat na lidi stejně jako Jehova. Přeje si, aby co nejvíc lidí slyšelo dobrou zprávu a zareagovalo na ni. (Přečti 1. Timoteovi 2:3, 4.) Dobrá zpráva může lidem zachránit život, a tak nás Jehova školí, abychom o ní mluvili co nejefektivněji. Třeba v brožuře Měj rád lidi jsou praktické tipy, jak si s lidmi začít povídat a pomáhat jim, aby se stali učedníky. I když někteří na dobrou zprávu nereagují teď, možná k tomu budou mít příležitost, než skončí velké soužení. Na to, co jim říkáme, si možná později vzpomenou a bude je to motivovat, aby Jehovovi začali sloužit. Ale nic z toho se nestane, pokud nebudeme dál kázat.
CHÁPAL BIBLICKÁ PROROCTVÍ
8. Ježíš chápal biblická proroctví. Jaký to mělo vliv na to, jak využil svůj čas?
8 Ježíš chápal, jak se mají jednotlivá biblická proroctví splnit. Věděl třeba, že jeho služba má trvat jenom tři a půl roku. (Dan. 9:26, 27) Taky podle proroctví věděl, kdy a jak má zemřít. (Luk. 18:31–34) Tohle všechno mělo vliv na to, jak svůj čas na zemi využil. Kázal horlivě, aby svůj úkol dokončil.
9. Proč nás biblická proroctví motivují, abychom kázali ještě horlivěji?
9 To, že chápeme biblická proroctví, nás může motivovat, abychom horlivě kázali. Víme díky nim, že tenhle svět nebude trvat dlouho. Chování lidí a aktuální události ukazují, že žijeme v období, o kterém Bible mluví jako o posledních dnech. Z toho, jak spolu jednají britsko-americká světová velmoc a Rusko se svými spojenci, vidíme, že se splňuje proroctví o králi jihu a králi severu, kteří spolu mají „v čase konce“ soupeřit. (Dan. 11:40) Taky chápeme, že britsko-americká světová velmoc tvoří nohy obrovské sochy, o které se píše v Danielovi 2:43–45. Jsme přesvědčení, že podle proroctví už brzo, velmi brzo Boží království zničí lidské vlády. Tohle všechno ukazuje, v jakém období žijeme, a motivuje nás to, abychom svůj čas využili co nejlépe a kázali horlivě.
10. Jak ještě nám biblická proroctví pomáhají horlivě kázat?
10 V Bibli máme taky proroctví, o kterých s lidmi rádi a nadšeně mluvíme. „Jehova nám slibuje nádhernou budoucnost, a to je něco, o čem s lidmi prostě musím mluvit,“ říká Carrie, která slouží v Dominikánské republice. Dodává: „Když vidím, co ti lidé ve světě řeší, uvědomuju si, že ty sliby nejsou jenom pro mě, ale jsou i pro ně.“ Z biblických proroctví vidíme, že Jehova nás při kázání podporuje, a to nám dodává odvahu, abychom tenhle úkol dál plnili. Leila z Maďarska říká: „Izajáš 11:6–9 mě motivuje, abych o dobré zprávě mluvila i s těmi, kdo vypadají, že ji nebudou chtít slyšet. Vím, že s Jehovovou pomocí se může změnit každý.“ A Christopher ze Zambie říká: „Jak je předpovězené v Markovi 13:10, dobrá zpráva se šíří po celém světě a pro mě je obrovská čest, že ke splnění tohohle proroctví můžu přispívat.“ Jaké biblické proroctví pomáhá tobě, abys nepřestal kázat?
SPOLÉHAL SE NA POMOC OD JEHOVY
11. Pokud chtěl Ježíš dál horlivě kázat, proč se při tom musel spoléhat na Jehovu? (Lukáš 12:49, 53)
11 Ježíš se spoléhal na Jehovu a díky tomu nepřestal horlivě kázat. I když byl taktní, věděl, že dobrou zprávu o Království můžou lidé považovat za kontroverzní a že vyvolá silný odpor. (Přečti Lukáše 12:49, 53.) Náboženští vůdci se ho kvůli tomu dokonce snažili opakovaně zabít. (Jan 8:59; 10:31, 39) Ježíš ale věděl, že Jehova je s ním, a tak dál kázal. Řekl: „Nejsem sám, ale je se mnou Otec, který mě poslal. … Nenechal mě samotného, protože vždycky dělám to, co se mu líbí.“ (Jan 8:16, 29)
12. Jak Ježíš připravoval svoje učedníky na to, aby je pronásledování nezastavilo?
12 Ježíš připomínal svým učedníkům, že Jehova je tu i pro ně. Opakovaně je ujišťoval, že i když je budou pronásledovat, Jehova je bude podporovat. (Mat. 10:18–20; Luk. 12:11, 12) Zároveň je ale vybízel, aby byli opatrní. (Mat. 10:16; Luk. 10:3) Učil je, že když jim někdo nebude chtít naslouchat, nemají mu dobrou zprávu nutit. (Luk. 10:10, 11) Taky jim řekl, že když je začnou pronásledovat, mají utéct. (Mat. 10:23) On sám byl sice horlivý a spoléhal se na Jehovu, ale zbytečně se nevystavoval nebezpečí. (Jan 11:53, 54)
13. Proč si můžeš být jistý, že ti Jehova pomůže?
13 Když se setkáme s odporem, i my potřebujeme, aby nám Jehova pomohl být pro službu pořád zapálení. (Zjev. 12:17) Jak si můžeme být jistí, že to pro nás udělá? Odpověď je v Ježíšově modlitbě, kterou najdeme v Janovi 17. kapitole. Prosil Jehovu, aby na jeho apoštoly dával pozor. Vyslyšel ho Jehova? Ano. Je to vidět z knihy Skutky. Jsou tam příběhy o tom, jak Jehova během pronásledování apoštolům pomáhal. Ježíš ale neprosil jenom za ně. Prosil i za ty, kdo teprve uvěří tomu, co budou apoštolové učit. A mezi ně patříš i ty. Jehova Ježíšovu modlitbu dál vyslýchá. Stejně jako apoštolům bude pomáhat i tobě. (Jan 17:11, 15, 20)
14. Proč si můžeme být jistí, že dokážeme s nadšením kázat za jakýchkoli okolností? (Viz taky obrázek.)
14 Blíží se konec tohohle světa, a tak může být kázání čím dál těžší. Ježíš nás ale ujistil, že nás v tom maximálně podpoří. (Luk. 21:12–15) Tak jako on a jeho učedníci i my necháváme na lidech, aby se sami rozhodli, jestli nám budou naslouchat, nebo ne. A taky se vyhýbáme zbytečným konfliktům. Naši bratři dál odvážně kážou i v zemích, kde je naše činnost zakázaná. Díky čemu to dokážou? Je to právě díky tomu, že se spoléhají na Jehovu, a ne sami na sebe. Jehova dával sílu svým služebníkům v prvním století a dá ji i nám. Přeje si, aby se „důkladně kázalo“. (2. Tim. 4:17) A bude nás v tom podporovat, dokud neřekne dost. Buď si jistý, že když se na něho budeš spoléhat, dokážeš nadšeně kázat, ať se děje, co se děje.
I tam, kde je naše činnost zakázaná, si horliví bratři a sestry vždycky najdou způsob, jak nenápadně mluvit o svojí víře (14. odstavec)a
ZŮSTAL POZITIVNÍ
15. Z čeho bylo vidět, že se Ježíš díval na službu pozitivně?
15 Ježíš se na kázání díval pozitivně a díky tomu byl horlivý. Třeba koncem roku 30 n. l. viděl, že hodně lidí je ochotných mu naslouchat, a přirovnal je k polím, která se bělají ke žni. (Jan 4:35) Asi o rok později svým učedníkům řekl: „Žeň je veliká.“ (Mat. 9:37, 38) A ještě později znovu zopakoval: „Žeň je veliká… Proste proto Pána žně, aby vyslal dělníky na svou žeň.“ (Luk. 10:2) Nikdy nepřestal věřit, že se najdou lidé, které bude dobrá zpráva zajímat, a měl radost, když to tak bylo. (Luk. 10:21)
16. Jak nám Ježíšova podobenství pomáhají, abychom měli pozitivní postoj ke službě? (Lukáš 13:18–21; viz taky obrázek)
16 Ježíš chtěl, aby jeho učedníci zůstali horliví, a tak jim pomáhal, aby chápali, že poselství o Království přinese skvělé výsledky. Je to například vidět ze dvou jeho podobenství. (Přečti Lukáše 13:18–21.) V tom prvním mluvil o hořčičném zrnku. Chtěl tím říct, že zpráva o Království se bude kázat v obrovském rozsahu a nikdo ji nezastaví. Ve druhém podobenství mluvil o kvasu. Tím ukázal, že zpráva o Království se rozšíří do daleka a lidé se díky ní budou měnit, i když to někdy na první pohled nebude vidět. Učedníci z toho mohli pochopit, že dobrá zpráva pomůže mnoha lidem.
Tak jako Ježíš se díváme na službu pozitivně a věříme, že na dobrou zprávu někdo zareaguje (16. odstavec)
17. Co nám pomáhá mít ke službě pozitivní postoj?
17 Když vidíme, jaké výsledky po celém světě dobrá zpráva přináší, pomáhá nám to, abychom dál horlivě kázali. Miliony lidí se každý rok účastní Památné slavnosti a studují s námi Bibli. Statisíce se jich dávají pokřtít a v kázání se k nám přidávají. Nevíme, kolik lidí ještě na dobrou zprávu zareaguje. Víme ale, že Jehova shromažďuje velký zástup, který přežije blížící se velké soužení. (Zjev. 7:9, 14) Jehova jako Pán žně vidí ještě v mnoha lidech potenciál a to je dobrý důvod nepřestat kázat.
18. Co chceme, aby na nás druzí viděli?
18 Ježíšovi učedníci byli vždycky známí tím, že horlivě kázali. Když je lidé slyšeli, „poznali na nich, že bývali s Ježíšem“. (Sk. 4:13) A my si přejeme, aby bylo i na nás ve službě poznat, že se inspirujeme Ježíšovou horlivostí.
PÍSEŇ Č. 58 Hledáme ty, kdo milují pokoj
a POPIS OBRÁZKU: Bratr na benzince opatrně mluví s jedním mužem o tom, čemu věří.