15. STUDIJNÍ ČLÁNEK
PÍSEŇ Č. 30 Můj Bůh, Otec a Přítel
„Přiblížit se k Bohu“ je pro nás dobré
„Pro mě je dobré přiblížit se k Bohu.“ (ŽALM 73:28)
HLAVNÍ MYŠLENKA
Jak můžeme mít k Jehovovi pořád blíž a co dobrého nám to přináší.
1., 2. a) Když chceme mít dobré přátele, co to od nás vyžaduje? b) O čem bude tenhle článek?
MÁŠ nějakého dobrého kamaráda? Jak vaše přátelství vzniklo? Nejspíš jste spolu trávili čas a taky jsi zjistil, co v životě zažil, a poznal jsi, co má rád a co ne. Kromě toho sis všiml, v čem vyniká, a chtěl jsi v tom být jako on. Díky tomu všemu jsi ho začal mít rád.
2 Abychom s někým měli blízký vztah, vyžaduje to čas a úsilí. A to samé platí i o našem přátelství s Jehovou. V tomhle článku si rozebereme, jak k němu můžeme mít čím dál blíž a co dobrého nám to přináší. Nejdřív si ale odpovíme na otázku, proč je dobré přibližovat se k našemu nejlepšímu příteli, Jehovovi.
3. I když víme, že je dobré přibližovat se k Jehovovi, proč bychom o tom měli přemýšlet?
3 Nikdo z nás asi nepochybuje, že je dobré se k Jehovovi přibližovat. Ale když přemýšlíme, jak moc je to dobré, motivuje nás to, abychom do našeho přátelství ještě víc investovali. (Žalm 63:6–8) Můžeme si to ukázat na jednom příkladu. Většina lidí ví, že je dobré jíst zdravě, cvičit, dostatečně odpočívat a dodržovat pitný režim. I tak to ale spousta z nich neřeší, a to má vliv na jejich zdraví. Čím víc ale člověk přemýšlí, proč je to pro něj dobré, tím větší může mít motivaci se o sebe starat. A podobné je to v našem vztahu s Jehovou. Když přemýšlíme, proč je dobré se k němu přibližovat, máme k tomu ještě větší motivaci. (Žalm 119:27–30)
4. Jaké pocity vyjádřil jeden Levita v Žalmu 73:28?
4 Přečti Žalm 73:28. Co víme o pisateli 73. žalmu? Byl to Levita, který sloužil jako hudebník v Jehovově chrámu. I když byl nejspíš Jehovovi věrný spoustu let, cítil, že si musí připomínat, proč je dobré se k němu dál přibližovat. A chtěl s tím pomáhat i druhým. Pojďme se teď podívat, co dobrého nám to přináší, když se snažíme mít k Jehovovi čím dál blíž.
PŘÁTELSTVÍ S JEHOVOU VEDE KE ŠTĚSTÍ
5. a) Proč jsme šťastní, když se přibližujeme k Jehovovi? b) Když sis teď přečetl Přísloví 2:11–16, řekni, v čem konkrétně ti můžou Jehovovy rady pomáhat a chránit tě.
5 Čím blíž k Jehovovi máme, tím jsme šťastnější. (Žalm 65:4) Jak to? Existuje pro to spoustu důvodů. Jeden z nich je ten, že když se řídíme radami, které nám nechal zapsat do Bible, jsme moudřejší. Díky tomu se dokážeme vyhnout vážným chybám a taky věcem, které by nám mohly ublížit. (Přečti Přísloví 2:11–16.) Je to přesně tak, jak se píše v Příslovích 3:13: „Šťastný je člověk, který nachází moudrost, a člověk, který získává dobrý úsudek.“
6. Proč žalmista ztratil radost?
6 Je jasné, že i Jehovovi přátelé mají někdy období, kdy jsou smutní. Stalo se to i pisateli 73. žalmu. Ztratil radost, protože začal přemýšlet negativně. Měl pocit, že i když špatní lidé neposlouchají Jehovu, mají skvělý život. A tak byl naštvaný a záviděl jim. Došel k nesprávnému závěru, že pyšní lidé a ti, kteří druhým ubližují, jsou vždycky bohatší, zdravější a nemají žádné problémy. (Žalm 73:3–7, 12) Tak ho to trápilo, že dokonce začal pochybovat, jestli stojí za to Jehovovi sloužit. Zoufale řekl: „Zbytečně jsem si udržoval čisté srdce a myl si ruce v nevinnosti.“ (Žalm 73:13)
7. Jak můžeme překonat období, kdy se cítíme smutní? (Viz taky obrázek.)
7 Žalmista se ale smutkem nenechal pohltit. Co udělal, aby ho přemohl? Vešel „do velkolepé Boží svatyně“, kde mu Jehova pomohl, aby začal přemýšlet jinak. (Žalm 73:17–19) Podobně když jsme smutní my, náš nejlepší přítel Jehova o tom ví. Můžeme se modlit, aby nám pomohl s tím něco udělat. Když si budeme číst Bibli a chodit na shromáždění, může nám to dát sílu, abychom se svými pocity dokázali bojovat. A i když nás úzkost pořád přemáhá, Jehova nás bude utěšovat a uklidňovat. (Žalm 94:19)a
Levita, který napsal 73. žalm, se chystá vejít „do velkolepé Boží svatyně“ (7. odstavec)
PŘÁTELSTVÍ S JEHOVOU NÁM DÁVÁ SMYSL ŽIVOTA A NADĚJI
8. Jaké jsou další důvody, proč je pro nás dobré přibližovat se k Bohu?
8 Jaké jsou další důvody, proč je pro nás dobré přibližovat se k Bohu? Jednak to dává našemu životu skutečný smysl a taky díky tomu máme spolehlivou naději do budoucna. (Jer. 29:11) Tyhle dva důvody teď trochu víc prozkoumáme.
9. Proč dává přátelství s Jehovou našemu životu smysl?
9 Proč dává přátelství s Jehovou našemu životu smysl? Hodně lidí dneska v Boha nevěří, a tak nechápou, proč jsme tady, a myslí si, že lidi nakonec vymřou. My jsme se ale díky studiu Bible přesvědčili, že Bůh „je a že odměňuje ty, kdo ho usilovně hledají“. (Hebr. 11:6) Takže už dneska můžeme být šťastní, protože děláme to, pro co jsme stvoření – sloužíme našemu nebeskému Otci Jehovovi. (5. Mojž. 10:12, 13)
10. Co Jehova slibuje těm, kdo mu důvěřují? (Žalm 37:29)
10 Naděje spousty lidí je omezená délkou jejich života. Proto se zaměřují na práci, rodinu a na to, aby si našetřili na důchod. Bůh nehraje v jejich představách žádnou roli. Naproti tomu my, kdo sloužíme Jehovovi, vkládáme svoji naději v něj. (Žalm 25:3–5; 1. Tim. 6:17) Je to náš přítel, a tak se na něj spoléháme a důvěřujeme, že splní všechny svoje sliby. Víme, že v budoucnu ho budeme moct uctívat věčně a v nádherných podmínkách. (Přečti Žalm 37:29.)
11. a) Co dalšího nám to přináší, když se přátelíme s Jehovou? b) Když se k Jehovovi přibližujeme, jak to na něho působí?
11 Přibližovat se k Bohu je pro nás dobré i ze spousty dalších důvodů. Například Jehova svým přátelům slibuje, že když zhřeší a kají se, odpustí jim. (Iz. 1:18) Díky tomu nás nemusí trápit výčitky svědomí kvůli předchozím chybám. (Žalm 32:1–5) Když se k Jehovovi přibližujeme, má z toho velkou radost. (Přísl. 23:15) Určitě přijdeš na spoustu dalších důvodů, proč je skvělé se s Jehovou přátelit. Co ale můžeme dělat pro to, abychom měli k Jehovovi čím dál blíž?
JAK MÍT K JEHOVOVI ČÍM DÁL BLÍŽ
12. Co už jsi udělal pro to, abys měl k Jehovovi blízko?
12 Jsi pokřtěný? V tom případě už ses k Jehovovi hodně přiblížil. O něm a o Ježíšovi ses toho spoustu naučil. Litoval jsi svých hříchů a udělal jsi všechno pro to, abys je neopakoval. Vybudoval sis silnou víru a taky jsi ve svém životě udělal změny, aby ses Jehovovi líbil. Ale abys k němu měl čím dál blíž, musíš v tom všem pokračovat. (Kol. 2:6)
13. Jaké tři věci nám můžou pomoct, abychom měli k Jehovovi pořád blíž?
13 Co ti pomůže, abys měl k Jehovovi pořád blíž? 1. Čti si Bibli a studuj si ji. Nezůstávej ale jenom u základních věcí. Snaž se pochopit, jak Jehova přemýšlí a co od tebe čeká. A pak se snaž podle toho žít. (Ef. 5:15–17) 2. Utvrzuj se v tom, jak moc tě má Jehova rád. 3. Nenáviď věci, které Jehovu uráží, a nekamaraď se s těmi, kdo takové věci dělají. (Žalm 1:1; 101:3)
14. Co můžeme každý den dělat, aby z nás měl Jehova radost? (1. Korinťanům 10:31; viz taky obrázky)
14 Přečti 1. Korinťanům 10:31. Je důležité dělat věci, o kterých víme, že Jehovu potěší. To ale zahrnuje víc než jenom službu a shromáždění. Týká se to i našeho každodenního života. Chceme Jehovovi dělat radost třeba tím, že jsme poctiví a dělíme se s druhými o to, co máme. (2. Kor. 8:21; 9:7) Jehova si taky přeje, abychom si vážili života, protože je to dar od něj. Když budeme zdravě jíst, pít a dělat další věci, díky kterým budeme co nejzdravější, posílíme tím naše přátelství. Když Jehova vidí, jak se mu snažíme dělat radost, i když jsou to někdy jenom maličkosti, má nás ještě radši. (Luk. 16:10)
Jehovovi můžeme dělat radost například tím, že řídíme bezpečně, jsme štědří a staráme se o sebe tak, že cvičíme a jíme zdravě (14. odstavec)
15. Jak Jehova chce, abychom se k druhým chovali?
15 Jehova je laskavý ke všem lidem, ať už mu slouží, nebo ne. (Mat. 5:45) A čeká, že to budeme mít stejně. Znamená to třeba, že o nikom nebudeme mluvit urážlivě, nebudeme se s druhými hádat a se všemi lidmi budeme vždycky jednat mírně. (Tit. 3:2) To, že někdo neslouží Jehovovi, neznamená, že se nad něho můžeme povyšovat. (2. Tim. 2:23–25) Když budeme vždycky ke všem laskaví a ohleduplní, naše přátelství s Jehovou tím upevníme.
NAŠE CHYBY NEZNAMENAJÍ KONEC PŘÁTELSTVÍ S JEHOVOU
16. Jak se v jednom období svého života cítil pisatel 73. žalmu?
16 Někdy můžeme mít pocit, že kvůli svým chybám už nemůžeme být Jehovovými přáteli. Vzpomeň si na pisatele 73. žalmu. Naříkal: „Já jsem málem sešel z cesty, mé nohy téměř uklouzly.“ (Žalm 73:2) Jak sám přiznal, cítil „hořkost“ a byl „nerozumný“. Říkal si, že je v Jehovových očích „jako hloupé zvíře“. (Žalm 73:21, 22) Došel ale kvůli svým chybám k závěru, že je ztracený případ a že už ho Jehova nemiluje?
17. a) Co žalmista udělal, když na tom byl nejspíš úplně nejhůř? b) Co se z toho, co zažil, můžeme naučit? (Viz taky obrázky.)
17 Jestli měl žalmista pocit, že ho Jehova už nemá rád, nejspíš to netrvalo dlouho. Možná právě ve chvíli, kdy na tom byl úplně nejhůř, pochopil, jak důležité je přiblížit se k Bohu. Řekl: „Ale teď jsem stále s tebou [Jehovo], držíš mě za ruku. Vedeš mě svými radami a nakonec mě dovedeš ke slávě.“ (Žalm 73:23, 24) A co my? Když jsme smutní nebo máme pocit, že naše víra slábne, i my bychom se měli opřít o Jehovu, který je naší skálou. (Žalm 73:26; 94:18) Dokonce i když uděláme vážnou chybu, můžeme se k Jehovovi vrátit a být si jistí, že nám ochotně odpustí. (Žalm 86:5) Právě ve chvílích, kdy jsme na tom úplně nejhůř, je moc důležité se k našemu Bohu přibližovat. (Žalm 103:13, 14)
Když máme pocit, že naše víra slábne, měli bychom se k Jehovovi víc přiblížit. Jak? Tím, že se zaměříme na duchovní věci (17. odstavec)
JEHOVA – NAVŽDY NÁŠ NEJLEPŠÍ PŘÍTEL
18. Proč nemá přátelství s Jehovou žádné hranice?
18 Přátelství s Jehovou nemá žádné hranice. Můžeme mu být pořád blíž a blíž. Nikdy se o něm nepřestaneme učit. Bible říká, že jeho cesty, moudrost a poznání jsou „nevysledovatelné“. (Řím. 11:33)
19. O čem nás žalmy ujišťují?
19 Žalm 79:13 říká: „My, tvůj lid a ovce, které paseš, ti navždy budeme děkovat a generaci za generací tě chválit.“ Když se budeš k Jehovovi dál přibližovat, můžeš si být jistý, že ti bude navždy žehnat. A tak můžeš s jistotou říct: „Bůh je navěky skálou mého srdce a mým podílem.“ (Žalm 73:26)
PÍSEŇ Č. 32 Postavme se na stranu Jehovy
a Když někdo delší dobu cítí velkou úzkost nebo smutek, možná bude muset vyhledat odbornou pomoc. Víc informací je v článku „Uvrhni všechnu úzkost na Jehovu“ ve Strážné věži z prosince 2016.