INTERNETSKA BIBLIOTEKA Watchtower
INTERNETSKA BIBLIOTEKA
Watchtower
hrvatski znakovni jezik
  • BIBLIJA
  • IZDANJA
  • SASTANCI
  • w22 prosinac 52
  • Pomaži drugima kad ih snađu nevolje

Videosadržaj nije dostupan.

Žao nam je, došlo je do greške u učitavanju videosadržaja.

  • Pomaži drugima kad ih snađu nevolje
  • Stražarska kula – glasnik Jehovinog kraljevstva (izdanje za proučavanje) – 2022
  • Podnaslovi
  • Slično gradivo
  • KAD IZBIJE EPIDEMIJA OPASNE BOLESTI
  • KAD DOÐE DO NEKE KATASTROFE
  • KAD NASTUPI PROGON
  • Sačuvaj mir kad se nađeš u teškoj situaciji
    Stražarska kula – glasnik Jehovinog kraljevstva (izdanje za proučavanje) – 2022
  • Starješine, ugledajte se na apostola Pavla!
    Stražarska kula – glasnik Jehovinog kraljevstva (izdanje za proučavanje) – 2022
  • Kako je Božji narod organiziran?
    Sretan život – sada i zauvijek (interaktivni biblijski tečaj)
  • Kako starješine služe skupštini?
    Tko danas vrši Jehovinu volju?
Stražarska kula – glasnik Jehovinog kraljevstva (izdanje za proučavanje) – 2022
w22 prosinac 52

52. ČLANAK ZA RAZMATRANJE

Pomaži drugima kad ih snađu nevolje

I ne zaboravljajte činiti dobro i dijeliti s drugima (HEBR. 13:16)

PJESMA 63

SAŽETAKa

1. Kako Jehova često odgovara na molitve svojih slugu?

JESI li znao da se Jehova može poslužiti tobom da bi odgovorio na nečiju usrdnu molitvu? On te može koristiti na taj način bez obzira na to jesi li starješina, sluga pomoćnik, pionir ili objavitelj, bez obzira na to jesi li mlad ili star, jesi li brat ili sestra. Kad se netko tko voli Jehovu obrati njemu za pomoć, on mu često pomaže preko starješina i drugih vjernih slugu koji mu mogu pružiti “veliku utjehu” (Kol. 4:11). Jako smo sretni što možemo na taj način služiti Jehovi i svojoj braći. Možemo im pomagati i tješiti ih kad izbije epidemija opasne bolesti, kad dođe do neke katastrofe ili kad se suočimo s progonom.

KAD IZBIJE EPIDEMIJA OPASNE BOLESTI

2. Zašto nam može biti teško pomagati drugima kad izbije epidemija neke opasne bolesti?

2 Kad dođe do širenja neke zarazne bolesti, može nam biti teško pomagati jedni drugima. Naprimjer, možda želimo posjetiti svoje prijatelje, ali ne možemo otići k njima jer bi to moglo biti opasno. Možda bismo htjeli pozvati k sebi na ručak neke koji su u oskudici, ali ni to nismo u mogućnosti učiniti. Možda želimo pomagati drugima, ali to može biti pravi izazov ako su i članovi naše obitelji bolesni ili imaju financijskih problema. No mi ipak želimo pomoći svojoj braći, a Jehovi je jako drago kad činimo za njih ono što možemo (Izr. 3:27; 19:17). Što konkretno možemo učiniti?

3. Što učimo od starješina iz Desine skupštine? (Jeremija 23:4)

3 Što starješine mogu učiniti? Ako si starješina, trudi se dobro upoznati ovce koje su ti povjerene na brigu. (Pročitaj Jeremiju 23:4.) Desib, sestra koju smo citirali u prethodnom članku, kaže: “Starješine iz moje grupe za službu propovijedanja išli su sa mnom i drugima u službu i družili se s nama.” Zahvaljujući tome ti su starješine lakše mogli pomoći Desi kad je izbila pandemija bolesti COVID-19 i kad su neki članovi njene obitelji umrli zbog zaraze koronavirusom.

4. Zašto su starješine mogli pomoći sestri Desi, i što učimo iz toga?

4 Desi kaže: “Budući da sam već prije dobro upoznala starješine i sprijateljila se s njima, nije mi bilo teško reći im kako se osjećam i što me brine.” Što starješine mogu naučiti iz toga? Brinite se za one koji su vam povjereni na brigu prije nego što nastupi neka krizna situacija. Budite im prijatelji. Ako ih zbog epidemije neke zarazne bolesti ne možete posjetiti, kontaktirajte s njima na druge načine. “Nekad bi me u samo jednom danu po nekoliko starješina nazvalo ili mi poslalo poruku”, kaže Desi. “Dirnuli su me biblijski reci koje su mi spomenuli, iako su mi bili dobro poznati.”

5. Kako starješine mogu saznati što je braći i sestrama potrebno i kako im mogu pomoći?

5 Da bi saznao što je tvojoj braći i sestrama potrebno, postavljaj im pitanja, pazeći pritom da ih ne dovedeš u neugodnu situaciju (Izr. 20:5). Imaju li dovoljno hrane, lijekova i drugih potrepština? Postoji li opasnost da izgube posao ili čak ostanu bez krova nad glavom? Mogu li od države dobiti neku vrstu pomoći? Ako je tako, treba li im pomoć oko ispunjavanja zahtjeva? Sestri Desi njeni su suvjernici pomagali u materijalnom pogledu. No najviše joj je značilo to što su joj starješine pružali emocionalnu i duhovnu podršku. Ona kaže: “Starješine su se molili sa mnom. Ne sjećam se što su točno govorili, ali još uvijek pamtim kako sam se osjećala. Imala sam osjećaj kao da mi Jehova govori: ‘Ne boj se, nisi sama.’” (Iza. 41:10, 13).

1. Brat vodi sastanak u dvorani. Služi se tabletom kako bi vidio bolesnog brata koji prati sastanak putem videoveze. 2. Stariji brat koji je vezan za kuću diže ruku i daje komentar. On na cjevčicu prima kisik kako bi lakše disao.

Brat koji vodi točku rado sluša ohrabrujuće komentare mnogih prisutnih u dvorani i bolesnog brata koji prati sastanak putem videoveze (vidi odlomak 6)

6. Kako drugi u skupštini mogu pomagati svojim suvjernicima? (Vidi ilustraciju.)

6 Što drugi mogu učiniti? S pravom očekujemo od naših starješina da se brinu za braću i sestre. No Jehova sve nas poziva da hrabrimo svoje suvjernike i pomažemo im (Gal. 6:10). Čak i neki mali znak pažnje ili sitna pomoć može puno značiti nekome tko je bolestan. Dijete bi moglo nešto nacrtati ili napisati kratku poruku kako bi ohrabrilo nekog brata iz skupštine. Mlada osoba mogla bi pomoći nekoj sestri tako da joj ode u kupovinu ili obavi neki sitan posao. Drugi možda mogu pripremiti i donijeti jelo nekome tko je bolestan. Naravno, ako epidemija uzima maha, svima u skupštini treba ohrabrenje. Možda nakon sastanka možemo ostati malo duže s braćom i sestrama i razgovarati s njima, bilo uživo bilo putem videoveze. Imajmo na umu da i starješine trebaju ohrabrenje. Neka braća poslala su pisamce s par lijepih riječi svojim starješinama, koji u razdoblju epidemije obično imaju pune ruke posla. Zaista je lijepo kad svatko od nas čini svoj dio kako bismo se međusobno hrabrili i izgrađivali jedni druge (1. Sol. 5:11).

KAD DOÐE DO NEKE KATASTROFE

7. S kakvim se problemima mogu suočiti žrtve katastrofe?

7 Katastrofa može ljudima u tren oka promijeniti život. Mogu ostati bez imovine, krova nad glavom, pa čak i svojih voljenih. Takve teške nevolje mogu zadesiti i našu braću i sestre. Kako im možemo pomoći?

8. Što starješine i glave obitelji mogu učiniti prije nego dođe do katastrofe?

8 Što starješine mogu učiniti? Starješine, pomozite svojoj braći da se unaprijed pripreme za moguću katastrofu. Pobrinite se da svi u skupštini znaju što trebaju učiniti kako bi bili na sigurnom i stupili u kontakt sa starješinama. Sestra Margaret, koju smo citirali u prethodnom članku, kaže: “Naši starješine dali su nam dobre savjete u točki ‘Po potrebi skupštine’. Upozorili su nas da sezoni požara još nije došao kraj i rekli su nam da trebamo odmah napustiti svoj dom ako vlasti narede evakuaciju ili ako situacija postane opasna.” Braća su te savjete dobila u pravi čas jer je otprilike mjesec dana nakon toga u njihovom kraju buknuo jako opasan požar. Tijekom obiteljskog proučavanja glava obitelji može razgovarati s članovima obitelji o tome što svatko od njih treba učiniti u slučaju da dođe do krizne situacije. Ako se vi i vaša djeca unaprijed pripremite, veća je vjerojatnost da ćete ostati smireni i sabrani ukoliko dođe do katastrofe.

9. Kako se starješine mogu dobro organizirati prije i nakon katastrofe?

9 Ako si nadglednik grupe za službu propovijedanja, pobrini se da imaš točnu adresu i broj telefona svih koji su u tvojoj grupi. Učini to prije nego što dođe do neke katastrofe. Napravi popis s imenima i potrebnim podacima te s vremena na vrijeme provjeri imaš li najnovije informacije. Tada ćeš, u slučaju da dođe do neke katastrofe, moći stupiti u kontakt sa svim objaviteljima te saznati kako su i je li im što potrebno. Te informacije odmah prenesi koordinatoru starješinstva, koji će potom kontaktirati pokrajinskog nadglednika. Takvom suradnjom može se najbolje pomoći braći. Nakon što je u Margaretinom kraju izbio požar, njen pokrajinski nadglednik imao je jako puno posla i nije spavao 36 sati. Organizirao je rad starješina, koji su davali sve od sebe kako bi stupili u kontakt s oko 450 braće i sestara koji su morali napustiti svoje domove i kako bi se pobrinuli da dobiju potrebnu pomoć (2. Kor. 11:27). Zahvaljujući tome svim evakuiranim osobama pružen je smještaj i potrebna pomoć.

10. Zašto starješine smatraju da je važno vršiti pastirsku službu? (Ivan 21:15)

10 Starješine trebaju svojim suvjernicima pružati duhovnu i emocionalnu pomoć (1. Petr. 5:2). Kad dođe do neke katastrofe, oni najprije trebaju provjeriti jesu li sva braća i sestre na sigurnom te imaju li hranu, odjeću i krov nad glavom. No onima koji su preživjeli katastrofu vjerojatno će još mjesecima trebati duhovna pomoć i emocionalna podrška. (Pročitaj Ivana 21:15.) “Treba vremena da se čovjek oporavi”, kaže Harold, član odbora jedne podružnice koji je upoznao mnogo braće i sestara koji su doživjeli razne katastrofe. “Braća mogu imati osjećaj da im se život polako vraća u normalu. Ali možda se još uvijek svako malo sjete kako su izgubili voljenu osobu ili vrijednu imovinu ili kako su za dlaku izbjegli smrt. Ta bolna sjećanja mogu ih uvijek iznova rastužiti. To je sasvim normalna ljudska reakcija, a ne znak da nemaju vjere.”

11. Kakva je pomoć i dalje potrebna obiteljima?

11 Starješine postupaju u skladu sa savjetom: “Plačite s onima koji plaču” (Rim. 12:15). One koji su doživjeli neku katastrofu možda treba podsjetiti na to da ih Jehova i njihova braća i dalje vole. Starješine trebaju pomagati obiteljima da zadrže dobre duhovne navike, naprimjer da se redovito mole, proučavaju, idu na sastanke i propovijedaju. Osim toga, starješine mogu potaknuti roditelje da pomažu svojoj djeci da se fokusiraju na ono što nijedna katastrofa ne može uništiti. Roditelji, podsjećajte svoju djecu da će Jehova uvijek biti njihov prijatelj i da će im uvijek pomagati. Isto tako, objasnite im da po cijelom svijetu imaju mnogo braće i sestara koji će im vrlo rado pružiti pomoć (1. Petr. 2:17).

Bračni par donosi hranu i druge potrepštine majci i njenom sinčiću koji borave u privremenom skloništu.

Možeš li pomagati kao volonter ako u tvom kraju dođe do neke katastrofe? (vidi odlomak 12)e

12. Kako drugi mogu sudjelovati u pružanju pomoći nastradalima? (Vidi ilustraciju.)

12 Što drugi mogu učiniti? Ako se katastrofa dogodi nedaleko od mjesta u kojem živiš, upitaj starješine kako možeš pomoći. Možda možeš pružiti privremeni smještaj onima koji su morali napustiti svoj dom ili volonterima koji su došli pomoći u obnovi. Možda možeš donositi hranu i ostale potrepštine objaviteljima koji trebaju takvu pomoć. Ako se katastrofa dogodi negdje dalje od područja u kojem živiš, i tada možeš pomoći. Kako? Tako da se moliš za one koji su nastradali (2. Kor. 1:8–11). Osim toga, možeš financijski poduprijeti pružanje humanitarne pomoći tako da daš prilog za naše svijetom rašireno djelo (2. Kor. 8:2–5). Ako možeš otputovati u postradalo područje kako bi sudjelovao u pružanju pomoći, upitaj starješine za informacije u vezi s volonterskom službom. Ako dobiješ poziv za sudjelovanje u nekoj takvoj akciji, vjerojatno ćeš proći određenu obuku kako bi mogao pomagati na najbolji mogući način.

KAD NASTUPI PROGON

13. S kakvim se izazovima suočavaju braća u zemljama u kojima je naše djelovanje zabranjeno?

13 U zemljama u kojima je djelovanje Jehovinih svjedoka zabranjeno naši suvjernici su progonjeni i to im dodatno otežava život. Ta se braća i dalje suočavaju s ekonomskim problemima, bolešću i gubitkom voljenih osoba. No zbog zabrane starješine možda nisu u mogućnosti posjetiti one koji trebaju ohrabrenje ili možda ne mogu s njima slobodno komunicirati. U takvoj se situaciji našao i Andrej, starješina kojeg smo spomenuli u prethodnom članku. Jedna sestra iz njegove grupe za službu propovijedanja borila se s financijskim problemima, a onda je još doživjela i prometnu nesreću. Trebala je nekoliko puta ići na operaciju i nije mogla raditi. Braća su unatoč zabrani i pandemiji koronavirusa dala sve od sebe da pomognu toj sestri. Jehova je znao što joj je potrebno i potaknuo je njene suvjernike da joj priskoče u pomoć.

14. Kako se starješine mogu osloniti na Jehovu i tako pružiti drugima dobar primjer?

14 Što starješine mogu učiniti? Andrej se molio Jehovi i učinio je ono što je mogao. Kako je Jehova odgovorio na njegove molitve? Potaknuo je braću koja su se mogla slobodnije kretati da priskoče u pomoć. Neki su sestru vozili k liječniku, a drugi su joj pružili financijsku pomoć. Jehova ih je potaknuo da učine ono što mogu i blagoslovio je njihov trud. Tako su ta braća složno i hrabro pružila sestri potrebnu pomoć (Hebr. 13:16). Starješine, kad je naše djelovanje zabranjeno, pa neke stvari ne možete sami obaviti, zamolite druge za pomoć (Jer. 36:5, 6). A što je najvažnije, oslonite se na Jehovu. On vam može pomoći da se dobro brinete za svoju braću i sestre.

15. Kako možemo sačuvati svoje kršćansko jedinstvo kad se suočimo s progonom?

15 Što drugi mogu učiniti? Ako živimo u zemlji u kojoj je naše djelovanje zabranjeno, možda se moramo sastajati s braćom u manjim grupama. Zato je sada važnije nego ikad prije da budemo u miru jedni s drugima. Borimo se protiv Sotone, a ne jedni protiv drugih! Trudimo se prelaziti preko grešaka svoje braće, a ako među nama dođe do kakve nesuglasice, nastojmo je što prije izgladiti (Izr. 19:11; Efež. 4:26). Budimo spremni pomagati jedni drugima (Titu 3:14). To što su braća pomagala onoj sestri koja se našla u teškoj situaciji pozitivno je utjecalo na cijelu njihovu grupu. Postali su bliski kao prava obitelj (Psal. 133:1).

16. Kako u skladu s riječima iz Kološanima 4:3, 18 možemo pomoći svojoj braći i sestrama koji su progonjeni?

16 Deseci tisuća naše braće i sestara služe Jehovi unatoč zabranama i ograničenjima koje im nameću državne vlasti. Neki od njih u zatvoru su zbog svoje vjere. Možemo se moliti za njih i njihove obitelji, a i za one koji toj braći hrabro pružaju duhovnu, materijalnu i pravnu pomoć, iako bi zbog toga i sami mogli završiti u zatvoru.c (Pročitaj Kološanima 4:3, 18.) Nemoj zaboraviti da tvoje molitve mogu puno pomoći braći i sestrama koji se nalaze u teškoj situaciji (2. Sol. 3:1, 2; 1. Tim. 2:1, 2).

Roditelji i njihovo dvoje djece imaju obiteljsko proučavanje. Sinčić govori o nečemu što mu se svidjelo u videu “Danijel – priča o postojanoj vjeri”.

Kako već sada možeš pripremiti svoju obitelj za progon? (vidi odlomak 17)

17. Kako se ti i tvoja obitelj možete pripremiti za progonstvo?

17 Ti i tvoja obitelj možete se već sada pripremiti za progonstvo (Djela 14:22). Nemojte razmišljati o tome što bi vam se sve loše moglo dogoditi. Umjesto toga ojačajte svoje prijateljstvo s Jehovom, a pomozite i svojoj djeci da se još više zbliže s njim. Ako ste ponekad tjeskobni i zabrinuti, recite Jehovi sve što vas tišti (Psal. 62:7, 8). Kao obitelj razgovarajte o tome koje sve razloge imate da se pouzdate u njega.d Dobro je da pripremite svoju djecu na progonstvo, kao što ih pripremate i za moguće katastrofe i slične krizne situacije. Ako ih naučite da se uvijek uzdaju u Jehovu, ona će biti hrabra i u svom će srcu osjećati mir.

18. Kakva je budućnost pred nama?

18 Božji mir pomaže nam da se osjećamo sigurno i zaštićeno (Filip. 4:6, 7). Taj mir koji Jehova daje omogućava nam da osjećamo spokoj u srcu unatoč progonu, opasnim bolestima i raznim katastrofama s kojima se danas možemo suočiti. Jehova potiče požrtvovne starješine da se kao pastiri dobro brinu za nas. Osim toga, svima nama daje priliku da pomažemo jedni drugima. Mir koji sada imamo pomaže nam da se pripremimo za teže kušnje koje nam predstoje, pa tako i za “veliku nevolju” (Mat. 24:21). Kad nastupi ta nevolja, trebat ćemo sačuvati mir u srcu i pomoći drugima da to učine. No nakon toga više se nećemo suočavati s kriznim situacijama zbog kojih bismo osjećali tjeskobu u srcu. Napokon ćemo uživati u savršenom i trajnom miru – onako kako je to Jehova oduvijek htio (Iza. 26:3, 4).

KAKO MOŽEŠ POMOĆI DRUGIMA DA PRONAÐU MIR UNATOČ...

  • epidemiji opasne bolesti?

  • nekoj katastrofi?

  • progonu?

PJESMA 121

a Jehova često koristi svoje vjerne sluge kako bi pomogao onima koji se suočavaju s problemima. On može potaknuti i tebe da ohrabriš svoju braću i sestre. U ovom članku vidjet ćemo kako možemo pomoći drugima kad se nađu u teškoj situaciji.

b Neka su imena promijenjena.

c Braća u podružnici i u našem glavnom sjedištu nisu u mogućnosti prosljeđivati privatna pisma upućena braći i sestrama koji su u zatvoru.

d Vidi članak “Sada je vrijeme da se pripremiš za progonstvo”, koji je objavljen u Stražarskoj kuli od srpnja 2019.

e OPIS ILUSTRACIJE: Bračni par donosi hranu jednoj obitelji koja nakon katastrofe živi u privremenom skloništu.

    Izdanja na hrvatskom znakovnom jeziku (2010-2025)
    Odjava
    Prijava
    • hrvatski znakovni jezik
    • Podijeli
    • Postavke
    • Copyright © 2025 Watch Tower Bible and Tract Society of Pennsylvania
    • Uvjeti korištenja
    • Izjava o privatnosti
    • Postavke za privatnost
    • JW.ORG
    • Prijava
    Podijeli